Nieuwe werktuigen in Liempde Chemische onkruidbestrjjding in grasland 8 Consulentschap voor Landbouwwerktuigen, L. VAN LOO, ing. J. T. ANDRINGA, ing. De werktuigendagen te Liempde zijn dit jaar wederom zeer goed geslaagd. Een groot aantal verschillende werktuigen en machines, fraai weer en een groot aantal bezoekers hebben bepaald bijgedragen tot het succes. In het volgende wil len we ons beperken tot het nieuws o~> het gebied van de landbouwmechanisatie. Rivierre Casalis veldhakselaar met twee- rijig maïsvoorzetstuk. TRANSPORTWERKTUIGEN Veel fabrikanten toonden hun transportwerktuigen, waarbij opvalt dat er steeds meer grote kipwagens worden aangeboden. Fa. "WeemaesKindt te Kloos- terzande levert met het merk GéWé tweewielige kip- oers tot 7 ton en vierwielige tot 8 ton draagvermo gen. Onder dezelfde merknaam worden transpor teurs en boxenvullers geleverd. Van deze laatste zijn vooral de typen Hydromatic bekend die geheel hy draulisch kunnen worden bediend en aangedreven. Nieuw is het type Hydromatic Power Ful met band breedte van 70 cm, aangedreven stuurwiel, mogelijke automatische regeling en oversteek van 8 m. De producten van Themilco worden nu door Wee maesKindt op de markt gebracht. Hierbij is een nieuwe grote stortbak voor aardappelen, compleet met nareiniging en grondafvoer voor 11.8000, Ook Mullié te Poortvliet bouwt grote V.D.M.-kip- wagens. Naarmate de vrachten groter worden moet meer aandacht worden besteed aan de remmen. Voor landbouwwagens lijkt hydraulische beremming het meest interessant. Sommige zware trekkers hebben hiervoor reeds een voorziening. In andere gevallen kan de wagenfabrikant een hydraulisch- werkende beremming leveren zoals b.v. Brouwers te Ouden bosch (B.A.V.). Nieuw is dat ook Miedema te Win- sum thans voor ca. 450,een inrichting kan leve ren waarmee de remmen hydraulisch worden bediend. Voorop de wagen wordt daartoe o.a. een tweeweg- kraan gemonteerd die naar keuze op de stand „kippen" of op de stand „remmen" kan worden gesteld. Inte ressant is dat deze inrichting ook geschikt is voor andere merken en typen kipwagens. Voor ons land nieuwe hefmasten werden getoond door Kooi N.V. te Vrouwenparochie en Post te Kam- langstelling voor combinatiewerktuigen toe. Fabri kanten en importeurs reageren hierop met een groter en steeds meer gevarieerd aanbod. De werktuigen van Köckerling (W.-Dld) worden nu in ons land door de fa. Hunse te Wassenaar op de markt gebracht. Vicon toonde enkele zwaar uitgevoerde cultivatoren en ook de nieuwe spitmadhine. Bij Lely waren de verschillende typen rotorkopeggen te zien waarbij ook het model met 4,00 m werkbreedte. Deze laatste heeft een traploze dieptestelling hetgeen ongetwijfeld ook voor de andere typen interessant zou zijn." Cap- pon heeft o.m. een nieuwe schijfbevestiging op zijn ploegen gemaakt. Hierdoor is meer ruimte rondom de schijf ontstaan, dus minder kans op verstopping. Op een van de demonstratieterreinen werkte een Track Marshall-rupstrekker (Drenstein en Koppel) met een vijfschaar. Rumptstad rondgaande ploeg. In de praktijk werkt deze fraaie combinatie op zware Een nieuwe Hydromatic boxenvuller met hydraulische aandrijving, hoogtever stelling en aandrijving van het stuurwiel. Bandbreedte 70 cm. oversteek 8 m. (Gebrs. Weemaes, Kloosterzande). Een geheel nieuwe pneumatische (mais) zaaimachine en Centra Drill. (Hoegen- Dijkhof). De machine werkt met behulp van overdruk en speciale