Toch nog onkruid in bietenpercelen? Ook weinig onkruid kost veel handwerk 0 Betanal Bieten verdragen géén onkruid, wél Betanal. Direct na opkomst 6-7 X L/ha Interventiemaatregelen van toepassing Bezoek aan het bedrijf van de heer M. Goud te Baarland KORTE WENKEN Daarom neemt een goede boer geen risico en spuit Betanal ft VEE EN VLEES De prijzen van de slachtvarkens zijn in ons land de laatste 1-* dagen niet onbelangrijk gedaald. In de andere landen van de EEG zijn de prijzen eveneens 'ager. In Brussel is besloten, nu de prijzen beneden het interventieniveau zijn gekomen, over te gaan tot het uit de markt nemen van varkensvlees. Met ingang van 26 april j.l. is particuliere opslag van varkensvlees •mogelijk geworden. Vermoedelijk zal het niet zover komen, dat van overheidszijde slachtvarkens opgesla gen zullen worden. In Nederland is tot heden 700 ton in particuliere koelhuizen opgeslagen. Mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, deelde dit verleden week mede in de bestuurs vergadering van het Schap. MARKTSITUATIE Het aantal slachtingen, 152000 stuks, was in de week van 1217 april 30.000 stuks minder dan normaal, dit tengevolge van de 2e paasdag. De export van varkens vlees verloopt nog goed en de voorraden buikspek zijn niet verontrustend. Gunstig is dat voor buikspek de ex portrestituties met 1 RE zijn verhoogd. Het aantal zeu gendekkingen is nog steeds hoger dan een jaar geleden. Deze bedroegen naimlelijk in de maand maart 1970 en 1971 resp. 95.200 en 104.000 stuks. In maart 1971 bedroeg het aantal dekkingen van de jonge zeugen 23.800 stuks. Bij de varkensfokkers blijkt de belangstelling dus voor het houden van jonge zeugen nog maar weinig afgenomen te zijn. De biggenprijzen variëren van 65,tot 75, per stuk. Deze zijn dus sterk gedaald bij enkele maanden geleden. De inkoopcombinaties noteerden de laatste 5 weken in de gewichtsklasse 6880 kg incl. BTW de vol gende prijzen: in de weken van 20.3 tot 3.4 en 5.4 tot 10.4 2,80, in de week van 12.4 tot 17.4 2,72 en in de weken 19.1 tot 24.4 en 25.4 tot 1.5 2,70 per kg. De groothandelsprijzen van hammen en schouders zijn de laatste week ook 15 k 25 cent per kg lager dan 5 weken geleden. In de prijzen van buikspek en ribben is de laatste 5 weken geen verandering gekomen. Van lever zijn de prijzen sterk gedaald. Volgens ontvangen kopiefakturen resp. uitvoerformu- lieren bedroeg in de week van 1923 maart de export van levende slachtvarkens 31.383 stuks, van geslachte varkens 2.887 stuks. Aan onderdelen (hammen, schou ders en ribben) werd in dezelfde week ruim 1000 ton geëxporteerd. Verder zal moeten worden afgewacht hoe de markt in de komende weken zal reageren. Door de adviescommissie wordt geen verdere daling van de prij zen verwacht. Ook in andere EEG-landen zijn de inter ventiemaatregelen reeds van toepassing. In Frankrijk en België heeft men namelijk resp. 1000 en 60 ton varkens vlees uit de markt genomen. SLACHTVEEMARKT De prijzen van rundvlees zijn de laatste weken opge lopen. Nog steeds zijn de aanvoeren van slachtrunderen hoger dan een jaar geleden. Nederland noteerde voor rundvlees in de week van 1924 april een gemiddelde marktprijs van 265,per 100 kg en ligt hiermee boven de oriëntatieprijs in de EEG, die thans 260,64 bedraagt. De gemiddelde marktprijs in de EEG van 256,70 bleef dus beneden de oriëntatieprijs. De prijzen van de vette kalveren zijn de laatste 14 dagen (periode 12.4 tot 24.4) lager, echter in de week van 26.4 tot 1.5 was de notering in Barneveld weer hoger, namelijk 3,70 tot 4,35 per kg. De gemiddelde markt- notering in de EEG bedroeg in de week van 19.4 tot 24.4 391,55 