TUINBOUW- KLANKEN Gunstige pr[jzen voor verschillende groenten en fruit Zijn we altijd positief genoeg? Onkruidbestrjjding kunnen worden! in uien zou wel eens een kostbare zaak DINGEN VAN DE WEEK Met de intrede van de maand mei zien wij ook hier in het THOOLSE land de velden iedere dag weer groener kleuren. Ieder jaar valt het weer op dat, wan neer de temperatuur voldoende hoog is, de groei kracht dan zo enorm groot is. Dit alles zal, als het goed is, weer moeten uitmonden in een oogst waar ieder van ons zo zijn eigen verwachtingen van heeft. Als telers van verschillende tuinbouwprodukten, het zij glas of vollegronds, beseffen wij dat het van zo enorm groot belang is, hoe of alles zo gunstig moge lijk afgezet kan worden. Door alle jaren heen is het een steeds weer opbouwen en/of uitbouwen van (reeds gevestigde) afzetpatronen. Steeds weer op nieuw staan de organisatiebesturen voor het feit dat zij de bakens dienen te zetten naar dat de getijstroom zich gedraagt. Vooral in deze tijd met zijn vele stroom versnellingen dient er extra opgelet te worden, om niet onverwacht in moeilijkheden te geraken. Wat men soms nu nog als goed vaarwater rekent, kan soms spoedig een dichtgeslibde geul zijn. Tot nu toe hebben onze Thoolse veilingen met hun afzet van uien en aardappelen in doorsnee gunstig kunnen werken tot' volle tevredenheid van telers en handelaren. Vorige week heeft ieder veilinglid zijn opgaaf gedaan van zijn aardappel- en uienareaal, zodat men dan enigszins na kan gaan hoe groot de vermoedelijke aanvoeren kunnen zijn. Verwacht wordt wel, dat de aardappel teelt vanwege de 1 op 4 regeling ingekrompen zal zijn. Gevolg hiervan kan dan ook zijn, dat de veiling inkomsten hierdoor ook naar beneden kunnen gaan. Bij geruchte hebben velen van ons ook wel eens ver nomen dat er door de verschillende Thoolse veiling- besturen steeds gezocht wordt om door verdergaande samenwerking de kosten zo laag mogelijk te houden tegenover een zo goed mogelijke bediening van de inkopers. Zolang de kopers hierdoor nog genegen zijn, zo scherp mogelijk af te drukken hoeft één procent méér veilingprovisie nog geen achteruitgang te ber tekenen. Het gaat er immer nog om, wat er .netto ge maakt kan worden. Niet voor niets zijn de glastuin ders naar een verdergelegen afzetveiling dan Bergen op Zoom getrokken, ondanks de meerdere vracht kosten. De aanvoerders worden wel gedwongen om |WAT was het een verkwikking toen we in WAL- CHEREN zo'n heerlijke regenbui hadden in de nacht van zaterdag op zondag. We nemen aan dat men wel dezelfde ervaring overal ondervonden heeft. Na de zéér lange schrale periode met uitdrogende scherpe oostenwind was het werkelijk een weldaad. Prachtig was dan ook de damp die allerwege over de velden hing. Voor de afgelopen verslagperiode kun nen we gelukkig eens enkele positieve punten con stateren. Voor degenen die product hadden lagen de prijzen de laatste weken goed tot zeer goed. Zelfs het zoveel gesmade fruit bracht prijzen op die de grootste optimist enkele maanden geleden beslist niet durfde voorspellen. Ook de groentenprijzen mochten er zijn. Sla die zeer lang in 't vroege voorjaar véél te goedkoop was, was volkomen uit de impasse en noteerde van zo'n 25 tot 35 cent per krop. De glas- andijvie bracht zelfs o.i. recordprijzen op. We weten van partijen die tot rond de daalder per kg liepen, evenals de postelein. Dit is een klein artikeltje maar we waren bij een collega die 7 kg van 1 raam sneed. We bedoelen natuurlijk niet om deze teelt te stimuleren want het is echt zo'n klein bij-artikel waar de markt gauw van overvoerd is. Zelfs de koude- grond spinazie die meestens na de eerste grote aan voeren met de nek wordt aangekeken bracht het grif tot b.v. 75 cent per kg. Ook de grote artikelen als komkommers en toma ten hebben een bijzonder goede inzet. Er zijn bedrij ven die per dag voor duizenden guldens veilden. Nu weten we zeer wel dat deze teelten veel kosten, maar juist in onze vrije branche's moet de prijs het doen, want op het uitgavenpakket valt weinig te bezuini gen. Alléén op de post werkloon wordt veel bezui nigd maar dit is voor ons onaanvaardbaar daar men het dan zelf allemaal moet doen. Dit is een hoofdstuk apart. Ook de Brocoli is zeer gewild en duur. Gezien de Franse import voor 15 per krat van 12 is 1,25 per stuk is het begrijpelijk dat de handel graag voor onze goede kool tot een daalder per stuk gaat. Het werd. ook wel de hoogste