TUINBOUW- KLANKEN Grote verschillen in de bedrijfsinkomens Voortdurende teeltzorgen Oogst van tulpen staat voor de deur DINGEN VAN DE WEEK 5 Ook in ons THOOLSE land zijn nog niet alle teelten zoals wij hoopten dat ze zouden zijn. Zo doet de bekende koolvlieglarve weer enorm veel schade bij de dit voor jaar uitgeplante bloemkool, hetzij voor de zaadwinning of voor de veiling. Ondanks een soms toch goed uitge voerde bestrijdiing zijn er percelen met méér dan 50 zieke planten. Als het er zó voorstaat, kan men zodoende niet meer op een lonende teelt rekenen. De enkele per celen zaaiuien die géén behandeling hebben gehad tegen de uienmade geven ook weer het bekende schadebeeld te zien. Het schijnt dat door het vroege zomerse weer, al dit soort parasieten extra vroeg aktief is. Terdege zal er gelet moeten worden op een luisaantasting in knol selderij, want hierdoor kan een flinke groeiachterstand ontstaan. Door te droge zaai omstandigheden geven de verschillende bloemzaadsoorten dit jaar een zéér onge lijke opkomst. Juist de laatst opgekomen plantjes heb ben met warm zomerweer vlug te kampen met een lui zenplaag. Ondanks de soms sterk wisselende opbreng sten van bloemzaden, ziet men toch ieder jaar weer een verdere uitbreiding van deze teelt. Het schijnt dat de extra zorg die de kleinere telers aan dit gewas kunnen besteden, toch nog wel betaald wordt. Door de flinke regenval in de laatste week van mei geven alle soorten aardappelen een flinke loofontwikkeling te zien en de eerste phytophtorabespuiting moet momenteel reeds zijn uitgevoerd. Het rooien van de vroege aardappelen zal wel een stuk eerder kunnen gebeuren dan vorig jaar. Velen onder ons laten hun gedachten al gaan wat of de prijs zal zijn nu er nog zoveel aardappelen uit de oude oogst aanwezig zijn. De vroege aardappelteelt is voor de Thoolse ondernemer altijd van zéér groot belang ge weest omdat het voor de telers dikwijls de eerste ont vangsten waren. Gelukkig is er door de jaren heen een flink afnemerskorps opgebouwd die uit welhaast iedere provincie hier hun aardappelen kwamen inkopen via de plaatselijke veilingen. Ondanks de donkere wolken die zich aftekenen ten aanzien van onze afzetvooruitzichten hebben de telers nog het volste vertrouwen in hun vroege aardappelveilingen. Het zit er echter wel in, dat Uit de WALCHERSE tuinbouwwereld zouden we bijna kunnen schrijven van het westelijk front geen nieuws. De strijd tegen onkruid, luizen en ongedierte is zo ongeveer op zijn hoogtepunt. Met de Pinksterdagen is er zo ongemerkt nog al een steekje gevallen. Men kaa niet altijd werken als ieder vrij heeft en dat krijgt men door de harde groei gepresenteerd. Ondanks alle spuiten moeten velen hun uien en bieten nog terdege nalopen. Ook in onze branche moet alles in 't werk worden gesteld om niet te versmoren in het onkruid. Uit gesprekken en waarnemingen met diverse telers valt het ons op dat er zo'n verschil is in de diverse bedrijfsuitkomsten. De koude tuinders komen bij deze tussentijdse balans bijzonder slecht aan hun trekken. Zij die in de hoofdaanvoeren van de vollegrondsprodukten vielen, zitten absoluut fout. Massale doordraai van sla en spi nazie was schering en inslag in de afgelopen maanden. We waren vorige week nog rond Rotterdam en ook daar zagen we legio doodgespoten spinazie en sla. En vooral voor koude bedrijven is de start heel be langrijk. Voorzover we kunnen constateren zijn de grote glasbedrijven met een gemengde aanvoer van groenten dit voorjaar veruit de winnaars in onze be drijven. We waren op een bedrijf waar men nog al mopperde op de hoge belasting die betaald moest wor den. Als de kinderen de deur uit zijn kan dit tot zo'n derde of meer oplopen aan inkomstenbelasting en dat is ook weer het uiterste naar de andere, hoewel betere kant. Als men goed boert en de prijs loopt mee, dan zou het wel prettig wezen als men daar zelf wat meer van mocht houden. Ook bedrijfsuitbreiding heeft zijn bezwaren want dat is regelrecht een loonkosten ver hoging, in directe zici. Tevens groter risico op de lange duur. We vragen ons nog wel eens af of het forfaitaire belastingstelsel zoals in België en Frankrijk voor ons niet veel voordelen op zou leveren. Natuurlijk moeten ook daar belastingen betaald worden maar hier gaat het meer via de omzetbelasting. Hoe belangrijk de belastingkwestie is moge wel blijken dat men het nu maanden na de verkiezing, het meest oneens is over belastingperikelen. Zo ziet men: ook in onze bedrijfstak liggen de uiter sten kort bij elkaar. We hebben nog een boomgaardje voor eigen gebruik en geloven, alle sombere voorspellingen ten spijt, dat de aanslag van de hoofdsoorten mee zal vallen. We geven echter graag onze mening voor beter. Ook de eerste vroege aardappelen waren aangevoerd ia Mid delburg. 