UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde Goede stand van de gewassen De landbouw op z'n mooist De regen kwam Tholen neemt afscheid van g< s De gunstige groei van de gewassen op SCHOUWEN- DUTVELAND in de maand mei heeft zich in de eerste helft van juni voortgezet. De verzorging van de ge wassen is ook niet van betekenis belemmerd. Over het algemeen heeft de neerslag geen nadelige invloed op de werkzaamheden gehad. Het resultaat daarvan mag er dan nu tegen half juni ook zijn. Vandaag ech ter de gehele dag regen, hetgeen ongunstig zal zijn op de zware percelen graan en vlas. Granen, suiker bieten, aardappelen, uien, vlas stonden er dan ook prima voor, althans vanaf de kant. Wanneer men in de verschillende gewassen komt zijn er nog wel man kementen waar te nemen. Dit geldt met name de granen, vanwege de meeldauwaantasting. Vooral plaatselijk in de wintertarwe en hier en daar is dit mankement ook op afstand te zien. Dit biedt uiter aard geen gunstig perspectief t.a.v. de opbrengst en kwaliteit. Dit laatste weegt nog zwaarder bij de zo- mergerst, waar plaatselijk ook zware meeldauwaan tasting voorkomt. Zaadontsmetting met Milstam lijkt gunstig te zijn t.o.v. optreden van meeldauw. Ook is veel met Galixin gespoten. Naast meeldauw komen plaatselijk te zware gerstpercelen voor. Enkele 'heb ben met Mangaanbespuiting wat afremming trachten te bereiken. Schade door activiteit van de tarwesten- gelgalmug is niet van betekenis. Praktisch geen ei- afzetting gevonden. In de suikerbieten is een onregelmatige stand nog wel te zien, alhoewel dit door de geweldige groei enigszins gecompenseerd wordt. Er was wel veel ei- afzetting van de bietenvlieg maar weinig activiteit van de made. Er is hiertegen dan ook weinig gespoten. Wat de groene perzikbladluis en de zwarte bonen- luis betreft kan gezegd worden dat er in de 2e week van juni nogal wat uitbreiding van deze boosdoeners is ontstaan. De aardappelen groeien geweldig en het belooft heel wat. Reeds vrij vroeg is men begonnen met spuiten voor 't kwaad. De schokkers, minder areaal, staan over het algemeen niet zwaar. Moeilijkheden bij de opkomst en duivenschade, met vrij scherp en schraal weer in de begin bloeiperiode zijn daar niet vreemd aan. Knopmade is van minder betekenis dan andere jaren. Uien staan en groeien ook goed, hoe wel plaatselijk ook mankementen (droogte-ligging), waaronder ook aardappelopslag. Dit geeft in een ge was als uien meer moeilijkheden dan in vele andere gewassen waar deze opslag ook voorkomt. Het is te wensen dat hiertegen in de toekomst, hetzij middels rooimachine hetzij middels chemie of beide, een op lossing gevonden zou kunnen worden. De paar percelen koolzaad en 't ene perceel karwij staan goed. Van de korrelmais hadden we, gezien de vrij gunstige groei-omstandigheden bij de andere ge wassen, een betere stand verwacht. Tripsaantasting, maar vooral de kou, hebben geen gunstige invloed op dit gewas. Inmiddels treedt verbetering op. Opslag van aardappelafvalhopen is een belangrijke besmettingsbron van 't kwaad, dus vernietig deze. Er wordt nog wel eens te licht over dit „zeer" ge dacht. Van het gehele groeiseizoen bevinden we ons nu in de mooiste periode. Zo omstreeks de langste dag is het in de gehele natuur alles pracht en praal. Vele planten staan in bloei en alles is op zijn mooist. Kor te tijd later gaan we weer verval zien. Opgaan, blin ken en verzinken. Ook op WALCHEREN bevinden we ons in de tijd van blinken. De gewassen staan er voor het meren deel zeer goed voor. Het is bijzonder hard gegroeid. Toch waren de weersomstandigheden ook weer gun stig voor vele percelen granen die aan de zware kant dreigen te worden. Ook voor de erwten die nu in volle bloei zijn, is het gunstig weer. Enkele dagen met weinig zon en koel tijdens de volle bloeiperiode. Ze bloeien mooi helder. De hooiboeren hadden graag wat meer zon. Het duurt wat lang eer het hooi in- schuurbaar is. De kwaliteit lijdt er wel niet veel on der, maar hoe korter de veldperiode hoe minder ri sico wat kwaliteitsverlies betreft. Bovendien is de kans groter dat er iets te vroeg wordt ingeschuurd, vooral bij wat minder stabiele weersomstandigheden. Het hooi dat tot op heden is binnengehaald heeft tijdens de veldperiode weinig geleden. De grasvoorraad is thans zeer goed. Ook in het hooiland is er veel gras, zodat op de meeste bedrij ven de behoefte voor de wintervoorraad weer veilig gesteld kan worden. De kritieke periode komt nu Over droogte valt nu echt niet meer te klagen, zeker niet op die plaatsen waar vorige week donder dag in zeer korte tijd uit