UITNODIGING SWIFTERBANT Met verwijzing naar de elders in dit nummer geplaatste uitnodiging van C. Meijer N.V. tot bijwoning van de opening op woensdag, 9 juni a.s. van haar nieuwe vestiging te delen ondergetekenden mede, dat zij op die dag aldaar vertegenwoordigd zullen zijn om belangstellenden van advies te dienen omtrent de door hen geleverde materialen. Het desbetreffende materiaal staat ter plaatse opgesteld en de gelegenheid tot bezichtiging daarvan wordt geboden vanaf 13.30 uur. 12 E.E.G.-RAAD VAN MINISTERS VAN LANDBOUW Het belangrijkste agendapunt van de op 25 mei j.l. te Brussel gehouden vergadering van de EEG-raad van ministers van landbouw betrof de officiële vaststelling van de resolutie van de marathonzitting van 2225 maart van dit jaar over de nieuwe oriëntatie van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, wiens aanwezig heid in de Tweede Kamer werd vereist bij de behande ling van de gevolgen van de monetaire situatie voor de landbouw, was in deze raadszitting vertegenwoordigd door de directeur-generaal voor de landbouw en de voed selvoorziening, ir. J. W. Wellen. Bedoelde vaststelling stelt de Europese Commissie rhans in staat voorstellen ter concretisering van het nieuwe structuurbeleid voor de landbouw bij de raad in te dienen. Dr. Mansholt kondigde aan, dat zulks op korte termijn kan worden verwacht. De raad bereikte ook overeenstemming over de vaststelling voor de periode l-8-'71 tot l-8-'72 van de drempelprijzen voor de granen, alsmede over de vergoeding voor tarwe en mais die na het einde van het lopende verkoopseizoen (31-7-'7i) zal worden versterkt. De nieuwe drempelprijzen voor granen zijn als volgt vastgesteld: huidige nieuwe prijzen prijzen 1.000 kg) zachte tarwe en mengsels van granen durum tarwe rogge gerst mais 377,86 445,73 346,18 337,35 339,16 388,25 453,41 355,85 354,22 342,27 haver boekweit sorghum andere gierstsoorten kanariezaad 317,11 320,48 325,55 320,48 320,48 332,97 336,52 341,84 336,52 336,52 Voorts zijn conform do in genoemde marathonzit ting gekomen principebesluiten thans alle technische uitvoeringsmaatregelen die betrekking hebben op de richt- en interventieprijzen voor granen, koolzaad, vlas, rijst en suiker vastgesteld. Tenslotte heeft de raad in zijn jongste zitting met het oog op de moeilijke situatie op de eiermarkt het comité van permanente vertegenwoordigers verzocht de behan deling van het Commissie-voorstel inzake de leveranties van 500 ton eipoeder aan het Wereld Voedselprogramma (W.F.P.) zo veel mogelijk te bespoedigen. WEER ZORGEN IN DE PLUIMVEEHOUDERIJ Tegen de verwachtingen in zijn de prijzen op de eier markt de laatste paar weken scherp gedaald. De heer D. van Ree, bestuurslid van het produktschap voor pluimvee en eieren, sprak woensdag op de vergadering van het schap in Zeist zelfs over een „abnormale cata strofale inzinking", die een nieuwe slag betekent voor de ptüimveehouders die toch al een bijzonder moeilijke ïijd achter de rug hebben. Er werd juist weer gerekend op een opleving, omdat de produktie overal ter wereld wat is ingekrompen. De waarnemend voorzitter van het produktschap, de heer J. M. Verkuil zei, „als deze situatie nog een paar maanden voortduurt, is het gebeurd. Dit houdt niemand vol". Over de mogelijke oorzaken van deze ontwikkeling werd uitvoerig gediscussieerd. Er zijn naar schatting ruim vijf miljoen broedeieren op de markt voor consump tie-eieren terecht gekomen. Op de totale produktie be tekent dat slechts een extra belasting van de markt met twee procent. Maar het kan zijn, dat het broedeieren- overschot „psychologisch" van invloed is geweest op de toch al labiele markt. Een ander punt is, dat de Westduitse prodiuktie in april en mei nog steeds het hoogst is. Bovendien is het niet uitgesloten dat het effect van de verminderde inleg van broedeieren daar wordt doorkruist door het langer aanhouden van oudere hennen en door een hogere eier- produktie per hen. De producentenprijs die in april ge middeld 1,76 per kilo bedroeg, was in de eerste week van mei 1,41 en in de tweede week 1,29. In de eerste vier maanden van 1971 bleef de totale uit voerwaarde van de pluimveehouderij 224,7 miljoen, zeventien procent achter bij die van vorig jaar. Een van de oorzaken is, dat de export van levend slachtpluimvee bijna 90 procent lager lag ten gevolge van de invoerver boden die in de meeste Westeuropese landen golden en die hier en daar nog niet zijn opgeheven. De hoeveelheid geslacht pluimvee die werd uitgevoerd steeg weliswaar met 17 