P. J. Zuid - Geluid SPORTDAG 1971 Klachten over uitvoering Rijksgroepsregeling Zelfstandigen De bedrijfs- verzorgingsdiensten in de weidegebieden Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK DEGIN juni is het weer zover. Onze jaarlijkse sportdag op het Red Band Sportcomplex te Roo sendaal. De keus viel dit jaar toch weer op Roosen daal, omdat we hier over een unieke accomodatie be schikken. Ook van de zijde van de deelnemers niets dan lof v.w.b. de accomodatie, de service, enz. Een sportcommissie, bestaande uit de heren Iz. Haartsen, R. den Engelse en H. Harderwijk, gaat zich belasten met de planning en uitwerking van de dag: Alle P.J.Z.-afdelingen en -kringen hebben reeds een ehrijven ontvangen met het verzoek om gegevens rzake deelname teamsporten, enz. In kringverband kan men aan de volgende sport onderdelen meedoen: 1 herenteam voetbal 1 herenteam touwtrekken 1 damesteam touwtrekken 1 estafetteteam, bestaande uit 2 dames en 2 heren. Ir. afdelingsverband is deelname mogelijk met: 1 volleybalteam heren en 1 volleybalteam dames. Gemengde'teams zijn niet toegestaan. Iedere afde ling moet in staat geacht worden een team van 6 per sonen te formeren. Sportaktiviteiten zijn bijzonder geschikt voor ledenwerving. Beleg trainingsavonden met andere afdelingen, andere jeugd- of jongeren groepen uit de omgeving, bedrijfsverenigingen, enz. Werk zodoende aan de sfeer en teamgeest in je ver eniging. Laat anderen via de sport kennis maken met jullie afdelingsaktiviteiten. Wil je mee doen aan één van de bovengenoemde teamsporten, geef dit dan op bij je afdelingsbestuur. Betreft het een opgave in kringverband, dan geeft je afdelingsbestuur dit wel door aan het kringbe- stuur. De afdelings- en kringbesturen moeten hun teams vóór 25 mei a.s. bij het P.J.Z.-sekretariaat op geven Opgave voor deelname aan individuële sportonder delen is mogelijk op de dag zelf bij het wedstrijd- se kretariaat. Dit systeem werd vorig jaar ook met succes toegepast. U kunt aan de volgende sporten deelnemen: Dames: kogelstoten hoogspringen verspringen 100 en 400 m. Heren: kogelstoten hoogspringen verspringen 100 en 1500 m. Alle sportonderdelen verlopen volgens de officiële- reglementen. Getracht wordt de deelnemers vroeg tijdig een programmaboekje ter hand te stellen, waar in tevens de beknopte reglementen vermeld staan. Een én ander is echter in belangrijke mate afhanke lijk van de snelheid, waarmee de sportcommissie de namen van de deelnemende teams te weten komt. Immers, de teamsporten vormen 't raam van de sport dag. Zij vragen een indeling in poules, enz. De indi viduële nummers laten zich veel gemakkelijker plan nen. Train nu voor 5 juni a.s. Werk aan een verbete ring van je eigen conditie, maar werk tevens aan een spelpeilverbetering van het totaal. Vooral voor de teamsporten geldt: je hebt je opgegeven, dan ook zorgen dat je op de sportdag aanwezig bent. Niemand wint b.v. graag een poule zonder werkelijk in de arena geweest te zijn. Jij niet, een ander ook niet. De sportdag begint ook dit jaar niet vroeg. Er wordt rekening gehouden met de ver wegliggende afdelingen, zoals Zeeuws-Vlaanderen en Oost-Bra bant. Toch zijn er ieder jaar grpepen die te laat ko men! Het gekke is, dat dit niet de verst wegliggende afdelingen zijn, maar diohterbijliggende. Die denken natuurlijk: „Ik kan dit karweitje nog net klaar krij gen. Ik hoef niet zover te rijden". Mensen, niet doen en zorg dat je op tijd bent. Het is enorm onplezierig, wanneer je van start af het schema om moet gooien, of enkele velden onbespeeld blijven. Wanneer de dag om 09.30 uur begint, denk dan om een kwartiertje verkleedtijd. Zorg dus, dat je om 09.15 in de kleedkamer bent. Het hoeft echt niet zo vlekkeloos te verlopen als de Olympische Spelen te München