Tulpenteelt op het Akkerbouwbedrijf 7 Er is al gedurende een reeks van jaren sprake van een verschuiving van de bloembollenteelt naar het akkerbouwbedrijf. De gladiolen zijn al lang overwe gend op het (kleine) landbouwbedrijf te vinden. Dat komt mede, doordat de teelt niet aan vergunningen of erkenningen was gebonden. De teelt van tulpen is altijd een meer specialistische aangelegenheid ge weest dan die van gladiolen. Geleidelijk komt ook hier in echter verandering. Ook de tulpen worden steeds meer in het bouwplan van de boer opgenomen. Het meest sprekend is dat de IJsselmeerpolders, waar het areaal tulpen reeds enkele honderden ha bedraagt en waar voor veel boeren de tulpenteelt zelfs de voor naamste bron van inkomsten is geworden. MEER TULPEN OP AKKERBOUWBEDRIJVEN In Zeeland is speciaal de gladiolenteelt van grote betekenis. Met een oppervlakte van ca. 700 ha neemt onze provincie globaal 30 van het landelijk areaal voor zijn rekening. De tulpenteelt is hier tot nu toe van zeer beschei den omvang. Bij een totale landelijke oppervlakte van ruim 5500 ha is Zeeland met 63 ha matig ver tegenwoordigd. Ook andere bloembollen zoals nar cissen e.d. worden vrij weinig geteeld. Bij de teelt van tulpen vormen de geringe moge lijkheden voor beregening ongetwijfeld een rem. De tulp vraagt vooral na de bloei o.a. in de maand juni voldoende vocht. Bij een te vroeg afsterven door Een goed gewas tulpen. beteren. De tulpenteelt biedt daarbij redelijke kan sen, mits aan bepaalde voorwaarden kan worden vol daan, o.a. wat betreft grond en vakkennis. De akkerbouwer is daarbij in zoverre in het voor deel, dat hij veelal over voldoende „verse" grond kan beschikken. De tulp stelt, evenals de andere bloem bollen, zeer hoge eisen aan de vruchtwisseling. De specifieke bloembollenteler moet daarom meestal grond huren tegen een zeer hoge prijs. De akkerbou wer kan zijn eigen grond eventueel benutten. Overi gens is niet alle grond goede tulpengrond. Integen deel, er is meer ongeschikte dan goed geschikte grond. BEZINT EER GE BEGINT Het is niet de bedoeling om in dit artikel propa ganda voor de tulpenteelt op het akkerbouwbedrijf te maken. Evenmin om technische voorlichting be treffende de teelt te geven. We constateren alleen het feit dat geleidelijk steeds meer akkerbouwers, ook in het zuid-westen van ons land, proberen hun inkomenspositie te verbeteren door tulpen te gaan telen. Een nieuwe onbekende teelt is vrijwel altijd enigs zins riskant. Niet voor niets wordt steeds hoge waar de gehecht aan ervaring. Men hoort in de praktijk dan ook wel eens van teleurstellende ervaringen. Waarschijnlijk hadden die teleurstellingen voorko men kunnen worden als men tevoren beter op de hoogte was geweest. Vooral beter op de hoogte met de gangbare normen die overal in ons land bij de tulpenhandel gelden. APARTE SFEER Allereerst moet men weten dat de enorm sterke positie die de Nederlandse tulp in de hele wereld in neemt, in het verleden vooral is opgebouwd door on dernemers, die zowel teler als handelaar-exporteur waren. Logischerwijze zag men daarbij elkaar niet alleen als collega, dooh ook als concurrent. Gezamen lijk heeft men daarbij prestaties geleverd die diep respect afdwingen, want men komt de bollenverko- pers uit ons land overal ter wereld tegen, zij het dan dat men vaak probeert elkaar vliegen af te vangen. Verder is de teelt zeer lang met teelt vergunningen beschermd tegen te grote uitbreiding. Het aanbod werd doelbewust beperkt gehouden, Men had beslist geen behoefte aan uitbreiding in nieuwe gebieden. In die sfeer is lang gewerkt en gehandeld. Hoe 't ook zij, lange tijd vormden de bollentelers een vrij besloten club. Lang niet iedereen deed na tuurlijk handel met het buitenland, maar wel kende men elkaar zodanig, dat men bij het zaken doen be hoorlijk wist wat men aan elkaar had. Dat, gold ook voor de handel in plantmateriaal. Men kocht van bekende adressen en had weinig behoefte aan spe ciale keuringseisen. BEPERKTE GARANTIE OP KWALITEIT Die beperkte controle op het plantmateriaal kan de met tulpen beginnende