Ook in het Zuiden is de geventileerde hooiberg in opkomst 9 zer, een hakselaar, zaaimachine, kunstmeststrooier, spuit apparatuur en een maaidorser met een werkbreedte van 3 m. Daar die reeds van 1959 is zal deze binnenkort in geruild worden voor een nieuwe. PACHT |S in .Nederland de te betalen pacht in bepaalde be dragen vastgelegd, in Frankrijk wordt in vele ge vallen de pachtsom verrekend op basis van de produk- tiemogelijkheden van de betreffende grond. Voor akker bouwgronden bijv. op basis van een aantal kg tarwe/ha tegen een bepaalde tarweprijs en voor de veehouderij tegen een aantal kg vlees/ha of bijv. boter eveneens te verrekenen tegen een bepaalde prijs. De hoeveelheid produkt was tot dusver gebaseerd op opbrengsten van 1939. Alhoewel de laatste jaren met enige aanpassing van de pacht basiseenheden heeft plaats gevonden is het rendement van het in de grond geïnvesteerde kapitaal verhoudingsgewijs bijzonder laag. De pacht is bij lanpe na niet aangepast aan de gestegen grondprijs. Was deze 18 jaar geleden in dit gebied ca. 1800 frcs/ha nu ligt deze gemiddeld op ca. 8000 frcs/ha. In de nieuwe regeling wordt de pachtsom gebaseerd op de gem. ha-opbreng sten over de laatste vijf jaren. PACHTSOM IN NATURA Het Jongvee zoekt de schaduw op. De balenpers. yOOR het bouwland is de pacht voor de gebrs. Louws in het verleden jaar opgemaakte en voor het 9 jaar geldende pachtcontract vastgesteld op 300 kg tarwe/ha. De prijsvaststelling hiervan, waar ook de Franse regering bemoeienis mee heeft, ligt zo ongeveer tussen de ƒ31,en 33,per 100 kg. De pachtwaarde van weiland wist de heer J. Louws niet precies. Deze zal zo ongeveer tussen de 40 en 50 kg vlees/ha liggen. Uit gaande van een vleesprijs van 4 frcs/kg zou dit op ca. 110,tot 135,/ha uitkomen. Ook de Gebrs. Louws hebben nog de Nederlandse nationaliteit behouden. Het heeft geen moeilijkheden bij het pachten opgeleverd. Ook in Frankrijk geldt nu een moet hiervan tenminste 3 jaar van te voren aan de pach ter mededeling worden gedaan. Toen de pacht van vader Louws werd overgenomen hadden ook zij de gelegenheid tot koop. De financiering hiervan, zo pas beginnend, kon echter niet rond gekre gen worden en de eigenaar was bereid weer voor een periode van 9 jaar te verpaohten. LANGLOPENDE PACHTCONTRACTEN QVERIGENS is begin 1971 een wet op langlopende pachtcontracten aangenomen, een nieuwe Franse regeling voor pachtcontracten op lange termijn. De be doeling van deze wet is grotere zekerheid te geven aan de ondernemer, opdat deze meer bereid zal zijn om kapi taal in zijn bedrijf te investeren. Een 9-jarige periode is beslist te kort en te wisselvallig om deze bereidheid voor belangrijke investeringen op te brengen. De mogelijk heid bestaat nu voor pachtcontracten van 18 dan wel 25 jaar. Een pachtcontract van 18 jaar kan met een periode van 9 jaar verlengd worden mits niet door de eigenaar het argument van slecht beheer aangevoerd kan worden of deze zelf het bedrijf in eigen beheer wil nemen. In ieder geval loopt het pachtcontract af als de pachter de 65-jarige leeftijd bereikt. In deze pachtcon tracten kan uitgesloten worden dat de vrouw of kinderen daarna de pacht overnemen. Om deze lange termijn pachtcontracten ook voor de grondeigenaar aantrekkelijk te maken zijn o.m. fiscale voordelen mogelijk zoals een ontheffing op de belasting welke geheven wordt op de uitgaven besteed voor verbetering van de gebouwen. Deze belasting kan gaan tot 25 van de pachtprijs, ver minderd met de kosten van de verbouwing. Een ander fiscaal voordeel kan zijn, dat ontheffing wordt verleend van 75 van de verdrachtskosten bij eerste vererving. Ook is nu vastgelegd dat de pachter zonder toestem ming van de grondeigenaar verbeteringen aan de gebou wen aan kan brengen, mits de afschrijving niet langer duurt dan tot 5 jaar na de datum van de beindiging van de pacht. En in deze wet is tevens een vergoedingsrege ling getroffen voor aangebrachte verbeteringen indien de pacht niet verlengd zou worden. Al met al, verbete ringen in de Franse pachtwetgeving. WILDSCHADE ZONDER VERHAAL |N deze bosrijke streek komt veel wildschade voor. De jachtgerechtigden blijken zich echter van de vaak gerechtvaardigde klachten hierover van de zijde van de bperen niet veel aan te trekken. In de buurt van de boerderij van de Gebrs. Louws worden bijv. voor het uitzetten in dit jachtgebied fazanten gefokt om die jagers voldoende jachtmogelijkheden te bieden. Zelfs werden er eens jonge biggen gefokt om vóór de jacht begon los gelaten te kunnen worden. Over de daardoor aan de ge wassen toegebrachte schade wordt niet gesproken. Een proces dat dienaangaande aanhangig werd gemaakt werd verloren. De eigenaar verhuurt