Kalveren ook gedurende zomer op stal Bij de kalveropfok doen zich veel problemen voor. Ener zijds zijn de eerste maanden na de geboorte moeilijk i.v.m. longaandoeningen en diarree, aan de andere kant komen vaak moeilijkheden voor in de zomer, als de kalveren de wei ingaan. We krijgen dan te maken met longworm en maagdarmwormen. Hiertegen is met omweiding op vooraf gemaaid grasland veel te döen. Op sommige bedrijven ech ter is dit niet uitvoerbaar en moet naar andere methoden worden uitgezien. Het is daarom niet zo verwonderlijk, dat op een aantal bedrijven de kalveren gedurende de eerste zomer op stal worden gehouden. Hierover meer in onder staand artikel. OVER het omweiden op vooraf gemaaid grasland is al zeer veel gesproken en geschreven. Het is echter duidelijk, dat dit systeem consequent moet worden uitgevoerd wil het succes opleveren. De ervaringen in de praktijk hebben be wezen, dat hiermee goede resultaten zijn te behalen. Het is ook duidelijk, dat we niet te snel moeten concluderen; omweiden en vooraf maaien is op mijn bedrijf niet mogelijk! WAAROM DE KALVEREN OP STAL? JJIERVOOR zijn een aantal argumenten aan te voeren waardoor dit toeneemt: le. Op diverse bedrijven hebben de kalveren ieder jaar te lijden van parasieten. 2e. De veebezetting op de bedrijven wordt zwaarder. 3e. De melkkoeien probeert men zoveel mogelijk aan huis te weiden. Vooral wanneer maar weinig grasland aan huis ligt is alles nodig voor het melkvee. 4e. Het aantal stuks jongvee ten opzichte van het aantal melkkoeien wordt rela tief kleiner. Bij een dergelijke bedrijfsopzet is het niet mogelijk om voor een klein aantal kalveren een verantwoord beweidingssysteem toe te passen. Een andere mogelijkheid is; het jongvee helemaal afstoten naar gespeciali seerde opfokbedrijven. VOORDELEN BIJ OP STAL HOUDEN Naast de hierboven aangevoerde argumenten zijn de volgende voordelen te noemen: le. Het gevaar van een zware long- en maagdarmwormaantasting is niet meer aanwezig. 2e. Het grasland aan huis kan volledig voor het melkvee worden benut. 3e. De voeding van de kalveren kan nauwkeurig worden uitgevoerd en de kosten hoeven beslist niet hoog te zijn. Op een aantal bedrijven is in 19691970 de opfok vanaf de geboorte van de kalveren gevolgd. In onderstaand overzicht zijn de gemiddelde kosten en groeicijfers over de eerste 8 maanden weergegeven: Bedrijf no. Aantal Aantal Gem. groei Gem. voerkosten kalveren dagen per dag per kalf per dag 1 12 250 733 227,— ƒ0,90 2 11 201 704 187,— ƒ0,93 3 15 270 635 202.— ƒ0,75 4 16 243 647 139, ƒ0,57 5 6 258 712 203.— ƒ0,80 6 29 200 576 126,— ƒ0,63 7 15 249 671 221 ƒ0,90 8 15 252 656 137,— ƒ0,54 9 18 281 679 ƒ241,— ƒ0,86 Als voerkosten zijn opgenomen de kosten voor melkpoeder en krachtvoer even tueel droge pulp en op twee bedrijven kaaswei. De kosten voor ruwvoer zijn niet berekend. De ruwvoeropname is nog beperkt hoewel enig goed hooi niet kan worden gemist. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat voor 0,75 tot 0,90 per dag aan kunstmelk en krachtvoer een goede groei is te bereiken. Voor berekening van de totale opfokkosten moeten hier nog bij worden opgeteld de kosten voor ruwvoer, stal ling, veeartskosten, arbeid enz. EEN LICHTE BESMETTING MET MAAGDARMWORMEN IS GEWENST Op bovenstaande bedrijven zijn de kalveren in juli, augustus of september nog enige tijd in de wei geweest. Door de kalveren nog ca. één maand te laten weiden worden de dieren in het algemeen nog licht besmet met maagdarmwormen. Dit is gunstig, omdat de dieren dan een zekere weerstand kunnen opbouwen, waar door deze beter bestand zijn tegen eventuele zware besmettingen in de volgende zomer. Er is dan ook aan te raden de kalveren omstreeks begin augustus ca. één maand te laten weiden. Op bedrijf no. 9 is aen de kalveren gedurende de gehele zomer vers gras bij gevoerd. Doordat ook voor de melkkoeien zomerstalvoedering werd toegepast, was dit uit een oogpunt van arbeid geen bezwaar. Ook deze kalveren zijn daardoor licht besmet. Kalveren op een opfokbedrijf. Onderstaand overzicht toont aan, dat de kalveren in 36 weken weiden ook werkelijk een lichte besmetting oplopen: Bedrijf no. Aantal dagen weiden Besmetting met wormeieren 1 60 licht besmet 2 33 zéér licht besmet 3 ca. 3 weken vers gras zéér licht besmet 4 28 negatief 5 75 zéér licht besmet 6 50 licht besmet 7 45 licht besmet 8 v 35 zéér