tijd voor deze teelt dat er weer eens een goed prijsje betaald werd, want de animo was sterk teruggelopen, 't Geeft natuurlijk wel veel extra werk op de veiling, als er een aan voer van zo'n 35.000 stuks is, maar dan moet ieder daar maar eens extra tegenaan gaan. Desnoods springt het kantoor dan de hal maar eens bij, want^ extra onkosten kunnen we niet hebben in het bedrijf, wel meevallers. Dat de momentele gunstige cijfers ook voor onze veiling van grote invloed zijn moge blij ken daar onze omzet ±1% ton boven vorig jaar ligt. We hebben op onze veiling, zo ieder per brochure bekend gemaakt is, een nieuwe voorzitter. Na de twee „fruit"-voorzitters is er nu weer een „groente"- voorzitter. Dit is op zichzelf totaal onbelangrijk. Hoofdzaak is dat het een krachtige figuur is met open oog voor de zware taak waar onze veiling voor staat. N.l. voor een noodlijdend bedrijf de weg zien te vinden om de neerwaartse lijnen om te buigen. We kennen onze nieuwe voorzitter zeer goed en ge loven dat hij beschikt over de bestuurswijsheid die voor deze moeilijke post vereist is. Uiteraard zal de steun van medebestuurders en leiding nodig zijn. Maar deze is o.i. voldoende gewaarborgd. Uiteinde lijk wordt ook wel erg veel verlangd van onze nieu we voorzitter. De problemen van de veiling zelf zul len zijn volle aandacht opeisen. Ook de omgang met de handel eist een goed beleid. Ook de vele bespre kingen over samenwerking der veilingen, de z.g.n. fusering, zal zeer veel kennis eisen. Gelukkig is hier reeds veel voorbereidend werk verricht, waar men nu op terug kan grijpen. We wensen de heer Dom geluk met zijn verkiezing en wensen hem de nodige kennis, takt en wijsheid toe. Voor ons zelf twijfelen we er niet aan. RUIM veertien dagen is het geleden dat we de vo rige bijdrage voor SCHOUWEN en DUIVELAND samenstelden. Die twee weken is het weer wel bij zonder verschillend geweest. Eerst een week met in de nacht en ochtend zware nachtvorst en overdag schraal en koud. De week daarop kenmerkte zich door fraai voorjaarsweer met temperaturen boven normaal. Zondagmorgen een bijzonder welkom re gentje. Het aantal mm-neerslag viel echter nog tegen. Het bleef voor onze omgeving bij 5 mm. In ieder geval gunstig voor de groei en bodemherbiciden. Wat ons is opgevallen is het fiet dat de vroege aardappelen weinig hebben geleden van de nacht vorst. Er zijn nogal wat uienpercelen vóór opkomst hun produkten aan te voeren op de veiling die de handel het beste past, en niet andersom! De veiling- besturen hebben de wel zéér moeilijke taak om alle vormen van samenwerking grondig te onderzoeken, onverschillig of men pro, of contra is. Het vóór en tegen zal door allen altijd, in positieve zin moeten worden nagegaan, want in negatieve zin breekt men óók af, hetgeen men dacht te hebben. In ieder geval kan er geregeld tijdens de vaart, nagegaan worden hoeveel water men nog onder zijn schip heeft! gespoten met gramoxone en reglone in verband met het onkruidbestand. Dit ondanks bespuiting met een bodemherbicide. We zullen hopen dat na de laatste regen de werkzaamheid op de kiemende onkruiden nog zodanig is, dat ze worden vernietigd. Zo niet, dan zijn velen aangewezen op de middelen die na op komst nog kunnen worden toegedined. Een en ander werkt echter wel kostenverzwarend. Wanneer dit nummer verschijnt is de meitelling in ons gebied achter de rug. Het zal nog geruime tijd duren alvorens de gegevens landelijk zijn verwerkt. De verwachting is dat het areaal uien opnieuw is ge stegen. Het groeiseizoen zal uitmaken of zulks ook een kwantumvergroting zal geven. Dat het neerschrijven van een bepaalde verwach ting heel anders kan uitvallen is voor ons weer eens bewezen. Niet te rekenen met een bijzonder koude week was de verwachting dat voor Moederdag het kwantum tulpen gering zou zijn. Het mooie weer van vorige week zorgde echter voor een ruim aan bod. De tulpen konden, afhankelijk van kwaliteit en lengte tegen bevredigende prijzen worden afgezet. Allerwege is men thans bezig met het koppen van de late rassen. De bolgroei kan beginnen. Niemand kan nog voorspellen hoe die zal uitvallen. Vocht en temperatuur zijn faktoren die daarvoor bepalend zijn. De exporteurs verwachten schijnbaar wel een redelijke tot goede opbrengst, want de vóórverkoop verloopt nog heel rustig. LIET gaat de laatste maanden best met de afzet van groenten. Er is een ruim aanbod op de vei lingen en dat kan vlot worden afgezet tegen