Akkerbouwbe met bloement Enkele indrukken van (i) Franse akkerbouwbedrijven J. P. Quaak In de Redaktieraad van ons ZLM Land- en Tuin bouwblad kwam de suggestie naar voren om door middel van een aantal reportages aandacht te beste den aan de gang van zaken in de agrarische sector, de bedrijfsvoering en -ontwikkeling in andere E.E.G.-Landen. De realisering van een dergelijk plan is echter niet zo eenvoudig daar een en ander de nodige tijd vraagt en het gewone ..dagelijkse" werk moet doorgaan. Het is ons echter gelukt de tijd daar voor beschikbaar te krijgen en dank zij de mede werking van de heer J. van Nieuwenhuyse te Lewe- dorp de beschikking te krijgen over enkele adressen van akkerbouwbedrijven in Frankrijk. Akkerbouw bedrijven van oorspronkelijk uit Zeeland afkomstige bedrijfsgenoten die erin geslaagd zijn in de loop der jaren in Frankrijk eeii bestaan op te bouwen. In het bijzonder in het Departement Yonne is er sprake van een zekere ..kolonisatie" van Nederlandse boeren. Velen zijn er geslaagdanderen is het niet gelukt. De onderlinge contacten zijn er bijzonder goed. Ervarin gen enz. werden en worden nog steeds uitgewisseld. Al hebben ze een Franse nationaliteit aangenomen, omdat in feite een andere mogelijkheid niet openstaat, velen hebben nog persoonlijke en zakelijke relaties met het vroegere moederland. Onderstaand de eerste reportage. In de komende weken zullen er nog drie over andere bezochte bedrij ven volgen. De indrukken die tijdens de gesprekken zijn verkregen kunnen vanzelfsprekend niet meer dan globaal en oppervlakkig zijn. Hier en daar zijn wat achtergrondgegevens verwerkt. Tevens kan hieruit als schrale troost enigszins blijken dat er overal, ook in onze E.E.G.-buurlanden, wat te wensen overblijft, en dat alles zo zijn „voor" en „tegen" heeft! Reizend door Noord-Frankrijk bleek ons dat ook hier de gewassen te lijden hebben gehad van een lang durige droogteperiode. De wintertarwe stond er ove rigens toch nog zeer goed bij, de stand van de suiker bieten was als in Zeeland. Even voor half mei kwamen onweersbuien met regen, een weldaad voor het dor stende land en de gewassen! BI. Afspitten van de bovenste teeltlaag die vervangen Stookketels en verwarmingsinstallatie zijn modern wordt. van uitvoering. Met de aardappelteelt is de heer Quaak enige jaren geleden geheel gestopt. De wisselvallige en veelal tegenvallende financiële resultaten hebben hem doen besluiten daaronder een streep te zetten. Volledig gemechaniseerd wordt met eigen mechani satie en met behulp van een drietal vaste arbeids krachten dit akkerbouwareaal van ca. 310 ha rond- gezet. De bieten worden sinds 3 jaar op eindafstand gezaaid. Naarmate de ervaring met dit systeem toe neemt, zo zegt de heer Quaak, worden de resultaten gunstiger. Met de hand worden zo nodig nog de nood zakelijke correcties aangebracht. Zowel bij de suikerbieten en wintertarwe als de mais worden specifiek Franse rassen uitgezaaid. Deze passen beter bij de hier geldende omstandigheden. En de Franse wintertarwerassen zijn wat de bakkwali- teit en dus wat de prijsopbrengst betreft beter dan de Nederlandse rassen. Als gemiddelde opbrengsten noemt de heer Quaak voor de suikerbieten 50 ton/ha, mais 6 a 7 ton/ha en voor de wintertarwe 5 ton/ha. Opbrengsten die, ge zien de arbeidsbezetting redelijk zijn te noemen. Overigens zijn de Franse boeren bepaald niet te vreden over de landbouwprijzen en die, alhoewel het moeilijk is om vergelijkingen te trekken, lager blijken te liggen dan bij ons. De heer Quaak noemde als tarwe- prijs 28 a 29 en ca. 54 voor de suikerbieten 16 Daartegenover staat dat de arbeidslonen naar ver houding lager zijn dan bij ons. Het normale uurloon komt op F. frcs. 5.