Dagelijks Bestuur ZLM vergaderde 3 (Vervolg van le pag.) De gemiddelde marktprijs was in de week van 17 tot 21 mei voor ons land ƒ269,19, terwijl de gemid delde E.E.G.-prijs ƒ258,96 was, dus voor ons land zeer gunstig. De varkensprijzen blijven ongeveer op hetzelfde lage niveau met een kleine neiging iets te stijgen. De zwevende koers van de gulden laat hier zijn invloed wel gelden, want onze varkens gaan in hoofdzaak naar die landen die een andere koers hebben, name lijk Italië en Frankrijk. Met de verrekening met de restituties schijnen er nog al wat moeilijkheden te zijn. Ook Italië wil het verbod om levende slachtvar- kens in te voeren niet opheffen, ondanks het feit dat er minder varkenspest is, dan toen het invoerverbod niet gold. De biggen zijn in verhouding tot de slacht - varkens duur en vrij goed te plaatsen. De pluimveehouders maken al lang een zeer moei lijke tijd door. De eierprijzen doen het totaal niet en de Roermondse eierveiling gaf vorige week een no tering door van 1,09 per kg, wat neerkomt op nog geen 7 cent per ei. Ook de slachtkuikens dalen in prijs en er schijnen grote voorraden aanwezig te zijn in de koelhuizen. Diverse pluimveehouders schijnen de limiet van hun contract te hebben bereikt en ko men in grote moeilijkheden. Wanneer men zijn oor eens te luisteren legt bij de veevoederleveranciers dan schrikt men van de openstaande rekeningen en ziet het er voor velen hopeloos uit. Ook grote firma's, die langlopende contracten hebben afgesloten, drei- in moeilijkheden te komen. De melkaanvoeren nemen sterk toe en liggen in de zuidelijke provincies belangrijk hoger dan vorig jaar. Ondanks deze grote aanvoer was de laatste Apel- doornse melknotering 2,50 hoger dan vorig jaar in dezelfde week. Het ziet er dus wat hoopvoller uit, wat ook nodig is want nu diverse fabrieken hun jaarverslagen uitbrengen blijkt, dat de uitbetaalde prijzen in 1970 iets lager zijn dan in 1968 en belang rijk lager dan in 1969, ondanks alle kostenverhogin gen in moeilijkheden te komen. DE ORGANISATORISCHE WERKWIJZE VAN DE ZLM Het Dagelijks bestuur nam kennis van de samen vatting met conclusies van de in het afgelopen win terseizoen door de afdelingen behandelde vraagpun ten, die deze keer gewijd waren aan de organisatori sche werkwijze van de ZLM. Van 50 van de afdelingen werd hierover een rapport ntvoangen. Voorlopige conclusies op basis van de ingekomen antwoorden zijn: a. afschaffing van de Algemene ledenvergadering in de zomer; b. reorganisatie van de bestuursvorm, door aan het huidige Hoofdbestuur de status van ledenraad te geven en aan het huidige Dagelijks bestuur alle bestuursbevoegdheden toe te kennen. Uit dit or gaan ware dan een klein Dagelijks bestuur te vor men; c. handhaving van de rondgang langs de kringen in november; d. verbetering van de contacten met coöperatieve instellingen in het werkgebied van de ZLM; e. het invoeren van een efficiëntere werkwijze van de commissies der ZLM; f. streven naar een doelmatige samenwerking met de andere standorganisaties. In de volgende Dagelijkse bestuursvergadering zul len aan de hand van het resultaat van deze vraag punten concrete voorstellen worden behandeld, die tot een meer efficiënte werkwijze zouden kunnen leiden, waarna aan de afdelingen een volledig verslag zal worden toegezonden. BENOEMINGEN De heren J. Kakebeeke te Wolf aartsdijk, J. A. Klompe te Anna-Jacobapolder en Iz. de Bruijne te Cadzand werden herbenoemd als leden van de Pro vinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zee land. De heer A. Dingemanse te St. Laurens werd be noemd als bestuurslid van de lagere landbouwschool „De Vliedberg" te Middelburg in de vacature W. de Buck. Als leden van de Commissie van Toezicht van de huishoudschool „Het Molenkwartier" te Axel werden benoemd mevrouw C. v. d. BosscheMeijers te Axel en mevrouw CockWeemaes te Overslag. STRUCTUURNOTA OVER DE ZEEUWSE LANDBOUW Deze intussen door de Raad voor de Bedrijfsont wikkeling opgestelde nota zal op de volgende be stuursvergadering aan de orde omen en door Dr. Ir. Van Beekom worden toegelicht. EEG-ONTWERP-VERORDENING RAUWE VOLLE