De NKTV en de groeiperiode DE STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN GROENTEN ONDER GLAS Sla. De stand is goed, plaatselijk komt wat rand voor. Ook nu wordt er onder glas veel sla uitgezet. Wit komt niet veel voor. Verwacht wordt dat deze maand 280 ha oogstbaar is. Komkommers. De stand van komkommers varieert nogal; de in nov.-jan. geplante gewassen hebben een matige groei, hoewel in de afgelopen week een lichte verbetering is te constateren. De veilingsaanvoer zal dan ook waarschijnlijk over een week wat gaan toe nemen. Wit, spint en virus vormen slechts op enkele bedrijven een probleem. Witte vlieg blijft moeilijk heden geven. Tomaat. De vroege stooktomaten hebben al enkele weken een zeer matige groei. De produktie, overwe gend fijne sortering, blijft achter t.o.v. vorig jaar. Hoewel de stand van de vroege tomaten verbeterd is, vertoont het gewas in het algemeen weinig groei, dunne koppen en zettingsmoeilijkheden. De hete- luchttomaten vertonen een goede stand. In de koude teelt is een geringe aantasting door phytophthora geconstateerd. Andijvie. De stand van de „jonge andijvie" is goed, het gewas groeit snel. Aardbeien. Het gegeven standcijfer betreft de ras sen Redgauntlet, Gorella en Vola. De produktie van Glasa (standcijfer 55) blijft tegenvallen. Algemeen. De stand van de gewassen onder glas is in het algemeen goed tot zeer goed. Veel aandacht wordt besteed aan de beregening van grond en ge wassen mede in verband met de weersomstandig heden. GROENTEN VOLLEGROND De stand van de groenten in de vollegrond is in het algemeen achteruitgegaan. De reeds eerder ge noemde droogte vertraagt een vlotte groei van het plantmateriaal. (Koolsoorten, sla, etc.). Een moge lijk gevolg hiervan kan zijn dat de oogsten van diver se zomergroenten nauw samen zullen vallen. Van de nachtvorsten in de afgelopen periode hebben bloem kool, sla en spinazie nogal wat hinder ondervonden. Voorjaarsbloemkool. De ontwikkeling blijft traag verlopen. Plaatselijk komt „klem hart" voor. Spinazie. Vooral de jongere spinazie geeft een betere stand te zien. Vroege sla. Hoewel de stand redelijk is komt hier en daar wat uitval voor. DE STAND VAN DE FRUITGEWASSEN In Zeeland en West Noord-Brabant laat de vrucht zetting bij appels en peren zich in het algemeen gun stig aanzien. Op een aantal percelen is nachtvorst- schade, doch dit is meer uitzondering dan regel. Bij de peren was er vaak wat weinig bloei, maar desondanks kan worden gesproken van een voorlopig vrij goede stand. Hoewel het weer tijdens de bloei nog al schraal was, was de vruchtzetting veelal toch goed. Dat is zeker het geval bij o.a. Doyenné du Cornice en Beurré Hardy. Bij de Cornice ziet men soms zelfs 68 vruchtjes per kluster, wat een zeldzaamheid ge noemd kan worden. Overigens moet de rui afgewacht worden. Zal de regen wellicht een „groeistoot" tot gevolg hebben, met daardoor extra veel rui? Bij de andere rassen is de Conference goed, de Bonne Louise wat onregelmatig. Dat is echter bij dat laatste ras vrij wel elk jaar het geval. De gibberella bespuitingen op Triomphe hebben vaak tot gevolg dat zeer zwaar moet worden gedund. Al met al is de stand van de peren voorlopig in het zuid-westen van het land vrij bevredigend, zeker als men rekening houdt met de zeer grote oogst in 1970. In het midden en zuid-oosten van ocis land zal de pereoogst aanzienlijk kleiner zijn dan normaal. Men wacht met spanning af wat o.a. een ras als Conference zal doen. Deze peer toonde bijzonder veel vorstschade, veelal was er geen enkele onbevroren bloem. Toch ziet men vruchtjes, doch die zijn van binnen zwart. Zullen die er aan blijven en nog tot redelijke vruch ten uitgroeien? In België is ook veel vorstschade bij de peren. Ook daar wacht men af in hoeverre er bij Conference, Durondeau en Précoce de Trevoux nog sprake zal zijn van parthenocarpe vruchten. Uit Frankrijk komen be richten over wat weinig bloei bij o.a. Hardy en Cornice, doch overigens een normale vruchtzetting en rui. Wat de appels betreft, lijkt alles mee te werken aan een grote oogst. Het weer was dan ook wel opti maal voor een goede vruchtzetting. Menigeen vraagt zich al bezorgd af, hoe op tijd en goed gedund moet worden. Het is te veel van het goede. Tijdens de bloei leek het wel een sprookje, zo prachtig was alles. Nu is het sprookje uit. Het dunnen zal meestal vooral che misch moeten gebeuren, want dat dunnen wordt een steeds