Enkele indrukken van (ii) Franse akkerbouwbedrijven Akkerbouwbedrijf van 170 HA Senan B. van der Slikke - 8 aanleg van de autoroute van Lille, over Parijs naar Lyon-Marseille de A1, A6 en A7 waarvan de belangrijkste gedeelten nu geheel gereed geko men zijn, gaat dwars door vele belangrijke agrarische gebieden. Vele boeren hebben dan ook daardoor met onteigening te maken gehad. Rijdend op deze druk bereden snelweg, ter hoogte van Joigny bij Senan passeert men ,,Gros Mont", een grote berg met een bosje er boven op met aan de voet daarvan liggend de boerderij van de heer B. van der Slikke. Ook hij is, destijds nog als pachter, door de aanleg van de A6 bijna 11 ha van zijn bedrijf kwijt geraakt. De schadevergoedingen die daar uitbetaald zijn waren naar Hollandse begrippen bepaald niet hoog. Een paar diepe kuilen aan weerszijden van de weg, ook op zijn bedrijf gelegen, herinneren nog aan afgravingen die plaats hebben gevonden om aan de nodige grond te komen. De gemaakte afspraken om deze kuilen later weer op te vullen met overtollige grond van ca. 5 km verder op, werden niet nagekomen door de hoge kos ten die een en ander met zich mee had gebracht. De toenmalige eigenaar was bereid indien een schade loosstelling werd betaald hiervan af te zien. Een voor delige zaak voor de aannemersmaatschappij die dit werk had aangenomen. De heer Van der Slikke zit nu met deze twee grote laag gelegen stukken grond waarop hij voorlopig lu cerne teelt. Overigens was hij een van de belangheb benden die voor een hogere schadevergoeding heeft gepleit. Vele anderen hadden al daarvoor voor accoord getekend! „Le gros Mont", de berg met het bosje er boven op. U7IJ schreven in onze vorige bijdrage reeds dat in het departement Yonne zich in de loop der ja ren vele Nederlandse boeren hebben gevestigd. De heer B. van der Slikke is er één van, oorspronkelijk uit Schoondijke en in 1945 naar Frankrijk getrokken. Na eerst enkele jaren bij de heer J. J. P. Quaak te Chaume en Brie (van onze vorige reportage) als bedrijfsleider gewerkt te hebben begon in december 1948 de heer Van der Slikke op een pachtbedrijf van ca. 123 ha in de omgeving van Senan zijn toekomst op te bouwen. In een enigszins heuvelachtig gebied liggen zijn percelen op en rondom „Le Gros Mont", bij wijze van spreken als een baken in de wijde om trek. De woning en de bedrijfsgebouwen liggen vrij wel centraal. Vakmanschap vraagt in het bijzonder de zeer kalkrijke grond van dit bedrijf waarvan 'het kalkpercentage varieert tussen de 57 en 83 Het woonhuis en een gedeelte van de bedrijfsgebouwen. Door steeds zijn bedrijfsplan aan te passen aan de veranderde omstandigheden, de bakens te verzetten als dat wenselijk was en door hard aanpakken kon de heer Van der Slikke ongeveer 2 jaar geleden het bedrijf van zijn eigenaar overnemen. De verstand houding eigenaar-pachter was altijd goed geweest. Toen eenmaal bleek dat deze maar liever zijn grond over wilde doen tegen redelijke condities was een en ander bijzonder vlot officieel vastgelegd. De heer Van der Slikke heeft nog steeds de Nedrelandse *nationa- liteit. En alhoewel hij zelf zegt zich 65 Fransman en 35 Nederlander te voelen, wil hij daarin voor lopig nog geen verandering brengen. BEDRIJF EN BOUWPLAN l|\E tijd, voordat met de mechanisatie begonnen werd en nog met een groot aantal arbeidskrach ten gewerkt kon worden (die op de Ferme zelf ge- De heer Van der Slikke (op de voorgrond) met de heren Struik en Nijssen van Sluis en Groot. huisvest waren en daar volledig in de kost waren) lijkt alweer lang geleden. Het vee werd enige jaren geleden als te arbeidsintensief afgestoten. Het loon voor de twee arbeidskrachten die daarvoor nodig wa ren was naar verhouding te hoog, met hetgeen ermee verdiend werd. Ook met de aardappelteelt werd ge stopt evenals met de suikerbieten die er nu niet meer geteeld worden. De heer Van der Slikke boert nu op 170 ha n.l. de 123 ha eigendom, 27 ha pachtgrond en 20 ha samen met een oudere Franse boer. Het bouwplan omvat dit jaar: 73 ha wintertarwe 35 ha