MELK Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn open bare vergadering van woensdag 2 juni 1971 besloten een brief te zenden aan de minister van Landbouw en Visse rij over de EEG-ontwerp-verordening inzake rauwe volle melk als grondstof voor consumptiemelk. In deze brief stelt het Landbouwschap dat voor de grondstof voor consumptiemelk geen afzonderlijke ver ordening dient te geldien, maar dat in één algemene EEG- raamverordening de eisen, zowel voor melk als grond stof voor consumptiemelk als voor industriemelk gere geld dienen te worden. Ook heeft het Landbouwschap bezwaren tegen de zeer gedetailleerde voorschriften ten aanzien van de winning en behandeling van de melk op de boerderij, evenals tegen de voorgestelde bedrijfsinspecties, die een zware financiële belasting voor de melkveehouderij betekenen, en op grond van Nederlandse ervaringen onvoldoende effect sorteren. In dit verband wordt gewezen op de uitstekende resultaten, die in Nederland zijn verkregen met het systeem van de verplichte uitbetaling van melk naar kwaliteit, ondersteund door een goede voorlichting zowel van de zijde van de overheid als van de zuivelindustrie. Hoewel het Landbouwschap voor een gemeenschap pelijk beleid op dit gebied is, heeft het toch bezwaren tegen een verordening, die geheel in de plaats zou komen van de nationale regelingen. Een strak gereglementeerde verordening op korte termijn zou voor bepaalde lid-staten een onmogelijke eis zijn, terwijl te algemeen gestelde riohtlijnen voor andere lid-staten, zoals Nederland een duidelijke verlaging van eisen zou inhouden. Het Land bouwschap vraagt daarom een algemeen geldende ver ordening met een aantal raam-voorschriften betreffende de melkwinning en behandeling, waarbij de afzonderlijke lid-staten de mogelijkheid hebben aanvullende regelin gen, afgestemd op nationale of regionale omstandigheden te treffen. Door dit systeem blijft de mogelijkheid open voor een gezonde concurrentie ten aanzien van de kwa liteit van de melk en de melkprodukten. Een afschrift van de bedoelde brief zal worden gezonden aan het Pro- duktschap voor Zuivel. FORSE BIJDRAGEN VOOR HERSTRUCTURERING IN E.E.G. BESPREKING MINISTER VAN LANDBOUW EN LANDBOUWSCHAP Tijdens die maandelijkse bespreking van de minister van Landbouw en Visserij met het Landbouwschap op 2 juni j.l. werd uitvoerig van gedachten gewisseld over enkele aktuele en urgente aangelegenheden. Met het Landbouwschap is de minister bezorgd over de monetaire ontwikkelingen in de EEG. Hoewel er in EEG-verband als antwoord op de zwevende wisselkoer sen aanvullende maatregelen getroffen zijn ten behoeve van de landbouw, is een einddatum waarop deze extra regelingen zullen aflopen, niet bekend. Bij een eventuele revaluatie van de D. Mark en de Nederlandse gulden zijn nationale compensatiemaatregelen voor de Duitse land bouw niet ondenkbaar. Naar de mening vap de bewinds man zial men zich alsdan ernstig moeten beraden over de te nemen stappen ten behoeve van de Nederlandse land en tuinbouw. Ten aanzien van de door de EEG-ministerraad aan vaarde resolutie over het structuurbeleid deelde de minis ter mede, dat de Ministerraad in zijn laatste bijeenkomst de resolutietekst definitief heeft vastgesteld. De Euro pese Commissie werkt thans de richtlijnen uit conform de jongste afspraken in Brussel. Desgevraagd achtte de minister het niet ondenkbaar, dat de prijsvoorstellen voor 1972 gekoppeld worden aan de uitwerking van de resolutie. Met het Landbouwschap is de minister van Landbouw en Visserij verheugd over het vlotte verloop van de EEG-onderhandelingen met Engeland. Uiteraard blijven er nog vraagstukken over, zoals bijvoorbeeld op zuivelgebied het handelsverkeer tussen Engeland en Nieuw-Zeeland. Het Landbouwschap heeft in het gesprek met de minister bijzondere aandacht gevraagd voor de moeilijk heden in de pluimveesector. De discussie spitste zich toe op een tweetal punten: De Italiaanse grens voor levend pluimvee (slachtkip- pen) is nog steeds gesloten. De minister wil alles in het werk stellen om daaraan een eind te maken. Er ligt thans een voorstel ter tafel om 500 ton eipoe- der te