Tuinbouwcommissie besprak problemen bij de fruit- en groenteteelt DINGEN VAN DE WEEK 6 Op maandag 10 mei j.l. kwam de Tuinbouwkom- missie der ZLM te Bergen op Zoom in vergadering bijeen. De bijeenkomst werd geopend door Ir. J. Jrins, die een speciaal woord van welkom richtte tot Ir. H. Sytstra, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant, en ook de heer G. W. Bos, ver tegenwoordiger voor de tuinbouw in het Dagelijks Bestuur van het K.N.L.C. Hierna werd de nieuw benoemde voorzitter van de Tuinbouwkommissie, de heer M. J. Goud, geïnstalleerd. De heer Prins wees daarbij op de vele problemen in de tuinbouw en zei te vertrouwen dat de heer Goud in samenwerking met de andere kommissieleden een constructieve bij drage zal kunnen leveren tot de oplossing van be paalde vraagstukken. „U kunt daarbij rekenen op de steun van het bestuur van de ZLM", aldus de heer Prins. De heer Goud, die aansluitend de voorzittershamer kreeg, dankte de „installateur" van zijn woorden. „Pas na enige aarzeling heb ik de benoeming aan vaard", antwoordde de nieuwe functionaris, „maar het werk moet worden gedaan. Ik heb besloten mij ten volle voor de taak in te zetten en weet dat ik daarbij de medewerking zal hebben van alle kom missieleden". AFZET EN OOGST VOORUITZICHTEN Nadat het kort verslag van de vorige bijeenkomst was goedgekeurd, gaf de voorzitter en overzicht be treffende de afzet en de oogstverwachtingen. De sla en tomaten brachten tot nu toe redelijke prijzen op. De komkommers waren zelfs vrij duur, doordat het aanbod aanzienlijk kleiner was dan vorig jaar. Ook diverse „kleinere" produkten als andijvie, bloemkool, slabonen, peen, radijs, e.d. werden goed gevraagd. De start van het nieuwe groenteseizoen was dus niet ongunstig. Toch blijft op de achtergrond de levens grote dreiging van de zeer sterk gestegen stookkos ten en de toenemende concurrentie van de Oostblok landen. De glasaardbeien, belangrijk voor Kapelle en om geving, begonnen slecht. Het vroegste ras Glasa gaf een zeer lage produktie en viel aanvankelijk boven dien tegen in prijs. De latere rassen geven echter een betere kg-opbrengst, terwijl de prijs zich vr" lang op een redelijk peil handhaafde. Misschien valt de eind uitkomst daardoor nog mee. De afzet van de laatste peren is gunstiger verlopen dan tevoren werd verwacht. Ook de appelprijs is aangetrokken. Slechts een beperkt deel van de fruit oogst is echter hierbij betrokken. Op 21 januari be droeg de middenprijs van alle rassen nog slechts 24 ct. per kg, dus zeer ver beneden de kostprijs. Sommige buitenstaanders menen al dat de crisis achter de rug is, doch dat valt sterk te betwijfelen. Gerekend over de hele E.E.G. is nog maar weinig gerooid, omdat Frankrijk en Italië hun oppervlakte handhaven. Wel kunnen we dankbaar zijn voor de meevallende prijs van de laatste maanden, het geeft weer wat moed om de zware strijd voort te zetten. In Nederland en België hebben de peren zwaar geleden van nachtvorst. De oogst van deze fruitsoort zal klei ner zijn dan normaal. Zeeland zit hierbij gunstig, om dat de nachtvorstschade in onze provincie beperkt is. Op veel bedrijven is nauwelijks een bevroren bloem te vinden. Elders in ons land was er ook schade bij de appels, doch door de rijke bloei blijven er wel licht voldoende gave bloemen over. Het zwaartst is de Goudreinette getroffen; bij dit ras wordt een oogstreductie verwacht. RENTESUBSIDIES VOOR DE FRUITTEELT GEWENST Uitvoerig werd gesproken over de rentesubsidies, die door de E.E.G. volgens een besluit van „Brussel" zullen worden verleend. In een persbericht werd vermeld dat Nederland zich met de mogelijkheid van rentesubsidies voor individuele bedrijven kon ver enigen, toen bleek dat men hiermee zeer voorzichtig zou zijn in sectoren waar overproduktie heerst of dreigt, b.v. fruitteelt. Dat de fruitteelt als voorbeeld werd genoemd als een sector die geen rentesubsidies zou mogen krijgen, lag de vergadering zwaar op de maag. Eerst is met rentesubsidies in Italië en Frankrijk de overproduk tie tot stand gekomen en is de fruitteelt in die lan den in zo'n voordelige positie gebracht, dat men daar nu niet mee wil werken aan inkrimping. En thans dreigen de Nederlandse telers, die