procent, maar de opbrengst ging maar 5,1 pro cent omhoog. De toeneming van deze export is voor een belangrijk deel te danken aan de uitvoer van 8,6 miljoen kilo slachtkuikens naar de Sowjet-Unie. De heer Verkuil zei, dat de prijzen voor de braadkui- kens de laatste maand niet onaanzienlijk zijn verslech terd: ze daalden met tien vijftien cent per kilo. Hij deelde voorts mee, dat de vestiging van Eastwood in België ondanks de vele protesten waarschijnlijk toch doorgaat. In de omgeving van Waha zou 20 hectare grond zijn gekocht. De Belgische regering zou hebben bemiddeld, terwijl ze ook voor de eerste jaren belasting faciliteiten zou hebben toegezegd. In het bedrijf zou ruim zeven miljoen gulden worden geïnvesteerd. De leg- stapel zal geleidelijk worden opgevoerd) tot een miljoen dieren in 1973, zodat er op langere termijn een jaarpro- duktie van 220 k 240 miljoen eieren te verwachten is. DE VOORUITZICHTEN VOOR TARWE IN DE WERELD Er bestaat op het ogenblik een groter evenwicht tus sen het exportaanbod van tarwe in de wereld en de im portbehoeften dan in de afgelopen jaren, zo heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw bekendgemaakt. Het aanbod schijnt nog steeds ruim voldoende te zijn om aan de verwachte vraag té kunnen voldoen. Het tar we aanbod voor de export in de Verenigde Staten of de carryover zal het komende seizoen, dat 1 juli begint, waarschijnlijk 10 procent minder zijn dan de 1.450 mil joen bushels, die dit seizoen beschikbaar waren. Tevens verwacht het ministerie dat Canada het komende seizoen 10 procent minder tarwe zal aanbieden. De tarweopbrengst van Australië zal dit jaar waar schijnlijk echter groter zijn dan in het vorig jaar aange zien er in de gebieden, die het afgelopen jaar door de droogte werden getroffen, thans ruim voldoende regen is gevallen. In Argentinië zijn de vooruitzichten voor het volgende seizoen eveneens gunstig. Het ministerie ver wacht dat de tarweoogst normaal zal zijn, in tegenstel ling tot het vorige jaar, toen er droogte heerste. Het ministerie raamt het tarwe-areaal in West-Europa van dit jaar op ongeveer 43,5 miljoen are. Dat is 3 pro cent groter dan in 1970. Het gewas in Europa heeft over het algemeen goed overwinterd en als het weer goed blijft, zal de opbrengst waarschijnlijk de produktie van 1969 (1.661 miljoen bushel) ruimschoots overtreffen. Het tarweareaal van Oost-Europa is dit jaar naar schatting 8 procent groter dan in 1970. Als het weer gunstig blijft zal de totale opbrengst ongeveer gelijk zijn aan die van 1969 (934 miljoen bushel), en 100 miljoen bushel groter dan in het afgelopen jaar, zo voegde het ministerie er aan toe. De wereldvraag naar tarwe zal in het seizoen 1971- 1972 waarschijnlijk een achteruitgang vertonen. Groot- Brittannië en Italië hebben in dat seizoen waarschijnlijk minder voedertarwe en tarwe met een laag proteinege- halte nodig, aangezien de produktie in die landen dit jaar waarschijnlijk groter zal zijn dan in het afgelopen jaar. Ook Oost-Europa en in het bijzonder Polen, Roe menië en Zuid-Slavië, zullen waarschijnlijk minder in voeren. Voor het Verre Oosten verwacht het ministerie dat de geringere aankopen van Japan zullen worden gecompen seerd door de grotere invoer van de buurlanden aan of in de Stille Oceaan. De landen ,in het Nabije Oosten zul len waarschijnlijk opnieuw hoeveelheden tarwe invoeren. De tarwe-invoer van India zal echter blijven dalen om dat dit land steeds meer in staat is in eigen behoeften te voorzien. i i Apollo Handelsonderneming N.V., Nijkerk Breston N.V., Nieuwe Tonge Bruinsma, Dronten/Emmeloord Campfens, Middelharnis Machinefabriek D. T. Dijkstra N.V., Emmeloord L. A. van Eijle Co's Tech. Handel Mij. N.V., Vlaardingen N.V. Machinefabriek Jansen Heuning, Groningen - Daan van de Kooy - Dronten N.V., Dronten Leonard Lang N.V., Apeldoorn Lockwood International N.V., Nieuw Amsterdam Machinefabriek Van Overveld, Hoogerheide Pik's Automobielbedrijf N.VGoes Schipper - Noord N.V., Goes Steenbergen - Dronten N.V., Dronten Metaal Industrie Veenstra N.V., Coevorden C.P.D. Weevers. Swifterbant Gebr. Weststrate, Krabbendijke intern transport transportmaterialen landbouwwerktuigen sorteermachines en transporteurs sorteermachines YALE vorkheftrucks opschepmachines FORD tractoren FIAT vorkheftrucks was- en paklijn doseerbunkers VOLVO trucks en HANOMAG bestelwagens landbouwwerktuigen landbouwwerktuigen kluitenscheiders landbouwwerktuigen DELVANO sproeimachines

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 12