bestemmen voor het wereldvoedselprogramma. De bewindsman heeft er op aangedrongen dit plan met de grootst mogelijke spoed uit te voeren. EUROPESE COMMISSIE KOMT MET REGIONALE ONTWIKKELINGSVOORSTELLEN De Europese Commissie in Brussel wil in de ko mende vijf jaar rond 765 miljoen gulden gaan uit geven voor regionale ontwikkelingsmaatregelen en eenzelfde bedrag in twaalf jaar gaan uitbetalen aan rentesubsidies ten behoeve van leningen voor de fi nanciering van produktieve investeringen en infra structuren in bepaalde landbouwgebieden. De uit te geven bedragen zullen voornamelijk ten goede komen aan de zeshonderdduizend landbou wers die, naar verwachting, in de jaren tussen 1972 en 1976 hun beroep er aan zullen geven. De nieuwe plannen van de commissie voorzien o.m. in een subsidie van 1500 dollar per gecreëerde ar beidsplaats die door een landbouwer of één van zijn kinderen wordt bezet. Het geheel van voorstellen van de Europese Commissie valt binnen het kader van het zogeheten derde programma voor de econo mische politiek op middellange termijn. Voor de gebieden waarop ze van toepassing wor den zullen criteria worden aangelegd. Zo zal nodig zijn dat in die gebieden het percentage van de in de landbouw werkzame beroepsbevolking boven het gemiddelde in de gemeenschap ligt. Verder moet de bruto-opbrengst per inwoner in die streek lager zijn dan het E.E.G.-gemiddelde, terwijl bovendien het percentage van de in de industrie werkzame beroeps bevolking er lager moet liggen dan het gemiddelde van de E.E.G. In de praktijk zal de actie voornamelijk van toe passing zijn op de Mezzo Giorno in Italië en het zuid westelijke deel van Frankrrk, maar ze kan uiteraard ook voor andere moeilijke gebieden in het Europa van de zes gelden. De lonen in de bouwnijverheid zijn herzien en naar het zich laat aanzien zal de loonsverhoging die uit deze herziening naar voren is gekomen het trekpaard zijn om ook in andere bedrijfstakken de loonstijgingen op gang te brengen. De stijging van de bouwkosten was toch al onrust barend en deze heeft nu weer een nieuwe impuls ont vangen. In praktisch 10 jaar tijd zijn de bouwkosten onge veer verdubbeld. Het systeem van bouwsubsidies en huursubsidies dat in ons land welig tiert moet als een maatschappelijk kwaad worden aangemerkt. Indien de bewoner van een huis niet in staat is om de kosten van dit huis in de huurprijs op zich te nemen, is er iets mis. Het is met vele levensbehoeften zo, dat de gemeenschap moet bijdragen om de kosten voor het individu te verlagen. Onder deze omstandigheden is naar onze mening de welvaart een schijnwelvaart. Enkele jaren terug sprak men nog van een sluipende inflatie. Die tijd is voorbij. Van sluipend, d.w.z. niet direct waarneembaar"is de inflatie „hollend" geworden en de gang wordt al sneller. Het akkoord in de bouw zal het tempo nog doen toe nemen, nieuwe impulsen en stimulansen geven voor overbesteding. Van de zozeer aangeprezen matiging van eisen is geen spoor terug te vinden. De vooruitzichten zijn uit economisch oogpunt dan ook zeer ongunstig. Overal beginnen zich de gevolgen af te tekenen; sluiting van bedrijveninkrimping van de produktie; vervanging van Nederlands personeel door goedkopere buitenlandse arbeidskrachtenin krimping van winsten, ja zelfs omslag naar verliezen daling van de aanvragen om werkkrachten, vergroting van de arbeidsreserve; het mijden van buitenlandse ondernemingen van Nederlands grondgebied; dit zijn alle symptomen welke aantonen dat het licht op rood staat. Het kan o.i. zo niet doorgaan, verhoging van lonen, verhoging van prijzen, verhoging van belastingen, ver hoging van collectieve voorzieningen. Het kan niet op. Of toch wel? Met zijn allen hollen wij door, zijn nauwelijks be reid de hand in eigen boezem te steken en onze bij drage aan matiging te leveren, de meest ernstige waar schuwingen, van onze grootste economen, ten spijt. Wij vrezen dat indien niet op gereguleerde wijze aan overbesteding en inflatie paal en perk wordt ge steld er een uitbarsting zal komen, waarvan de gevol gen niet zijn te overzien. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3