en in Nederland 375,43. Voor kalfsvlees •bedraagt de oriëntatieprijs in de EEG ƒ341,19. De ge middelde marktprijzen in de EEG en ons land liggen hier dus nog behoorlijk boven. Nederland exporteerde in de week van 1923 april 1680 ton kalfsvlees met als grootste afnemers de EEG- landen, West-Duitsland (773 ton) en Italië (718 ton). CONTAINERVERVOER Door de researchgroep voor Vee en Vleeswaren TNO bestaande uit medewerkers van het Instituut voor Vee- teeltkundig Onderzoek „Schoonoord", het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en N.V. Homburg is een proefplan opgezet om het transport van slacht varkens met grote en kleine containers na te gaan. Het vervoer van slachtvarkens met containers zou niet alleen de transportsterfte kunnen verminderen, maar tevens aanzienlijke nevenvoordelen kunnen bieden ten aanzien van de planning van het transport en het produktiever- loop bij de ontvangende bedrijven. Voor dit onderzoek was een subsidie gevraagd van 25.000,Besloten werd deze te verlenen. Reeds was door het Produktschap voor Vee en Vlees op verzoek van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf subsidie beschikbaar gesteld voor het vervaardigen van de bedrijfsfilm en de heropening van de nieuwe vee markt (Groenoordhal) te Leiden. Het voorstel om van de werkelijke kosten van ieder subsidie-objekt voor reke ning van het Fonds te nemen, werd goedgekeurd. Het bestuurslid de heer Goossens (slagerij en detailhandel) bracht voor de beschikbaar gestelde subsidies dank aan het Produktschapsbestuur. S. Door het rooien werd vanzelfsprekend de produktie- capaciteit verkleind, terwijl tevens extra kosten voor herinplant e.d. moesten worden gemaakt. En natuurlijk was er vooral de handicap van de lage prijzen. Daar staat tegenover dat de produktie, ondanks de vervanging, toch elk jaar gestegen is. Nu het jonge per ceel Golden snel in volle produktie zal komen, zit er nog een verdere stijging in op korte termijn. Verder moet in ogenschouw worden genomen, dat de vervanging veel minder kosten met zich meebrengt dan in de tijd met „normale" prijzen. Het plantmateriaal kon tegen lage prijzen worden aangeschaft en de palen (ge bruikt, maar nog goed) konden ook erg goedkoop wor den gekocht. Wat de kosten betreft, is het bedrijf dus betrekkelijk voordelig gemoderniseerd, verjongd en verbeterd. Bij •betere prijzen waren de inkomsten hoger geweest, maar zouden ook de kosten veel 'hoger zijn uitgevallen. Het bedrijf is er nu iklaar voor. GEBOUWEN EN MACHINES De eerste jaren na zijn komst in Baarland vond die heer Goud met zijn gezin (3 zoons, 9, 7 en 6 jaar oud) onder dak in de pastorie van de Gereformeerde kerk. Wegens de komst van een dominee moest hij echter naar wat anders omzien. Het werd een „pre-fabricated" houten woning, die in de boomgaard werd gebouwd) en groten deels door hem zelf in elkaar getimmerd. In alle opzich ten voordelig, zowel wat de kosten aan aankoop, van bouw als van bouwgrond betreft. Voor de opslag van werktuigen e.d. is er de beschik king over een in steen opgetrokken bedrijfsgebouw, in dertijd nog door de vorige eigenaar gebouwd). Erg dege lijk, maar naar de huidige inzichten onnodig hoog. Tegen woordig wil men bij voorkeur niet meer te veel naar de zolder, maar heeft men liever veel een flink vloeropper vlak. Aanvullend is er dan ook nog een houten bouwsel tegenaan gefabriceerd. Als belangrijkste machines zijn een Renault trekker en een Munckhof snelspuit voorhanden. De heer Goud verzorgt het bedrijf alleen, zij het dan dat zijn vrouw nogal eens bijspringt bij lichte werkzaam heden, terwijl vanzelfsprekend ook bij de pluk hulp nodig