koolzaad 43 ha korrelmais 10 ha zaaizaaderwten (contract) 5 Vz ha uien 2% ha lucerne Vz ha weiland. Van het uienareaal is 4Vz ha op contract voor de Hollandse firma Sluis en Groot te Enkhuizen. De oogst aan Wybo-uien wordt het volgend jaar ca. 50 km verderop bij een broer van de heer Van der Slik ke weer uitgeplant voor de uienzaadteelt op contract. De uien worden dan ook alleen gesorteerd door de heer Van der Slikke aan Sluis en Groot afgeleverd en niet afgestaart. Aanvankelijk waren er nog vraagtekens of zo zui delijk de teeltomstandigheden nog voldoende gunstig waren en of de uien nog wel zouden gaan „bollen". Het vorig jaar bleek dit, alhoewel op de grens lig gend, nog wel het geval te zijn. Een mooie oogst van 37 ton/ha leverde 1970 op tegen een contractprijs van omstreeks 8000,/ha. Een resultaat waar de Neder landse uienteler ook zeker voor te vinden zou zijn! In verband met de gunstige klimatologische en an dere omstandigheden prefereert men van de zijde van de zaadteeltfirma's contracten in deze streken. Ook op vele andere bedrijven zo bleek ons worden de contracten hier ondergebracht. Overigens had dit jaar de heer Van der Slikke be paald problemen met de onkruidbestrijding, met dien. verstande dat één bepaald in deze streken voorko mend onkruid niet reageerde op de bekende onkruid bestrijdingsmiddelen. Als wij het goed verstaan heb ben noemde hij het „mercantile". Hij had al van alles geprobeerd, overal bij deskundigen geïnformeerd maar zonder direkt resultaat. Ten einde raad, een proefje met het oude bekende middel zwavelzuur ge nomen en dat bleek, althans als proef, doeltreffend te werken. Drie grote flessen zwavelzuur stonden nu klaar om, als de weersomstandigheden dit zouden toelaten, (het was buiig weer) het onkruid hiermee te bestrijden. Ook de heren Struik en Nijssen van Sluis en Groot, die toevallig langs kwamen, wisten direkt geen oplossing voor dit plaatselijke onkruid- probleem en namen een aantal plantjes mee naar Holland om de zaak nader te bekijken. Naast deze 4% ha Wybo-uien wordt nog 1 ha zgn. witte uien geteeld, eveneens op contract, voor afzet aan een Franse groentefabriek. BEPERKINGEN DOOR KALKRIJKE GRONDEN DE zeer kalkrijke grond legt wel bepaalde beper kingen op ten aanzien van het bouwplan. Zo is de maisteelt slechts op ca. Va van het bouwland- areaal mogelijk. De gerstteelt slaagde het vorig jaar minder goed en gaf slechts een lage opbrengst. Aard appels, wij schreven het in het begin reeds, zijn niet meer in het bouwplan opgenomen evenmin als sui kerbieten die en te hoge kalkhoudende grond minder goed verdragen. Koolzaad daarentegen geeft op deze gronden een prima gewas. Enkele gemiddelde opbrengsten die de heer Van der Slikke behaalde waren: Wintertarwe ca. 5000 kg/ha. Korrelmais ca. 7000 kg/ha met uitschieters van mi nimaal 5200 kg en maximaal 8200 kg/ha. Koolzaad ca. 2700 kg/ha. Uien ca. 37 ton/ha. De lucerne wordt deels gebruikt als voer voor het rijpaard en de 5 ponny's die op het bedrijf gehouden worden en verder als hooi verkocht. 2 MAN VASTE ARBEIDSBEZETTING OP 170 HA IN de loop der jaren is de vaste arbeidsbezetting op dit bedrijf teruggebracht tot 2 man, de heer Van der Slikke zelf en een uiterst vakbekwame trek kerchauffeur, die nu al 14 jaar in zijn dienst is. Die kent dan ook het te verrichten werk op zijn duimpje! Wel een minimumbezetting voor een dergelijk be drijf, zo zegt de heer Van der Slikke zelf. Maar het werk komt nog rond, zowel voor wat de grondbewer king betreft als het zaaien, de ziekte- en onkruidbe strijding en andere voorkomende werkzaamheden. Indien nodig springt voor het dorsen een loonwerker bij. Ook komt in de drukke zomermaanden een prak- tikant uit Dronten gedurende een zestal weken een handje helpen. En eveneens voor het klaarmaken van de uien wordt extra (losse) hulp ingeschakeld. BEMESTING pOÖPERATIEF wordt de stikstofbemesting in vloeibare vorm (86% M.)met injecteurs aan de cultivator toegediend. Dit systeem levert in het bij-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8