Erf en akker 17 OPDRACHT MINISTER LARDINOIS TOT INTENSIEVERE BEGELEIDING GEBRUIK BESTRIJDINGSMIDDELEN De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardi- nois, heeft de Plantenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen opgedragen, in samenwerking met de hierbij betrok ken directies van zijn departement, het beleid uit te stip pelen voor een intei-sieve begeleiding van het gebruik van toegelaten bestrijdingsmiddelen in land- en tuin bouw, door openbare lichamen en particulieren. Deze •begeleiding stelt zich ten doel het gebruik van bestrij dingsmiddelen tot het strikt noodzakelijke te beperken. Naast de belangen van land- en tuinbouw zullen de as pecten van milieubescherming en volksgezondheid met betrekking tot de toepassing van bestrijdingsmiddelen nog ruimer aandacht krijgen. Zoals bekend, regelt de bestrijdingsmiddelenwetgeving de toelating van deze middelen en de voorwaarden, waaronder zij voor 'bepaal de doeleinden mogen worden toegepast. Deze wetgeving heeft niet alleen betrekking op middelen voor land- en tuinbouw, maar eveneens voor gebruik in plantsoenen, op bermen en dijken, in watergangen, enz. De voorlich ting over het verantwoorde gebruik van bestrijdingsmid delen is opgedragen aan de directie Agrarische Produk- tie, Verwerking en Afzet. De hieronder ressorterende consulenten voor aangelegenheden inzake plantenziek- tenbestrijding, die gestationeerd zijn bij de Plantenziek tenkundige Dienst, zijn met de uitvoering van de voor lichting belast. Aan de rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten zijn de voorlichtingsaangelegenheden op gedragen met betrekking tot de landbouw, de water schappen en Rijks- en Provinciale Waterstaat. De rijks- MANSHOLT TOCH NAAR JAARCONGRES C.E.P. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, gaat toch naar Santa Cruz op Teneriffe voor de jaarvergadering van de Confédération Européenne de l'Agriculture. In een brief aan de C.E.A. heeft hij mee gedeeld: „Mijn verknochtheid met de boeren en mijn vaste overtuiging dat de strijd voor de verbetering van hun lot voortgaat, nopen mij er toe uw uitnodiging, om van mijn deelneming af te zien, af te wijzen." Dr. Mansholt werd medio januari uitgenodigd op de jaarvergadering van de C.EA. een uiteenzetting te komen geven over de landbouw in Europa in 1980. Medio maart liet de vice-voorzitter van de Europese Commissie weten dat hij zou komen. Begin april echter liet de C.E.A. plot seling weten dat een aantal belangrijke nationale land bouworganisaties die zijn aangesloten bij de C.E.A. niet tuinbouwconsulent voor plantenziekten is belast met de voorlichtingsaangelegenheden met betrekking tot de tuinbouw en de gemeenten. De regionale voorlichting aan land- en tuinbouwbedrijven, publiekrechtelijke lichamen, enz., wordt verzorgd door de specialisten voor planten ziekten en onkruidbestrijding van de provinciale directies voor de bedrijfsontwikkeling. aan de jaarvergadering zou deelnemen als dr. Mansholt daar zou verschijnen. De C E.A. vroeg Mansholt daarop af te zien van zijn deelneming aan de bijeenkomst. Een en ander hield verband met de verklaringen die dr. Mans holt aflegde na de boerenbetoging in Brussel. Mansholt verweet daarbij enkele boerenorganisaties hun leden on voldoende te hebben voorgelicht. Deze opmerking heeft veel kwaad bloed gezet en is van de kant van de C.E.A. aanleiding geweest de uitnodiging voor de jaarvergade ring in te trekken. Mansholt laat zich echter niet uit het veld slaan en is toch van plan te gaan. Zeker niet in de laatste plaats om de gelegenheid te krijgen deze zaak uit te praten. Dit lijkt ons in het belang van een toekom stig evenwichtig landbouwbeleid beter dan het elkaar wederzijds toevoegen van boze beschuldigingen. DE STICHTING VEEARBITRAGE VERRICHT NUTTIG WERK Bij geschillen tussen partijen bij een kooptransaktie van vee kan één van de partijen of beide zich vanzelf sprekend tot de rechter wenden. Wie zich echter in de praktijk met een dergelijk geschil wel eens tot de gewo ne rechter heeft gewend, weet uit ervaring dat de weg die begaan moet worden moeilijk is, lang kan duren en in geval van rechtskundige bijstand kostbaar kan zijn. De weg via de Stichting voor Veearbitrage om geschillen tot oplossing te brengen heeft dan ook bepaald voor delen. In de eerste plaats verlopen arbitrageprocedures snel ler, dan bij de gewone rechter, kosten minder, zijn min der formeel (partijen kunnen zelf ter zitting hun zaak toelichten). Tevens rijn bij aibitrage deskundigen