Groeiregulatoren- algemene toepassing of incidenteel hulpmiddel? Mangaanbevattende fungiciden DINGEN VAN DE WEEK Consulentschap Tuinbouw Goes, H. J. MANDERSLOOT. Incidenteel kan van groei- remmers een dankbaar ge bruik worden gemaakt, Een algemene toepassing van deze middelen als routinebespui- ting moet zowel voor appels als peren zonder meer wor den ontraden. Groeiremming kan worden bereikt door gebruik van Alar-85, waarvan de eerste praktijktoepassingen vanaf 1967 dateren, en chloormequat (CCC), dat voor peren in 1970 werd toegelaten. In de afgelopen jaren is met beide middelen heel wat ervaring opgedaan. We willen hier nu niet uitputtend op percentages, veiligheidstermijnen e.d. ingaan. Deze gegevens staan vermeld in de publikatie „Bespuitingen in de Fruit teelt", blz. 43 e.v. Een belangrijke vraag die daar echter niet wordt beantwoord is, in welke mate, al dan niet jaar op jaar, deze middelen moeten (kunnen) worden ge bruikt. De opgedane ervaringen overziende is het wel duidelijk dat zeker niet voor ieder ras en voor de betreffende rassen een algemene jaarlijkse toepas sing de toekomst is. Incidenteel kan echter onder be paalde omstandigheden van deze groeiremmers een dankbaar gebruik worden gemaakt. Hoewel een der gelijk genuanceerd advies zich moeilijk laat omschrij ven, volgen hier nog enkele richtlijnen waarin de po sitieve maar ook de negatieve kanten van deze mid delen worden belicht. APPELS Op appels komt alleen Alar-85 als groeiremmer in aanmerking. Vele proeven en praktijktoepassingen zijn er in de loop der jaren op Cox's Orange Pippin uitgevoerd. Wanneer we de mogelijkheden bij dit ras trachten te overzien, dan zijn er naast de bekende po sitieve eigenschappen groeivermindering en meer opbrengst) helaas nogal wat negatieve resultaten: Een meeropbrengst kan teniet gedaan worden door te kleine vruchten. Mogelijk nadelige invloed op de vruchtdracht in het jaar na de toepassing. De mogelijke negatieve invloed op de bewaring maakt met Alar-8 bespoten Cox's Orange Pippin niet aantrekkelijk voor zeer lange bewaring. Alleen op zeer hard groeiende Cox's Orange Pip pin, dus in een noodsituatie, en bij bomen die in de overgangsfase van groei naar produktie verkeren, is deze toepassing verantwoord. Andere appelrassen waarbij toepassing incidenteel gewenst kan zijn, zijn hardgroeiende Winston en Ty- deman's Early. Op deze beide rassen zijn in het ver leden goede resultaten bereikt. PEREN Voor peren komt alleen CCC als groeiremmer in aanmerking (Alar-85 kan een nadelige invloed op de vruchtgrootte hebben en is duurder). Enkele kant tekeningen per ras: Bij Beurré Hardy is een goede groeiremming te bereiken. In proeven, dus in vergelijking met onbe handeld, werd bij jaarlijkse toepassing vanaf 1967 soms een hogere opbrengst over deze jaren bereikt. In andere gevallen bleven de behandelde bomen te klein en was daardoor de produktie te laag. Toch is bij dit ras een toepassing op hardgroeiende jonge bomen aantrekkelijk. Bij oudere bomen kan door toe passing over de koppen van de bomen een besparing aan snoeiuren worden bereikt. In het laatste geval moet men zich wel realiseren dat de invloed van CCC niet alleen op de sterk groeiende kop maar over de gehele boom merkbaar zal zijn. Dit kan gevaarlijk zijn bij bomen die onderin slechts een zwakke groei ver tonen. Bij Doyenné du Cornice is de groeiremmende in vloed van CCC vrij beperkt. Ook op Triomphe de Vienne zijn de resultaten minder positief. Een ten dens van verminderde knopaanleg is bij Conference aanwezig, zodat op dit ras geen CCC-bespuiting dient plaats te vinden. Op veel percelen in Zeeland) en West Noord-Brabant is het noodzakelijk om een mangaanibevattend fungicide toe te passen. Omdat er recentelijk enkele naamsveran^ deringen hebben plaatsgevonden en door de firima AAgrunol de produktie van AAstimulan-F werd beëin digd, volgt hier een overzicht van de huidige op de markt zijnde middelen: a. Mangaanbevattende schurftbestrijdingsmiddelen Dithane M 45 Luxan Captan M Ortho Mix AAstimulan Asepta-Mazin Brabant Zineb-Maneb „Fruit" Trimanin Vondozeb AAcaptan M Z Pol y ram Combi M (mancozeb) (maneb captan) idem (maneb zineb) idem