Varkensprijzen door dieptepunt Vakbeurs veredelingslandbouw (22-25 sept. 1971) 15 Het ziet er naar uit dat de varkensprijzen door het diepste punt heen zijn. De lage varkensprijzen van de laatste tijd gaan langzaam omhoog. Sedert de laatste vergadering van het produktschap heeft zich weer een ander probleem aangediend. Op monetair gebied zijn n.l. moeilijkheden ontstaan met zwevende koersen van de Duitse Mark en de gulden. In Brussel zijn nu besluiten genomen waardoor het mogelijk is om bij export van varkensvlees restituties te verlenen en hij invoer een hogere heffing op te leggen. Dit is van toepassing als de agio van de gulden en Duitse Mark 2y2 en meer omhoog gaan. Dit werd door mr. F. G. van Dijk mede gedeeld, dóe als voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees zijn laatste bestuursvergadering voorzat. INTERVENTIE IN DE SECTOR VARKENSVLEES In de EBG-landen wordt bij de overheid praktisch geen varkensvlees voor opslag ingeleverd. Tot heden beloopt dat slechts 40 ton. In de particuliere sector werkt de op slag van varkensvlees effectiever dan bij de overheid. De particuliere opslag was tot en met 22 mei j.l. als volgt: In tonnen België Dtsl. Frank. It. Ned. Totaal EEG Hammen m/ been 926 522 800 220 1795 4263 Schouders m/been 170 335 440 100 453 1498 Karbonaden 80 595 40 715 Buiken 757 2577 1120 20 530 5004 Spek 790 730 280 400 360 2560 Overige 130 170 80 40 420 2853 4929 2760 780 3138 14460 volgens van de hammen. Hiervan werd door Nederland het grootste percentage ingeleverd. MARKTSITUATIE Voor slachtvarkens zijn in de week van 2429 mei de prijzen met 3 cent per kg verhoogd. De inkoopcom binaties noteerden in de periode 26/422/5 wekelijks 2,70 per kg en de laatste week van mei 2,72. Deze noteringen gelden voor de gewichtsklasse 68 80 kg inclusief B.T.W. Bij de groothandelsprijzen van de poothammen heeft zich in de periode 26/422/5 een kleine inzinking in het prijsverloop voorgedaan. De prijzen hebben zich in de laatste week van mei weer hersteld en noteerden 3,453,55 per kg. De prijzen van de schouders zijn de laatste weken regelmatig omhoog gegaan en noteerden in de week van 26/41/5 2,802,90 en in die laatste week van mei 3,103,15 per kg. De ribben geven een forse prijsverhoging te zien en noteerden 0,70 per kg hoger dan 5 weken geleden. Van buikspek liggen de prijzen nu iets lager dan 5 weken geleden, n.l. 2,302,40. Van de levers lopen de prijzen nog steeds iets terug. Momenteel is er een ruim aanbod van het aantal slachtingen, n.l. in de week van 39 mei en in de week van 1016 mei gemiddeld 185000 stuks, exclusief de uitvoer van levende slacht varkens. In de week van 1721 mei bedroeg de export van geslachte varkens en levende slachtvarkens bijna 36000 stuks. Aan onderdelen werd 1750 ton geëxpor teerd. Ook in de komende weken zijn de verwachtingen dat het aanbod van slachtvarkens ruim zal blijven. De dekkingscijfers zijn nog steeds hoger dan een jaar geleden. Deze zien er voor de eerste vier maanden van 1969, 1970 en 1971 als volgt uit: 1969 1970 1971 De gegevens van Frankrijk en Italië zijn tot en met 15 mei. De particuliere opslag in de EEG is tot heden dus totaal 14460 ton. (Aandeel Nederland 3138 ton). Van buiken is de opslag het grootst n.l. ruim 5000 ton. Ver Totaal jonge Totaal jonge Totaal jonge varkens varkens varkens Jan. 86200 21490 96700 29100 104000 25500 Febr. 77300 16800 89300 26700 98000 22800 Maart 88200 21000 95200 27700 104500 23800 April 88600 22600 101900 29400 103700 24100 De voorzitter deelt medie dat in Duitsland van voor lichtingszijde geadviseerd wordt in de varkenssector het aantal dekkingen weer uit te gaan breiden. Het bestuurs lid de heer Griffioen merkt op dat een verhoging van de varkensprijzen met 3 cent per kg aan de lage kant is. Een verhoging van de prijzen met 10 cent moet mogelijk zijn. Het toepassen van interventiemaatregelen zou dan ook achterwege kunnen blijven. Het aantal dekkingen ligt nog 1800 stuks hoger dan een jaar geleden in de zelfde maand. Moeten wij nu miet deze lage varkensprij zen uitbreiding van de varkensstapel propageren. Spre ker vraagt zich af hoe dit moet. Het bestuurslid de heer Homburg is van mening, dat men om hier een goed oor deel over te vormen de gehele gemeenschappelijke markt in de EEG onder de loupe moet nemen. De winst op de varkens mag dian momenteel voor de handel beter zijn dan voor de boer, een jaar geleden lag