dat de eerste aardappelen als kleine erwtjes worden gevormd. Beregen dus niet te laat! MUUR, EREPRIJSSOORTEN en kleefkruid zijn on kruiden die veel voorkomen en vooral last veroor zaken in bieten, vlas en blauwmaanzaad. In graan kunt U deze onkruiden het best bestrijden door een bespuiting met 4 liter M.C.P.P. per ha bij een gewas lengte van 1520 cm. U kunt ook het nieuwe middel Faneron gebruiken, n.l. 3 kg Faneron gemengd met 3 liter M.C.P.P. HOOIVENTILATIE IS EEN UITSTEKEND hulp middel om hooi van goede kwaliteit te winnen. Het kan zowel gebruikt worden voor los hooi als voor lage drukpakjes. Let er bij de aanleg op dat de ventilator voldoende capaciteit heeft. Door een goed gebruik van lattenroosters is het mogelijk, ook de nattere par tijen hooi, voldoende snel droog te draaien. ALS U VOORDROOGGRAS in pakjes gaat inkuilen moet dit wel op de goede manier worden gedaan. Breng plastic op de grond aan om vocht en lucht- optrekken te voorkomen. Na de tweede laag pakjes dient er aan weerszijden een half pak te worden inge houden, anders houdt U geen grond op de kuil. DE KWALITEIT VAN DE MELK komt tot uitdruk king in de uitbetalingsprijs. Het verschil in premie of korting is de moeite waard om eerste klas melk te leveren. Als U enkele keren in een lagere klasse bent gekomen is het hoog tijd om maatregelen te nemen. Neem hierover contact op met de m eikwinning sadvi- seur van de zuivelfabriek. aar aat or der sen ses. ge- lai- vee te uw net «ft ge len. en- oor sst- en- on- een an- on- ho- ge- ïjn. het ede Combinatie Struik hakenfrees en Hassia pootmachine. Combinatie Vicon aangedreven eg en Gruse pootmachine met Citrac werktuig drager. ontwikkeld. Van Cramer zijn dat de SD-typen (met grote bakjes en zonder corrector) en van Gruse het type Speciaal (met dubbele rij bakjes). Om verschillende redenen bestaat thans een grote belangstelling voor deze nieuwe typen; arbeidsbe sparing en/of capaciteitsvergroting zijn daarvan de belangrijkste. De Cramer SD-typen hebben door hun grote bakjes een goede vulzekerheid. Daardoor kan de corrector vervallen, hetgeen poten met eenmans- bediening mogelijk maakt. Eventuele dubbelvullin- gen kunnen worden gecorrigeerd door een iets hoger toerental van de pootketting (iets meer gas). Veel missers wijzen op een te hoge pootsnelheid/rijsnelheid. De uitgeworpen poters vallen terug in de voorraad- bak. Het percentage poters dat deze val maakt is hoog te poten. Per bedrijf en per grondsoort liggen de per spectieven van combinaties vaak verschillend. Lich tere gronden bieden meer mogelijkheden en minder beperkingen, hoewel het structuurprobleem vaak juist op de zwaardere gronden voor komt. Uiteraard moeten combinaties technisch mogelijk zijn. Op dit punt worden steeds meer mogelijkheden geboden. In de Flevopolder demonstreerden vijf com binaties; alle met vierrijige pootmachines. Hierin wa ren twee hakenfrezen (Struyk en Rumptstad) opge nomen en drie aangedreven eggen (Diadem, Lely en Vicon). Twee van deze combinaties n.l. Rumptstad en Vicon werkten met behulp van het Citrac-sys- teem; een tweewielige werktuigdrager met lange trekboom. Bij de andere drie was de pootmachine keurig kan worden geregeld. Een oppervlakkige be werking maakt dikwijls iets vroeger poten mogelijk en kan na het poten worden gevolgd door een intensieve rijenbewerking (frees). Geschiedt het pootklaar maken intensief en diep (aangedreven werktuigen), dan kan de rugopbouw dikwijls met eenvoudige apparatuur worden uitge voerd. Een maximale verkruimeling wordt bereikt door zowel vóór als na het poten gebruik te maken van aangedreven werktuigen. Dit laatste is bepaald niet altijd nodig en dikwijls zelfs ongewenst. Enkele nieuwe pootmachines verdienen stellig onze aandacht! Tenslotte ontstaan bepaalde interessante mogelijk heden, maar ook beperkingen, bij het werken met pootcombinatie. werking is intensief, hetgeen sterk door de rijsnel heid wordt beïnvloed. Voorwaarde is dat de grond voor frezen voldoende droog moet zijn; droger dan voor een bewerking met eggen. Tijdens de demon stratie bleken deze relatief korte machines erg ge voelig voor oneffenheden (ploegsneden). Een doel matige diepteregeling is ook voor deze machines zon der meer een noodzaak. Alleen de Rumptstad frees had op dit punt behoorlijke voorzieningen o.m. door twee steunwielen en een getande