Juni-vergadering met jubileum Hervorming van de Europese landbouw KORTE WENKEN 4 EXTRA BIJEENKOMST VAN HOOFDBESTUUR K.N.L.C. Op 1 juni jl. hield het hoofdbestuur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw-Comité een bijzonde re vergadering „tussendoor". Het was op die dag nl. 25 jaar geleden, dat de heer mr. F Kuylman benoemd werd tot secretaris, later algemeen secretaris, van het K.N.L.C. En het hoofdbestuur bracht graag de jubilaris en -diens echtgenote de verdiende hulde met een recep tie en. een diner in besloten kring, in aanwezigheid van enkele vertegenwoordigers van nauw verwante organisaties en het voltallige kantoorpersoneel. Maar voordat men aan dit aangename en goed ge slaagde deel van de bijeenkomst toe was, werkte het hoofdbestuur een agenda af, die vrij kort was, maar toch wel enkele belangrijke nationale en internatio nale landbouwpolitieke kwesties bevatte. De voorzitter bracht een kort verslag uit over het onderhoud van de drie C.L.O.-voorzitters met kabi netsinformateur, prof. Steenkamp, en over de enkele weken geleden te Parijs gehouden conferentie van de I.F.A.P. (internationale federatie van agrarische producenten). NATIONAAL LANDBOUWBELEID Het hoofdbestuur nam met grote belangstelling kennis van een kort verslag over het onderhoud van de C.L.O.-voorzitters met de kabinetsinformateur. Met voldoening werd geconstateerd, dat de grote landbouwproblemen van het ogenblik inderdaad in leidende politieke kringen bekend zijn. Het meer jarenprogramma van het Landbouwschap en de ge zamenlijke ondersteunende acties vanuit het agrari sche bedrijfsleven hebben hiertoe zeker het nodige bijgedragen. Dat wil niet zeggen dat onder de huidi ge omstandigheden aan alle landbouwverlangens te gemoetgekomen zou kunnen worden. De 3 C.L.O.- voorzitters hebben echter de voornaamste met klem onder de aandacht van de informateur gebracht. Daarbij stonden de ruilverkaveling en de onbelas te pensioenreserve voorop al werden zaken als het E.E.G.-landbouwbeleid en de arbeidsongeschiktheids verzekering bepaald niet vergeten. Land- en tuinbouw zullen nu hebben af te wach ten, in elk geval in de wetenschap, dat al het moge lijke gedaan is om de landbouwvraagstukken onder de aandacht van „de politiek" te brengen. E.E.G. Wat het E.E.G.-beleid betreft hadden de twee gro te problemen van het ogenblik de aandacht van het hoofdbestuur: de E.E.G.-uitbreiding en de gevolgen van de valutacrisis. Met betrekking tot de aanslui ting van Engeland c.s. zijn er nog een aantal moei- lije zaken te regelen. Daarbij zal kunnen blijken in hoeverre er werkelijk sprake is van een duidelijke versoepeling van de Franse politiek. Tenslotte zal de Britse regering de toetreding nog moeten „verkopen" aan het eigen parlement. Het hoofdbestuur sprak de hoop uit dat straks de toetreding van nieuwe E.E.G.-leden niet nog eens een nieuwe stimulans zal geven aan verschijnselen van stilstaan en ontbinding van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid, zoals die zich nu al voordoen. Het hoofdbestuur stond verder stil bij de gang van zaken na de door wat eigenmachtig Duits optreden ontstane valutamoeilijkheden. Vooralsnog is er wel een redelijk goed noodverband gelegd. Het gevaar is echter aanwezig dat de Bondsrepubliek vroeg of laat toch tot officiële revaluatie van de mark over gaat, in welk geval Nederland wel zal hebben te vol gen, al is de toestand in onze nationale huishouding erop zichzelf niet naar. De georganiseerde landbouw zal naar de mening van het hoofdbestuur dan moeten staan op een volledige schadeloosstelling; een verho ging van de B.T.W. op landbouwprodukten is dan een middel dat ernstige overweging verdient. BEDRIJFSSECTOREN Actuele zaken in enkele sectoren passeerden ver der de revue. Wat de akkerbouw betreft was dat de belangrijke studie, die de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap onderhanden heeft over de toekomstmogelijkheden van de Nederlandse akker bouw. Ook de ernstige moeilijkheden in de pluim veehouderij kwamen ter sprake. In de zuivelsector zet men zich terecht schrap tegen het opportunistische E.E.G.