dit precies anders om. Is verder van mening dat momenteel de periode van dalende prijzen voorbij is. De export van varkensvlees kan goed worden genoemd. Ook in het binnenland ont wikkelt zich een behoorlijke vraag naar varkensvlees. De laatste maanden is het gebruik van varkensvlees toe genomen. Het zou dan ook onverstandig zijn op het ogenblik enige uitbreiding van de varkensstapel af te remmen vond spreker. Het bestuurslid de heer Loefs wilde enige informatie over de gedachtegang in Brussel betreffende het continueren van de restituties naar derde landen en het beëindigen van de interventiemaatregelen. De heer Koch deelt mede dat er in Brussel herhaaldelijk op aang;edrongen is restituties op langere termijn te realiseren. De contracten die met derde landen zijn afgesloten worden opgegeven. De restituties wil men in Brussel op een niet langere tijdsduur dan 3 maanden stellen. De mogelijkheid bestaat zelfs om de restituties dagelijks te wijzigen. De voorzitter deelt iwede dat door het beheers comité in Brussel besluiten worden genomen ten aan zien van de interventiemaatregelen. Voor beëindiging van deze maatregel is vooraf een bepaald bedrag vast gesteld. Zijn de vleesprijzen weer op het hiervoor vast gestelde bedrag gekomen, wordt tevens de marktont wikkeling nagegaan, alvorens men overgaat tot het an nuleren van de interventiemaatregel. SLACHTVEEMARKT De gemiddelde marktprijs van het slachtvee in de EEG-landen bedroeg in de week van 22 mei als volgt: Nederland ƒ269,19, België ƒ270,60, Luxemburg ƒ258,32, West-Duitsland 243,27, Frankrijk 257,30 en Italië 278,69. De gemiddelde marktprijs in die EEG is ook gestegen en bedroeg in dezelfde week 258,69. De oriën tatieprijs in de EEG is 260,64. De gemiddelde markt prijs in Nederland ligt hier dus boven. Bij invoer van slachtvee wordt de 100 heffing nog gehandhaafd. De prijsverloop in de kalfsvleessector is niet onbevre digend. De kalvermarkten Barneveld en Den Bosch no teerden in de week van 1722 mei 3,604,30 per kg levend gewicht De export van kalfsvlees bedroeg in de week van 1722 mei bijna 1600 ton met als grootste afnemer West-Duitsland (834 ton) en vervolgens Italië (669 ton). Italië was voorheen de grootste afnemer, ech ter tengevolge van de hormonenaffaire zou er bij de Italiaanse Consument een zekere terughoudendheid zijn ontstaan in het gebruik van kalfsvlees. De-voorzitter merkt op dat volgens de prognose het aantal slachtvarkens nu 12 hoger ligt dan een jaar geleden. In juli a.s. zal dit ongeveer 5 en in oktober ruim 3 hoger zijn dan in 1970. Ook is het in verband met de prijzen belangrijk, hoe ligt het vleesverbruik in de EEG tegenover de vleesproduktie. De heer Griffioen stelt, dat de consument voor het varkensvlees zeer hoge prijzen moet betalen en conclu deert dat niet alleen de producenten (fokkers en mes ters) lage prijzen ontvangen, maar dat de consument ook niet aan zijn trekken is gekomen. Hoe ligt het nu voor de boer bij uitbreiding. De heer Homburg wijst erop dat het aantal slachtin gen belangrijk hoger ligt dan een jaar geleden. Vanaf 1 januari '71 tot heden is 3 minder vlees geëxporteerd, echter de binnenlandse consumptie is flink toegenomen. Voor de Consument zijn de vleesprijzen in de winkel de laatste maanden Jager dan een jaar geleden in dezelfde maanden. Wanneer we de uitkomsten van de varkens houders over drie berekenen is er sprake van een lonen de bedrijfsexploitatie. Voor de varkenshouders zijn de kansen voor betere resultaten weer belangrijk gestegen aldus spreker. Enkele vragen voor subsidie o.a. voor het Nederlands normalisatie Instituut en verenigingen voor KI bij varkens werden door het bestuur goedgekeurd. Str. PLUIM VEEBEDRIJVEN WORDEN STEEDS GROTER Minder bedrijven, maar van groter omvang. Daar gaat de Nederlandse pluimveehouderij naar toe. De pluimveehouder die zich wil handhaven moet ervoor zorgen, dat zijn ibedrijf groeit. Bovendien zal hij zich moeten specialiseren in een van de takken waarin de pluimveehouderij weer onderverdeeld kan worden en waarvan de eierproduktie en de slachtvleesproduktie de voornaamste zijn. Deskundigen voorspellen dat er binnen enkele jaren in totaal nog maar ruim vijf duizend bedrijven in Nederland zullen zijn waar de pluimveehouderij in de een of andere gespecialiseerde vorm wordt beoefend. Gesteld kan worden dat alleen bedrijven met minstens vijfduizend dieren nog aan sluiting hebben bij