het jachtrecht en trekt daarvan de provenuen aan. Een wildschadecommissie zoals nu in Nederland zijn taak vervult, is men in Frank rijk blijkbaar nog niet toe! BI. Consulentsohap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw, Tilburg. C. PETERS'RIT. Een drie- of meerroedige hooiberg is vanouds in het noorden en westen van ons land een bekend beeld. In het zuiden kwam deze hooiberg weinig voor. De laatste Jaren is echter ook in het zuiden de drieroeddge hooiberg, waarin het hooi geventileerd kan worden, meer bekend geworden. De prijs van een hooiberg is, in vergelijking met een ander gebouw voor hooi-berging, niet hoog. Om b.v. 100 ton los te kunnen bergen is een grote kapschuur nodig. In zo'n kapschuur kan ook geventileerd worden, doch vaak met meer kosten en moeite dan in een hooiberg. Wordt het hooi geperst, dian kan de berging kleiner zijn, maar zijn de kosten van persen al gauw plm. 15, per ton. Wordt het gras gekuild, dan zijn de jaarlijkse kosten al gauw net zo hoog of hoger. Het voordeel bij inkuilen is dat ge*n grote investeringen nódig zijn. De kosten van het ventilatie-systeem aan rente, afschrijving en onderhoud liggen ook ergens in de buurt van 10, tot 15,per ton, afhankelijk van de hoeveelheid hooi. Een ventilatie-systeem voor 40 ton hooi is vanzelfspre kend per ton hooi duurder dian een installatie voor 100 ton. HOOIVENTILATIE: MINDER VERLIEZEN Vooral op de wat grotere bedrijven kan het ventileren van hooi aantrekkelijk zijn. De voornaamste problemen bij het bewaren van hooi, het optreden van broei en schimmel, kunnen door ventileren worden voorkomen. Daarnaast is door de kortere veldperiode het weerrisico kleiner en treden minder verliezen op. De kwaliteit van het hooi is daardoor veel beter. Vooral broei kan grote verliezen aan voederwaardie geven, zoals uit de volgende cijfers blijkt. VERLIEZEN IN TEN OPZICHTE VAN ONGEBROEID HOOI eiwit zetmeelwaarde licht gebroeid 15 4 matig gebroeid 45 14 zwaar gebroeid 72 27 Duidelijk blijkt dat zelfs bij matige broei de extra ver liezen, vooral aan eiwit, zeer hoog zijn. Door de prima kwaliteit van ventilatie-hooi kan een aanmerkelijke be sparing van krachtvoerkosten worden bereikt. Hierdoor moeten de ventilatiekosten worden goed gemaakt. WERKWIJZE Bij een hooiberg hoort een aanzuigblazer met eindver- deler. Hiermee wordt het losse hooi in de berg geblazen. Afhangende schotten, de zgn. slabben, zorgen er voor dat het hooi zichzelf opstapelt. Het vullen van de berg kan daardoor praktisch zonder veel „pakwerk" gebeuren. Als bij het bijeenrijden van het hooi een opraapwagen kan worden gebruikt, kan op deze manier zonder grote inspanning het hooi in korte tijd worden verwerkt. Voor al in de drukke voederwinnings-periode is dit een groot voordeel. Met dezelfde blazer kan in de winter het hooi vanuit de berg in of boven de veestal worden geblazen. Deze werkwijze geeft daardoor ook in de winter veel gemak. WAT KOST EEN HOOIBERG MET VENTILATIE? Er is een flink prijsverschil tussen de verschillende typen en merken hooibergen met complete ventilatie. De juiste cijfers zullen van bedrijf tot bedrijf sterk verschil len, o.a. door de handelscapaciteiten van de boer. De gegeven cijfers moet U daarom zien als richtlijn. Voorbeeld Investering hooiberg van 100 ton 1 6.500,— ventilator 99 1.900,— schakelkast met controller 1.400,— kabel, aansluiting 99 350,— aanzuigblazer 10 pk motor met pijpen, klemmen en eindverdeler 99 3.800,— hooistop 150,— sterroosters voor luchtverdeling 200,— slabben aan de^kap van de berg 500,— ventilatiekanaal 99 200,— totaal f 15.000,— Als een boer zelf handig is, kan hij diverse dingen zelf doen en daarmee heel wat geld besparen. Er zijn voorbeelden waarbij een boer een berg gekocht heeft voor 100 ton hooi voor 5.000,De boer moet de berg dan zelf plaatsen. De totale investering is niet gering. Als daarbij nog een opraapwagen komt, prijs 4.000, tot 7.000,wordt die investering nog hoger. Als een opraapwagen in combinatie met een buurman kan wor den gekocht, is de investering per bedrijf kleiner. GA EENS KIJKEN! Vooral voor de wat grotere bedrijven met 50 ton hooi of meer, kan hooiventilatie aantrekkelijk zijn. De betere kwaliteit hooi is hierbij doorslaggevend. Bovendien kan de arbeid goed gemechaniseerd worden. Als moet worden gebouwd voor hooiopslag, kan de bouw van een drieroeddge hooiberg voordeliger zijn dan de bouw van een kapschuur. Deze zomer kunt U op diverse bedrijven de hooiberg en de werkwijze, die hier bij wordt toegepast, bekijken. Door eens te kijken hoe een en ander in zijn werk gaat, kunt U misschien nog wat leren. En om te leren is men nooit te oud!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9