-exportrestitutiebeleid, dat vitale Nederlandse zuivelexportbelangen kan gaan belagen. De afdeling Tuinbouw vroeg de aandacht van het hoofdbestuur voor de grote moeilijkheden die het glasbedrijf zal ondervinden, als onverhoopt de stookolieregeling voorgoed zal verdwijnen. Het hoofdbestuur was het eens met enkele sugges ties van de afdeling om dan toch enige tegemoetko ming te geven (voortzetting kredietregeling Borgstel lingsfonds, kwijtschelding van „stookolievoorschot ten", rentesubsidies a la Brussel). Str. Het nieuwe gymnastieklokaal der ZLM in Zierikzee, bestemd voor de Huishoudschool en de Landbouw school. Het lokaal is toegerust met de modernste gymnastiektoestellen en een uitgebreide collectie spelmate riaal. Voor de leerlingen is er een ruime kleedruimte met 24 douches. Op de betegelde speelplaats naast het gebouw is gelegenheid voor volleybal en basketbal. De Europese Commissie in Brussel heeft gewijzigde richtlijnen voor de structurele hervorming van de land bouw in de EEG gepubliceerd. Deze richtlijnen zijn ge baseerd) op de resolutie die eind maart, na een driedaag se zitting van de Europese landbouwraad, uit de bus kwam. Deze resolutie legde de basis voor een modern Euro pees landbouwbeleid. In de nieuwe richtlijnen van de commissie vindt men het principe terug van een selectieve landbouwsteun: levensvatbare landbouwbedrijven komen voor financiële hulp in aanmerking als uit een „ontwikkelingsplan" blijkt dat het inkomen uit die bedrijven op te voeren tot een peil diat vergelijkbaar is met het inkomen dat in het betrokken gebied buiten de landbouw wordt gehaald. Deze financiële hulp bestaat voornamelijk uit een tege moetkoming van maximaal vijf procent in de rentelast op investeringen. Zij die zich op de produktie van run der- en schapevlees concentreren krijgen extra hulp. Ver der kan drie jaar lang 100 rekeneenheden (dollars) per jaar gegeven worden om een boekhouding op te zetten. Georganiseerde samenwerking van bedrijven wil de Europese Commissie financieel stimuleren met een be- ginhulp van 5.000 rekeneenheden. Tegelijk is financiële hulp voorzien voor hen die de landbouwproduktie opgeven en hun grond ter beschik king stellen van het landbouwprogramma van de EEG. Zjj kunnen een premie krijgen waarvan de grootte af hangt van de ter beschikking gestelde oppervlakte grond. Zij die 55 jaar of ouder zijn kunnen tot hun 65ste jaar lijkse, vaste uitkeringen krijgen van tenminste 600 reken eenheden, die eventueel ook als som ineens kunnen wor den betaald. De Europese Commissie wil ook een ruimer voorlich tingsbeleid. Betrokkenen moeten zo goed mogelijk inge licht worden over hun toekomst en die van hun kinderen en in die voorlichting moet worden voorzien door centra en consulenten. Door bijscholing kunnen moderne land bouwers gevormd worden, zij die buiten de landbouw gaan werken kunnen omgeschoold worden. Tijdens die omscholingsperiode wordt het inkomen gegarandeerd. Behalve deze drie richtlijnen (er komen nog voorstel len over bebossing, over handel en verwerking van land bouwprodukten, over