®DIPTEREX TUINBOUW- KLANKEN Tevredenheid is niet aan geld gebonden BIETEVLIEG BAYER AGROCHEMIE N.V. DINGEN VAN DE WEEK bestrijden met DIPTEREX IS WEINIG GIFTIG EN HEEFT EEN GOEDE DIEPTEWERKING ARNHEM 5 OPKOMST GLADIOLEN LAAT SOMS TE WENSEN OVER Op SCHOUWEN-DUIVELAND is na de regen van vorige zondag menig perceel knolselderij geplant. Sommigen 'hadden het geluk na het planten nog wat neerslag te krijgen en een paar dagen koel weer. Faktoren die een snelle aanslag bevorderen. Voor de meeste telers geldt een vlottere start dan vorig jaar, toen we een droge en warme periode mee maakten en nogal wat planten sneuvelden. We hebben deze dagen de stand van de plantuien nagegaan, en met name gelet op de percelen die na het planten nog pittige vorst hebben gehad. Aan vankelijk was er de vrees, dat de zo vroeg geplante percelen veel schieters zouden geven. Tot heden valt dat allemaal nog wel mee. De onkruid best rij ding in de plantuien levert hier en daar nogal wat problemen op. We vernamen van een loonspuiter dat een perceel voor de derde keer was behandeld wegens het hardnekkige onkruidbe stand. Uiteraard staan de uien daar verre van fleu rig. Een fikse oogstderving is dan ook te vrezen. De vroege aardappelen zijn na de regen van vo rige week goed gegroeid. Hier en daar komen nogal wat mozaïkzieke planten voor. De luisbestrijding schijnt vorig jaar niet overal met succes te zijn toe gepast. In diverse percelen irissen is dit jaar veel werk geweest aan het verwijderen van viruszieke planten. De uitbreiding van het „grijs" wordt vooral ook toe geschreven aan de luis bezetting van vorige jaar. We vernamen van enkele collega's dat de nateelt van met certificaat aangekocht plantgoed teleurstellend resultaat gaf. Wanneer men dat verneemt is het logisch dat men huiverig wordt voor aankoop van plantgoed. De opkomst van de gladiolen laat op diverse per celen veel te wensen over. Bij nader onderzoek is gebleken dat de mogelijkheid van droog liggen na het planten, niet alleen de oorzaak is. Vast is komen staan, dat op die percelen, waar weinig kunstmest is gegeven vóór het planten, de stand over het algemeen goed is. De meest onregel matige stand vertonen die percelen, waar de stik stof is toegediend in de vorm van kalkammon. Er zal behoorlijk neerslag nodig zijn om de concentratie Wanneer we de berichten mogen geloven, is er goede voortgang gemaakt r.iet betrekking tot de onder handelingen met Engeland over toetreding tot de EEG. Het schijnt dat er vergaande vorderingen zijn gemaakt en dat er overeenstemming is bereikt over een aan tal belangrijke punten. Het ziet er naar uit dat het met de toetreding van Engeland tot de EEG vlotter zal gaan dan men aanvankelijk had verwacht. Er zijn de nodige moeilijkheden geweest over de overgangsbe palingen en met name over de afschaffing van de in voerrechten in de sektor groenten en fruit, maar men is er toch uit gekomen. Nu maar afwachten hoe alles zich verder zal ontwikkelen. Vorige week schreven we over de mogelijke ge volgen van de zwevende gulden voor onze Nederland se tuinbouwexport. Er is in Brussel besloten tot hef fingen aan de grens bij verschillen van betekenis in de koerswaarde van de gulden en D-mark en tot resti tutie bij uitvoer. Het is op dit moment nog niet te zeg gen wat de uiteindelijke invloed zal zijn van de zwe vende D-mark en gulden op onze tuinbouw-export, maar door de kans om heffingen in te stellen of resti tuties te geven is in elk geval de kans op grote na delen beperkt gebleven. Volgens deskundigen heeft minister Lardinois in Brussel goed werk gedaan voor onze tuinbouw bij de besprekingen over deze zaken. Op het ogenblik zijn de verschillen in de wisselkoersen zodanig dat er niet ingegrepen behoeft te worden, maar dat kan veranderen en het is geruststellend dat we dan niet zoals in het najaar van 1969 zullen zijn overgeleverd aan de gang van zaken op het valutafront zonder meer. Als men artikeltjes schrijft die algemeen gelezen kunnen worden, moest men wel een goudschaaltje hebben ondervond uw schrijver uit WALCHEREN. In ons vorig artikeltje konden wij gelukkig eens een enkel optimistisch geluid laten horen en prompt de volgende week was het met vele prijzen weer zwaar fout. Zo viel sla terug tot een minimaal