VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Een gewaarschuwd man telt voor twee VERGADERING HOOFDBESTUUR DER ZLM OP MAANDAG 3 MEI 1971 GUNSTIGE RESULTATEN Naar aanleiding van vragen werd nader stilgestaan bij de toetreding van Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de EEG die nog steeds onzeker is. Als Engeland er bij komt gaan de andere drie gelijk mee. Vooral Frankrijk stelt echter nogal hoge eisen, die overigens voor een deel zeker gerechtvaardigd zijn. Struikelblokken voor Engeland zijn o.a. de zwakke positie van het pond sterling, het te betalen aandeel in de kosten van het EEG-beleid, benevens de suiker en boter uit sommige landen van het Gemenebest. De Engelse bevolking loopt niet warm voor de EEG. De agrarische sector is vooral beducht voor de con currentie bij de fruitteelt en de tuinbouw. De National Farmers Union heeft zelfs voorgesteld de tuinbouw en fruitteelt buiten de EEG te houden. In elk geval wil men hiervoor een extra lange overgangsperiode. De heer J. B. Becu benadrukte de problematiek in de akkerbouw door er op te wijzen dat door de loon stijging het inkomen van de boer snel achteruit gaat. De gerst dreigt een onrendabele teelt te worden en ook de tarwe levert zo weinig op, dat de graanteelt waarschijnlijk sterk ingekrompen zal worden. Als er bij de prijsvaststelling van de gegarandeerde produk- ten geen rekening wordt gehouden met de kostenstij ging, zal het bouwplan scheef getrokken worden. We krijgen dan een overproduktie van aardappelen, uien en te lage prijzen over de gehele linie. De vergadering benadrukte in dit verband dat de prijsvaststelling voor het oogstjaar 1972 dit najaar dient plaats ts vinden conform de Brusselse reglementen. GUNSTIG BOEKJAAR 1970 ZLM CEN prettig bericht voor onze- leden in deze tijd van steeds verder stijgende kosten, is het feit dat door zuinig beleid en enkele meevallende posten, de balans en exploitatierekening der ZLM over 1970, die aan de in juni te houden algemene vergadering zullen worden voorgelegd, een gunstig beeld vertoont. Zoals bekend, werd destijds in het kader van het opgestelde ,,5 jarenplan begrotingsbeleid" ervan uit gegaan dat de contributieverhoging de eerste 2 jaren ervoor zou zorgen dat voldoende reserves konden worden gekweekt om de verwachte tekorten van de laatste 2 jaren op te vangen. Het derde jaar (1970) zou den dan de inkomsten en uitgaven ongeveer in even wicht zijn. Door een aantal meevallende faktoren, heeft 1970 nog een goed batig saldo opgeleverd. Indien de kostenstijgingen in de komende jaren binnen de per ken blijven, zal eenscontributieaanpassing wellicht een jaar langer uitgesteld kunnen worden. Met het voorstel van de financiële commissie om van het batig saldo o.a. ƒ35.000,aan de algemene reserve toe te voe gen, ging het H.B. akkoord. Dit voorstel zal eveneens aan de komenle algemene vergadering worden voor gelegd. VERSTERKING VOORLICHTING IN toenemende mate wordt op de voorlichters van de ZLM een beroep gedaan. Vandaar dat kortgeleden de heer M. Boonman als E.S.V.'er werd benoemd. Een verdere versterking wordt echter nood zakelijk geacht. Het H.B. besloot daarom de heer A. M. Verbrugge te Colijnsplaat per 1 september a.s. te benoemen met standplaats te Zevenbergen of naaste omgeving en hem de kringen Altena-Biesbosch, Lang straat en Oost- en Midden-Brabant als werkgebied toe te wijzen. De heer Verbrugge is 25 jaar oud, N.H., ge huwd, één kind en heeft het diploma H.L.S. te Dor drecht. Met deze benoeming acht het bestuur de sector E.S. Voorlichting afgerond en meent dat de bezetting van deze afdeling de leden van de ZLM op velerlei wijze voldoende kan bijstaan. INTERGRATIE ZLM AFDELINGEN LIET H.B. bekrachtigde de voorgestelde integratie van de afdelingen Oostburg en Waterlandkerk je der ZLM tot de afdeling Oostburg en van de afde lingen Veere en Gapinge tot de nieuwe afdeling Veere/ Gapinge. ONDERWIJS 1/ AN de situatie bij het huishoudonderwijs van de ZLM gunstig genoemd worden, de vooruitzich ten voor het lager land- en tuinbouwonderwijs laten zich minder hoopgevend aanzien. De leerlingenaan meldingen voor het a.s. schooljaar zijn beperkt en een en ander kan bij voortzetting tot gevolg hebben dat in de komende jaren een aantal L.L.T.S.