Op reeds aanwezig klein onkruid kan Lironion ge bruikt worden. Dit middel is wel duur maar onder niet te droge omstandigheden behoorlijk bedrijfszeker. Iets minder duur maar ook alleen werkend op klein onkuid is het middel kaliumcyanaat. Dit vraagt veel water en een hoge luchtvochtigheid. In noodgevallen kan 5080 1 zwavelzuur (s.g. 1,84) met 1.000 1 water per ha verspoten worden. Overbodig te vermelden dat dit niet zonder meer met de geijkte machine verspoten kan worden. Graszaad Dit staat over het algemeen goed. De eerste percelen veldbeemd kunnen eind juni worden geoogst. De maaibalk biedt nog steeds de beste methode van maaien. Er zijn nog wel proeven met cirkelmaaiers, maar voor de graszaadwinning is deze methode nog niet aan te bevelen. Met de le jaars stoppel van dit gewas is het volgen de mogelijk: nog een jaar laten liggen. Is er geen kuilvoer nodig op het gemengde bedrijf dan hoeft hieraan vóór de herfst niets gedaan te worden. Indien wel kuilvoer nodig is dient een N-gift van 300400 kg K.S. ge geven te worden voor een snelle hergroei. Met de langzaam groeiende grassoorten als veldbeemd en roodzwenk lukt deze manier van voederwinning echter vrijwel nooit. b. de stoppel moet om, omdat men er het volgend jaar een ander gewas wil hebben. In dat geval is de beste methode: frezen. Met name licht frezen om de groeikop goed uit elkaar te slaan teneinde nagroei te voorkomen. Het daarna in zaaien van bijv. wikken of een andere kortgroeien- de groenbemester is natuurlijk van groot nut. Hoe meer de grond bedekt blijft hoe beter het is. Hoewel verjonging van graszaadpercelen slechts sporadisch meer voorkomt moge in dit artikel op deze mogelijkheden worden gewezen. Met name waar het percelen betreft, waarvan de structuur eens goed aan gepakt moet worden is verjonging van 2e jaars gras zaad hiertoe een zeer goede methode. De rassen veldbeemd en uitlopervormend rood zwenk kunnen verjongd worden. Direct na de zaadoogst wordt het gewas ca. 1012 cm diep omgeploegd. Uit de uitlopers vormen zich bord of cambridgerol gelijkgemaakt. Het is van belang dit direct ha het ploegen te doen, daar door de weers omstandigheden het egaliseren op een later tijdstip wel eens tegenvalt. Hoe eerder het perceel klaarligt des te beter. Een vlak perceel is nodig in verband met het maaien volgend jaar. Verjongen door frezen valt tegen en wordt daarom afgeraden. Na het derde jaar kan de stoppel als na een eerste jaar behandeld wor den. RUNDVEEHOUDERIJ Aardappelen als veevoer De prijzen van aardappelen zijn momenteel zodanig dat de aanwezige voorraden lang niet worden benut voor consumptie. Door het bijvoeren op stal of in de weide zal het overschot niet kunnen worden weggewerkt. Een groot deel zal worden ingekuild. De beste manier van con servering is het stomen. Iedereen is hiervoor niet in de gelegenheid. Men kan ook rauw inkuilen. Dooi' het toevoegen van 4 a 5 landbouwzout kan het inkuil- resultaat belangrijk worden verbeterd, mits de ver deling goed en regelmatig is. Alleen schone partijen aardappelen voor inkuilen bestemmen! Ongeveer de helft van de hoeveelheid vocht in aard appelen verdwijnt, zodat een goede afvoer van het perssap is gewenst. Evenals bij het inkuilen van gras is het ook hier van belang de kuil goed lucht- en waterdicht af te sluiten. Gezonde kalveren opfokken! In de praktijk komen nogal eens teleurstellingen voor bij de opfok van jongvee, o.a. vanwege last van maagdarmwormen. Met de toenemende veebezetting per ha grasland nemen de besmettingskansen toe. Met het maaien van het gras wordt het grootste gedeelte van de larven afgevoerd. De restbesmetting geeft de dieren een natuurlijke enting en zij kunnen zodoende een zekere immuniteit opbouwen. Enkele punten om de moeilijkheden zoveel mogelijk te beperken zijn: Kalveren jonger dan 3 maanden niet in de weide. worden door een bespuiting met 245 T ester al< de netels 2025 cm lang zijn. Voederwinning Een groot deel van het ruwvoer voor