idem idem idem (captan 4- zineb 4- maneb) (maneb metiram) b. Mangaan- en ij zerbe vattend schurft bestrijdingsmiddel AApirsan (thiram 4- manam 4- ferbam). Dit-middel is uitsluitend voor peren ontwikkeld. Vooral voor Con ference is het door het ontbreken van zineb een aan trekkelijk middel. Ook op andere rassen wordt er een zeer goede bladstand mee bereikt. Een nadeel is de kans op een mindere vruchtschilkwaliteit voor de gladschillige pererassen. KASSENTEELT EN KWALITEITSPRODUKTEN De tuinbouw is een moeilijk vak. Er worden nogal eens verliezen geleden. Een overvoerde markt (o, die E.E.G.!) zet daarbij de fruitteler de voet dwars. Maar één ding is zeker: wie een kwaliteitsprodukt aflevert, die zit nog het minst slecht. Die heeft een kans, ook in een tijd waarin afzet moeilijk is, zich wellicht staande te houden. Kwaliteitsprodukten dus. Maar wat is daarvoor be palend? Een goede zorg, dat spreekt vanzlef. Inclu sief een goede NPK-bemesting. De kalivoeding is daarbij in sterke mate belangrijk voor de kwaliteit. In de tuinbouw wordt al zwaar bemest. Dat geeft, speciaal bij kassenteelt, zoutoverlast. Een meststof die dit euvel mist, is kalisalpeter. Van deze NK-meng- meststof, met 13 nitraatstikstof en 46 zuivere kali, zijn beide bestanddelen direct opneembaar. Er blijft géén zoutrest achter, terwijl een optimale K- voorziening plaats heeft. Dit maakt kalisalpeter tot een goede meststof voor kwaliteitsprodukten, in het bijzonder voor de kassenteelt. c. Mangaanbevattende schurft/meeldauwbestrijdings- middelen, speciaal ontwikkeld voor Golden Delicious AAcaptan M S Luxan captan M S SM 55/maneb Goldion Orga Delicious (maneb 4- captan 4- zwavel) idem idem (mancozeb 4- zwavel) (maneb zwavel) Polyram Combi M S (maneb 4- metiram zwavel) Tricarbasul (maneb 4- zineb 4- ziwavel) AAstimasul idem Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes", H. J. MANDERSLOOT. AARDBEIENAANVOER NEEMT LANGZAAM TOE Langzaam gaat de aanvoer van kasaardbeien op de veiling in Kapelle-Biezelinge groter worden. Het aanbod van aardbeien uit de kassen op Zuid-Beveland wordt dagelijks geconcentreerd in Kapelle-Biezelinge aange voerd en tot nu toe waren er dan per dag steeds rond 10.000 doosjes te koop. Gezien 'het areaal was dat wat weinig en dat kwam door de dikwijls tegenvallende kilo opbrengst bij het ras Glasa. De prijs bleef goed op peil. In het eand van de vorige week was er een lichte terug gang maar daarvoor werden de goede kwaliteiten kas aardbeien steeds verkocht van 1,40 tot 1,60 per doosje met een inhoud van 200 gram. Aangenomen mag worden dat in de komende weken de aanvoeren van dit produkt 'belangrijk zullen toenemen. Uit de koude kassen 'begint de aanvoer van het ras Gorella en hiervan mag een grote produktie worden ver wacht. Wat de aanvoer van fruit betreft bleef er heel wat te koop bij de veiling in Terneuzen en in mindere mate in Goes en Krabbendijke. In Fijnaart werd woens dag 28 april de laatste fruitveiling van dit seizoen gehou den, dat was zes weken eerder dan het vorig jaar. Door het koude weer nam de vraag naar appelen toe en de beste partijen Golden Delicious deden tussen 65 en 70 cent per kg. De maat 6570 rmm werd verkocht rond 60 cent en voor de klasse I 60—65 mm werd tussen 50 en 55 cent per kg 'betaald. Winston was er ook nog steeds te koop. Wanneer de kwaliteit goed was werd tot rond en soms iets boven 80 cent per kg betaald. Con ference uit de c.a.cellen bleef gevraagd. De prijs van de grote maat steeg tot rond 1,20 per kg. Voor de middel maat werd rond 1,10 per kg betaald en de kleine maat werd verkocht voor 80 tot 90 cent per kg. Bij het dalen van de temperaturen nam de vraag naar Saint Remy toe en de prijs steeg tot tegen 70 cent per kg. Met belangstelling hebben we kennis genomen van het rapport van de z.g. Commissie van Soest dat is aangeboden aan de Staten Generaal. Het gaat over de vraag of de verschillen in belastingheffing tussen zelfstandigen en loontrekkenden leiden tot ongelijk heid in belastingdruk. Het is hier niet de plaats om uitvoerig in te gaan op dit rapport maar toch vonden we belangrijk om er op te wijzen dat de commissie tot de conclusie kwam dat het belangrijkste