dat waarschijnlijk zul len gaan doen, maar enige lijn mag er wel inzitten. Dat houdt tevens in een handhaving van de opgestel de reglementen. In gevallen, waarin het reglement niet voorziet, beslist de sportcommissie. Zij is belast met de organisatie van de sportdag en als zodanig verantwoordelijk voor de algehele gang van zaken. UAN de ruim vierhonderd Gelderse boeren, die op grond van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen bijstand hebben gevraagd is tweederde door de ge meenten zonder meer afgewezen. De ongeveer 130 aanvragers die wel geholpen werden kregen slechts enkele honderden guldens bijstand. Zo luidden con clusies van de voorzitter van de Gelderse Maatschap pij van Landbouw, G. J. Lokhorst, waarvan hij in de verleden week gehouden algemene vergadering mel ding maakte. Zij die geholpen werden kregen in vrijwel alle ge vallen een lening met een rente van vijf procent, in enkele gevallen zelfs met acht procent Bij een lening van behoorlijke omvang betekent zo'n rente nog wel enige bijstand. Maar omdat de verstrekte leningen varieerden van 5.000 tot 15.000, met een grote groep rond 7.000 a 10.000, kan slechts ge sproken worden van een werkelijke bijstand van en kele honderden guldens. DERIODIEKE uitkeringen voor levensonderhoud werden niet verstrekt. Ook voor de kosten van levensonderhoud werd een lening met vijf procent rente gegeven. Dit terwijl het goed mogelijk is hier voor een periodieke uitkering te verstrekken die niet behoeft te worden terugbetaald! Op deze wijze is een essentieel deel van de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen bewust niet toegepast. Zij die werden afgewezen hadden dat te danken aan het feit dat hun bedrijf in de ogen der betrokken gemeenten ofwel financieel te goed, of financieel te slecht was. Nadere concretisering van de in de rijks groepsregeling genoemde afwijzingsgronden noemde hij dringend gewenst. De heer Lokhorst zei dat op het ogenblik bij Gede puteerde Staten van Gelderland een aantal beroepen aanhangig is. Zou blijken dat de regeling niet juist is toegepast, dan zal het bestuur van de Gelderse Maat schappij zijn best doen voor een nieuwe behandeling van alle aanvragen. Mocht blijken dat de regeling wel juist is toegepast, dan blijft de vraag hoe het mogelijk is dat deze regeling in 1970 zo heel anders is toegepast dan in 1955/66, onder dezelfde omstan digheden van de aanvragers. De heer Lokhorst maakte ook kritische opmerkin gen over de toepassing van de Rijksgroepsregeling bij fruittelers. De gemeenten, die een jaar lang op grond van die regeling de rente van de overbrug gingsfinanciering hebben vergoed, laten de fruittelers erover in het onzekere of dit ook in het tweede jaar zal gebeuren. De minister van landbouw heeft inder tijd doen uitkomen dat de lasten van deze financie ring niet op de hoofden van de fruittelers mogen neerkomen zolang de crisistoestand in de fruitteelt voortduurt. En al is dan de laatste maanden het prijs peil aangetrokken, het gemiddelde prijspeil van 1970/ 1971 ligt nog op crisisniveau! Verspreid over vrijwel het gehele land zijn er in de land- en tuinbouw momenteel 208 bedrijfsverzor gingsdiensten werkzaam. Deze organisaties in nau welijks tien jaar tijds ontstaan hebben de beschik king over 300 vaste bedrijfsverzorgers en ruim 200 losse helpers. Ca. 25 procent van de Nederlandse akkerbouwers en veehouders is lid van een bedrijfs- verzorgingsdienst en kunnen desgewenst van ver vangende of aanvullende arbeidskrachten gebruik maken. In een onderzoek van het L.E.S. naar de functie van de bedrijfsverzorgingsdiensten in de weidege bieden waarbij o.m. 298 veehouders zijn geën quêteerd is o.a. nader ingegaan op de motieven van de leden en de kenmerken van hun bedrijven, op de