onweersbuien, zo'n 20 a 30 mm neerslag viel. Toch is intussen al het werk, dat om deze tijd op ZUID-BE VEL AND hoofdzakelijk het schoonhouden van de suikerbieten en uien be treft, goed doorgegaan. Ernstige problemen van zeer veel onkruid in deze gewassen komen vrijwel niet voor. In één van onze voornaamste gewassen nl. de wintertarwe komen hier en daar percelen voor waar nogal wat onkruid, hoofdzakelijk kamille in \ft>or- komt. Om deze tijd kunnen we hier zowel mechanisch als chemisch niets meer aan doen. Het lijkt wel het meest gewenst, vooral op de lichtere gronden, waar men in het voorjaar pas laat op kan komen, reeds in 't najaar kort na het zaaien een chemische onkruid- bestrijding toe te passen. Middelen als Tribunil en Igran 50 kunnen hiervoor genoemd worden. In de suikerbieten komen wat zwarte bonen luizen voor, de aantallen zijn nog gering, het aantal bezette planten eveneens. Een bestrijding is dan pas nood zakelijk, indien schade gaat ontstaan. Als norm hier voor wordt genoemd wanneer op 15 a 20 van de planten luizen gevonden worden. Het aantal groene perzikbladluizen is nog van geen betekenis. weer. Wanneer er veel gemaaid is en er komt wei nig of geen regen dan is de grasvoorraad doorgaans snel uitgeput. In de bieten wordt nu weer de volle aandacht be steed aan het voorkomen van bladluizen. Op een aantal percelen worden elke week tellingen verricht. Hierop gebaseerd kunnen zonodig spuitwaarschuwin- gen worden gegeven. Toch dient iedere teler zelf ook zijn gewas geregeld te controleren. Hoewel Walche ren maar een betrekkelijk klein gebied is, kunnen er binnen dit gebied toch nog wel verschillen in mate van optreden voorkomen. We zien dit momenteel ook wat betreft het optreden van de tweede generatie van de bietevlieg. In het oostelijk deel van Walche ren, vooral het gebied van Kleverskerke, zien we een veel ernstiger beschadiging door het optreden van de made van de bietevlieg dan in overig Wal cheren. We zullen de ontwikkeling van onze gewas sen de komende weken zorgvuldig moeten volgen. Veel hangt af van de weersomstandigheden wat be treft het optreden van schadelijke insekten en/of schimmels. Deze gaan niet met vakantie, maar tre den onder voor hen gunstige omstandigheden altijd op. De gewasbeschermingsmaatregelen zijn er op ge richt dit optreden te voorkomen en de voorstelling niet door te laten gaan. De stand van de suikerbieten is gemiddeld zeer goed. Toch zijn er nogal wat percelen die nu reeds tegengevallen. Zo zijn er percelen die op 22 en 23 mei teveel regenwater hebben gehad, andere percelen weer waar kalktoestand en pH niet in orde zijn, of waar de struktuur vooral beneden 5 a 6 cm te wen sen overlaat. De aardappelen geven een zeer goede stand te zien. Voor velen is het dan ook plezieriger om over de nu te velde staande oogst 1971 te spreken, dan over de oude oogst 1970. Vrijwel overal is in de 2de week van juni begonnen met de Phythophtora-bestrijding. Tegen toprol, dat de laatste jaren hier en daar in on ze aardappelgewassen voorkwam, is het gewenst om vóór 2025 juni, dat is dus uiterlijk aanstaande week 2 liter Parathion te spuiten. Dit kan gelijktijdig met de Phythophtora-bestrijding, mits men spuit onder de juiste omstandigheden. Een bezoek aan het Landbouwproefbedrijf „De Rusthoeve" is te allen tijde aan te bevelen. Jammer is wel dat de Ver. voor Bedrijfs Voorl. West Zuid- Beveland juist voor dit bezoek dezelfde datum, maandagmiddag 21 juni, heeft gekozen, als waarop in Bergen op Zoom onze Algemene Ledenvergade ring van de ZLM wordt gehouden. De gewassen op THOLEN en ST. PHILIPSLAND staan er veelbelovend voor. De optimale groei-om standigheden hebben er voor gezorgd, dat we mo menteel (14 juni) gewassen op het veld hebben staan, waarmee we andere jaren per 1 juli ook best tevreden zijn. Uitzonderingen zijn wat dun opgekomen per celen bieten, maar vooral een aanzienlijk percentage uien, die ook te dun staan. Zo langzamerhand komt weer een einde aan de verplegingswerkzaamheden en gaat men zich gereed maken voor de vroegste oogsten. Wij hoorden dat de eerste vroege aardappe len in ons gebied reeds gerooid zijn. De opbrengst 15 kg per roe, is niet overweldigend, maar kan bij een goede kg-prijs toch een zeer behoorlijk rende ment opleveren. De vroegste soorten conserven- erwten zullen spoedig worden gemaaid, terwijl ook het begin van de graszaadoogst reeds over enkele weken wordt verwacht. De tijd tussen verpleging en oogst wordt op de ge mengd e- en weidebedrijven benut om het hooi bin nen te krijgen. De eerste week van juni ging het hooien vrij vlot, in de tweede