de moderne ontwikkelingen. Klei nere eenheden zullen zoals het in hedendaags agra risch jargon worden genoemd moeten „wijken". Wie echter denkt dat een pluimveestapel van vijf duizend stuks een waarborg is voor de voortzetting van het bedrijf, moet rekenen op een ernstige teleur stelling. Alles wijst er namelijk op, dat een eenmans bedrijf tussen de tienduizend en vijftienduizend leg hennen zal moeten hebben om de strijd om het 'be staan met goed resultaat te kunnen volhouden. Twee- en driemansbedrijven zullen uiteraard over nog meer dieren moeten beschikken. Dat zullen dan bedrijven moeten worden met enkele tienduizenden leghennen. SLACHTKUIKENS Wat de uitbreidingsmogelijkheden betreft is de slachtkuikensector, die al de grootste export ter wereld heeft, heel wat optimistischer gestemd. Men meent dat de consumptie in Nederland nog behoorlijk kan toenemen, gelet op de hoeveelheid kippevlees die in andere landen per hoofd van de bevolking wordt ge nuttigd. De slachtpluimveehouderij is betrekkelijk jong en behoeft zich dus niet los te worstelen uit verouderde strukturen. Het aantal kuikenmesters is dan ook al jaren vrij konstant gebleven, al valt er wel een lichte daling te konstateren. Ook hier is sprake van een -groeiend aantal dieren per bedrijf en de verwachting is, dat er in de toekomst sprake zal zijn van een ge middeld twintigduizend tot dertigduizend kuikens per opzet. Voor de verzorging van veertigduizend kuikens is tegenwoordig één arbeidskracht voldoende. De ge middelde opzet is thans tienduizend kuikens. KALKOENEN Er is de laatste jaren een nieuwe tak van pluim- veemesterij bijgekomen, de kalkoenm ester ij. Men ver wacht niet dat deze een even grote vlucht zal nemen als de slachtkippensector, maar er zal toch wel reke ning gehouden moeten worden met zo'n vijfhonderd gespecialiseerde kalkoenenbedrijven. TOEKOMST De deskundigen die de ontwikkeling bestuderen, zijn van oordeel dat in de nabije toekomst de Neder landse pluimveehouderij er als volgt zal uitzien: 1.500 legbedrijven (met meer dan vijfduizend leg- [hennen) 2.500 slachtkuikenbedrijven 500 kalkoenenbedrijven 500 opfokbedrijven 500 fokbedrijven, vermeerderingsbedrijven en kui- [kenbroederijen Bovendien zullen er ongeveer 350 pelsdierbedrijven zijn (thans ongeveer vierhonderd) waar nertsen wor den gefokt. De mensen die moeten trachten zich in deze ont wikkeling te handhaven, kunnen zich binnenkort wat de technische hulpmiddelen van hun vak betreft oriënteren op de Grciitophilia-Varuva, de vakbeurs voor veredelingslandbouw, die van 22 tot en met 25 LEGPLUIMVEEHOUDERS WILLEN LENING VAN f 8,— PER KIP De Nederlandse Vereniging van Legpluimveehouders heeft in een brief de minister van landbouw gevraagd, i.v.m. de „ontstellende nood op vele duizenden legpluim- veebedrijven" ten spoedigste een renteloos voorschot van 8 per kip te verlenen aan hen die reeds twee jaar gemiddeld meer dan duizendi legdieren hebben gehouden. Dit voorschot zou hen in staat stellen enige schulden af te lossen, kuikens of hennen aan te kopen en de pro- duktie voort te zetten. Zonder een dergelijke maatregel is onze uitvoer ten dode gedoemd, aldus de pluimvee houders. De vereniging zegt dat de legpluimveehouders via de graanheffingen al vele jaren hebben meebetaald aan de financiering van de EEG en van andere bedrijfstakken, zonder daarvoor enige hulp van betekenis terug te ontvangen. De legpluimveehouders verwachten dat een renteloos voorschot niet zal leiden tot een ongewenste stijging van de eierproduktie. De afhankelijkheid van kredietgevers zal toenemen als de minister niet te hulp komt en de kans op protest acties zal stijgen, aldus die brief. Het zal ons niet meer mogelijk zijn de wensen en eisen van pluimveehouders die om felle protestacties vragen in legale banen te lei den, zo zegt de vereniging, die er aan toevoegt dat zij zich steeds van iedere „illegale" actie zal distanciëren. „De ondergang van duizenden legbedrijven staat voor de deur en zou tot ontzaglijke kapitaalverliezen leiden. Het menselijk leed, thans reeds in ontstellende mate aanwezig, zou nog toenemen, aldus het smeekschrift van deze pluimveehouders-organisatie. De brief aan de minister van landbouw bevat een uit voerig overzicht van factoren die de benarde situatie in de bedrijfstak mede hebben bepaald. september in de Irene- en Bernardhal van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15