Nu extra stikstof op het tarweveld brengt straks een extra duit in de zak S De centrale Ho-Zu-Bra-stierenkeuring te Etten Geef uw tarwegewas 'n extra dosis stikstof als net het laatste blad te voorschijn komt. 30 tot 50 kg per ha is genoeg. Dat is 200 tot 300 kg kalksalpeter of 150 tot 250 kg kalkammonsalpeter per ha. Nu overbemesten met stikstof kan de opbrengst van uw tarwe aanzienlijk verhogen. En dat is net wat u nodig hebt. 16 (Vervolg van pag. 14) If Haubois Adema Wouter, van K.I. Z.W. Nederland die in de bovenbouw iets minder imponeerde. 3 twee de prijzen besloten deze rubriek. Rubriek 14. Zes le prijzen w.o. Kuyck Infanterist an de K.I. Z.W. Nederland de kop voor zijn rekening nam. Best' ontwikkelde, zeer typische stier met goede benen en beh. kruis, lb zijn stalgenoot Pan 47 v. d. Reukenhof. Veel formaat, wat plat kruis en minder ;.iep. De laatste le prijs was voor Nico v. d. Voor- vvaarts van K.I. Roosendaal-Oud Gastel. 3 tweede prijzen met 2c Leechlanner de Leste van K.I. Gilze. Rubriek 15. Tot hieraan toe hebben we, hoewel een goede HoZuBrasfeer misschien anders vereist alleen e Zeeuwse en Brabantse, alsmede de kopnummers n K.I.-stieren van Z.W. Nederland behandeld, al- )ans de voornaamste uitslagen, mede de reikwijdte i dit blad in aanmerking nemende. Voor de laatste ubriek willen we gaarne een uitzondering maken. Deze grote rubriek van stieren van 4 jaar en ouder bevatte 15 deelnemers die alle een le prijs (oranje lint» kregen toegewezen. Dit laatste kon niet aller goedkeuring wegdragen, doch er is niemand die met een overtuiging heeft kunnen aanwijzen waar de strepen getrokken moesten worden, of het zou moe- ton zijn dat een zeepbad, waaraan sommigen mis schien een kleine behoefte hadden gehad de doorslag moest geven of 2 a 5 cm pijplengte. Het waren stuk voor stuk goede tot beste stieren met geen overtui gende kop en als geheel iets weinig uniform. De uit vlag werd uiteindelijk na zware strijd: la Blitsaerd Sendy, K.I. Z.W. Nederland. Mals, zeer typisch, iets flauw boven, lb Maeslant Leida Adema 2, eig. Gebr. Verncoy te Houten, zeer typisch met klasse, schouders iets steil le Grietje's Adema A van K.I. Utrecht. Best type, gang wat kort, benen wat steil, ld Jantje's Steven, K.I. Utrecht. Correcte, zware stier met iets weinig ras. le Peetje's Adema 41 van K.I. Z.W. Ne derland. Ruime, gelijnde zeer typische stier met vol doende gang. If Jenne G 33, van K.I. Z.W. Nederland. Best ontwikkelde, zeer typische stier met wat steile benen, le Keimpe's Takomst van K.I. Utrecht. Zeer diepe malse stier met beste kop. lh Gerda's B.A.H. 2 van J. H. de Kruijff te Hoge Mierde. Zeer malse en zeer typische, iets weinig massale stier met wat fijne onderbouw, li Anna's B.AA 7 van de Rijksuniversi teit te Utrecht. Stier met veel klasse en „fok" doch erg stijf in de gang en wat dun. Moeilijk te plaatsen! Ij Bernard van K.I. Roosendaal-Oud Gastel. Sterke stier van vlot goed type met beste gang en wat korte benen. Ik Durk van K.I. Gilze. Correct en sterk, goed type, iets dik en kon wat langer in zijn lijnen. Was al eens eerste en vorig jaar nog lb na arbitrage, nu zonder één spoor slijtage op de elfde plaats, wat wel de pittigheid van deze rubriek weergeeft. 11 Zonnestein 44 van K.I. Z.W. Nederland. Mooie even redige typische stier, achter iets rond. lm Grondma's King van Gebr. Hooyer te Amersfoort. Malse, mas sale typisch iets kortbenige stier met iets ronde ach terhand. In Frank van Egmond van K.I. Z.W. Neder land. Gelijnde stier, kon iets ruimer, lo Slagdijkster Bertus 6 van K.I. Utrecht. Goed type stier en correct, doch met als enige tekortkoming iets weinig formaat. Al met al, een beste rubriek menen we. DEFILf UIERNA het défilé, waaruit duidelijk bleek dat deze goed bezochte keuring aan kwaliteit heeft gewonnen. Het tempo van defileren lag (als gewoon lijk in Etten) iets "te hoog en de stieren liepen iels te dicht op elkaar om de liefhebbers en belanghebben den alles nog eens goed te laten verwerken. Na af loop nog veel drukte in de hal en wat belangrijke handelstransacties of -kontakten tijdens het opbreken. De noordzijde van de hal had een imponerende in druk nagelaten door de lange rij goed verzorgde K.I.