't Was nog kriel met veel klei aan. Ze konden ons niet bekoren. Door de hoge prijs zal de roe-op brengst wel goed zijn geweest en neem het dan eens iemand kwalijk als hij ruimt. Want goed roegeld, wei- nog rooiwerk, en vlug aiet uitgeput, leeg land, wat wil men nog meer? Het weekend na de Pinksterdagen was de belang stelling van de toeristen en vakantiegangers voor Schouwen en Duiveland weer bijzonder groot. Ieder jaar schijnt de stroom naar de recreatiegebieden uit te groeien. Het aantal campings met karavans en tenten groeit navenant. En dan te bedenken dat de recreatie in de omgeving vaa het Grevelingenbekken nog nauwelijks op gang is. Uiteraard zal de uitbreiding van recreatiegebieden voor velen een goede business worden en dat kaa voor de gehele streek van belang zijn. We gunnen hen die in onze regio komen recreëren van harte een al of niet verdiende rust en ontspanning. En aan hen die de toerist de recreatie bieden goede zaken! Als ondernemers in de land- en tuinbouw is het echter een minder gemakkelijke zaak het financieel beleid van de regering te volgen. Hoe gemakkelijk worden vele tientallen miljoenen guldens besteed aan de recreatiegebieden en hoe moei zaam is een paar miljoen gulden los te krijgen voor dringende zaken in de land- en tuinbouw! We hebben, behoudens een plaatselijke bui, een week best weer achter de rug. Prima voor de ver delging van het onkruid. Hoewel de bodemherbiciden nu niet bepaald overal effectief hebben gewerkt, zijn voor de late aardappelafzet, de levering op een meer eigentijdse manier gericht zal moeten worden. Waar nodig zal er beslist naar nog meer samenwer king in de afzetorganisaties gestreefd moeten worden. Het is te hopen dat de betreffende leden voldoende voor lichting over deze materie zullen ontvangen, om te zijner tijd, in eigen verantwoording, de koers mede helpen be palen, naar wat voor het algemeen belang voor de toe komst de juiste weg zal zijn. de plaatsen waar geen middel is terechtgekomen goed te onderscheiden. Verschillende collega's zagen we aan het witlof dunnen. De percelen die zijn gezaaid door de kontrakt- gever zelf staan er bepaald dik op. Zodoende eist het uitdunnen nogal wat arbeidsuren. Niet zo bezwaarlijk als de krachten daartoe beschikbaar zijn en straks beloond blijkt door een goede opbrengst. De stamslaboaen hebben een goede start gehad. Een vlotte opkomst, een gewenste hoeveelheid neerslag en tot heden goed weer. Er moet echter nog heel wat ge beuren voor we over een goed eindresultaat kunnen spreken, maar een goed begin is in ieder geval moed gevend. Een lust voor het oog zijn de bloeiende percelen koolzaad voor de zaadteelt. Bij deze weersomstandig heden is een redelijke kans aanwezig voor een goede vruchtzetting. Afgelopen week vernamen we van een commissio nair dat met de voorverkoop vaa plantuien een begin is gemaakt. De kg-prijs die de teler vandaag wordt geboden, n.l. 20 ct. per kg bij levering vóór 10 juli a.s. is voor een zo vroege levering bepaald aan de lage kant. Op dat tijdstip is nog geen hoge kg-op- brengst te verwachten. De tijd zal ons leren of de effectieve markt voor die tijd hoger zal liggen. De kwestie van vraag en aanbod, is bepalend voor de te maken prijs. Er rest ons nog een korte tijd voor de tulpenoogst gaat beginnen. Als extreme hoge temperaturen zullen ■uitblijven zal het gewas geleidelijk aan afsterven. Er wordt een redelijke tot goede oogst verwacht. Een enkele teler is reeds bezig met het rooien van plant goed van de vroege soorten. Een drukke tijd staat voor de deur. Voor de meeste ondernemers geen be zwaar, wanneer zorg en moeite wordt beloond. Dat hopen we dan ook met en voor elkaar! Op het moment dat we dit schrijven is de informatie periode ter voorbereiding van een nieuwe regering, in haar laatste fase gekomen, We hebben uit de kran ten begrepen dat er nog al wat moeilijkheden liggen op de weg om te komen tot een meerderheid die lei ding kan geven aan het landsbestuur. We hebben ook begrepen dat het geen gemakkelijke opgave zal zijn om die leiding in de komende jaren te geven. Er zijn enorm veel mensen en verlangens op alle terreinen en er staan slechts beperkte mogelijkheden tegenover. Het Nederlandse volk zal duidelijk