week hooide het niet hard maar viel er toch weinig regen, deze week ech ter is vooral voor de hooiboeren zeer slecht ingezet; met het ter post gaan van dit artikel al meer dan 20 mm regen. We hoorden zojuist, dat er door het kringbestuur bij polderbestuur, gemeenten en diverse instanties die dijken of braakliggende terreinen onder hun be heer hebben op gewezen is dat er plaatselijk 2eer veel distels voorkomen. Het lijkt ons dienstig ook onze collega's met klem te vragen of zij willen na gaan of op hun bedrijf nog distels voorkomen. Ver delg ze Dit is in het belang van uzelf en uw buur man. Juist nu, vlak voor het bloeistadium is een be strijding met groeistoffen vaak bijzonder effectief. Het zal u bovendien niet onbekend zijn dat het zon der meer laten uitwaaien van distels strafbaar is. In de komende weken is er organisatorisch op Tho len nog al wat te doen. In de eerste plaats krijgt de bevolking gelegenheid afscheid te nemen van zijn gemeentebestuurders. In het toch nog steeds agra risch gerichte Tholen heeft de landbouw dikwijls de aandacht gehad van de heren gemeentebestuurders. Wij zijn zeer erkentelijk voor de vaak zeer positieve benadering van onze problemen. Met name willen wij nog graag noemen de medewerking aan de tot standkoming van het voorbeeldbedrijf te St. Maar tensdijk. Graag willen wij hier onze dank uitspre ken voor alles wat zij voor de Thoolsë landbouw hebben gedaan. Verder zullen aan het eind van de volgende week weer de traditionele Thoolse Dagen worden gehou den. Ook ditmaal zijn de organisatoren erin geslaagd een bijzonder origineel programma in elkaar te zet ten. Wanneer nu ook het weer nog meewerkt, dan zal de belangstelling voor deze jaarlijks terugkerende manifestatie ongetwijfeld groot zijn. Het zal de aandachtige graanverbouwer zijn opge vallen, dat er weer een nieuw en voor velen onzer een volkomen onbekend insect zijn intrek in onze graanpercelen heeft genomen. Rond 1 juni vonden we vooral in de bladpunten van de wintertarwe klei ne larven welke tussen de onder- en bovenkant van het blad mineergangen hadden gemaakt. In wezen komt genoemd schadebeeld veel overeen met dat van de bietenvlieg en 'het is vrij gemakkelijk te onthou den, dat we hier dus met de graanmineervlieg te ma ken hebben, welke met een deftig woord Hydropota griseola heet. De vliegjes verschijnen in april en leg gen hun eitjes op de bladschijf van de granen en de rest van de levensloop laat zich gemakkelijk raden, en verder lezen we in de spuitliteratuur dat een be strijding niet rendabel is. In Frankrijk schijnt echter thans behoorlijk veel schade van deze vlieg te zijn en we dienen er als E.E.G.-partner dus goed op ver dacht te blijven, dat we dit insect buiten onze gren zen houden. Oppassen met grote importen blijft dus geboden. Als gelukkige omstandigheid zij nog ver meld, dat wij in die percelen waar de tarwestengel- galmug kort geleden is bestreden slechts dode maden van de graanmineervlieg aantroffen. Dit is dus een bestrijding van twee in één bespuiting. In de bieten dienen we nu het aantal luizen goed in de gaten te houden. Tot half juli gaat de vermeerde ring snel door en daarna volgt de natuurlijke af braak. Meestal is een bespuiting verantwoord als per plant Vz tot 1 groene perzikluis aanwezig is. Soms kan dit echter al te laat zijn. De uitsmering en de verspreiding in het veld van het virus, dat de ver- gelingsziekte bij bieten veroorzaakt, kan grotendeels worden tegengegaan door een op tijd uitgevoerde bespuiting met systemische middelen, waarvan de concentratie bij hard groeiende bieten dient te wor den verdubbeld. De graszaadoogst staat er goed voor. Goed vast weer bij het dorsen is wel gewenst, daar dit de droog- kosten zeer verlaagd. Erg verleidelijk is het soms om zelf graszaad te gaan drogen in een luchtgekoelde aardappelbewaarruimte. Wanneer hierin echter een maal „poeder" is gebruikt is het ten enenmale onver antwoord om er graszaad, brouwgerst of zaaitarwe in op te slaan. Een minimum aan stof van een kiem- remmingsmiddel is funest voor de kiemkracht van genoemde zaden. Veel ongelukken zijn hiermede in het verleden reeds gemaakt. Vaderdag staat weer voor de deur. In deze tijd van emancipatie en inspraak verdient de man het ook om eens éen dag in 't jaar in het zonnetje gezet te wor den. Buurman zag het eerst louter als stunt van de winkeliers, maar gaat de diepere betekenis van zo'n d^g thans toch ook meer en meer aanvoelen. Ook bij hem is een gevoelige snaar aangevoerd. Laten we er met elkaar iets feestelijks van maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5