prijspeil. Spinazie draaide in massa door en ook voor de an dere groentesoorten was het niet best. Gelukkig bleven de fruitprijzen op hun momenteel verantwoord prijspeil, zodat de staart, waar uiter aard, de minste aanvoer van is, voor enkelen nog wat goed maakt. Ook de komkommers en tomaten blijven stijf aan de prijs. Dit zijn uiteindelijk de grote pro ducten waar onze tuinbouw op draait en het ver heugt ons dan ook erg dat deze het prijspeil zo goed handhaafden. Als U dit blad ontvangt staan we weer aan de voor avond van Pinksteren en gaan we de langste zonne maand, juni, weer al in. Momenteel is er op verschillend gebied veel te doen. We denken maar aan de vele bedrijfsmoeilijk- heden met als uiterste het sluiten van bedrijven; een te verlagen en een hergroei van de wortels te be vorderen. Zo zien we maar weer dat ieder jaar zaken aan de orde komen, waar we niet op rekenen. In de land- en tuinbouw geer. ongewone zaak. Een ervaring rijker, waar mogelijk lering uit valt te trekken. AARDBEIEN WERDEN GOEDKOPER Vorige week nam de aanvoer van kasaardbeien ook in ons gebied sterk toe. Bij de veiling in Kapelle-Bieze- linge, waar het Zeeuwse aanbod geconcentreerd wordt aangeboden, waren dagaanvoeren van 50.000 doosjes van dit produkt; in Bergen op Zoom kwamen er veel en ook bij de veiling in Breda was de dagelijkse aanvoer van dit produkt groot. De prijzen liepen belangrijk terug, vooral van de tweede kwaliteit en die kwam er nog al wat, vooral uit de kassen waarin de oogst teneinde liep. In de tweede helft van de vorige week deden de goede kwaliteiten kasaardbeien nog 50 cent tot 70 cent per doosje maar de tweede kwaliteit werd verkocht voor 30 tot 50 cent en dat was te weinig. Ondertussen zal thans de aanvoer van aardbeien die zijn geteeld onder plastic- kappen op gang zijn gekomen. Vooral in het gebied van Zundert en Breda heeft deze teelt zjch sterk uitgebreid. De aanvoer van appelen liep verder terug. Het grootst was het aanbod bij de veiling in Terneuzen. De prijsval van de voorgaande week kwam tot stilstand en er was voor de betere kwaliteiten sprake van enig herstel. Zeer goede partijen Golden Delicious kwamen aan prijzen van 65 tot 70 cent per kg. Er komen echter ook steeds meer versleten partijen en daar werd tussen 50 en 60 cent per kg voor betaald. De handel klaagt er over dat het moeilijker wordt om met het Nederlandse produkt te concurreren tegen de appels van die nieuwe oogst van het zuidelijk halfrond, die in grote hoeveelheden te koop worden aangeboden. Deze zijn niet goedkoop maar ze spreken de consument kennelijk wel aan. Winston van goede kwaliteit werd verkocht voor 70 tot 80 cent per kg. In Kapelle-Biezelinge kwam de aan voer van kasframbozen op gang. Vooral België toonde hiervoor veel interesse en betaalde eind vorige week tussen 4,80 en 5,70 per doosje met 200 gram fram bozen. Bij alle moeilijkheden die we als tuinders reeds heb ben, is er heus geen behoefte aan een extra nadeel door zwevende valuta en het feit dat andere landen waar we in belangrijke mate mee te maken hebben, niet mee gaan. Er zijn op het ogenblik zorgen genoeg op het ter rein van de tuinbouw. De prijzen van verschillende groenteprodukten zijn gedaald. De tomaten zijn voor de tijd van het jaar goedkoop geworden en de kom kommers daalden zeer sterk in prijs. De sla bleef niet achter en draaide in de belangrijkste teeltcentra op grote schaal door. Het ging enkele maanden erg goed maar nu is het weer anders en dat is jammer. De telers van kasaardbeien moesten vorige week ondervinden dat de prijzen voor hun produkt drastisch terugliepen en de appeltelers die nog voorraad had den, moesten ervaren dat er lagere prijzen werden betaald. De variatie op de groenten en fruitmarkt wordt erg groot en dat is van invloed op de afzetmogelijk heden. We zullen in de komende weken en maanden dage lijks bij het probleem van de afzet en de prijzen wor den bepaald. We hebben een heleboel in de hand wat de kwaliteit en de presentatie betreft maar er spelen bij de prijsvorming ook veel onberekenbare en niet te voorziene factoren een rol. Het is vooral voor de fruittelers te hopen dat er een keer een wending ten goede zal komen want deze groep heeft de laatste jaren wel erg zwaar in de hoek