gemaakt moeten worden dat niet alles tegelijk verwezenlijkt kan wor den en dat zal geen gemakkelijke zaak zijn. Er zijn nog al wat zorgen op financieel-economisch gebied. Al jaren hebben we te maken met een sterke inflatie en het lijkt wel of het steeds harder loopt met de prijsstijgingen. We lazen dat in de periode 1 april 19701 april 1971 in ons land de prijzen met gemiddeld 6,6% zijn gestegen. Op dat moment realiseerden we ons dat we als tuinbouw bij deze prijsstijgingen wel sterk zijn achtergebleven. De omzetten van onze veilingen die al enkele jaren te laag waren, zijn opnieuw verder ach terop geraakt. Nederland zat in deze periode wat de prijsstijgin gen betreft in de Europese middengroep. Voorop lie pen Ierland met 10% prijsstijging en Engeland met 8,8 Zweden met een prijsstijging van 8 mocht er ook zijn. Het kwaad van de inflatie grijpt allerwege om zich heen en het verontrustende is dat de deskun digen niet geloven dat er veel tegen te doen zal zijn. De wil lijkt wel aanwezig om de inflatie een halt toe te roepen maar in de praktijk blijkt het niet te lukken. Vanzelfsprekend is het in de eerste plaats nodig dat er internationaal tegen -dit kwaad wordt opgetreden maar ook nationaal zal dat moeten gebeuren. Er zijn partijen die de beperking van de uitgaven op vele ni- veau's voorop hebben staan in hun programma. Hier mede wordt thans onderhandeld voor een regeerac- coord. Het is echter ook duidelijk dat het gemakkelijker is om op papier vast te stellen dat de broekriem aange haald moet worden dan om het in de praktijk toe te passen. Daarbij komt dat er binnen onze kring toch wel een zeer grote angst leeft voor het gevaar dat er dreigt dat een nieuwe regering de landbouwsubsidies drastisch gaat inkrimpen, zoals met name de politieke partij DS 70 in haar programma heeft staan. Dat er bezuinigd moet worden willen we graag aan nemen maar wanneer we zien hoe alles in ons land reilt en zeilt en we vergelijken dat men onze sektor, dan staat vast dat er nog veel zal moeten worden ge daan om de land- en tuinbouw haar plaats te doen innemen die ze toekomt. Er zal in de komende jaren juist veel geld nodig zijn om de land- en tuinbouw aan te passen aan de eisen die deze tijd stelt. Het saneringsproces in onze bedrijfstak is nog niet tot stilstand gekomen en dat zal begeleid moeten worden, maar vooral ook zullen er maatregelen genomen moeten worden om de blij vers in onze bedrijfstak te hulp te komen. We hopen en vertrouwen dat daarom onze bedrijfstak niet de dupe zal worden van de bezuinigingsnoodzaak die er is en waartoe ook aanleiding bestaat. Er zal voor land- en tuinbouw veel geld nodig zijn en dat zal er moeten komen. We hebben al te lang en teveel achter gelegen bij andere ondernemersgroepen in onze samenleving. Overigens hebben we vorige week ook gelezen dat de economische deskundigen van de Westerse landen optimistisch zijn over de economie in de komende tijd. Op het ogenblik is er sprake van een lichte terug gang maar men ziet de toekomst zonnig in en met grote koppen brachten de kranten het bericht dat vol gend jaar de westerse economie weer vrij sterk zal gaan groeien en dat de welvaart snel verder zal gaan toenemen. Het is te hopen dat dit gebeurt maar het is gevaar lijk dat dit naar voren komt op een moment waarop voorop staat dat er bezuinigd moet worden om de sterke inflatie te beteugelen. Ondertussen wachten we als fruittelers met belang stelling af wat er uit de bus gaat komen als resultaat van het onderzoek naar de mogelijkheden voor de Nederlandse fruitteelt. Dit onderzoek is op verzoek van de Minister van Landbouw en Visserij opgezet door een Amerikaans bureau en voor 1 juli zouden de resultaten hiervan bekend moeten worden. Zonder twijfel zullen uit dat rapport conclusies naar voren komen en we zijn benieuwd. Veel grote ondernemingen hebben efficiency-advies- bureaus in de arm genomen om te bekijken waar de zwakke plekken van de bedrijven liggen. Soms zijn daar zeer gunstige resultaten mee behaald geworden. Op dit moment hebben we nog geen al te grote ver wachtingen van het Amerikaanse onderzoek naar de Nederlandse fruitteelt maar het zou verkeerd zijn er bij voorbaat negatief tegenover te staan. Een onbe vooroordeeld bureau kan soms zeer nuttige aanwijzin gen geven om door de loop der tijden verstarde situa ties te doorbreken. De overheid zal het dan echter mogelijk moeten maken de aanpassing aan de eisen van deze tijd te kunnen verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5