draagbalk aan de ach terzij de. Mede hierdoor leverde deze machine goed werk. B. COMBINATIEWERKTUIGEN Bij deze werktuigen waren twee cultivator- en twee egcombinaties. Met behulp van verkruimelrol- len kan de diepte geregeld en de verkruimeling be- invloed worden. Cultivatoren werken wat grover dan eggen. Cramer en Kongskilde (met dubbele tanden) werkten op deze zware grond iets onregelmatig; de Hydromat te ondiep. De Rau-combinatie leverde goed werk. Onder de hier voorkomende omstandigheden zullen vrijwel steeds twee bewerkingen nodig zijn. Deze kunnen echter mits voldoende trekkracht be schikbaar is in snel tempo worden uitgevoerd. POOTMACHINES Op deze demonstratie werkten wel of niet in combinatie de volgende vierrijige pootmachines: Cramer, type SD 4 en type SD 3000; Gruse, type normaal en type speciaal; Hassia, type FLO-,4; Rau, type 5 AN 4. Alle pootmachines stellen eisen aan de sortering van het pootgoed (5 mm meestal beter dan 10 mm), de vorm van de knollen, de rijsnelheid ih relatie tot pootsnelheid en pootafstand en de regelmaat in de rij. Dit laatste ook met betrekking tot dubbelen en missers. Tenslotte vormt kiembeschadiging een teer maar actueel punt, vooral voor vroege gewassen zoals pootgoed, vroege consumptie en vroege levering aan industrie of fabriek. Naast de bekende pootsystemen van o.m. Cramer, Gruse, Hassia en Rau zijn enkele nieuwe systemen en dat is ongunstig bij verwerking van pootgoed met vrij lange kiemen. Het systeem met grote bakjes is minder gevoelig voor de sortering. Voor redelijk goed werk zullen zowel kleine als grote knollen verwij derd moeten voorden. De eerste indruk is dat b.v. een sortering 3055 mm goed kan worden verwerkt. Als mogelijke rijsnelheid zal men ongeveer hetzelfde moeten aanhouden als van andere enkele rij systemen. Ook bij de SD-typen komt een enkele rij bakjes voor op eenzelfde onderlinge afstand. In combinatie met een grote voorraadbak ontstaan andere mogelijkheden zoals losse verwerking van pootgoed en lagere vultijden terwijl ook op lange per celen minstens een omgang kan worden gereden. Sa men kan dit tot een prestatieverhoging leiden. De Gruse Speciaal heeft twee rijen bakjes. Per meter pootriem of -ketting komen dan globaal twee maal zoveel bakjes voor. Met eenzelfde omtreksnel- heid kunnen dan ook tweemaal zoveel poters ver werkt worden. Dit maakt een hogere rijsnelheid en oppervlaktecapaciteit mogelijk. Het is eveneens een eenmansmethode. De poot bakjes hebben de bekende vorm en dit stelt nadrukkelijk eisen aan de sortering van het pootgoed. Anderzijds kan men uitgaan van eenzelfde pootsnelheid als bij machines met een rij bakjes. De pootriem loopt dan langzaam, hetgeen gunstig kan zijn om missers en beschadiging te voor komen. COMBINATIES GRONDBEWERKING EN POTEN Het combineren van werktuigen staat om verschil lende redenen in de belangstelling. Voor aardappelen kan het betekenen: minder werkgangen, dus minder sporen en minder structuurbederf. Het gevolg daar van kan o.m. zijn dat meer losse grond over blijft en dat de prestatie per man hoger wordt. De oppervlak tecapaciteit wordt in principe bepaald door het lang zaamste werktuig. Op zwaardere gronden is dat vrij wel steeds het werktuig voor de grondbewerking. Een pootmachine moet herhaaldelijk worden gevuld. De reeds relatief lage capaciteit van de grondbewerking wordt dan nogmaals gedrukt. Een ander punt is dat onmiddellijk in de vers bewerkte grond wordt ge poot. Het veelal beperkt aantal dagen met gunstige omstandigheden voor het poten zullen bij voorkeur worden benut om een zo groot mogelijke oppervlakte Vicon vierbalks aangedreven eg met diepterol die zeer goed gesteld kan worden. aan frees of eg gekoppeld. Duidelijk is dat dezè com binaties hoge eisen stellen aan beschikbaar vermo gen en aan de hefinrichting van de trekker. Het Ci- trac-systeem is in deze als een aanwinst te beschou wen. Toch zal op zware kleigrond spoedig 25 a 30 pk per meter werkbreedte nodig zijn. SAMENVATTING Deze zeer geslaagde demonstratie heeft andermaal aangetoond dat het goed bewerken van zware grond geen eenvoudige zaak is. En een juiste grondbewer king is sterk bepalend voor het resultaat Zowel aan gedreven als getrokken werktuigen blijken goed bruikbaar onder voorwaarde dat de werkdiepte nauw-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13