verschil punt in fiscale behandeling is, de voorziening van de oude dag voor de zelfstandigen. Daarom wordt er aan de Staten Generaal voorgesteld dit verschil op te hef fen door de mogelijkheid te openen om een belasting vrije pensioenreserve te vormen. Deze reserve zou dan in eigen bedrijf belegt kunnen worden. Er worden een heleboel voorwaarden genoemd waaraan voldaan dient te worden om deze reserve te vormen, maar dat zullen we niet behandelen. We vinden het belangrijk dat de Commissie van Soest met haar werk is klaargekomen en dat ze zulk een duidelijk advies over een voor onze bedrijfstak belangrijke zaak heeft uitgebracht. Het is wel duide lijk geworden hoezeer er een ongelijkheid is ontstaan op dit punt ten opzichte van de zelfstandigen en de loontrekkenden. Dit recht te trekken is niet meer dan een eis van recht en billijkheid en daarom hoen we van harte dat de Staten Generaal met spoed dit voorstel gaat be handelen en zal omzetten in een concrete regeling waar we wat aan hebben. We hebben de vorige week de verkiezingen gehad. Ze zijn anders verlopeh dan de meesten onzer had den verwacht. Opnieuw hebben we gezien dat veel gevestigde waarden en tradities overboord worden ge zet en dat we gaan naar een samenleving die anders van opbouw wordt dan we altijd hebben gekend. We weten niet welke regeringsploeg uit dit alles tevoor schijn moet komen. We hebben begrepen dat het een moeilijke zaak zal worden. Zeer veel beloften zijn er gedaan in de weken voor de verkiezingen. Aan onze organisaties is nu de taak om de gekozen volksver tegenwoordigers te houden aan hun woord, gesproken in de verkiezingstijd. We hébben genoeg vertrouwen in onze voorman nen om aan te nemen dat ze dit zullen doen maar uit ervaring weten we ook dat het zaak zal zijn om bij herhaling er op terug te komen want hetgeen wordt gezegd op een verkiezingsbijeenkomst is daarna soms snel vergeten. Het is te hopen dat er op korte termijn een oplos sing zal komen voor de regeerbaarheid van ons land want dat we hieraan dringend behoefte hebben staat vast. Het jaarverslag van de Nederlandse Bank heeft ons vorige week nog eens met de neus gedrukt op de economische feiten. Het gaat helemaal niet goed met ons land en de kans dat de wal het schip gaaf keren is groot. Dat zou in feite al lang zijn gebeurd indien er niet zulk een grote stroom van buitenlands kapitaal ons land was binnen gevloeid. Hierdoor is het werkelijke beeld nog wat versluierd geworden maar dat neemt niet weg dat de economische toestand aller minst gezond is. Wanneer we daarbij zien welke eisen er op tafel liggen van de vakbonden voor wat de loonontwikke ling betreft dan is dat om het hart vast te houden en zich in grote zorg af te vragen waar het heen moet. Dat de wal uiteindelijk het schip keert is een kei harde economische werkelijkheid maar dat wil niet zeggen dat de schok niet hard kan aankomen op het moment dat dit gebeurt. Er zal veel takt en wijsheid nodig zijn om te komen uit de impasse waarin ons volk op dit ogenblik ver keert. We kunnen niet anders doen dan waar mogelijk onze medewerking geven om alles zo g^ed mogelijk te laten verlopen maar tegelijk beseffen we dan maar al te duidelijk dat onze invloed bijzonder klein is. Voor wat de gang van zaken binnen ons gebied be treft moeten we deze week wel melding maken van het feit dat gedurende enkele nachten in de voorgaande week de temperatuur tot zeer lage waarden is gedaald. Er kwam op grote schaal nachtvorst voor. In Zeeland viel het betrekkelijk nog wel mee, maar landinwaarts daalde de temperatuur tot zeer lage waarden en voor zover thans bekeken kan worden is er nog al wat schade ontstaan aan de fruitbloesems en dan vooral bij de peren, hoewel er ook al berich ten zijn over bevroren appelbloemen. Ook de volle- grondsaardbeien en rode bessen kregen te lijden van de nachtvorst. Het is op dit moment nog te vroeg om te zeggen hoe groot de uiteindelijke invloed van dit alles zal zijn op de omvang van de komende oogst. Dat het niet steeds van een leien dakje gaat wisten we al lang maar we hebben het nog eens extra ge zien in de voorgaande weèk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6