zwaardere opgave. Flink dunnen kon wel eens lonend zijn, want velen zullen te kort schieten en dan zal er geen gebrek zijn aan kleine appels. Elders in de E.E.G. schijnt men ook een goede appel- cogst te verwachten. De nachtvorstschade is bij deze fruitsoort beperkt. Bij het kleine fruit vertonen de bessen een nogal ongunstig beeld. De rode bessen zullen 'n matige oogst geven, met graterige trossen en daardoor geen beste kwaliteit. Ook de zwarte bessen hebben vrij veel van de nachtvorst geleden. Een schrale troost is, dat de stand elders in ons land vaak nog aanzienlijk minder is. De frambozen staan er redelijk tot vrij goed voor, maar het merg van de vruchtscheuten is min of meer bruin. Een schade veroorzaakt door de late winter vorst in maart. De vraag is of dat bruin straks nog nadelig zal blijken, b.v. door een minder goede vocht en voedseltoevoer naar de vruchten. De stand van de bramen is vaak slechts matig. GOLDEN DELICIOUS OF DRUIVEN In Frankrijk heeft de minister van Landbouw toe stemming gegeven tot uitbreiding van de wijnbouw oppervlakte met 20.000 ha. Tot nu toe was het areaal voor gewone tafelwijnen 80.000 ha, maar men ziet blijkbaar wat ruimte voor meer. Een tijdlang was er sprake van een grote over- produktie. In 1953 werd er in Frankrijk en Algerije zelfs 78 milioen hectoliter wijn te veel geprodu ceerd, dus een behoorlijke slok. Doordat daarna veel werd gerooid en Algerije (met 350.000 ha wijnbouw!) zelfstandig werd, is inmiddels veel veranderd. In Frankrijk is de wijnbouw aan beperkende maat regelen gebonden. Wellicht is dat de reden dat de teelt weer rendabel is. Men verwacht voor de uitbreiding van 20.000 ha zelfs aanvragen voor 80.000 ha. Dat te meer omdat de teelt van appels en peren ook niet aantrekkelijk meer is. De overheid in Frankrijk heeft bevorderd om de wijngaarden op te ruimen en appels in de plaats te Dlanten. Nu vragen de telers om de appels met rooipremie te mogen rooien en weer druiven te mogen planten. Dat betreft vooral het de partement Herault in het zuiden, waar men in ver band met de werkgelegenheid al heel wat jaren veel sociale problemen kent. Overigens zullen de Nederlandse fruittelers er geen bezwaar tegen hebben als de Golden Delicious in dat gebied weer wordt gerooid en wordt vervangen door wijnbouw. Hoe meer hoe liever. De Nederlandse Kontrakttelers Vereniging der 3 clö's bereikte dit voorjaar haar eerste lustrum; zij was toen 5 jaar officieel bezig. Op onze algemene ledenvergade ring is hier even bij stilgestaan; het is goed om het nu nog even aan te halen, daar er in deze periode bijzonder veel werk verzet is. Gelukkig dat het bereikte meer in overeenstemming is met het vele werk, dan de schouder klop ter honorering. Het kwam niet zomaar. Eerst moest men in „eigen huis" weten wat men wilde we bedoe len hier de silo's terwijl eveneens de inpassing in het Landbouwschap een behandeling moest krijgen. Na deze noodzakelijke voorgeschiedenis moest men de bedoelin gen waar gaan maken, namelijk voor alle teelten op kon- trakt voorwaarden op achtergrond in concept gaan op stellen, evenals een direct hierop afgestemd kontrakt- technische tekst per afnemer. Binnen dit alles moest de gesprekstmogelijkheid namens de teler vóór de plaatsing van de arealen evenals de visie op een uitspraak waar nodig bij de aflevering van het produkt, ingebouwd worden. De achter ons liggende jaren hadden vooral dit laatste nodig gemaakt. Het kreeg dan ook een hoge prio riteit, welke geheel paste in de allerwege gehoorde kreet om inspraak. Na dit alles in concept gereed gemaakt te hebben, moest de doorspraak plaatsvinden met de geor ganiseerde afname. Welnu, voor een aantal produkten, en met name doperwten, princessebonen, graszaden en aardappelen is dit allemaal al achter de rug, terwijl een aantal andere produkten nog in bespreking zijn. WAT IS IN CONCRETO BEREIKT? Met betrekking tot de doperwt hebben we zoals ge zegd goede algemene modelvoorwaarden overigens al drie maal gereviseerd. Via een contactcommissie is de mogelijkheid ingebouwd om voor en tijdens de oogst de telers te vertegenwoordigen. Voor het eerst gaat een mobiele ijking de verschillende meetapparatuur op de diverse fabrieken checken. De princesseboon heeft nog juist voor uitzaai 1971 een kontrakt-tekst gekregen op gebouwd door de twee partijen, namelijk de Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit en de NKTV. Ook hier is