(ca. 3,30) of wel 33,per dag. Gerbera-plantenkas met enkele plekken waar, niet tegenstaande de voorzorgen, toch een aantal planten weggevallen zijn. IN de loop der jaren hebben zich in het departe- met Wonne, ten z.o. van Parijs, heel wat Neder landse boeren gevestigd. Reeds in 1924 vertrok op jeugdige leeftijd met zijn oudere boers de heer J. P. Quaak, afkomstig uit Schoondijke, naar deze streek in Frankrijk die wilde proberen daar een betere toe komst op te bouwen dan in eigen land mogelijk scheen. Het was in die tijd bepaald niet moeilijk om een be drijf te vkiden dat overgenomen kon worden. Aan bod van pachtbedrijven van Franse boeren die door de slechte prijzen het bijltje er maar liever bij neer legden, was er voldoende. Na eerst met de broers in het Dept. Yonne enige jaren geboerd te hebben, verkreeg de heer Quaak in het begin van de dertiger jaren een pachtbedrijf te Chaüme en Brie in het Dept. Seine Marne tussen de plaatsen Meaux en Melun, ge legen een 40 km van Parijs. Een bedrijf van ca 350 ha, onderdeel van het grootgrondbezit van het kasteel Chateau d'Arcy, dat later met de bedrijfsgebouwen in eigendom moest worden overgenomen. Het kasteel zelf (voor een particulier onbetaalbaar in onderhoud en bewoning) kwam in het bezit van de Franse staat en werd ingericht als vakantiekolonie! Dieper ingaan op het wel en wee, de moeilijkheden en tegenslagen die de familie Quaak in de loop der jaren heeft ondervonden en moeten overwinnen om te bereiken wat nu 40 jaren later bereikt is, valt buiten dit bestek. Hard werken, door het gehele gezin, nieuwe kansen en mogelijkheden zoeken en benutten zijn slechts enkele van de achtergronden waardoor dit re sultaat bereikt kon wordenl ARBEIDSEXTENSIEF VOLLEDIG GEMECHANISEERD DIT naar Nederlandse maatstaven toch grote akker- bouwbedrijf van 350 ha van de heer Quaak is in opzet arbeidsextensief door een zeer eenvoudig bouw plan, dat volledig te mechaniseren is. Gemiddeld is dit bouwplan ca. 120 ha korrelmais ca. 40 ha suikerbieten ca. 150 ha wintertarwe Maar daar wordt dan ook 10 uur per dag voor ge werkt. Ook zaterdagochtend is nog een gewone werk dag. Het verrichten van overwerk levert geen enkel probleem op. Een extra centje wordt graag verdiend. Ook hier gaan de lonen vanzelfsprekend regelmatig omhoog. Maar de loonstijging van 4 a 6 per jaar hier is slechts de helft van wat er in Nederland jaarlijks bijkomt! EIGEN GRAAN- EN MAISOPSLAG EN VEEHOUDERIJ N groot gedeelte van de graan- en maïsopslag vindt in eigen silo's plaats. Daarnaast wordt bij de plaatselijke coöperatie opgeslagen. Zelfs wordt de maïs op eigen bedrijf verder behandeld, gepeld enz. en voor verzending gereed gemaakt. Alhoewel de heer Quaak lid is van de Coöperatie en daar de nodige zaken mee doet, ziet hij toch ook bezwaren tegen een te eenzijdige binding en de hiermede samenhangende leveringsplicht. Vrije concurrentie heeft ook voor- i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10