bedrijf 350ha k - Chaüme en Brie D BLOEMENTEELT IVOOR de ligging van zijn bedrijf in de omgeving van Parijs zag de heer Quaak mogelijkheden voor de afzet van tuinbouwprodukten. In zijn eerst- gebouwde kas heeft hij het geprobeerd met tomaten en komkommers. Het werden echter geen dusdanige successen dat hij daarmee doorgegaan is. De nieuwe ontwikkelingen in de snijbloemensector trokken ech ter zijn aandacht en weloverwogen is daarop toen Kassen in bedrijf en in aanbouw. delen, vandaar dat ook zaken worden gedaan met de particuliere handel. Op zijn tijd zo blijkt uit ervaring kan dit financiële voordelen met zioh mee brengen. Naast het akkerbouwareaal van ca. 310 ha resteert nog ca. 35 ha aan grasland. Hierop worden een paar honderd stuks produktie- en slachtvee gehouden. Laat de heer Quaak de leiding van het akkerbouwgedeelte grotendeels aan zijn oudste zoon over, de veehouderij sector geeft hijzelf zijn bijzondere aandacht. Hij heeft geen voorkeur, zo zegt hij, voor een speciaal type vee ras. Veel zaken worden gedaan met Normandisch vee maar het vorig jaar bijv. kocht hij in Leeuwarden nog 40 jonge graskalveren. Deze waren daar voordeliger te krijgen dan in Normandië en de afstand maakte weinig verschil. Na 2 jaar opfok worden deze kalveren weer als produktievee afgezet. De handel en alles wat daarbij komt kijken trekt hem bijzonder aan. Het materiaal voor de uitbreiding van, de kassen met 1 ha ligt al gereed voor opbouw. Daarmee bereikt men hier de beste resultaten. De ger- berastekken komen echter uit Aalsmeer, die daarvoor het beste plantmateriaal levert. De kassen zijn geheel volautomatisch bedienbaar ingericht, zowel wat beregening als verwarming en belichting betreft. Door een druk op de knop sluiten zich automatisch zwarte gordijnen om die gedeelten van de kas, waar de stand van 'het bloemgewas dit noodzakelijk maakt om doorschieten van de planten te voorkomen en die daarom enige tijd in het donker moeten blijven. Anderzijds zorgt de kunstverlichting in de donkere dagen van herfst en winter voor het nodige licht tijdens de groei. Het zijn hoogst gespecialiseerde teelten waar slechts techniek en vakmanschap de resultaten van een lonen de teelt kunnen bewerkstelligen. Optredende ziekte zou al het werk teniet doen. De bovengrond wordt, nadat de bloemen gesneden zijn, afgestoken en nieuwe grond opgebracht, daarna onder plastic gestoomd om eventueel ziektekiemen te doden. Na bemest en beregend te zijn, wordt ingeplant zodat een „het gehele jaar rond" produktie wordt be reikt. Een gedeelte van de chrysanten-kas al bijna in volle bloei en gereed om gesneden te worden. BELASTINGPERIKELEN Tot slot nog even een paar bijzonderheden over het Franse landbouwbelasting-systeem waarover door agrarisch Nederland (soms met een zekere afgunst) wordt gesproken! Tot dusver bestond voor de Franse landbouw het zgn. forfaitaire systeem, dat inhoudt dat per departement door een commissie per bedrijfs- type een bepaald bedrag per ha aan belasting wordt vastgesteld. Voor de Franse agrarische ondernemer gold niet het Nederlandse systeem van een aanslag in de inkomstenbelasting. Ook in Frankrijk zelf achtte men deze regeling niet altijd billijk en een bevoor rechting boven de belastingbetalers buiten de land bouw. In 1971 is een nieuwe regeling vastgesteld, die nu wel de mogelijkheid- opent dat diegenen in de land bouw waarvan de bruto inkomsten jaarlijks geduren de 2 jaar boven de 500.000 frcs. liggen onder de in komstenbelasting vallen. Deze belasting wordt opge legd als voor industriële en handelsondernemingen gebruikelijk is, echter met dien verstande dat de regels