weer een commissie ingebouwd voor gesprek ken en arbitrage. Wat de tuinboon betreft, deze moet nog een officiële tekstbehandeling krijgen; niettemin is er bij enkele firma's toch een commissie doorspraak. Ook voor de spinazieteelt is dit het geval. Juist in deze teelt is er voor het jaar 1970 in sommige gebieden nogal wat bereikt. De toezegging door de afname om versneld be sprekingen te openen met betrekking tot knolselderij en zaaiuien werd dankbaar aanvaard. De betreffende com missies zijn gevormd. Bij dit alles vond een dermate ver dieping van relatie plaats met fabrikant en handel, dat konfliktsituaties met betrekking tot niet behandelde pro dukten toch voorgelegd konden worden. GRASZAAD- EN ZAADVERMEERDERINGS- KONTRAKTEN Wat betreft het eerste zijn we het meest tevreden. Er is een goed overleg met gezonde gespreksverdraagzaam- heid en een behoefte tot een gezamenlijke aanpak der problematiek. Weliswaar was vóór ons ontstaan hier al een vertrouwenspositie ingebouwd, maar niettemin is het te overziene terrein mede door de EEG zo ruim ge worden, dat dit per diag problemen geeft, vandaar de noodzaak van het goede overleg. De zaaigraanvermeer dering werd bij de nieuwe wet een 100 kontraktteelt. De noodzaak hiervoor lag bij de kweker. Desalniettemin heeft de NKTV zich onmiddellijk gepresenteerd om sa men tot de meest juiste opbouw te geraken. Het is daar om, dat we heel erg teleurgesteld zijn als we de resul taten tot dit moment overzien. De behoefte om onder deze voorwaarden als vermeerderaar voor de kweker kwantum te maken neemt dan ook af. De gestegen kos ten met daartegenover de ten aanzien van de specialis tische inbreng van de teler wel stabiele, maar tè lage prij zen zijn hier mede oorzaak van. Conclusie: met meer aan drang besprekingen voortzetten, of waar gestrand, weer opnemen. Deze aandrang zou imede kunnen zitten in een sterke organisatie. AARDAPPELKONTRAKTTEELT NEEMT STERK TOE Wat is door de NKTV hiervoor gedaan en hoe is dit ontvangen? Het is al geruime tijd geleden, dat de bespre kingen begonnen zijn tussen VBNA en Vavi enerzijds en de NKTV anderzijds. Deze hebben geleid tot alge mene modelvoorwaarden voor de kontraktteelt van aard appelen: het zogenaamde groene boekje. Deze voorwaar den vinden meer en meer ingang in de praktijk. Het wis selvallige van de aardappelmarkt der laatste jaren werkt de zekerheid van een teelt op vaste afspraak in de hand. De toename van de kontraktarealen liegen er niet om. Het gevaar van vaste afspraken, vervat in een slechte tekst we ondervinden het neemt eveneens sterk toe. Dat wordt nog erger wanneer het om meerjarige kon trakten gaat. Men staat er soms van te kijken wat een teler aandurft en hoe hij in enkele gevallen de dupe wordt. De NKTV probeert dit te voorkomen en in elk geval te miniseren. Onze gesprekken imet het VBNA en het Vavi hebben de relatie verdiept. Wanneer de teler een deugdelijk kontrakt, dus afgestemd op het bereikte, aangaat met een bona-fide afnemer en er ontstaat toch een konflikt, dan zit de oplossing door zijn arbitrage mogelijkheid er ingebouwd. Het teekjaar 1970, dat moei lijk was, heeft tot op heden de vorige zin onderstreept. Wat er in concreto bereikt is, welaan u had er een op somming van, we noemden het niet gering. Aan het grote koor .van telers, waar het voor gebeurde het antwoord of we gelijk hebben. BUNDELING Het hele optreden vanaf de oprichting werd en wordt nog gevoerd door de bundelingsgedachte waar men van daag zo graag over spreekt. Toegegeven, de bundeling en vooral met betrekking tot het aanbod van vandaag gaat verder. Trouwens ook hier staat de NKTV positief tegen over en heeft onder bepaalde voorwaarden op zich geno men dit mede uit te bouwen. Het beroep, dat we deden en dat we na vijf jaar arbeid met nog meer klem op u doen is: versterk de gelederen van de NKTV. Deze orga nisatie heeft het bewijs geleverd in een korte tijd iets te bereiken voor het welzijn van haar leden. De versterking van dit alles heeft de kontrakttelende boer zelf in de hand. De teelt op vaste afspraken, de kontraktteelt past in deze tijd van schaalvergroting. Het is daarom, dat bun deling noodzakelijk is. Dat ze zelfs verder moet gaan-in een gebundeld aanbod, dat we producentengroeperingen noemen. Eerst dan bouwt u aan de door uzelf begeerde welvaart, waarin wij als agrariërs al lang willen delen. v. D d. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7