de winter wordt deze maand gewonnen. Om een goed produkt te krijgen dient men het gras in een jong stadium te oogsten. Maai het gras niet te kort'. Een stoppel van 5 a 6 cm is het meest gewenst in verband met her- groei van het gras. Door de percelen te maaien als het gras winddroog is, kan het percentage grond tevens worden beperkt. De bestrijding van mollen vraagt daarom meer aandacht. Als er niet direct wordt ingekuild, moet men na het maaien zo snel mogelijk beginnen met schudden. Conservering in de vorm van voordroogkuil bevordert een betere kwaliteit van het voer en een betere opname door het vee in de winter Een snelle en regelmatige droging wordt bevorderd door tijdens het schudden de eerste keer met de juiste snelheid 4 a 5 km/uur te rijden en hierbij de goede schudrichting aan te houden (afhankelijk van het maai- en schudwerktuig). Men dient drie keer intensief te schudden, waarbij de tweede en de derde keer een rijsnelheid van G a t km per uur aangehouden kan worden. Naarmate het gras droger is moet men er minder in werken, omdat de kans op verliezen groter is. Di' is te bereiken door het toerental van de aftakas te ver minderen en de rijsnelheid te verhogen tot 7 a 9 kir. per uur. Bij het maken van een voordroogkuil is het gewen#1 dat een luchtdichte afsluiting zo gauw mogelijk wordt aangebracht en gehandhaafd blijft. Voor het afdekken met alleen plastic zijn er de volgende mogelijkheden: afdekken met een PE-zeil 0,15 mm - een PVC zeil. afdekken met twee PE-zeilen (niet doorzichtig) van 0,15 mm. afdekken met een PVC-zeil van 0,20 mm dikte Wanneer het betreffende perceel voor hooi wordt bestemd kan men de veldperiode ook verkorten door te ventileren in de tas. Voorwaarde is uiteraard, dat de capaciteit van de ventilator voldoende groot is, daar anders broei kan optreden. Bij bewaring in een tas of berg is de capa- Het voederen van kalveren in de wei met voerbak. Door het ventileren in de tas kan de veldperiode bij het hooien worden bekort. weer nieuwe planten. Het is van belang om vóór begin augustus te ploegen om het gewas voldoende tijd te geven opnieuw uit te lopen. Dit wordt bevorderd door vóór het ploegen 200 kg kalksalpeter te geven. Als het verjongde gewas eenmaal zichtbaar is, wordt nog maals 200300 kg kalksalpeter gegeven. De eerste gift bevordert tevens de vertering van de oude zode, hetgeen het gewas ten goede komt. Bij het ploe gen is het van belang om een vlak perceel te krijgen. Dit is te bereiken met een goed afgestelde stoppelploeg. Men kan dan als het ware de ploegsneden naast elkaar leggen. Rechtopstaande ploegsneden geven meer werk bij het egaliseren, dat na het ploegen moet plaats vinden. Hiervoor wordt meestal een schijveneg ge bruikt. Eventueel wordt daarna nog met een sleep- Regelmatig omweiden in een gemaaid perceel (etgroen). Goed en voldoende drinkwater en krachtvoer. Tijdig opstallen. Graslandverzorging Na elke beweiding dient zo snel mogelijk een N- bemesting te worden gegeven (4050 kg N per ha). Wanneer onkruiden in het gras voorkomen als dis tels, boterbloemen en paardebloemen spuit dan met MCPA 4 1/ha. Spuit met 6 1/ha MCPA tegen ridder- zuring. Brandnetels kunnen pleksgewijze bestreden citeit van de ventilator te berekenen. Deze is bij een tegendruk van 45 mm WK (in één tas) 40 m lucht per uur per m;t hooi. Steeds meer bedrijven komen in moeilijkheden, daar de rendabiliteit als gevolg van de jaarlijks stijgende kosten terugloopt, terwijl de privé-uitgaven toenemen door de duurder wordende consumptiegoederen. Veel bedrijven missen de aanpassingsmogelijkheden of gebruiken deze onvoldoende, zodat daar het in komen achterblijft. Tracht daarom voorzover dit nog mogelijk is uw bedrijf aan te passen, opdat een voldoende hoog in komen kan worden behaald, ook op langere termijn. Praat ook hierover eens met anderen, o.a. uw bedrijfs- voorlichter. Hij zal u hierbij gaarne terzijde staan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11