po. eten waar de slagen vielen. De indruk over de omvang van de komende oogst zijn op dit moment nog erg verschillend. Aanvankelijk hielden de Zeeuwen het er op dat ze een beste peren- oogst zouden krijgen maar hiervan is men toch terug- personeelsstop bij onze internationale concerns. Dit is zonder franje van het mooie woord gewoon een vorm van personeelsinkrimping. Ook lezen we meer dan ons lief is over personeelsafvloeiing en van te genstand bij vele bedrijven om te investeren in ver band met moeilijk te voorziene omstandigheden. We spreken veel zakenmensen en overal domineert het pessimisme. Zelf kunnen we dit niet altijd volgen noch begrijpen, maar het feit blijft dat er onder vele ondernemers een onbehaaglijke sfeer leeft. Ook een bouwstaking waar eigenlijk niemand gelukkig mee is. We vinden het zelf wel cru als we lezen dat vak bondsleiders de werken opgaan om tot prikacties op te wekken. De spontaniteit om te staken is kenne lijk kleiner dan de lust om te werken. Ook de monetaire impasse waar we thans in zitten is zéér onplezierig. Nu de- rijke oom eens op adem moet komen omdat de .pot leeg is zitten de neven met de brokken. Toch zijn er ook nog gunstiger dingen te constateren. Zo lazen we een goed gedocumenteerd artikel in de Telegraaf over luchtvervuiling niet bij ons, maar in Joego-Slavië en Italië. Met grote openhartigheid werd door geleerden uit het Oostblok verwijten gemaakt aan hun regeringen en bedrijfs leven. Volgens het artikel zouden de gouden stranden aan de Adriatische Zee zo vervuild worden door de rivieren, dat er reeds gedeelten zijn waar men niet meer zwemmen mag. Ook zou het in die zee en ook aan de Riviera's fout zijn met het biologisch leven. Als lichtend voorbeeld willen we vermelden dat de geleerden uit het Oostbolk ons goede Nederland ten voorbeeld stelden als pionier tegen lucht- en water vervuiling. Zo iets doet prettig aan. Waarom we dit alles vermelden? Wel doodgewoon om eens te constateren dat wij op onze kleine of klei nere bedrijven toch nog zo heerlijk kunnen genieten van de rust en het leven in en met de natuur. Of zo als één van mijn buren het uitdrukte: „Als ik 's och tends buiten kom en mijn vee zie en mijn land, om grensd met mooie meidoorns dan kan ik me intens gelukkig voelen". Of het nu groenten, fruit of vee betreft, dit is wel hetzelfde. Deze tevredenheid en gebondenheid met ons vrije bedrijf wensen we een ieder met de Pinksterdagen toe. De Wetstraat 10-12 gekomen. De rui is hevig en bij verschillende rassen zitten er te weinig op. Zeker is dat het geval waar men te kampen heeft gehad met nachtvorstschade en dat is in veel streken meer landinwaarts het geval. De appels staan er over het algemeen goed voor. De strijd voor de kwaliteit is in volle gang. Met de regelmaat van de klok dient er te worden gespoten om ziekten en plagen te bestrijden. Deze strijd tegen de belagers van het fruit heeft tot nu toe een rede lijk verloop. Geen ogenblik zal de aandacht er voor mogen verslappen want zeker is, dat wanneer er een redelijke prijs voor het fruit te maken zal zijn, dat toch in de eerste plaats gegeven zal worden voor het kwa- liteitsfruit. Aan rommel is geen behoefte meer in deze tijd. Ook de kleinfruitteler zal hieraan alle aandacht moe ten besteden. De aardbeien in de vollegrond hebben zich de laatste weken gunstig ontwikkeld. Het is nu de tijd om te zorgen voor een stro-bedekking. Wan neer men deze te vroeg aanbrengt wordt de teelt er door verlaat maar wanneer men het nalaat weet men zeker dat er geen optimale kwaliteit geoogst zal wor den. Ook voor de aardbeienteler geldt dat de zorg voor de kwaliteit voorop dient te staan. De frambozen hebben zich de laatste weken redelijk' ontwikkeld. De angst die er aanvankelijk was voor de gevolgen van de vorstschade is niet terecht geweest en het valt nu mee. Het is meestal geen optimaal ge was frambozen dat we aantreffen maar toch redelijk te noemen. De bramen hebben zich ook redelijk hersteld van de vorstschade maar bij dit produkt is de schade toch nog van betekenis. De weersomstandigheden kunnen in de komende weken nog veel ten goede veranderen maar veel telers van bramen houden het nu toch op een halve oogst van het vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5