wèl de oppervlak te drastisch hebben beperkt, nog eens de dupe te worden, door van legale subsidies uitgesloten te wor den. De vergadering had er begrip voor dat men pro- duktievergroting niet wil stimuleren. Maar men kan rentesubsidies geven voor diepte-investeringen in het bedrijf, alsook op het gebied van oogst, bewaring en afzet, die niet tot uitbreiding leiden. Als de fruitteelt, zich als bedrijfstak wil handhaven, zal er veel geïnvesteerd moeten worden. En omdat er niet gespaard kan worden, zal hierbij steun nodig zijn. Vooral daarom meent de kommissie dat met kracht moet worden aangedrongen om ook de fruit teelt voor rentesubsidies in aanmerking te laten ko men. Aansluitend kwamen ook de fiscale verschillen ter sprake. Niet alleen kregen we geen subsidies in ons land, maar bovendien moest in de goede jaren zoveel meer belasting worden betaald dan b.v. in België, Duitsland en Frankrijk, dat het nadelige verschil nog sterk werd vergroot. In 't verleden is de Nederlandse teler nog sterker benadeeld door de fiscus in eigen land, dan door de subsidies die kollega's in andere landen kregen. BELANGSTELLING VOOR HOOGSTAMBOOMGAARDEN Bij het streven van sommige groeperingen om hoogstamboomgaarden te behouden voor het land- schapsschoon zette de vergadering een hele rij vraag tekens. Afgezien van het feit dat men meer in de weer is voor behoud van bomen dan van fruittelers, was de vrees dat de boomgaarden zo slecht verzorgd zouden worden dat ze een infektiebron voor de goe de bedrijven in de omgeving kunnen vormen. Laat men maar een premie geven voor behoud van de windschermen bij boomgaarden die gerooid worden, dan houdt men ook landsëhapsschoon. Aldus de ver gadering. HOGE STOOKKOSTEN VORMEN BEDREIGING De heer G. W. Bos schetste de situatie in de groen teteelt. De voorschotregeling die voor de stookolie gold, is door de E.E.G. verboden. In het nieuwe sei zoen mag deze dus niet voortgezet worden. Dat be tekent een zeer scherpe verhoging van de olieprijs voor de teler. Tevens dreigt een verhoging van de aardgasprijs. Er zal worden aangedrongen op andere compensaties, omdat anders de gevolgen van de ho gere stookkosten (die tienduizenden guldens per be drijf bedragen) zeer ernstig zullen zijn. ANDERE PUNTEN Aangedrongen werd op meer voorlichting en on derzoek betreffende de bewaring. Bij een ras als b.v Conference luistert de plukdatum erg nauw. Iets te laat geplukt kan een hoog percentage uitval beteke nen. Ir. Sytstra onderstreepte dit en deelde mede dat er een kommissie gevormd wordt die dit vraagstuk in studie zal nemen. Het is een der meest urgente onderwerpen momenteel. Betreffende de interventieregeling voor fruit werd medegedeeld dat er sprake is van voorsiellen (in COPA verband) voor een peil op basis 1969. Dit zou een iets hogere ophoud- en vergoedingsprijs inhou den dan in 1970. De standpunten lopen overigens nogal uiteen. Aan het eind kwam het rapport van de Commissie- Van Soest ter sprake. Opgemerkt werd dat nu ein delijk eens duidelijk was aangetoond dat er door de zelfstandigen in feite honderden miljoenen te veel aan inkomstenbelasting is betaald. Kan daar nu niets van terug komen ten behoeve van de tuinbouw? Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met dank voor de geanimeerde en opbouwende wijze waarop van gedachten was gewisseld. A. v. O. INTERVENTIE PEREN 1970 In 1970 zijn zeer veel peren door interventie uit de markt genomen. In het Belgische orgaan „Ons Fruitteelt blad" troffen we bijgaand staatje aan, dat weergeeft dat Italië verreweg het grootste kwantum voor zijn rekening heeft genomen, doch dat Nederland procentsgewijze aan de top stond. Meer dan van onze pereoogst kwam niet op de markt. Opvallend is het lage percentage van Frankrijk. Landen België Nederland Frankrijk Italië Perenproduktie Interventie totale (ton) 100.000 150.000 469.000 1.648.000 (ton) 12.528 55.508 15.191 530.000 produktie 12,62 37,00 3,23 31,50 Op het moment dat we dit schrijven hebben we sinds meer dan een week onze zwevende gulden met de mogelijkheid van heffingen aan de grens om even tuele voor- of nadelen voor de agrarische export op te vangen. Een informateur is aan het werk om te trach ten de weg vrij