akkerbouwer wel eens Veel uitval door Penicillium en botrytis. ■Mim Op het akkerbouwbedrijf is ruimschoots verse grond aanwezig. woordiger koopt bij verschillende adressen en kent vaak naderhand de herkomst niet meer. De veiling zorgt er voor dat het geld geïnd wordt bij de koper en afgedragen wordt aan de verkoper, doch bemoeit zich niet met kwaliteit of gezondheid. De P.D. con troleert op virus en aaltjes, doch niet op andere ziek ten of op „dwalingen". Zonder dat er sprake behoeft te zijn van kwade trouw bij de vertegenwoordiger, gebeurt het daar door soms dat men een minder goede partij krijgt. Dit jaar kwam plaatselijk bij beginnende tulpentelers in de akkerbouwsector veel uitval voor door Penicil lium en botrytis. Dat bracht geldelijk veel nadeel mee. Was dat nodig geweest? GESELECTEERD PLANTMATERIAAL AANBEVELENSWAARDIG Tot voor kort was er betrekkelijk weinig belang stelling voor speciaal geselecteerd plantmateriaal. Waarschijnlijk vooral ook omdat het duurder is. De vraag neemt echter toe. Een extra injectie is te verwachten van het feit dat het Produktschap voor Sierteeltgewassen een fors bedrag beschikbaar heeft gesteld voor kwaliteitsver betering van de tulpen. Blijkbaar ziet men de nood zaak hiervan toch in. Daardoor kan de selectiekeu ring verder uitgebouwd worden. Dit geselecteerde materiaal wordt in de handel ge bracht met een speciaal certificaat. Dit garandeerd goede kwaliteit. Vooral 'beginnende tulpentelers kan in overweging worden gegeven hiervan gebruik te maken. Het kan teleurstelling voorkomen! Tevens adviseren we advies te vragen bij het Con- De heer Stienstra wijst een beginnende teler op ziektebeelden. droogte blijft de bol gemakkelijk juist iets te klein voor de maat „leverbaar" en dat betekent voor de prijs een zeer groot nadelig verschil. Dat men in Zeeland meestal geen water kan geven is dus een belangrijk nadeel. Anderzijds is het klimaat in het zuid-westen erg gunstig voor het telen van cultivars die geschikt zijn voor vroege bloei. Men kan daardoor voor de lever bare bol een aanmerkelijk hogere prijs bedingen dan in de noordelijker gelegen gebieden. Hierdoor kan het nadeel van de gebrekkige vochtvoorziening weer grotendeels goedgemaakt worden. De laatste jaren was er daardoor sprake van uit breiding van de tulpenteelt in Zeeland. Het is te verwachten dat deze ontwikkeling verder door zal zetten. De animo zal dan waarschijnlijk vooral ko men van de zijde van de akkerbouwers. De prijzen van de akerbouwgewassen staan onder druk en ieder zoekt naar gewassen die het inkomen kunnen ver parten spelen. Men koopt van een vertegenwoordiger en de transactie loopt via bekende en vertrouwde veilingen in Holland. Eventueel is het materiaal door de P.D. gecontroleerd. Alles bij elkaar lijkt alles ver- trouwenswekkend. Het garandeert echter niet dat het plantmateriaal aan hoge eisen voldoet. De vertegen- MINIMUMPRIJSREGELING KRUISBESSEN Met ingang van 24 mei zal op de Nederlandse veilin gen voor het prodiukt groene kruisbessen een minimum prijsregeling van kracht zijn. Deze gaat uit van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De minimum prijs voor groene kruisbessen boven 15 mm doorsnede is vastgesteld op 35 cent per kg. Bij eventuele doordraai sulentschap voor de Tuinbouw te Goes, waar bollen- specialist Stienstra waardevolle inlichtingen en teelt- wenken kan geven. Door keuze van geschikte grond, goed plantmateriaal en een juiste verzorging kan men de kans op bevredigende uitkomsten met de tulpen teelt sterk verbeteren. ontvangt de teler voor de eerste kwaliteit 28 cent per kg vergoeding en voor de tweede kwaliteit 21 cent. Voor afwijkende kwaliteit wordt geen vergoeding betaald. Aangenomen mag worden dat in het zuiden van het land in de eerste week van juni de aanvoer van groene kruis bessen gaat beginnen. Het areaal van dit produkt is de laatste jaren ingekrompen. Bovendien hangen er thans in veel gevallen niet veej bessen aan de struiken, zodat een betrekkelijk, kleine produktie wordt verwacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7