9 zitplaats. Tijdens het werk rijdt de trekker achteruit. Het geheel is vanaf de aparte zitplaats te bedienen en men heeft uitstekend zicht op het werk. Op de stand van Techno Import te Rotterdam werd een zware Roter kopfrees getoond. De verticaal staan de messen draaien horizontaal en kunnen met 24 snelheden worden aangedreven voor verschillende werkzaamheden. Nieuw was ook de Doorn-grondontsmetter van M. van Doorn te Hees wij k-Dinther. Het werkende deel bestaat uit een balk waaronder per 10 cm een sproei- dop voor komt. Deze balk heeft een lengte van 1 m of 1,40 m (werkbreedte) en is op beide einden aan een raamwerk verbonden. Met een opgebouwde hand- lier kan het vat met ontsmettingsvloeistof worden verwisseld. ROOIMACHINES EN TREKKERS Opvallend nieuws was dat de Cehave te Veghel naast Fendt de Fiat-trekkers in zijn programma heeft opgenomen. Het aantal nieuwe landbouwtrek kers bleef beperkt tot de I.H.C. Mc.Cormick 824. Deze heeft een motorvermogen van 80 pk, 8 of 16 versnel lingen en weegt 2550 kg. De Franse bietenoogstmachines van Barrault Lepi- ne worden sinds kort door Techno Import te Rotter dam op de Nederlandse markt gebracht. Ook de The- milco-aardappelrooier is van imorteur veranderd en werd in Liempde gepresenteerd door fa. Weemaes te Kloosterzande. Vlogtman te Holten heeft de Franse plantmachines van het merk Super Prefer aan zijn programma toegevoegd. Een verliesindicator voor maaidorsers, de Monitor, werd getoond door Coen- ders te Horst. Door Hoegen Dijkhof te Doetinchem en C. M. de Putter te Zaamslag werd een combinatie Unimog- trekker met ontblader- en rooimachine van Matrot getoond. Bij Frans Pateer te St. Jansteen zagen we Tim-trekkercabines die scharnierend bevestigd kun nen worden. Voorts zijn hier verschillende soorten originele trekhaken voor diverse courante trekker- merken verkrijgbaar. Een geheel nieuwe zaaimachine voor o.a. maïs werd in de ring gepresenteerd van het merk Centra Dril Hoegen-Dijkhof). Deze Aeromat werkt pneu matisch. De zaadverdeling komt met perslucht en een speciale verdeelschijf tot stand. Evenals andere pneu matische systemen zal de machine weinig of niet ge voelig zijn voor de korrelgrootte. Samen met enkele is aanwezig. De minimum haksellengte bedraagt 5 mm. De aandrijving geschiedt via vier V-snaren en conische tandwielen. De trommels voor de invoer hebben een diameter van 26 cm en het toerental be draagt 180 omw./min. Met deze machine die vorig najaar is ontwikkeld wordt thans dagelijks in Chili gewerkt. Prijs 4250, Nieuw voor ons land was ook de Rivierra-Casalis H 500, een grote veldhakselaar die uitgerust kan wor den met een één- of een tweerijig maisvoorzetstuk. Het is een hooihakselaar met 2, 3, 6 of 9 messen en een theoretische haksellengte heeft van 5,3-20,3 mm een een opgebouwd slijpapparaat. Bij verstoppingen kan de toevoer net als bij de meeste andere machines in de achteruit wordén ge schakeld; is dit onvoldoende dan klapt men de boven kant van het huis met de afvoerpijp achterover en kan men overal goed bij. Met een tweerijig maisvoor zetstuk bedraagt de prijs 16.600,De machine wordt in de handel gebracht door LindetevesJaco- berg N.V. te Harderwijk en door Boeke en Huideko per N.V. te Haarlem. Bij Verkoopkantoor Zonn te Beilen stond een rad- hakselaar van het merk II Jolly R. De machine heeft 6 messen en kan worden uitgerust met een één- of een tweerijig maisvoorzetstuk. De haksellengte va rieert van 8120 mm. Een electrisch aangedreven slijpapparaat kan geleverd worden. Voor mais wordt de onderzijde van het huis voorzien van een metalen plaat met opstaande nokken om de korrels te bescha digen. De prijs van de