UIT DE PRAKTIJK Alles opgefrist door de regen Ontwikkeling van de gewassen dit jaar vroeg Tijd is rijp voor gezamenlijke afzet Gewasontwikkeling verloopt gunstig Overgangsbeleid bij toetreding Engeland tot E.E.G. s In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN hebben de ge wassen in het algemeen een goede stand en vrij vroeg voor de tijd van het jaar. De suikerbieten zijn reeds voor een groot deel opééngezet. De standdichtheid is sterk afwisselend. Percelen met zeer goede op komst en percelen die zo weinig planten hadden, dat tot overzaaien besloten moest worden. Vooral op de zware grond was de opkomst hier en daar zeer slecht, vanwege droogliggend zaad. De oorzaak was in vele gevallen te los liggend zaaibed of te ondiep gezaaid. Ook percelen met grasgroenbemesting als voorvrucht lieten het nog al eens zitten, vanwege te droog en los liggend zaaibed in deze situatie. Dit is geen verschijn sel van de laatste jaren, al meerdere jaren blijkt, dat bieten gezaaid moeten worden op de vaste grond en niet te ondiep zaaien. Het gebruik van genetisch één- kiemige rassen als Monohil en Solorave is sterk toe genomen. De rassen geven haast overal een goede tot zeer goede opkomst vanwege de hogere kiemkracht. Het zaaien op eindafstand (1216 cm in de rij) is dit jaar ook toegenomen, vooral met deze éénkiemige rassen. Veelal is de standdichtheid daarvan nog te groot en er zijn weinig mislukkingen te melden. Ook voor het machinaal dunnen is belangstelling. Niet tegenstaande het overgrootte deel qog steeds in hand werk opééngezet wordt. Het laat zich nu al aanzien (15 mei) dat er een sterke aantasting van de bieten- vlieg komt. De tarwe is zeer hard gegroeid, bespui tingen tegen het hoefblad en tegen legering met CCC zijn veel toegepast. Nu is het te laat hiervoor geworden. De stambonen zijn in zeer korte tijd opge komen. Na het zaaien en het spuiten van de ceresin een zacht regenbui, gevolgd door warm weer, geeft goede perspectieven. In bepaalde gebieden van ons gewest zijn de stambonen bijna voor 100 met de precisiezaaimachine gezaaid. In de uien begint hier en daar veel onkruid te ko men. Er zijn evenwel pas chemische middelen toe te passen na opkomst vanaf 6 cm gewaslengte. Spui ten met een scheermesmiddel vlak voor opkomst blijkt in alle gevallen zonder meer noodzakelijk te zijn. Dit jaar hebben we in ons gewest weer kunnen genieten van de vele geelbloeiende koolzaadpercelen. Zoveel zonnig weer tijdens de bloei móet de op brengst van dit gewas toch wel gunstig beïnvloeden, dachten wij. Al blijven de te dun staande percelen en die percelen met schade van de larven van de koolzaadaardvlo te slecht ontwikkeld voor een hoge opbrengst. Zaterdag- en zondagnacht- hebben we op ZUID- BEVELAND flink wat regeh gehad. Het was zeer welkom voor onze gewassen.^Ook de werking van de bodemherbiciden kan hier iiog gunstig worden be- inv-loed. Daartegenover staat jdat voor de vele gewas sen, die reeds voldoende diep geworteld zijn, regen niet eens zo hard noodzakelijk was. Het valt wel op dat zowel de karwij als in wat mindere mate het graszaad door het droge voorjaar wat aan de korte kant zijn gebleven. Al met al toch op dit moment een stand van de gewassen, waar we tevreden mee kun nen zijn" Men is overal druk bezig met het dunnen van de bieten. Machinaal is er nog niet zoveel gedaan. De regelmaat van stand met een te gering aantal plan ten bij de eerste opkomst en nog heel wat nakomers maakt het niet gemakkelijk om machinaal te gaan dunnen. Mogelijk dat de tastdunner nog een behoor lijke kans krijgt. Door de grote oppervlakte die op vele bedrijven per man gedund moet worden, zal het misschien wel noodzakelijk zijn toch een slinger- of tastdunner in te schakelen. Toch zal opgepast moeten worden dat niet te lang in de bieten gewerkt moet worden, daar dan andere ook nog noodzakelijke werkzaamheden zouden blijven liggen. Er zijn nog wat bieten overgezaaid, naar schatting ligt dit tegen 1 van de uitgezaaide oppervlakte. Gelukkig niet veel. Deze komen thans goed op. Mede tengevolge van de droogte en als een zekere verzeke- De werkzaamheden hebben op WALCHEREN tot op heden een vlot verloop. Voor het opéénzetten van de bieten zijn de weersomstandigheden gunstig. De regen van zondag 9 mei was zeer welkom. Het ge zegde „een regenbui voor de preek, is voor een hele week" kwam gelukkig niet uit. Wij leven wat dat betreft in een periode waarbij het weer niet diret van streek is bij het eerste het beste buitje. Een der gelijk weertype hadden we tot voor enkele jaren wel. De 12 mm in onze omgeving was