100.000.000 balen per jaar Erf en akker schreeuwen om steketee balenopladers WIJ ONTVINGEN Te koop wegens overcompleet P. DE JONGE SMITS-OOSTERLAND n.v. vlas- voorplukker A. FEENSTRA A.D. RIEMENS 14 Vijf en twintig dagen heb ik me nu al weer door de grauwe eenzaamheid heen geworsteld. Maar er liggen maar drie en twintig dagen meer voor me. We gaan nu dus bergafwaarts. Ik blijf weliswaar redelijk in leven. Mijn kookfantasie heeft zich in de afgelopen weken niet verder ontwikkeld dan tot het in elkaar draaien van een stew. Maar het is te vreten. Ik heb er zelfs de katholieke fathers laatst voor uitgenodigd. Wheelen, de roodharige Ier, was er waarschijnlijk toch •niet zo weg van. Nou trof hij het ook slecht, want hij had net een stuk ontzettend taai vlees op zijn bord. Hij kreeg er ternauwernood zijn mes doorheen, en die waren pas geslepen door Mungai Wakumi. Ik hoorde het tussen zijn tanden malen als een stuk olifanten- leer. Maar hij kreeg het weg. Het lag hem echter wel zwaar op de maag. Niettemin hadden we tot kwart voor twaalf een uitgebreide discussie met de beide paters over het celibaat. Het bleek dat ook zij niet meer die onwankelbare rotsen waren in de branding. De andere dag vond ik op de weg, een honderd meter van mijn huis, de inhoud van Wheelen zijn maag. Het had hem kennelijk toch te zwaar op zijn maag gelegen. In de week gaet dat alleen zijn nog wel, maar zondags krijg je er een rolberoerte van. Je staat wat later op dan gewoonlijk, maar alleen ontbijten is ook maar een oog wenk. Dan ga je eens wat wandelen. Weer eens bin nen zitten, lekker stevig roken. De radio afzoeken naar wat redelijks. Je probeert je aandacht bij een boek te houden. Maar als je dan denkt: „Zo," en je kijkt op je klokje, dan is het nog maar één uur, tijd voor de stew. Daar ben je tegen half twee ook al weer doorheen. Ten einde raad ben ik maar eens in de klub gaan kijken. Daar waren drie mannen. Die droef geestig over hun bier naar de blinde muur staarden. Je drinkt een paar pilsjes, gooit een dartje, rookt weer maar eens een paar sigaretjes. Voor alle zekerheid kijk je weer eens naar de kalender of je jezelf toch niet met een dag hebt vergist. En eer het dan bedtijd is, heb je zo'n zondag wel bekeken. Er zijn ook wel betere momenten, maar die vallen in de week. Van de zondag moet je het niet hebben. Die is hier nog doodser dan in Staphorst. Foeke gaf zijn afscheidsfeest. Iedereen was er, allemaal bij hem thuis in de tuin, onder de gekleurde lampjes. Twee mooie schapen lagen boven het houtskool te roosteren, en hij had een heerlijke on uitputbare voorraad drank. Zijn tijd zat er weer op. Twee jaar had hij de belangen van Galole gediend. We hebben met hem best op kunnen schieten. Geen drukteschopper, een aardige beschaafde vent. Natuur lijk met zijn eigenaardige trekjes. Maar als twee fami lies twee jaar met elkaar in de bush leven, moet je als heilige geboren zijn, wTl je het zonder eigenaardige trekjes stellen. Alles kan je gaaa irriteren, zelfs uit staande oren, of de maaier waarop iemand zijn neus snuit. Zijn afscheidsfeest was goed. Hij ging zelf nog niet weg, maar wel zijn vrouw en twee zoontjes. Hij blijft ook nog een dag of twintig als „'bachelor". Om zijn opvolger in te werken. Een man en vrouw, waar wij dan weer maar eens een poosje mee verder gaaa. Ik ben donders benieuwd wat voor luitjes het zijn. We aten als wolven van de schapen, er was zoveel vlees dat het niet eens opging. Er werden vele toespra ken gehouden, en geschenken gegeven. Foeke en Tineke kregen er beiden een brok van in de keel. Want praten dat die negers kunaen, daar kun je een voor beeldje aan nemen. Zelfs de meest ongeletterde boer langs de rivier kan zijn woordje doen, waar een Mr. Diepenhorst een bleekscheetje bij is. Het was ook een ontzettend verblijdend nieuws om eindelijk te ver nemen dat Rodgers zijn visum had gekregen. Daar hebben we direkt een borreltje op gedroaken. Zeven weken had die jongen in Nairobi rondgehangen als een soort verloren zoon zonder thuis. Het Irrigation Board werd het beu, onze vrachtwagen was voor onderdelen in Nairobi, en de direkteur had besloten dat hij maar met die vrachtwagen terug moest naar Galole, en wachten tot het Sint Juttemis werd. Maar God zij dank, aet op die dag kreeg hij bericht dat hij wegkon. Vrijdag is hij vertrokken, we hadden er wat voor over gehad om hem in het vliegtuig te kunnen zien stappen. Wat een belevenis voor zo'n jongen, ongelooflijk. Het zelfde als een jongen in achttienhonderd een reis naar New York had kunnen maken. Een