-scholen in Zee land zullen moeten worden afgebouwd. Gestreefd wordt de meest centraal gelegen L.L.T.S. te Goes, voorlopig gehuisvest te Kapelle, voldoende toegerust te houden. ZLM LAND- EN TUINBOUWBLAD C EN werkgroep uit de redakties van de verschil- lende organisatiebladen heeft zich in overleg met de C.L.O. voorzitters georiënteerd over een moge lijke nauwere samenwerking van de landbouwbladen. Dit met als uitgangspunt dat het volledige behoud van de identiteit van de organisaties behouden moet blij ven. De werkgroep ziet belangrijke voordelen in sa menwerking, zowel op het terrein van de kwaliteit, uit gebreidere berichtgeving als de mogelijkheid om de steeds verdergaande kostenstijgingen daardoor enigs zins op te vangen. Het bestuur nam met belangstel ling kennis van het aan de hoofdbesturen van de or ganisaties desbetreffende schrijven met de daarin ver werkte gegevens en was in principe bereid de samen- werkingsgedachte van de CLO landbouwbladen te steunen. Nadere concretisering zal afhangen van de verdere uitwerking van een en ander. ~y OWEL de voorzitter, de heer W. Koster, van de Coöp. Ver. Grond-, Pacht- en Taxatiebureau waarin ZLM en CBTB samenwerken, als de voorzitter van de Verzekeringsinstellingen der ZLM, de heer C J. v. d. Werff, konden gunstige geluiden laten horen, ten aanzien van het afgelopen boekjaar. De resultaten over 1970 van het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau laten een batig saldo zien dat aan de reserve zal wor den toegevoegd. De O.V.M. heeft naast een gunstig 1970 in het eerste kwartaal 1971 alweer een toename van 557 verzekerde voertuigen en het schadeverloop in de eerste drie maanden van dit jaar is niet ongunstig geweest. De heer J. B. Becu, voorzitter van de Coöp Ver Boekhoudbureau der ZLM, wees in zijn overzicht be treffende de gang van zaken bij het boekhoudbureau op het probleem om voldoende personeel te kunnen aantrekken en het ,,meer" werk dat de belastingver eenvoudiging voor het bureau met zich meebrengt Getracht wordt, aldus de heer Becu, om het werk toch op tijd klaar te krijgen en alle service te blijven geven die men van het bureau gewend is! BENOEMINGEN P)E vergadering besloot aan de algemene verga dering de volgende benoemingen voor te leg gen: Tot leden van het Hoofdbestuur namens de Tuin bouwcommissie de heer M. J. Goud te Baarland en namens de Veehouderijcommissie de heren C de Visser, Meliskerke en M. den Dekker, Hoedekens kerke. Tot lid van het Dagelijks Bestuur namens de Vee houderijcommissie werd benoemd de heer P. Lous te Aagtekerke en tot lid van het Dagelijks Bestuur na mens de Tuinbouwcommissie, de heer M. J. Goud te Baarland, onder voorwaarde dat de algemene verga dering hem tot hoofdbestuurslid zal benoemen. Aan het slot van de vergadering werd afscheid ge nomen van de heren D. J. Dees, 's-Gravenpolder en J. M. C. Ooms te Heyningen als Hoofdbestuursleden van de ZLM. De voorzitter dankte beide heren harte lijk voor al het werk dat zij in het belang van de Maatschappij hebben gedaan. BI. 21 ÜEN dezer dagen werden wij geconfronteerd met het volgende voorval. Een gelukkige vader van drie gezonde kinderen kwam tot de ontdekking, dat hij zijn laatstgeborene (april 1970) vergeten had op te geven voor de ziekenhuisverpleging, ambulante spe cialistenhulp etc. Hij was en is uiteraard verzekerd via de collectieve regeling van de ZLM bij de Z.H.V. Bedoelde vader was na deze ontdekking niet weinig opgetogen omdat hij meende nog 250,kraamgeld te kunnen inkasseren, terwijl hij voor het 3e kind geen premie verschuldigd was. Zijn teleurstelling was niet gering toen hij vernam, dat het recht op deze uitkering al bijna een jaar was vervallen. De schrik sloeg hem echter op het hart bovendien te vernemen, dat, indien zijn laatstgebo rene tussen april 1970 en maart 1971 in het zieken huis was terecht gekomen hij uit eigen