éénrijige machine is 13.275,- en van de tweerijige machine 15.375, De kleine aanbouwmaïshakselaar van hetzelfde merk kost ƒ6350,inclusief steunwiel. De minimum haksellengte van deze machine bedraagt 4 mm. Louis Nagel te Arnhem exposeerde de grote ge trokken John Deere 38 met een tweerijige maisvoor zetstuk. Bij deze machine wordt het gehakselde pro- dukt via een trans port vijzel naar een ventilator ge bracht die het in de wagen blaast. Prijs 23.614, De Colman 1500 van Brinkmann en Niemeyer te Zutphen is een grote veldhakselaar die alleen met een tweerijig maisvoorzetstuk kan worden uitgerust. Deze machine die voldoende kort hakselt en is voor zien van een opgebouwd slijpapparaat kost f 17.850,-. CIRKELMAAIERS Op de stand van Martens, Lieshout stond een ge- De frontmaaier kost ƒ3985, Op de stand van Heesters N.V. te Haaren stond deze frontmaaier in combinatie met een opraapwagen voorzien van loswalsen en een zij-afvoerband. Deze combinatie lijkt zeer geschikt voor grote bedrij ven die zomerstalvoedering toepassen. Het gemaaide gras kan op deze wijze zonder handwerk in de voer- goot voor de koeien worden gebracht. Verwacht mag worden dat deze wagen ook perspectief biedt voor de vervoering van gehakseld kuilvoer. Nieuw op de stand van Heesters was ook de Cavero loswagen voor zien van schotten, een beschermkap en drie loshas- pels waardoor het gehakselde product in een regel matige stroom op de kuil gelost kan worden. Prijs Cavero-loswagen 6430, De meerprijs voor de opraapwagen met loswalsen - dwarsafvoer en een tweede laag schotten is 2895, DIVERSE ANDERE WERKTUIGEN Hoopman Machines N.V. te Aalten heeft op de knollenplukmachine type 3 M een hakselaar gebouwd bestemd voor het inkuilen van dit produkt. Het pluk- element bestaat uit een haspel met rubberstroken en een rol. De geplukte knollen worden met een vijzel zijwaarts afgevoerd in een opgebouwde hakselaar. Het gehakselde materiaal wordt op een meerijdende wagen geblazen. Dit type plukmachine wordt voor op de maaidorser gebouwd. De werkbreedte is 3 m. Vorig najaar heeft deze machine reeds gewerkt en het kuilprodukt zag er uitstekend uit. Prijs 5320, Bij de vacuummestzuigers is er een tendens naar grotere tanks. Heenhuis was aanwezig met een tank van 8000 1. De tank is aan beide zijden voorzien van een aanzuigopening. De bandenmaat is 25.00-28. Een dubbele vacuumpomp zorgt voor onderdruk respec tievelijk overdruk. De aanzuigslang wordt op een voudige wijze via een railsysteem onder de tank ge schoven. Bij Standegaard stond een vacuummestzui- ger van hetzelfde merk met nog een tweede tank van 4000 1 er achtergekoppeld. Het geheel was zelfrijdend. Bij v. d. Heuvel, Venhorst stond een zelfrijdende vacuummestzuiger met twee aan elkaar gekoppelde tanks van elk 4000 1 inhoud. Op de stand van O. de Leeuw, Zwolle, zagen we een Bamleth mestschuif die bevestigd wordt in de hefinrichting aan de trekker. Het gewicht is 93 kg en de werkbreedte Prijs 575, i WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Vicon toonde o.m. een zeer zware cultivator met verende tanden. Grote Themilco stortbak met nareiniging en grondafvoer. (Weemaes, Kloosterzande). mechanische systemen zijn van de ca. 15 merken maïszaaimachines nu reeds 6 merken die vrijwel on gevoelig zijn voor de korrelgrootte. De P.Z.-maïshakselaar van de bekende landbouw- machinefabriek Zweegers te Geldrop werd in Liempde voor het eerst getoond. Het is een kleine radhakse- laar die bevestigd wordt in de driepuntshefinrichting van de trekker. Het hakselrad heeft een diameter van 78 cm, is voorzien van 12 messen, maakt 1270 omw./ min. en is nastelbaar. Een opgebouwd slijpapparaat trokken Kronelandbouwcirkelmaaier type TM 4/270 met een werkbreedte van 2.70 m. De machine heeft vier trommels en maakt per werkgang twee zwaden. De maaihoogte kan met een hydraulische cilinder traploos worden ingesteld. Prijs 5750, Op het demonstratieterrein stond een McCormick- trekker met een P.Z.