Gemengd landbouwbedrijf van 60 ha Enkele indrukken van (iv) Franse akkerbouwbedrjjven M. Groeneweg te Beon par Cezy 10 De Cour met woonhuis van de heer Groeneweg. TWINTIG jaar geleden trok de heer M. Groene weg uit de Haarlemmermeer naar Frankrijk. Zijn eerste pachtboerderij van ca. 50 ha, waar hij on geveer 7 jaar op boerde, was echter wat ligging en indeling betrof, niet wat hij zocht. Veel kleine en lange smalle percelen, zeer verspreid liggend maakten dat de bewerking moeilijk, tijdrovend en bezwaarlijk was. Er waren percelen bij die zo smal waren dat hij met zijn werktuigen op andermans land moest keren en daar had buurman weer de grootste bezwaren tegen. Hij kreeg toen de kans de Ferme ,,Des Chartreux" te pachten, dicht bij Beon par Cezy in de buurt van Soigny. Een bedrijf in een prachtige bosrijke omgeving. Met overigens wel het bezwaar dat de wilde varkens enz. behoorlijk kunnen huishouden in de landbouw gewassen. Wildschadebestrijding blijkt dan ook een moeilijke zaak te zijn. En ook hier weer laten de jacht- gerechtigden het blijkbaar afwetenl De grond is hier goed: een zware, rode vette grond, die het vocht goed vasthoudt en toch prima doorlatend is. De indeling van zijn vorige bedrijf, zo vertelde de heer Groeneweg, is later door een ruilverkaveling wel verbeterd. Ook de huidige Ferme is in een verkaveling gevallen. Maar de ligging van zijn percelen was al zo danig gunstig dat deze voor hem persoonlijk weinig voordelen opleverde. Voor een goed opgezette ruilverkaveling moeten alle betrokkenen bereid zijn er aan mee te werken, zo BOUWPLAN ^AjN zijn 60 iha groot pachtbedrijf is ca. 12 ha lucerne voor veevoer 22 ha korrelmais 10 ha wintertarwe handelaar wel belangstelling. Ook de gerst van het vorig oogstjaar lag nog opgeslagen op de Ferme, de kwaliteit was echter matig. DE VEEBEZETTING ^E veebezetting, alles zwart-bont, was op dit moment 28 melkkoeien 7 vaarzen 2x/2 jaar 19 vaarzen 1iiy2 jaar 14 kalfjes Er wordt machinaal gemolken in een soort van door-, loopstal. De melk wordt afgeleverd in 20 liter melkbus sen en met water gekoeld. De melkproduktie ligt gemid deld iets boven de 4000 kg/koe. Eenmaal per dag worden de melkbussen door de melkrijder opgehaald en naar een particuliere melkfabriek in de omgeving gebracht. Deze fahriek betaalt een vaste prijs en werkt niet met kwaliteitsklassepremaes. De melkprijs was in maart op basis van 34 vet 53 x/i Fcentimes/kg, de zomerprijs ligt iets lager n.l. 50 Fcentimes/kg. Per vetgehalte meer dan de 34 wordt 0,9 Foentimes uitbetaald. Daar naast wordt 0,5 Fcentimes per kg melfcpremie gegeven voor het TBC-vrij zijn van de melkveestapel en 0,5 Fcen times/kg melk voor het zelf schoonmaken van de melk bussen. Vroeger werd aan een Goöp. Melkfabriek gele verd. Er ontstonden moeilijkheden, toen de melkrijder het een keer met het ophalen liet afweten en de bussen liet staan. Dit is bij de particuliere melkfabriek nog nooit gebeurd. Het melkvee loopt het gehele jaar door buiten. De Ferme ligt in een beboste vallei en enigszins beschut. Bij slechte weersomstandigheden geeft de open loopstal enige bescherming. Het vee is er aan geyend en is er door gehard. De melkgift daalt daardoor in de winter periode wel meer dan bij opstallen het geval zou zijn. De arbeidsbesparing die een en ander met zich meebrengt is echter doorslaggevend. Normaliter levert het weiland voldoende ruwvoer op ca. 2 ha wintergerst ca. 2 ha snijmais voor silering De opbrengsten van de gewassen liggen op deze goede droogte in de afgelopen maanden is de voederpositie nu aan de krappe kant. De heer Groeneweg maakt zich hier over geen grote zorgen. Blijkt in het najaar dat een tekort kan worden verwacht dan moet wat van het jong- f Gezicht op de Ferme van de heer Groeneweg „Des Chartreux" Het vee in de bosrijke omgeving. De Belgische G.L.V. zelfroterende eg. De pennen zijn reeds ca. voor de helft afgesleten. zegt de heer Groeneweg. Als iedereen er alleen maar zelf beter van wil worden, kan er in feite maar weinig gebeuren en geen goede resultaten verkregen worden. En aan deze wil om mee te werken schijnt het bij be paalde Franse boeren nog wel eens te ontbreken. Het gevolg daarvan kan zijn dat een ruilverkaveling enige jaren later niet die resultaten blijkt op te leveren, die men zich gedacht.had. Dan moet de zaak opnieuw op de schop, hetgeen de nodige kosten voor betrokkenen met zich meebrengt! gronden verhoudingsgewijs gunstig. Zo is deze voor de korrelmais afhankelijk van de groei omstandigheden variërend tussen de 6500 kg/ha en 8500 kg/ha. De win- tertarwe-opbrengst ligt tussen de 4500 en 5000 kg/ha. Zowel de mais als de tarwe worden in de schuur los- gestort bewaard. De tarwe van oogst 1970 ligt nog op geslagen, alleen afgedekt met plastic. De prijs die ervoor geboden werd van 45 frcs (ca. 29,70) de 100 kg vond de heer Groeneweg te laag. Hij dacht aan een prijs van ca. 50 frcs/100 kg. Waarschijnlijk was er nu in mei op dit prijspeil van de zijde van een Zeeuws-Vlaamse graan- vee worden afgestoten. Aan vetweiderij of mestvee wordt er dan ook niet gedaan. Ook met de varkensmes- voor de normale bezetting aan vee. Door de opgetreden terij is de heer Groeneweg (voorlopig) gestopt. EENMANSBEDRIJF éénmansbedrijf heeft de heer Groeneweg zijn handen vol om de zaak rond te krijgen. Hij imiaakt dan ook in het drukke seizoen lange dagen van 6 uur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10