te maken voor een nieuwe regering. We hebben begrepen dat het geen eenvoudige zaak is. Met grote spanningen wachten we als tuinders af wat er uit de bus gaat komen. Er zijn vele wensen en verlangens bij het Nederlandse volk aanwezig en als er één ding zeker is in deze tijd van onzekerheid dan is het wel dat niet alles tegelijk verwezenlijkt kan wor den. Vooral als landden tuinbouw hebben we in de maanden voor de verkiezingen vele toezeggingen ge kregen van onze politieke leiders. Het is hun duidelijk gemaakt en geworden dat er voor deze bedrijfstak hoognodig maatregelen genomen moeten worden om ze niet te laten ondergaan door de onmogelijkheid om de inflatie op te vangen Het zal er nu om gaan dat deze toezeggingen worden verwezenlijkt. Dat daarbij vooral veel aandacht ge schonken zal moeten worden aan de structuurverbete ring in land- en tuinbouw staat als een paal boven wa ter. Er wordt hard gewerkt in deze richting, maar er zal nog veel meer moeten gebeuren om onze agra rische bedrijfstak de plaats te laten innemen die haar toekomt. Hopelijk zal onze nieuwe regering daarvan ook overtuigd zijn, en zullen degenen die in een eer der stadium hebben gepleit voor afschaffing van sub sidie op dat gebied, geen voet aan de grond krijgen want dat zou het paard achter de wagen spannen, be tekenen. Vele waarschuwende stemmen hebben zich de laat ste weken laten horen. Waarschuwingen met betrek king tot het economisch leven in ons land, die er niet om logen, kwamen van onverdachte zijde. We krijgen in 1971 opnieuw een sterke stijging van het prijspeil en dat wordt veroorzaakt voor een deel door geïmporteerde inflatie maar misschien nog wel voor een groter deel door inflatie die we zelv maken door meer te verteren dan we verdienen. Het sein staat op rood, heeft de president van de Nederlandse Bank gezegd. Het moment is niet meer veraï dat de wal het schip zal keren en iemand die iets weet van scheepvaart is er mee bekend dat in een dergelijk geval de klap hard kan aankomen. DiZijlstra heeft er ook op gewezen dat er nog mo gelijkheden zijn om die klap te voorkomen maar dan zal er behendig gemanoeuvreerd moeten worden. Als Nederlandse volk hebben we de plicht om de economische waarheid van dit moment onder ogen te zien en hier tegenover geen struisvogelpolitiek te voeren. We zullen ons beperkingen op moeten leggen, dat is duidelijk. Als tuinders hebben we dat al jaren gedaan en het was een hard gelag. We kunnen nu enkel hopen en vertrouwen dat we niet opnieuw de dupe zullen worden vq^i een regeringspolitiek die geen voldoende oog heeft voor onze noden. Allerwege wordt ons voorgehouden dat de groei van de overheidsbestedingen achter dient te blijven bij de groei van het nationale inkomen. Als tuinders (en we mogen de landbouw in het algemeen gerust noemen) zijn we al jaren achter gebleven. We heb ben in de afgelopen maanden op redelijke wijze begrip kunnen kweken voor onze positie maar hieraan zal nu verder gebouwd moeten worden. In de komende weken zal blijken of het Nederlandse volk in het algemeen de moed kan opbrengen om haar toekomst op economisch gebied veilig te stellen. Wan neer we zien welke eisen er op tafel liggen van de zijde der vakbeweging en wanneer we zien wat zich op het ogenblik afspeelt rond de bouwondernemingen dan is het om er angstig onder te worden. Dan vragen we ons af waar het gezond verstand is. Door de infla tie en de gevoerde politiek van alles te gelijk willen, staan veel ondernemingen er allesbehalve florissant voor. De internationale concerns als Philips, Akzo en Hoogovens maakten bekend dat hun winsten in het eerste kwartaal van dit jaar in vergelijking met het vorig jaar opnieuw drastisch zijn gedaald. Veel klei nere ondernemingen hebben nog ontzaglijk meer moei lijkheden om de eindjes aan elkaar te krijgen dan deze internationals. Spannende weken liggen voor ons. Hoe zal het alle maal aflopen met de kabinetsformatie en de wil om te komen tot een beperking van onze uitgaven? We heb ben als tuinders er alle belang bij. We hebben al ver schillende jaren in sterke mate ons beperkingen moe ten opleggen. Hopelijk zullen we niet opnieuw de dupe worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6