-cyclomaaier, gebouwd voor op een trekker en één cyclomaaier bevestigd in de hef inrichting van de trekker. Het waren beide cyclo- maaiers met twee trommels en een werkbreedte van 1,65 m. Totale werkbreedte in één werkgang 3,30 m. Brouwers N.V. Leeuwarden introduceerde de gegal vaniseerde stalen mengmestsilo. De hoogte is 2.85 m. Hij is leverbaar in verschillende diameters. Op de zelfde stand zagen we ook een nieuwe verdeler voor het regelmatig vullen van een torensilo. De verdeler wordt aangedreven door een electromotor van een Vz pk. De automatische voerhand voor ligboxenstal- len bestaat uit een eindeloze kunststofband die boven de voergoot wordt geplaatst. Een heen-en-weergaan- de af strijker zorgt ervoor dat het voer regelmatig wordt verdeeld. PAARDEBLOEMEN Bij schadelijk optreden verdient een bespuiting met MCPA of 2.4-D groeistof aanbeveling. Er moet gespoten worden wanneer de paardebloemen veel blad hebben en nog goed geraakt kunnen worden. In de nazomer wordt de dosering vaak \Vz maal zo hoog genomen als de gebruiksaanwijzing op het etiket aangeeft. BOTERBLOEMEN Deze schadelijke, door het vee vermeden, onkrui den zijn zeer gemakkelijk met 41. MCPA 25 per ha te bestrijden. Het best kan gespoten worden als de bloemen in bloei komen. Het spuiten op goed ontwikkelde bladeren, b.v. wat later in het sei zoen helpt eveneens prima. In veel graslanden ko men deze giftige platen nog veel te massaal voor. GROTE BRANDNETEL Komt dikwijls in plekken of grote pollen in gras land voor. Ze kunnen afdoende bestreden worden met een 2.4.5.-T groeistof. Eerst de brandnetels een keer afmaaien en dan spuiten als ze weer tot 20—25 cm zijn uitgelopen. DISTELS In enkele jaren kunnen distels zich flink uitbrei den. Afmaaien helpt niet omdat ze een onder de grond groeiend wortelstelsel hebben. Ze zijn zeer gevoelig voor een bespuiting met MCPA of 2.4-D tegen de bloei. Herhaling van ,de bespuiting is soms noodzakelijk. RIDDERZURING Dit lastige onkruid neemt de laatste jaren toe en vormt in sommige percelen een bedreiging voor het gras. Spuit met MCPP 6 1. per ha wanneer de plant flink blad heeft gevormd en de bloemsten gels beginnen te komen. Bij pleksgewijze behan deling spuit dan met een 1 %-tige oplossing. Als de bespuiting op het goede tijdstip plaatsvindt, wordt ca. 80 met wortelstokken inbegrepen ge dood. Wanneer de overgebleven ridderzuring weer opnieuw bladeren heeft gevormd dient de be spuiting te worden herhaald. Ook augustus, begin september zijn geschikt voor bestrijding wanneer flink ontwikkelde bladrozetten gevormd zijn. Be strijd alleen op die gedeelten waar ridderzuring voorkomt. SAMENVATTING S In alle genoemde gevallen geldt dat beoordeeld moet worden of een bestrijding in voorjaar of nazo mer nodig is. Het doel is om tot goed producerend grasland te komen; waarbij andere factoren dan onkruiden mede een rol kunnen spelen. Met een chemische onkruidbestrijding kan men dan meestal tot een snelle verbetering komen, ze is zeker niet bedoeld om foutieve cultuurmethoden te her stellen. Soms is het niet nodig het gehele perceel te bespuiten, maar kan b.v. met een rugspuit pleksge- wijs worden volstaan. Verstandig bekijken; dan kunnen chemische on kruidbestrijdingsmiddelen ook in grasland belang rijke hulpmiddelen zijn voor een hoge grasproduktie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9