hulpverlening en op ervaringen met en meningen over de bedrijfsverzorgingsdiensten. Meestal zijn de veehouders lid geworden om over een vervanger te kunnen beschikken bij ziekte of on geval, een minderheid om vrije tijd te verla-ijgen. De leden behoren overwegend tot de jongere leeftijds klasse, hebben veel middelgrote bedrijven en wer ken in vele gevallen als enige mannelijke arbeids kracht op hun bedrijf. Relatief veel grotere bedrij ven en bedrijven met vreemde arbeidskrachten zijn aangesloten bij een bedrijfsverzorgingsdienst. Van de leden heeft een groter percentage behoefte aan vrije tijd dan van de niet-leden. Ook zijn er re latief meer leden dan niet-leden die zich aan het be drijf gebonden voelen. Van de niet-leden heeft het grootste deel geen behoefte gehad aan hulp van de bedrijfsverzorgingsdiensten; ruim een kwart van hen vond deze dienstverlening te duur. Van de aangesloten veehouders maakt ruim de helft gebruik van de diensten; voornamelijk wegens arbeidsongeschiktheid, drukte op het bedrijf en - tot nog toe in geringe mate om vrije tijd te ver krijgen voor de veehouder of voor de medewerkers. De gebruikers van de bedrijfsverzorgingsdienst waren allen tevreden tot zeer tevreden over het werk van de bedr ij fs verzorger op hun bedrijf. Hoewel voor een vervanger bij arbeidsongeschikt heid slechts een kwart van de veehouders is aange wezen op de bedrijfsverzorgingsdienst vinden toch vrijwel alle veehouders deze diensten hiervoor nut tig of zelfs onmisbaar. Voor het verkrijgen van vrije tijd kent ruim 70 procent van de veehouders een belangrijke functie aan de bedrijfsverzorgingsdienst toe. Van de geënquêteerde veehouders evenals van de boerinnen, vindt ca. 36 procent hun vrije tijd onvol doende; velen wensen een dag méér vrij door de week of vakantie. Overigens heeft een derde van de veehouders, gewild of ongewild in een jaar tijds geen enkele vrije dag gehad. De inschakeling van de bedr ij fs verzorger voor het verkrijgen van meer vrije tijd, wordt door een groot percentage veehouders die meer vrije tijd willen als een te dure oplossing beschouwd. OUDERAVOND EN DIPLOMA-UITREIKING VAN DE CHR. LAGERE AGRARISCHE SCHOOL „DE VLIEDBERG" TE MIDDELBURG wnd. voorzitter, de heer J. de Visser te Seroos- kerke, opende deze goed bezochte ouderavond. De heer V/. Fase, directeur van de school, reikte de diploma's uit met een persoonlijk woord voor iedere leerling. W. Janse, die met het hoogste aantal pun ten slaagde kreeg een boekenbon van de voorzitter. De heer A. Doeleman gaf, namens de standsorgani saties, een boekenbon aan W. Moret, die als tweede eindigde. De heer J. Sanderse, voorzitter van de Ver eniging van Bloemisten, schonk twee boeken aan ge slaagden. W. Moret bedankte de leraren. Drs. J. Dijkgraaf, sekeretaris van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid-West Nederland hield daarna een lezing over het onderwerp: „Wat kun je met dit diploma doen?" Drs. Dijkgraaf wees er op, dat de mogelijkheden in de maatschappij af getast dienen te worden. Een diploma is geen eind punt, maar een begin. Er komen steeds nieuwe be roepen bij en het is misschien wel goed om in de toe komst twee of drie beroepen te hebben, zodat men kan omschakelen. Na afloop was er gelegenheid om in het praktijklokaal leerlingen bezig te zien met handvaardigheid, vakvaardigheid en lassen. De geslaagden zijn: F. Borgs te Vlissingen; A. de Buck te Gapinge; W. Janse te Nieuw en St. Joos- land; M. Jasperse en W. Moret te Middelburg; H. Koppejan en P. Wisse te Meliskerke; P. Noordzij te Souburg; A. Lous te Oostkapelle; J. de Regt te Kam perland; J. Reynierse te Koudekerke; M. Verdoorn te Grijpskerke; K. Verhage te Zoutelande en P. Wou ters te Veere.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22