worden aangepast aan de specifieke eisen en het karakter van de landbouwproduktie. Ondernemingen Pas geplante chrysanten-stekken in vierkant gaas dat bij het groeien van de planten geregeld mee wordt opgetrokken. Het inpakken van de gerbera's, bloem voor bloem. overgeschakeld. Een dochter ging naar Boskoop om aldaar een opleiding te volgen met als specialisatie de chrysanten- en gerbera-teelt. Een kassen-complex van 1V2 ha, een prachtig gezicht in dit akkerbouwland, werd opgebouwd. Onder supervisie van een broer van mevrouw Quaak levert dit complex het gehele jaar door een niet aflatende stroom van gerbera's en chry santen aan de Parijse bevolking. Dat dit een goed ini tiatief is geweest blijkt wel uit de uitbreiding van de kassen met 1 ha, waar nu aan gewerkt wordt. Is dit gereed dan omvat het geheel 2'/2 ha. De materialen liggen al klaar en de fundamenten zijn grotendeels gereed. Hollandse kassenbouwers zetten ook hier deze „serre's" neer en eens in de 3 jaar komt uit Nederland de onderhoudsploeg die alles weer netjes en vakkun dig in de verf zet en onderhoudswerk verricht. MODERNSTE KASSEN [E stekken, uitgangsmateriaal voor de teelt, komen voor de chrysanten uit het Zuiden van Frankrijk. DAGELIJKS NAAR PARIJS IEDERE dag door de week worden zowel chrysan- ten als gerbera's per eigen bestelauto naar Parijs gereden, 's morgens naar bloemisten, 's middags naar de Hallen. Daar kent men jammergenoeg, zo zegt me vrouw Quaak, het veilingsysteem als in Aalsmeer (nog) niet. De kopers moeten zelf opgezocht worden met alle bezwaren van dien. De gerbera's die bijv. bij de handel ƒ1,per stuk opbrengen worden tegen 3,per stuk in de winkel verkocht. Ook hier komen wij de klachten tegen dat er tussen hetgeen de produ cent ontvangt en de consument betaalt een enorme marge zit voor de tussenhandel! Voor het noodzakelijk werk in en om de kassen zijn Spanjaarden de beschikbare en goede arbeidskrachten. Mannen voor het meer zware werk, vrouwen voor het lichtere als planten, dieven, bloemen snijden, verpak ken en gereed maken voor de verzending. Alles keurig en goed verzorgd verpakt in grote dan wel kleine kar tonnen dozen, keurig ingepakt om beschadiging te voorkomen, naar gelang het chrysanten dan wel ger bera's betreft. Opmerkelijk is toch wel dat in deze bloementeelten veel van de Nederlandse kennis en er varing verwerkt is en toegepast wordt. waarvan in twee opvolgende jaren de inkomsten onder de 500.000 frcs. dalen kunnen wederom opteren voor het forfaitaire systeem. Het aantal ondernemers dat geschat wordt onder het nieuwe systeem te zullen val len ligt tussen de 2.000 en 10.000! De regering noemt het laagste getal van 2.000, naar men zegt, om de boe ren niet al te erg aan het schrikken te maken. De heer Quaak zag weinig in dit nieuwe systeem. Nu weet de staat elk jaar zeker hetgeen, ongeacht de bedrijfsuitkomsten <ook als deze bijzonder tegenval len), aan belasting geïnd kan worden. Deze inkomsten zullen met deze nieuwe regeling ook wel eens tegen kunnen vallen! Vele boeren hebben met het doen van investeringen, reparaties enz. gewacht om de kosten daarvan op de bedrijfsuitkomsten te kunnen laten drukken, opdat het bruto-inkomen lager wordt. Ook is het aantal ondernemers dat onder deze regeling zal vallen verhoudingsgewijs klein. Het zal nog wel geruime tijd duren voordat een ongeveer gelijkwaardig Nederlands systeem in Frank rijk ingang vindt. Dit tot troost van de Franse agra riërs! Of is wellicht de Nederlandse regering bereid in het kader van het fiscaal E.E.G.-beleid de Franse regelingen over te nemen? BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11