licht besmet 9 gehele zomer vers gras licht besmet Op probleembedrijven is het nodig de pinken in het tweede weideseizoen zoveel mogelijk om te weiden om te zware infecties met maagdarmwormen te voor komen. Ook dan werkt standweiden een aantasting nog in de hand. Tegen longworm kan een voorbehoedende enting worden uitgevoerd. Voor dieren die de eerste zomer volledig binnen zijn gehouden is deze enting beslist aan te bevelen. Deze enting moet tweemaai tijdens de staltijd worden uitgevoerd met een tussenperiode van 4 weken. De dieren kunnen pas twee weken na de laatste enting naar buiten. Omweiden blijft echter zeker nodig, ook voor deze pinken en vaarzen. EEN GOEDE STALLING IS BELANGRIJK De kalveren moeten gedurende de zomer ook op stal met weinig arbeid goed verzorgd kunnen worden. Met een roostervloer of ligboxen is dit goed te realise ren. De kalveren kunnen bij een leeftijd van ca. 6 maanden op roosters. Ook goed en voldoende drinkwater is belangrijk. Dit kan door middel van een automatische drinkbak. Op een aantal bedrijven moet het mogelijk zijn voor weinig geld een eenvoudig verhard uitloopje bij de kalverstal te maken. Dit is voor de gezondheid en de ontwikkeling van de kalveren aen te bevelen. SAMENVATTEND KAN WORDEN GESTELD: Op bedrijven met een normale veebezetting en voldoende grasland aan huis is een goede omweiding op vooraf gemaaid grasland een succesvolle methode en met enige zorg beslist uitvoerbaar. Op probleembedrijven, wat de parasieten betreft en bedrijven met weinig grasland aan huis of waar door andere omstandigheden een goed omweidings- systeem niet uitvoerbaar is, kunnen de kalveren gedurende de zomer op stal worden gehouden. Laat de kalveren omstreeks augustus ca. één maand in de wei, zodat ze een zekere weerstand kunnen opbouwen tegen besmettingen in de volgende zomer. Gebeurt dit niet, dan bestaat de kans, dat deze dieren in de tweede zomer minder goed groeien. Ook op stal is bij niet te hoge kosten aan krachtvoer een goede groei te ver krijgen zonder veel risico. Om weinig arbeid te hebben is een juiste stalling belangrijk. Roostervloeren of ligboxen verdienen de voorkeur. Om ook in de tweede zomer aantastingen te voorkomen is tijdig omweiden .zéér belangrijk. Tegen longworm kan men pinken en vaarzen voorbehoedend enten. Tenslotte is er altijd nog de mogelijkheid het jongvee af te stoten naar een centraal opfokbedrijf. MOGELIJKHEDEN EN BEPERKINGEN VERBOUW KWALITEITSTARWE IN NEDERLAND (Vervolg van pag. 9) Op de twee kenmerken, eiwitgehalte en sedimenta- tiewaarde, is ook de kiassifieatieschaal voor tarwe gebaseerd, die werd voorgesteld door een werkgroep van de Europese Commissie. Hierbij ging men er van uit, dat voor grotere partijen gegradeerde tarWe van de betere kwaliteitsklassen een hogere prijs kan wor den bedongen dan thans het geval is. Dit voorstel luidt als volgt: ondergrens ondergrens eiwitgehalte sedimentatie- droge stof) waarde klasse I 13 38 klasse II 12 30 klasse III 10 16 In diverse landen en door diverse commissis zijn ook andere voorstellen uitgewerkt, waarbij meestal de onderlinge verschillen per klasse kleiner en de cijfers anders gegroepeerd zijn. De vraag óf er een klassificeringssysteem in de E.E.G. moet worden in gevoerd en, zo ja, welke normen hiervoor dan moe ten gelden, is evenwel nog in volle discussie. Het is daarom een kwestie van wijs beleid reke ning te houden met de mogelijkheid van invoering van een graderingssysteem voor E.E.G.-tarwe in de naaste toekomst en in verband hiermede een zekere betaling naar kwaliteit. Van belang is het ook dan, om grote verzamelpartijen van uniforme kwaliteit samen te stellen en aan de maalindustrie te koop aan te bieden. Hiervoor zijn telerscombinaties nodig die bepaalde voorschriften volgen wat betreft de te ver bouwen rassen, de stikstofbemesting, de bespuiting met chloormequat enz.; de afzet dient centraal ge regeld te worden. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat ons werd medegedeeld dat gestimuleerd door de Coöperaties een aantal kwaliteits zomer- en wintertarwe proef objecten zijn opgezet. Ondermeer is op verzoek van de C.Z.A.V. Wemeldinge in de Wilhelminapolder een tweetal proefobjecten voor zomer- en wintertarwe ingericht en bij de heer J. H. Mol te Wolfaartsdijk een wintertarwe proefobject. II

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11