studiebeurzen en pacht op lange termijn) die voorlopig de plaats innemen van de vijf die vroeger bestanden, heeft de Commissie ook een gewij zigde ontwerp-verordening naar de raad gestuurd over de oprichting van producentengroeperingen. Voor al deze maatregelen belopen de kosten ten laste van het Europese Landbouwfonds, 1.123 miljoen reken eenheden (dollar) voor de eerste vijf jaar. Het fonds draagt 25 procent bij, in bepaalde gevallen stijgend) tot 65 procent. De maatregelen zelf zijn bedoeld voor tien jaar. CA.R. Zevenbergen. HET DRAINEREN VAN UW GROND wordt steeds duurder en het niet draineren gaat elJc jaar meer koe ten. Dus gaat dat dubbel op. Om te kunnen blijven boeren is het verstandig door de zure aprpél heen te bijten en noodzakelijke drainage uit te voeren. Doet u dat niet, dan komt u van kwaad tot erger. Schroom niet hiervoor zo nodig geld te lenen. DE GEWASSEN GROEIEN ALLEMAAL hard, er is veel werk en in korte tijd moet u aan enorm veel zaken aandacht schenken. Daarbij behoort ook de be strijding van de peulboorder die de wormstekigheid in erwten veroorzaakt. De eerste bespuiting moet u uitvoeren als de oudste peulen aan de rand van het perceel beginnen te zwellen. DE7 ZWARTE BONEN LUIS, die vooral aan de onderkant van de bietenbladeren voorkomt, kan ern stige zuigschade veroorzaken. Een tijdige bestrijding is nodig om deze zuigschade te voorkomen. Bij droog weer geeft het gebruik van veel water en 's avonds spuiten de beste resultaten. Voor bestrijding gebruikt u de voorgeschreven systemische middelen. LET U EENS OP OF ER BIJ U in de aardappelen niet meer rhizoctonia-aantasting voorkomt dan u dacht. Deze schimmelziekte geeft een behoorlijke op brengstderving en veel kleine en misvormde knollen. De gedachte is dat aan de rhizoctonia-bestrijding goe de aandacht geschonken moet worden. U dacht waar schijnlijk ook: „Het valt wel meeterwijl het in het veld. toch tegenvalt. EEN GOEDE SAMENWERKING TUSSEN BOER en loonwerker en een goed opgezette zakelijke relatie is in het belang van beiden. Nog steeds zijn er te veel losse verhoudingen, wat vaak nadelig werkt. Dikwijls is het nodiü dat men elkaar helpt door het leveren van mankracht voor het werken met machines of trak- toren. Veertig maal verhuizen om 30 ha bieten te oogsten wordt ook voor de loonwerker steeds moei lijker. IN DE MAANDEN MEI EN JUNI is het grasland het meest produktief. Profiteer hiervan door nu zoveel mogelijk te maaien voor ivintervoer. Geef vrijgekomen percelen direct een flinke stikstofgift. Streef er naar om eind juni 70 van het wintervoer gewonnen te hebben om de ruwvoedervoorziening voor de winter veilig te stellen. DE KALVEREN VAN HEDEN ZIJN de koeien van de toekomst. Goede kalveropfok na de melkperiode behoeft niet ingewikkeld te zijn. Als u ze 's zomers buiten houdt, kies dan uitsluitend percelen vxiar reeds gemaaid is en verstrek 12 kg kalverbrok. Beschikt u niet over goede percelen voor de kalveren, houdt ze dan binnen en doe ze in juliaug. 23 weken buiten. ALS DOOR SLECHTE weersomstandigheden het voordrogen van gras niet lukt en het gewas één week na het maaien nog niet geruimd is, dan is het toe voegen van zout een goede oplossing. Door met een kunstmeststrooier 500 kg zout per ha over het ge schudde gewas te verdelen is het mogelijk om nog voer met een redelijke kwaliteit voor de winter te winnen. Ook kan 200 kg zout per ha op de kuil worden toegevoegd, maar dit geeft meestal moeilijk heden bij de arbeidsorganisatie en de verdeling door het gewas is minder goed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4