in ieder geval zeer welkom. Door het zonnige weer is het weer vlug ver dampt. Gelukkig is de grond wel zodanig van struk- tuur dat de ondergrond niet snel uitdroogt. De ge wassen hebben daardoor niet direkt gebrek aan vocht. Bij milde temperatuur is de groei goed. Er is bepaald geen achterstand in de ontwikkeling van de gewas sen. Zoals het er nu naar uitziet zullen vóór eind mei alle bieten opéén staan. Voor het verdere verloop van de werkzaamheden is dit bijzonder gunstig. Plaatselijk heeft men, vooral in erwten, nogal wat last van duivenschade. Het blijkt dat er zo hier en Als we deze regels neerschrijven zit de THOOLSE en FLIPLANDSE boer hard om regen te verlangen. Door de langdurige droogte en het vele koude weer is de ontwikkeling van de gewassen zeker niet voor op het gemiddelde, al hadden we dit door de vroege inzaai onder gunstige omstandigheden toch wel ver wacht. Vele percelen bieten hebben dan ook een trage opkomst te zien gegeven en er komen nogal wat ge breken voor in de vorm van wat te dunne plekken. Gelukkig niet zo erg dat er veel over gezaaid is moe ten worden. Voor zover ons bekend slechts een spo radisch perceeltje. Dit voorjaar blijkt wel heel duidelijk het grote ri sico dat er zit aan het op eindafstand zaaien en we geven dan ook verre de voorkeur aan machinaal dun nen van bieten die gezaaid zijn op een afstand van 7 a 8 cm. Een dezer dagen zagen we een electronische dunner bezig in een toch wat ongelijk perceel en het resultaat was goed te noemen, al moet er geen on kruid voorkomen want dat wordt ook keurig opéén gezet. Al worden dan op Tholen de meeste bieten nog ring heeft men op verschillende percelen nog chemi sche bestrijding met Betanal uitgevoerd. Daar waair met de tastdunner gewerkt zal worden, is dit zonder meer noodzakelijk. Naast problemen die te maken 'hebben met de nu te velde staande gewassen voor de nieuwe oogst, heb ben nog een behoorlijk aantal landbouwers proble men met de verkoop en afzet van hun oude aardap peloogst. De prijzen ziin tot een bijzonder laag peil gezakt, 't Is wel een grote tegenstelling met het voor gaande jaar. Niet uitgesloten is dat op vele bedrijven hieruit flinke problemen van financiële aard zijn of zullen ontstaan. De echte bewaarders, misschien beter speculanten te noemen, zitten nu het moeilijkst. Een regelmatige afzet, waarbij wel niet altijd de hoogste prijs behaald kan worden, zal in vele gevallen toch meer zekerheid voor het financiële bedrijfsresultaat van meerdere jaren kunnen geven. De mais is zeer vlot opgekomen, de stand is op dit moment zeer goed. Intussen is men begonnen met de uitzaai van de stamslabonen voor de conservenindus- trie. Er wordt gezaaid met een 12-rijige precisiezaai machine, waarbij dubbelsuperfosfaat naast de rij wat dieper dan de bonen wordt ingebracht. Op de bedrijven waar voorgaande jaren schade werd veroorzaakt door de tarwestengelgalmug zal de eerstkomende weken op dit'mugje gelet moeten wor den. Zo tussen 20 en 25 mei worden veelal de eerste mugjes waargenomen. daar nogal wat half verwilderde duiven voorkomen die veel schade aanrichten. Wij zagen percelen die daardoor een dunne stand hebben. Er zijn diverse percelen uien overgezaaid, of er is een ander gewas gezaaid. Een aantal percelen uien, gezaaid met de precisiezaaimachine, blijkt eeh te dunne stand te geven. Het blijkt dat er tè ondiep is gezaaid, zodat een groot gedeelte van het zaad te weinig vocht heeft gehad. Er dient naar gestreefd te worden dat het zaad op een vochtige wat vastere ondergrond ligt. Nu lag een groot gedeelte van het zaad tussen wel kruimelige, maar toch de droge grond. We dachten dat dit weer een les was om zowel aan het zaaien als aan de bereiding van het zaaibed voor uien bijzondere aandacht te besteden. We hebben de indruk dat het tot op heden erg mee valt met het voorkomen van kopziekte bij rundvee. Vooral de niet al te erg wisselende temperaturen zijn hiervoor wel mede van invloed. We hopen dat het zo blijft. in handwerk opééngezet, is het toch een geruststel lende gedachte dat men toch ook bij ongeval of ziek te het werk gerund kan krijgen. Door de droogte heeft ook de werking van de Pyramin het nogal laten zit ten. Veel bieten zijn dan ook al met Betanal gespo ten, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van de rijenspuit. Dit geeft tenslotte heel wat besparing aan middel te zien. In de tarwe komt helaas al een vrij grote aantas ting door meeldauw voor wat toch wel erg vroeg is. Hopelijk neemt de aantasting geen al te erge vormen aan. Goedgekeurde middelen om meeldauw in tarwe te bestrijden zijn er echter nog niet zodat we er wei nig tegen kunnen doen. Blijkens een ontvangen circulaire gaat ook „Cebeco Zuid-West" op Tholen activiteiten ontplooien in de afzet van aardappelen en uien. Hopelijk weet de coöperatieve afzet elkaar te vinden. Als ooit de tijd rijp is geweest voor de gezamen lijke Thoolse veilingen om tot een geïntegreerd ge heel te komen dan is dat nu wel het geval. De E.E.G.