is. Al het fruit, behalve hetgeen naar het veilingkoelhuis te Goes gaat, wordt zelf gesorteerd. Dat gebeurt samen met collega-buurman Van Wingen, waarmede ook in andere opzichten een prettige samenwerking is. STEEDS VERNIEUWEN NOODZAKELIJK Uit de wijze waarop de heer Goud zijn 'bedrijf aanpakt, valt af te leiden dat hij nog vertrouwen heeft in de Nederlandse fruitteelt. Als hij dat niet had, zou hij zich niet zoveel kosten en moeite getroosten. Anderzijds wordt door hem onderstreept, dat hij ver wacht dat de concurrentie sterk zal blijven en dat de druk op de prijzen nog wel enige tijd kan aanhouden. Dat vooral ook, omdat men in Frankrijk nog weinig aan rooien schijnt te denken. De tijd dat men van 24 ha fruit voldoende inkomen kan verwerven, ziet hij niet meer terugkomen. Ook in andere bedrijfstakken is schaalvergroting noodzakelijk en moet men op de tenen staan om de ontwikkeling bij te houden; de fruitteelt kan hierop geen uitzondering maken. Juist daarom doet hij alles om zijn bedrijf op een goed peil te krijgen. Als men zich wil handhaven is dat een noodzaak. Het gevaar is groot dat men door de slechte prijzen de nodige investeringen en vernieuwingen achter wege laat. Maar wie niet tijdig verjongt en moderniseert, zal er waarschijnlijk in de toekomst niet aan te pas ko men, meent hij. Ook al is de crisis straks voorbij. Het is geheel stoppen of doorgaan, doch dan moderniseren. Op de plaats rust betekent een snelle achteruitgang. Al met al heeft de heer Goud hoop en toch ook wel een zeker vertrouwen, dat er in de nabije toekomst weer een redelijk inkomen met de teelt van fruit behaald zal kunnen worden. Maar dan voor ondernemers met een modern bedrijf (kleine bomen) van een redelijke omvang. Daarom streeft hij er naar aan deze norm te voldoen. A. v. O. C.AJl. Zevenbergen MOCHT DE PYRAMIN IN de bieten niet voldoende hebben gewerkt, dan is er altijd nog de mogelijkheid van bespuiting met Betanal over het gewas. Bedenk echter wel dat dit kortwerkende middel alleen maar onkruidplanten in kiemstadium de baas kan. Spuit U bij hoge temperaturen b.v. 25° C dan treedt gemakke lijk beschadiging op van de bieten. Daarom kunt U het best Betanal in de avond aanwenden. DE TIJD VOOR HET UITZAAIEN van stamsla- bonen breekt aan. Zorg er voor dat de struktuur van de grond in orde is, want de stamslabonen zijn hier voor gevoelig. Maak een vlak zaaïbed, want bij het machinaal plukken wordt dikwijls geklaagd over extra plukverliezen tengevolge van onregelmatig lig gend land, waarop vooral meerrfjige plukmachines moeilijk goed werk kunnen leveren. DE KALI, FOSFAAT EN DE HELFT van de stik stofbemesting kunt U reeds uitstrooien en een eerste grondbewerking toepassen. Maak de grond voor het uitplanten van de knol selderij niet te diep los, iets losser dan voor suiker bieten en zodanig dat de planten met hun korte wor tels net mooi aangedrukt worden in de vochtige laag. IN DE TWEEDE HELFT VAN MEI is het weer tijd voor het uitplanten van knolselderij. Bent U voorzien van plantmateriaal, ook van het goede ras? Ga nog eens langs uw plantekweker en dring er op aan dat hij stevige voldoende afgeharde planten levert en geen „sprot". De mooiste planten zijn diewelke 6 tot 8 echte bladeren hebben gevormd, waarvan er niet meer dan 400 planten per raam bij de planteteler mogen staan. BIJ HET SCHOONMAKEN VAN stallen worden veelvuldig middelen gebruikt die een sterke werking hebben. Zorg er voor dat deze buiten bereik van kin deren staan en dat niemand op enigerlei wijze van deze gevaarlijke middelen iets binnen krijgt. L 471/22 s

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8