be- rrokken die de regels van het spel beter kennen. De Stichting Veearbitrage is een onafhankelijke in stantie met uitsluiting van de gewone rechter. Er be staat geen lidmaatschap en iedereen die dit wil kan ad vies dan wel arbitrage bij de Stichting aanvragen. ADVIESCOMMISSIES |N elke provincie is een adviescommissie in het leven geroepen, waar advies kan worden aangevraagd. Voor Zeeland en Brabant volgen hier de adressen waar toe men zich kan wenden. Zeeland: Adviescommissie Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren: A. M. ZuidwegBurger, Stationsweg 8, Krabbendijke. Tel. 01134669. Adviescommissie Zeeuws-Vlaanderen: L. Huyssen, O 23, Terneuzen. Tel. 011502030. Adviescommissie Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland: (nog niet bekend). Noord-Brabant: Adviescommissie Oost- en Middien-Brabant en Den Bosch: G. M. v. d. Kolk, Raadhuisstraat 30, Eethen, Tel. 04165—271. Adviescommissie Etten en West-Brabant: A. J. van Groenland, St. Bernaerstraat 18, Oudenbosch. Tel. 01652—2466. In iedere adviescommissie heeft een dierenarts, een veehouder, een vee-, varkens- of paardenhandelaar zit ting. Bij een geschil, ontstaan uit een kooptransaktie is de commissie van het gebied waar het vee verhandeld is bevoegd deze zaak te behandelen. Is in dit gebied geen commissie dan zal de dichtstbijzijnde commissie bevoegd zijn. ARBITRAGECOMMISSIES 0ELAST met de arbitrageuitspraak zijn de Arbitrage commissies, waarvan er eveneens één in elke pro vincie gevestigd is. In tegenstelling tot de advies-com missies spreken zij recht. Hun uitspraak heeft dezelfde kracht als een vonnis van de gewone rechter. Een partij, die deze uitspraak niet wenst na te komen kan hiertoe worden gedwongen, zodra de termijn om in hoger beroep te gaan is verstreken. De arbitrage-commissies bestaan uit 3 leden, te weten een dierenarts-voorzitter, een vee houder en een vee-, varkens- of paardenhandelaar, ter wijl een jurist-sekretaris is toegevoegd. IS ARBITRAGE TE ALLEN TIJDE MOGELIJK? Indien beide partijen willen ja! Tevoren dient dan echter een akte te worden getekend bij de sekretaris van de commissie. Kwesties tussen handelaren, leden van die bond onderling, moeten zelfs door deze arbitrage wor den beslist, zulks met uitzondering van de handelaren van de afdeling Friesland van de Nederlandse Bond van Veehandelaren, die zich tot deze vorm van verplichte arbitrage tot dusverre nog niet hebben verplicht. Arbitrage-commissies zijn om. in Zeeland en Brabant gevestigd: Zeeland: Mr. H. Bruin, Bierkaai 3, Middelburg. Tel. 011804092. Noord-Brabant: Mr. W. L. C. v. d. Vleuten, Spoorlaan 350, Tilburg. Tel. 0425020080. Bij die sekretaris van de oommissie kan men arbitrage- aanvraag-formulieren krijgen, die na invulling weer bij hem ingediend moeten worden. KAN MEN VAN EEN VONNIS VAN DE ARBITRAGE-COMMISSIE NOG IN HOGER BEROEP GAAN? Men kan binnen drie weken na de ter post bezorging van de uitspraak van de provinciale Arbitrage-oommis sie door indiening van een beroepschrift bij de sekretaris van de te Utrecht gevestigde CentraleArbstrage-Commis- sie in beroep gaan. Deze bestaat uit vijf leden, een jurist voorzitter, een dierenarts, een veehouder, een vee-, var kens- of paardenhandelaar en een naar de aard der zaak te benoemen vijfde lid. Sekretaris is Mr. W. D. Louman, Willemsplantsoen 10 te Utrecht. Tel. 03020590. Deze geeft ook desgewenst verdere inlichtingen en zend, in dien daarom verzocht wordt, een exemplaar van het reglement der Stichting toe. Vorige week hebben we Corry en de kinderen uit gezwaaid. De regen viel bij bakken uit de hemel op Embakasi-airport in Nairobi. Maar het grote vlieg tuig boorde zich door de wolken, nog een reis van elf uur voor zich en ze zouden in Nederland zijn. Nog een week of zeven en dan gaan we ook, het lijken ons zeven jaren toe. Rodgers was er ook bij. Met gro te ogen stond hij naar dat spektakel van al die vlieg tuigen te kijken. Wie weet, zit jij volgende week ook in zo'n ding. Ik hoop het zei hij uit de grond van zijn ha4, want na een dikke maand wachten in Nairobi vindt hij het nu wel tijd worden. We hebben de deur van de ambassade plat gelopen, maar zij kunnen er niets aan doen. Het oponthoud zit in Nederland. En aangezien we daar zo ver vandaan zitten kunnen we er weinig aan doen. Maar dat het belachelijk is staat als een paal boven water. Een eenvoudige jongen krijgt de kans om naar Nederland te gaan, alles is er voor gereed en dan moet het ineens zo hoognodig al vijf weken duren voor ze een visa af