joagen uit het hartje van de Peel. Ofschoon ik er zelf niet zo heel veel aan heb bijgedragen dat hij naar Holland kon gaan, bekijken de Pokomo's me hier nu met een soort van edele verering. En ze zijn alle zware vloeken die ik in het heetst van de strijd wel eens op hen heb af gevuurd volkomen vergeten. Ik ben jullie allemaal ontzettend dankbaar, dat dit is kunnen gebeuren. Dat jullie de ontwikkelingshulp op zo'n direkte en spre kende manier hebben aangepakt. Daar kan elke jon gerenorganisatie trots op wezen. Ik verlang er naar om nu naar Holland te kunnen gaan. Mijn kop, die danig verouderd is door de tropen zon, weer eens in de regen te kunnen houden. Een grote pot bier te kunnen drinken in een klein gezellig cafeetje. Weer eens onvervalst Brabants te horen op een ouderwetse dorpskermis. En in de eerste plaats om mijn vrouw en kinderen weer te zien. Als je zo lang altijd bij elkaar bent, en je bent dan ineens alleen, is het net of je via een wak onder het ijs wordt gestopt. Maar nu ga ik vissen met een van de missionarissen. Het is eeuwen geleden, dat ik heb gevist. Als het een beetje meezit bak ik van avond een visje. Alles lekker bij een gezellige petro leumlamp, want de generator is al drie dagen kapot. Heerlijk luisteren naar het gezoem van de talloze muggen in de kamer, het doordringende gekwaak van de kikkers, en gesjerp van de krekels. Luisteren naar het ruisen van de wind in de kokospalmen voor mijn huis, en naar de stem van de nieuwslezer van Radio Nederland. En hopen dat er morgen weer een briefje van mijn vrouw is. SCHRIJFKOUTER Alles over hydrauliek in de landbouw. Een handig boek je, uitgegeven door de afd. public relations van Shell Nederland N.V. te Rotterdam, over het principe en de verschillende toepassingen van hydrauliek in de landbouw. Naarmate hydraulische systemen op trekkers en hulpwerktuigen op steeds grotere schaal in de landbouw worden gebruikt, achtte Shell het noodzakelijk, hierop eens nader in te gaan. Het boekje gaat vrij ver in op deze materie en geeft technische en praktische informatie, die nodig is om een beter inzicht te krijgen in de hydrauliek in de landbouw. U denkt misschien: rustig laten schreeuwen. Maar vergeet niet; zeventig procent van de ca. 150.000.000 stro- en hooibalen, die in Nederland per jaar worden geperst, worden nog met de hand opgestoken. Nu de hulp van scholieren, buren en zelfs eigen krachten steeds schaarser en duurder wordt is een betere voorziening noodzakelijk geworden. Die voorziening is de STEKETEE-balenoplader; simpel, effektief en niet kostbaar. Een éénmansmechanisatie, waardoor met weinig inspanning balen werk verzet kunnen worden. Een werktuig, waarmee U alles - ook de weersgesteldheid - vele balen vóór kunt blijven. Complete inrij droogvloer voor bloembollen, systeem Anton Huibers, bestaande uit: Luchtverhitter met tyfoonbrander met opgebouwde regelapparatuur, relais met foto, weerstand en thermostaat en cap. 40.000 k. cal. Onderstuk tweezijdig. 2 luchtkokers (11 pallets) met opbouw. Inlaat windtunnel. Ventilator 8 m. type 68929-1440-13 capt. 13.000 m3 bij 15 mm. w.k. Ventilator 9 m. type 68932-1440-2 capt. 14.750 m3 bij 15 mm. w.k. Bovengrondse olietank, inh. 1200 liter met leidingen. Bijbehorende schoorsteen. 77 onderzitters met tussenlat (geschikt voor zakken). 1 nafthalineverdamper. Te bevragen bij: Bloembollenkwekerij en -handel D 27. HOEK Tel. 01154-215-385 H.H. telers van plantuien en vroege zaai-uien van gezonde kwaliteit, die hun produkten via ons concern wensen af te zetten, worden in de gelegenheid gesteld hun areaal aan ons op te geven. Dit teneinde een doelmatige mogelijke ex portplanning te kunnen opstellen. Schriftelijke opgaaf onder vermelding van hoeveelheid-ras en beraamde leveringstermijn. Tel. op werkdagen van 20-22 uur. Rayon Zeeuws Vlaanderen Tel. 01150-5160 Peter van Anrooylaan 60 Terneuzen Wij zoeken een goede Depoorter zowel te koop of te huur Wil ook wel huren met inbegrip van chauffeur voor vlasplukken in Flevoland en Noordoostpolder. Heerenveen tel. 05130-2797 Te koop; 1 5 tons driezijdige twee- wieligekipwagen Record met graanopbouw 4000 1 5 tons Spijkstaal achteroverkipper demon stratie (markt) 1000 beneden nieuwprijs 1 Lely-Roterraegge (demon stratie) 1000 beneden nieuwprijs 1 Lely-Boxeregge 750 Uit voorraad leverbaar alle typen Spijkstaalkipwagens V.R. Tandem kippers 8-9-10 ton. Tel. 01154-298 Hoek Te koop: EEN 10 pk Holder met ploeg cultivator en wagen Te bevr. Haaimeet 9 Schore, tel. 01102-1425

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14