portemonnaie alle kosten had moeten betalen! Hij mocht dus nog van geluk spreken, dat de strop tot 250,beperkt was gebleven! WIJ dachten goed te doen dit voorval onder ieders aandacht te brengen. Regelmatig komen wij op allerlei terrein op verzekeringsgebied verzuimen tegen. Bijvoorbeeld een nieuwe traktor, die niet werd opgegeven, een wijziging van het voertuig maar ook wel afschaffing van een verzekerd objekt. In prak tisch al deze gevallen is er geen sprake van opzet. (Zie verder pag. 15) In het maandblad „De Pacht" van april 1.1. is een arrest gepubliceerd van de Hoge Raad van 11 novem ber 1970, dat gaat over de berekening van inkomens- schade aan een pachter van een hoeve, die tevens daarvan voor 1/9 gedeelte eigenaar was. Of beter, dat 1/9 gedeelte behoorde tot de gemeenschap van goede ren waarin hij was gehuwd en was door een erfenis van de zijde van de vrouw in die gemeenschap geval len. Die erfenis was dus onverdeeld. Het stond in de gevoerde procedure van te voren vast dat de pachter als zodanig recht had op vergoe ding van inkomens schade. De strijd liep over de vraag t)f hiervan afgetrokken moest worden de rente die gemaakt kan worden van de kapitaalscha.de wegens de onteigening van het 1/9 gedeelte dat het aandeel vormde in de onverdeelde eigendom van de hoeve die onteigend werd. De deskundigen die de schadevergoeding in op dracht van de Rechtbank moesten vaststellen gaven als hun mening dat aan de ene kant de grond moest worden gewaardeerd als verpachte grond, maar dat voor aftrek van rente over vrijkomend kapitaal geen reden ivas omdat het aandeel van de echtgenote van de pachter van te weinig betekenis was om die rente aftrek te rechtvaardigen. De instantie die de onteigening vorderde, in casu de Gemeenten, bestreed het oordeel van de deskun digen. De gemeente stelde dat de onteigende in zijn kwali teit van eigenaar van het kapitaal dat vrij kwam door de onteigening een jaarlijkse rente kon maken van ongeveer 11.000,De gemiddelde bedrijfsuitkom- sten van de laatste 4 jaar bedroegen maar f 10.000, De gemeente meende op grond hiervan dat er geen recht op schadeloosstelling bestond omdat iemand die door verkoop van zijn bedrijf en belegging van het vrijgekomen kapitaal een hoger inkomen behaalt dan bij uitoefening van het bedrijf onredelijk hanaelt, als hij niet verkoopt. De rechtbank was het niet eens met de gemeente. In het onderhavige geval ivas mede-eigenares van het onverdeelde aandeel de echtgenote van de pach ter. Zij was het die krachtens het huwelijksgoederen recht zoals wij dit vanaf 1 januari 1957 kennen, die grond kon verkopen. Dit recht komt n.l. toe aan de echtgenoot van wiens zijde een goed in de gemeen schap is gevallen. De vrouw van de pachter kreeg een schadevergoeding wegens verlies van de grond, in het onderhavige geval 1/9 gedeelte van ruim f637.000, en de man een pachtersvergoeding van ruim f 41.000, De gemeente ging echter tegen het vonnis van de Rechtbank in cassatie bij de Hoge Raad. En met succes. De Hoge Raad overwoog dat de inkomensschade kan worden gevonden door het inkomen dat de onteigende vóór de onteigening geniet te vergelijken met het in komen dat naar schatting na de onteigening genoten zal worden. Voor een pachter-mede-eigenaar gaan door de onteigening twee inkomensbestanddelen ver loren n.l.: 1. de netto-opbrengst van het bedrijf 2. zijn aandeel in de pachtsom. Daarvoor komt in de plaats de rente van het kapi taal dat wegens onteigening van de hoeve wordt ver kregen. Niet van belang vond de Hoge Raad dat het hier ging over grond die van de zijde van de vrouw in de huwelijksgemeenschap was gevallen. In dat geval komt het n.l. aan op de vraag hoe groot de inkomens- schade is die voor de huwelijksgemeenschap door de onteigening ontstaat. Dat de vrouw de beschikkingsmacht heeft is nie1 van betekenis voor de vraag hoe groot de schade is. Bovenstaand arrest kan wellicht voor sommigen die met mede-eigendom zitten en met onteigening te ma ken hebben nog wel eens van belang zijn. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3