kunnen geven. Nairobi groeit nog steeds. Alsmaar hoger worden de gebouwen die er worden neergezet. Vijftien ver diepingen gaat het nieuwe hoofdkwartier van de KANU-partij worden. Op één mei, we konden nog niet terug naar Galole, zijn we naar het Uhuru-park geweest. Jomo Kenyatta hield er de toespraak ter gelegenheid van de dag van de arbeid. .,En ik als hoofd van de staat, zeg jullie burgers, jullie moeten de buitenlanders die hier werken en de toeristen vriendelijk bejegenen. Er zijn nog steeds te grote hiaten in Kenya dat we de buitenlanders zouden kun nen missen. Laat iedere vreemdeling zich in Kenya prettig voelen. En jullie mannen, toen we nog een kolonie waren, toen werden we „boy" genoemd. Dat is nu voorbij, maar nu moeten jullie oppassen dat jullie de vrouwen niet zo gaan behandelen als vroe ger de kolonialen jullie deden. Een vrouw heeft ge lijke rechten als de man, gelijk loon voor gelijke ar- bied". De harde en krachtige stem van de Mzee schal de over de duizendkoppige meijigte. Wat een machti ge kerel toch die Kenyatta. Iedere keer als we hem zien imponeert hij ons weer. Acht en zeventig dagen achtereen nu al slapen er enkele Aziatische families voor het buro van het Britse paspoortkantoor te Nairobi. Vlak tegenover het grote Hilton-hotel. Ze hebben matrassen voor de gro te uitstalkasten gelegd. Mannen, vrouwen en kinde ren van groot tot heel klein bivakkeren daar nu. Ze wachten op 'n inreisvergunning voor Great-Britain. Maar ze krijgen het niet. Acht en zeventig dagen zijn ze daar nu al. Toen we er langsliepen werd het al donker. Ze maakten zich klaar voor de zeer kille nacht, na een middag van hevige regen. Morgen zou den ze negen en zeventig neerschrijven. Over een week of zeven komen we weer terug in Nairobi, mis schien zitten ze er dan nog wel, want Britain heeft de tijd. Zondagmiddag hebben we curry gegeten in het al oude Norfolk-hotel, vlak tegenover de universiteit. Wie de boeken van Robert Ruark heeft gelezen zal wel eens meer van het Norfolk-hotel hebben gehoord. Het allereerste hotel van Nairobi. Waar de witte sett lers hun paardewagens stilhielden als ze na maan den uit de witte hooglanden inkopen kwamen doen in de stad. Het zit er nog boordevol blanken. Daaren tegen in het aloude Brunnershotel is nu bijna alles zwart geworden. Vier jaar geleden zagen we er zel den een zwart gezicht. Nu rond één uur als de imen- se lounge afgeladen zit met Afrikanen is het moeilijk nog een blanke te vinden. Maar het hotel dat econo misch wankel stond is nu springlevend. De zwarten drinken aanzienlijk meer dan de witten. De omzet is met sprongen omhoog gegaan. Ook in de eetzaal, die 's middags tot de laatste plaats is bezet is tachtig procent zwart. De blanke direktie maalt er niet om. New-Stanley, het alom bekende hotel aan de Kima- thistraat, is nog steeds een toeristenbolwerk. Als het weer een beetje redelijk is zit het Thorn tree terras afgeladen. En voor je raast het verkeer via Kimthi Street naar Kenyatta Avenue. En in Turkwell waren de dag daarvoor drie en zeventig mensen vermoord door lieden van een andere stam die vee kwamen stelen. Het was er heet toegegaan met speren, pijl en boog en oude Italiaanse geweren. De speciale vee- diefstalpolitie stelt een onderzoek in. Maar het schijnt dat de boosdoeners naar hun eigen stamgebied zijn gevlucht in Sudan. Dinsdagmorgen om negen uur gaan we terug naar Galole. Een achtzits Cessnavliegtuig van de Kenyaan- se politie brengt ons terug. Een uur en een kwartier vliegen maar. Sinds de regens zijn begonnen is alles prachtig groen geworden. We vliegen tienduizend voet boven de zeespiegel. Onder ons glijdt het landschap voorbij. Naarmate de tijd vordert wordt de bevol kingsdichtheid minder. Als we Kitui zijn gepasseerd houdt de bewoning van het land op. De eindeloze Oost-Afrikaanse steppe. En dan ineens de Tana River, nog vijf minuten en het irrigatiescheme komt in zicht. Een vlekje cultuurland maar. We cirkelen een paar keer rond voor we vlekkeloos landen. Galole, Tana River district, hetzelfde oppervlak als Neder land, met vijftigduizend inwoners. Nog twee volle jaren zal het ons herbergen. Als we thuis de deur opendoen, valt het ineens óp ons dat het wel heel erg stil zal zijn. Geen vrouw, geen kinderen. De hevige wind klaagt door het huis. Een losse golfplaat op het dag klappert. We slaan een blik op de kalender. Nog zeven weken. En dan vakantie, zomer in Holland, 't zal goed zijn om er weer eens te zijn SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17