Bezoek aan het bedrijf van de heer M. Goud te Baarland T Zoals U weet, is enige tijd geleden de heer M. J. Goud benoemd tot voorzitter van de Tuinbouwkom- missie der ZLM. De heer Goud woont te Baarland, waar hij een fruitbedrijf heeft dat 8.40 ha, dus 21 ge- met groot is. Hij is nog maar betrekkelijk kort in woner van de ,,Zak", want tot 1967 woonde hij in Schore. In zijn nieuwe verblijfplaats heeft hij het ech ter best naar de zin, zeker wat het leefklimaat betreft. De bedrijfsgebouwen staan op een centraal puni. Op de voorgrond bet onverharding. Wel zou hij natuurlijk ook graag hogere fruitprijzen willen, maar dat heeft niets met de omgeving te ma ken. VOORHEEN SCHORE Te Schore exploiteerde hij een bedrijf dat ca. 9 ha groot was, doch verspreid over 8 percelen, die tot maxi maal 4 km van elkaar lagen. Van die 9 ha was 4 ha bouwland, 3.70 ha was beplant met appels, peren en pruimen van uiteenlopende leeftijden en kwaliteit. Ver der werd 1.30 ha benut voor de teelt van klein fruit, namelijk frambozen, rode bessen, zwarte bessen en bra men. De versnipperde perceelsligging bemoeilijkte de be drijfsvoering, leidde tot tijdverlies en stond een vlotte bewerking in de weg. Ieder begrijpt dat zo'n aantal vrij kleine, onregelmatig gevormde en vrij ver van elkaar gelegen percelen nogal wat moeilijkheden opleveren. Doelmatig werken is vrijwel onmogelijk. Het is niet dat niets dat er ruilverkavelingen worden uitgevoerd. Weliswaar moet worden toegegeven dat een gevarieerd bedrijf ook voordelen kan hebben. Vooral de laatste jaren had de kombinatie van bouwland met groot fruit en klein fruit aantrekkelijke kanten. Het verlies bij de appels en peren kon door winst met bramen en frambozen soms weer vèr worden goed gemaaikt. Maar zo'n ingewikkeld bedrijf is praktisch niet bij te benen en op langere termijn ook niet aanbevelenswaar dig. Onder normale omstandigheden moet toch ook met een eenvoudiger bedrijfstype de kost te verdienen zijn. THANS BAARLAND Toen de heer Goud najaar 1967 de kans kreeg het be drijf te Baarland van de S.B.L. over te nemen, tegen in levering van zijn eigen grond te Schore, heeft hij na lang wikken en wegen besloten toe te happen. Daardoor werd hij eigenaar van één groot, rechthoekig, gemakkelijk per ceel goede grond van bijna 8*4 ha. Van de beschikbare oppervlakte was 2 ha beplant met 5-jarige spilvonmi appels, Rassen Cox's, James Grieve, Golden Delicious en Winston. Verder 2 ha 12-jarige peren (Conference, D. du Cornice, Hardy, Lucas en Bonne Louise) en 3 ha appels, 12 en 8 jaar oud, diverse rassen op matig tot sterke onderstammen. Een hoek van 1.40 ha was nog onbeplant. Het bedrijf was erg verwaarloosd. Daar hadden vooral in het jonge (5-jarige) gedeelte ernstig van geleden. Er waren nogal wat uitvallers en aan de overgebleven bomen was veel bij te spijkeren. Van bodemverzorging was in feite geen sprake ge weest, zodlat de heer Goud het eerste jaar geen gebrek had aan werk. Maar het resultaat van veel zwoegen was, dat het bedrijf na één seizoen al onherkenbaar op geknapt was. VERJONGINGSKUUR We zijn thans enige jaren verder en geleidelijk is het bedrijf wat de opstand betreft verder gemoderniseerd en uitgebouwd. Allereerst werd in 1968 de 1.40 ha „blote" grond 'be plant met Golden Delicious op 3.25 x 1.25 m, waarbij enkele rijen Rode Jonathan er tussen werd gevoegd voor de bestuiving. Dit perceel doet het uitstekend. Vorig jaar bedroeg de produktie al 5 kg per boom (13 ton per ha) en ddt jaar lijkt zonder tegenslagen het dubbele haalbaar. Het bij overname 5-jarige spillenperceel is aanzienlijk vooruitgegaan, hoewel voorlopig hiervan geen topop- brengsten te verwachten zijn. De beplanting zal aan de ruime kant blijven, daarom is er bij de Golden en Grieve op de rij nog een boompje tussengeplant. Het perenperceel is zonder meer goed, het voldoet aan vrij hoge eisen. Hier was dus weinig aan te verbeteren. Des te meer viel er echter te schaven aan de oudere appels. Van de oorspronkelijke 3 ha is al ongeveer de helft gerooid en vervangen door jonge bomen: Winston, Benoni en Rode Goudreinette, nauw geplant. Het rooien 'betrof: Yellow, Cox's Orange (op sterke onderstam, hard groiend en weinig dragend) en Goldien op sterke onder stam. Djt laatste ras gaf nog een vrij goede produktie Klaar voor de start van een nieuw seizoen. Ongeveer 1 ha staat thans nog op de nominatie voor vervanging. Dat is dan het resterende gedeelte van de 3 ha „oude" appels, die eerder zijn genoemd. Het betreft een paar rijen Laxton's Superb en nog enkele rijen Gol den op sterke onderstam. Als dit achter de rug is, zal er nog wel hier of daar een zwak plekje voorkomen, maar Zo ziet de pere-aanplant er uit. (25 ton per ha), terwijl de appels van goede kwaliteit waren: niet groot, doch glad en regelmatig van vorm en grootte. Maar de kosten van verzorging (snoei, pluk, e.d.) waren zoveel hoger dan bij de jonge spillen, dat ze toch voor de bijl moesten. Dat medie met het oog op de toekomst. BIJNA OP GEWENSTE PEIL De heer Goud streeft er namelijk naar het bedrijf op een zodanig peil te brengen, dat hij met normale prijzen mee kan doen in de concurrentiestrijd. Hij hoopt en ver trouwt op betere tijden dan thans, maar is van mening dat men daar alleen voldoende van zal kunnen profite ren als men een modern bedrijf heeft van behoorlijke omvang, met goede rassen. Deze Golden Delicious op IX is thans in het vierde groei- jaar en staat er zeer goed voor. Dit gedeelte werd gerooid en in de afgelopen winter herplant met Goudreinette en Benoni. in grote lijnen bezien is het bedrijf dan op een bevredi gend peil gebracht. Het ziet er dan als volgt uit: 2 ha peren; ruim 6 ha appels, met als sortiment: 25 Golden 16 Winston, 10 Cox's, 13 %Grieve, 16 (Rode) Goudreinette, 5 Rode Jonathan, 5 Benoni en 10 diversen o.a. Yellow en Lombartscalville. Bijna alles op IX (de grond is goed van kwaliteit), over wegend jong en nauw beplant. STIJGENDE OPBRENGSTEN De afgelopen jaren zijn niet gemakkelijk geweest. Het eerste jaar na de overname was de oogst klein, omdat de bomen wegens verwaarlozing weinig bloeiden en slecht vrucht zetten. (Zie verder pag. 8). De woning, die kortgeleden in de boomgaard werd gebouwd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7