zaaischijven. excl. B.T.W. Hierop is ook een automatische hoeveel- heidsregeling mogelijk die incl. hydraulische aan drijving 1600,kost. Standaarduitvoering met va- riator in de aandrijving van de losband. Onder de naam Ferrari-Benelux importeert de (heer Zwaai te Rhoon o.a. Excelsior kipwagens. Deze Bel gische wagens kunnen worden geleverd met draag vermogens van 6,5 tot 10 ton. De tandem-asconstruc- tie heeft als bijzonderheden dat doorlopende assen gecombineerd zijn met een schommelstuk en in rub- berblokken zijn gelagerd. pen. De radiateurbeschermer die bij de Lien-voor- laders (Siersema, Voorschoten) kan worden geleverd is nu draaibaar, zodat na neerklappen een laadvlak ontstaat b.v. voor frontbelasting. De bekende Steke- tee-pakkenlader wordt thans geleverd door Engelbert te Voorschoten. GRONDBEWERKING Vooral voor de voorjaarsbewerking neemt de be- kleigrond op het bedrijf van ReindersVolmer in de Haarlemmermeer. Het bijzondere hierbij is vooral de hydraulische hefinricihting waarmee deze 70 pk rupstrekker is uitgerust. Hoewel wiedmachines steeds minder worden ge bruikt bleek er toch belangstelling te bestaan voor een nieuw type wiedgarnituur van de fa. v. d. Zwaan te Nieuw-Vennep. Met een werkbreedte van 6,0 m, een transportbreedte van 2,50 m is het geheel door één man te bedienen. De wiedbak is achterop de trek ker gemonteerd en voorzien van een stuur en een J. C. v. d. BROEK. Consulentschap voor Rundveehouderij en Akkerbouw - Tilburg. Hoewel de bestrijding van onkruid met chemische middelen in grasland minder belangstelling ondervindt ten opzichte van die, in bouwlandgewassen, zoals o.a. granen, bieten, aardappelen en kontraktteelten is het toch een feit dat waar veel onkruid staat geen gras kan groeien; voer daarom tijdig een bestrijding uit. Voor een goede grasproduktie moet men er zelfs van uitgaan dat een regelmatige bestrijding noodza kelijk kan zijn wanneer opnieuw concurrentie van onkruiden wordt ondervonden. Door het uitschake len van breedbladige onkruiden wordt de samenstel ling van het grasland gunstig beïnvloed en de gras opbrengst gestimuleerd, hetgeen ook bij bouwland gewassen als doel wordt nagestreefd. Een groot voordeel in grasland t.o.v. bouwland is dat een goede bestrijding op een daartoe geschikt moment gemakkelijker kan worden gekozen. Bespuitingen kunnen nl. het gehele groeiseizoen worden toegepast, dus juist dan wanneer het onkruid t.a.v. de bestrijding in een gunstig stadium verkeert. Wat de kosten per ha betreft kan gerust gesteld worden dat deze wat de middelen aangaat in het al gemeen lager liggen dan de loonspuitkosten zelf. Mede door het late voorjaar en vertraagde gras- groei zijn de graslandonkruiden sterker naar voren gekomen. Ook gezien de vrij zware mollenaantastin- gen van het grasland krijgen onkruiden meer kans. Dit jaar is dus zeker het overwegen waard of een chemische onkruidbestrijding de grasopbrengst kan helpen verbeteren. Alle onkruiden die worden genoemd, kunnen met zgn. groeistoffen worden bestreden. De middelen zijn niet schadelijk voor het vee; het verdient echter wel aanbeveling het vee tijdens de bespuiting en enkele dagen daarna uit het perceel te houden, om het gebruikte groeistofmiddel goed op het onkruid te laten inwerken. Bij winderig weer echter niet spuiten om over waaien naar gevoelige gewassen te vermijden. Hier volgen de voornaamste adviezen:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8