-stieren. De K.I. Z.W. Nederland had keurig bo ven iedere stier een bord gehangen met de nodige gegevens, 't Was best in orde! Hierna togen we naar het diner waar weinig tijd meer was om de inmiddels droge keel te smeren omdat velen reeds eerder het „slagveld" verlaten hadden en ons dus wat voor waren. Tijdens dit diner waar wethouder Luycks zijn Ettense belangen goed verdedigde, zorgde onze Belgische gast, de heer Van de Maagdenberg, weer voor een interessante speech. Ir. K. P. Stapel gaf als gewoonlijk een zeer punctuele en keurige weergave van de keuring. Ir. Blauwhoff gaf nog een blik in de toekomst en Ir. Verhoeven voerde als gast het woord. Uit de verschillende betogen bleek echter dat men v/at genuanceerd denkt over de stierenkeuringen, wat op zichzelf niet erg is. Misschien wel goed. Er werd ook gewezen op de oudere stieren die alleen achter in de catalogus prijken. Het is o.i. echter jam mer en misschien ook niet juist dat deze niet pre sent zijn. Het feit dat 30 van de opgegeven stieren een vader heeft met op 't papier geen bekende ver erving, werd ter discussie gesteld. Wij vrezen dat sommigen als toelatingseis willen stellen voor de stierenkeuring een bekende goed ver ervende vader. Op zichzelf juichen we dit streven toe. Echter gebruiken enkele van onze topfokkers of een eigenaar van beste koeien een eigen fokstier of wel eens een jonge stier van beste afstamming. Zon der enig bezwaar kunnen we hier namen en succes sen noemen van fokkers als: De Kruijff, Spithoven, Brasser, Borstlap, Van de Wind, Potters enz. enz. We zouden ten eerste deze topfokkers belemmeren in hun respectabele fokkersarbeid die ze voor de ge hele veehouderij bedrijven. Ten tweede is er zeer grote behoefte aan wat bloed- spreiding wat in het huidige „Blitsaerd Keimpe-tijd- perk" wel zeer tot uiting komt. Dus dienen we niet de versmalling in de hand te werken door het ge bruik van jonge stieren, met een goede achtergrond, te blokkeren. Een dergelijke eis is dus onaanvaard baar. Wij hopen dat de nieuwe stichtingsbesturen voor de veehouderij met een ruime en verstandige blik de zaken zullen regelen. En voorzover zij zelf niet bij de veefokkerij betrokken zijn (wat niet altijd het geval schijnt te zijn als we goed zijn ingelicht) tijdig de juiste informaties weten te krijgen om voor de gehele Nederlandse veehouderij de beste beslui ten te nemen! DEMONSTRATIE ARBEIDSBESPARENDE METHODE BIJ BEREGENING IN TERHEIJDEN (Vervolg van pag. 13) vervelend werkje en de arbeidsorganisatie bij het overige werk op de boerderij wordt ernstig verstoord. Bij de beregening met slangen kan de installatie zon der enige onderbreking blijven doordraaien. Dus geen verlies van effectieve uren. 1 man heeft slechts 20 minuten per keer nodig om de prikstatieven met sproeier te verplaatsen. Het verplaatsen van de sproeiers op prikstatief is licht werk. Na de laatste omgang vraagt het verplaatsen van de gehele instal latie uiteraard wat meer werk. De gedemonstreerde installatie had een regenin- tensitiet van 12 mm water per uur, zodat in 2 uur tijds ruimschoots voldoende water werd gegeven. Wan neer nu voor het verleggen van de buizen 3 manuren per ha nodig blijken te zijn, dan betekent dit, dat bij een éénmansbediening de installatie per ha per keer beregenen 3 uur stilligt. In deze 3 uren zou bij toe passing van slangenberegening 1% gang van onge veer M> ha of in procenten uitgedrukt 66 meer kunnen worden afgewerkt. Bij een tweemansbedie ning, hetgeen vermoedelijk meer normaal is, altijd nog een verlies van IV2 draaiuur ofwel berege- ningsstrook; dit stemt overeen met 33 are of te wel 33 Het zal duidelijk zijn dat door de continuwer- king de capaciteit aanmerkelijk kan worden uitge breid. Dit kan in een droogteperiode van zeer grote betekenis zijn. GROEISTADIA VAN GRANEN uitstoeling indien nodig bespuiting met groeiremmiddel schieten 200-300 kg kalksalpeter of 150-200 kg kalkammonsalpeter 30-50 kg N voorjaarsstikstofgift 3 uitkomen rijpheid van de aar 10.5 10.1 1e knoop Landbouwkundig Bureau der Nederlandse Stikstofmeststoffen Industrie Thorbeckelaan 360 - Den Haag - Tel. (070) 254000

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 16