voor de telers bevredigende prijzen. Op de binnenlandse markt is een goede afzet maar vooral de exporteurs doen ook flink mee en dat is van heel groot belang. Ook in ons gebied zijn er velen die profiteren van deze gang van zaken. Het geeft in elk geval weer hoop in een periode waarin het overigens wel erg moeilijk is om zelfstandige ondernemer te zijn. In Zeeland is vorige week de oogst van winterbloem kool goed op gang gekomen. Bij de veiling Walcheren in Middelburg was er een ruim aanbod van dit pro- dukt en de kwaliteit was overwegend goed. Het aan tal telers van dit produkt is niet groot want door de teleurstellende uitkomsten van de laatste jaren zijn de meeste gelegenheidstelers afgevallen. Het areaal was dit najaar al kleiner dan de laatste jaren meestal het geval was en van dat areaal is in de winter en het voor jaar nog ongeveer een derde deel uitgevallen. Toch zijn degenen die vorige week winterbloemkool konden leveren over het algemeen tevreden want er werden hoge prijzen betaald voor de goede kwaliteiten. Er komt niet zo heel veel kool van 4 stuks en 6 stuks per bak maar hiervoor werd dan ook vlot van ƒ1,25 tot 1,60 per stuk betaald en de kleinere kool bracht ook al gauw tussen 70 cent en een gulden per stuk op. Ook voor dit produkt dus een goede afzet en dat is erg belangrijk voor de groep van tuinders die het gewas de verzorging heeft gegeven die het nodig heeft. Dat er nog al wat komt kijken bij het oogsten en klaar maken van winterbloemkool is voldoende be kend maar met voldoening mogen we vaststellen dat over het algemeen dat goed gebeurt. /"ONDERTUSSEN vragen we ons als tuinders wel af wat de gevolgen zullen worden van de on rust aan het monetaire front waarvan sprake is op het moment dat we dit schrijven. Wanneer dit blad ver schijnt zal er al heel wat meer bekend zijn over de weg die-in West-Europa gegaan zal worden om de stroom van dollars te keren en hierdoor te trachten de voortsnellende inflatie een halt toe te roepen. Als tuinders houden we ons hart vast. We herinne ren ons nog maar al te goed de revaluatie van enkele jaren geleden toen met name Frankrijk niet mee ging en hierdoor de Franse produkten in ons land en op tie buitenlandse markten met één slag goedkoper werden. We weten niet wat nu de beste oplossing wordt voor de moeilijkheden van dit moment maar we hopen wel dat er geluisterd zal worden naar de stem van de georganiseerde landbouw. We hebben in onze sek- tor al problemen genoeg dat we heus geen behoefte hebben aan een nieuw revaluatieprobleem. DROBLEMEN zijn er ook reeds bij heel wat Ne derlandse perentelers die zich ernstige zorgen maken over de omvang van de vorstschade van eind april en begin mei. Het blijkt op veel plaatsen niet mee te vallen. Wel hebben we de indruk dat Zeeland wat dat betreft goed zit. Onze collega's elders in het land kunnen een mis oogst door nachtvorst echter beslist niet hebben. Het kan misschien meevallen, maar de eerste berichten zijn niet best. Het zou opnieuw een harde klap kunnen worden voor de fruitteelt die reeds zovele slagen heeft gehad. Het is wat stiller geworden rond de moeilijkheden in de fruitsektor maar ze zijn er niettemin nog in grote mate. We lazen in de krant dat een voorman van de landbouworganisatie in Gelderland zijn misnoegen heeft uitgesproken over de wijze waarop er bijstand wordt verleend aan in nood verkerende fruittelers. Het zit wat dat betreft niet zoals het zou moeten zijn. Het afgelopen najaar is er melding van gemaakt dat de kans groot was dat de telers die in aanmerking kwamen voor overbruggingscrediet omdat ze liquidi teitsmoeilijkheden hadden, voor een heel jaar uitke ring voor levensonderhoud zouden krijgen. In eerste instantie werd er voor 26 weken levens onderhoud toegekend. Van dat tweede halfjaar is sindsdien niets meer ver nomen. Is dat de doofpot ingegaan? Het zijn vragen die verschillende telers zich stellen. Het gaat de laat ste maanden wat beter met de afzet van appelen en peren maar het aantal telers dat hiervan heeft kunnen profiteren is bijzonder klein. Voor de grote groep van ondernemers in de fruitsektor is het wel van harte te hopen dat er nu eens een seizoen komt waarin er weer winst wordt gemaakt want dat is heel hard no dig. Wanneer men dan op het ogenblik ziet dat peren, pruimen en kersen bevroren zijn, dan komt dat hard aan en is het in sterke mate de moed benemend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6