-Raad van Ministers (Buitenlandse Zaken) is van 10 tot en met 12 mei 1071 te Brussel in een marathonzitting bijeen geweest ter bespreking van de problemen die verband houden met de toetreding van het Verenigd Koninkrijk (V.K.) tot de E.E.G. Voor een drietal landbouwproblemen moesten op lossingen worden gevonden: Overgangsmaatregelen in de landbouw. Daarbij gaat het om de overname door het V.K. van het E.E.G.-landbouwbeleid, hetgeen uiteraard een reeks noodzakelijke overgangsmaatregelen mee brengt. De suikerleveranties van de ontwikkelingslanden van het Gemenebest op de Britse markt. De boter- en kaasleveranties van Nieuw-Zeeland op de Britse markt. Ten aanzien van de Nieuwzeelandse zuivel kon de Gemeenschap in het interne overleg nog geen ge meenschappelijk standpunt bereiken. Deze problema tiek zal in de eerstvolgende onderhandelingsronde in Luxemburg op 7 juni a.s. ter sprake kunnen komen. Met betrekking tot het overgangsbeleid is op de volgende belangrijke punten overeenstemming kissen de E.E.G. en het V.K. bereikt. Duur van de overgangsperiode. In het bereikte akkoord is voorzien dat het V.K. de gelegenheid krijgt om zich in een periode van 5 jaar lopend van 1 januari 1973 t/m 31 december 1977 aan te passen aan het E.E.G.-landbouwbeleid. Overname instrumentarium. Onmiddellijk bij de toetreding zal het V.K. het gehele instrumentarium van het landbouwbeleid, zoals dat in de E.E.G. wordt toegepast, overnemen. Dit betekent dat met dezelfde prijsbegrippen en marktordenende maatregelen zal worden gewerkt als in de E.E.G. Afschaffing „deficiency-payments"De „deficiency- payments" toeslagen uit de schatkist om voor de producent het verschil tussen de garantieprijzen en de doorgaans lagere marktprijs te overbruggen zullen zo spoedig mogelijk worden afgeschaft. Prijsaanpassing. Het V.K. zal uiterlijk 31 december 1977 de landbouwprijzen op het niveau van die der E.E.G. moeten hebben gebracht. De preferentie. Reeds van meet af aan zal de wer king van de gemeenschapspreferentie tot zijn recht komen voor de heffingsprodukten (granen, suiker, zuivel, varkensvlees,^ pluimvee en eieren); voor de tariefprodukten komt deze preferentie geleidelijk aan volledig tot stand. Heffingen en restituties. In het handelsverkeer tus sen de E.E.G. en het V.K., alsmede tussen het V.K. en andere landen, zullen compenserende bedragen wor den toegepast om de prijsverschillen te overbruggen. Zo zal op de uitvoer van b.v. E,.E.G.-tarwe naar het V.K. een restitutie worden verstrekt en omgekeerd een heffing worden toegepast. Tariefafbraak voor land- en tuinbouwpiodukten in 5 stappen van elk 20 Uitsluitend voor de tuinbouw- produkten mag het V.K. na het eerste jaar gebruik maken van een soepelheidsmarge van 10 over de overeengekomen tarief aanpassing van 20 (d.w.z. maximaal 2 Contingenten. Het V.K. zal bij de toetreding alle bestaande contingenten bij de invoer onmiddellijk af schaffen omdat deze onverenigbaar zijn met het E.E.G.-beleid. Ook voor appelen en peren zal dit het geval zijn. Bijzondere regelingen. Wanneer zich ernstige ver storingen in het handelsverkeer met derde landen zou den voordoen, dan is de mogelijkheid voorzien om bepaalde tijdelijke maatregelen te kunnen treffen. GEMENEBESTSUIKER In het interne overleg is men er in geslaagd om een gemeenschappelijk onderhandelingsstandpunt te for muleren, dat aanvaardbaar was voor de V.K.-delega- tie. Minister Rippon stelde evenwel dat hij nog niet kon spreken voor de belanghebbende suiker-produ cerende ontwikkelingslanden van het Gemenebest, die hij eerst zou moeten consulteren. In concreto komt het suikeraccoord er op neer, dat de thans bestaande invoerregeling tot 31 december 1974 zal kunnen worden gehandhaafd. Uit dien hoof de kunnen de ontwikkelingslanden jaarlijks 1,3 min ton suiker aan het V.K. leveren tegen een bepaalde prijs, die hoger is dan de wereldmarktprijs. Na 31 december 1974 zou de vergróte Gemeenschap bereid zijn, de belangen van de landen, van welke de econo mie in belangrijke mate afhankelijk is van de export van agrarische grondstoffen, met name suiker, te waarborgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5