Wat op Liempde 1971 o.m. uw aandacht vraagt Het dunnen in de suikerbieten staat voor de deur KORTE WENKEN ROND DE SCHELDE ROOSTERVLOERSTAL OP DE TENTOONSTELLING „UEMPDE 1971" (Vervolg van pag. 11). DE ECONOMIE VAN HET MECHANISCH VOEREN iDIJ het overgaan van handvoeren op mechanisch voeren denkt men aan arbeidsbesparing en ar beidsverlichting. Blijkens een praktijkonderzoek is de arbeidsverlichting duidelijk aanwezig. Arbeidsbe sparing is er eveneens, doch minder bij de rijdende installaties. Bij mechanisch voeren stiigen de machi- nekosten, doch hier staat tegenover dat het vaak mo gelijk is om op de bouwkosten te besparen. De stij ging of daling van de diverse kostenonderdelen is vermeld in onderstaande tabel. Vergeleken wordt met handvoeren met een voerkar, maatschep en drinkwaterbakjes. De cijfers zijn deels verzameld op praktijkbedrijven en deels overgenomen van het I.L.B. Kostprijsveranderingen (in guldens per varken per jaar) onder invloed van het voersysteem. half automatische vol. Installatie: verrijdbaar brijv. automatisch arbeidskosten 1,35 2,21 2,09 machinekosten 1,16 3,46 6,63 bouwkosten 0 3,24 3,24 Totaal 0,19 1,99 +-1,30 Omdat voor het voeren minder tijd benodigd is be staat het gevaar dat men de controle ook wat gemak kelijker gaat nemen. Dit uit zich in de regel direct in slechtere resultaten. Als door de slechtere controle de groei daalt met 40 gr/dag, de VC stijgt met 0,1 kg voer per kg groei en het uit vals stijgt met 1,2 zal de kostprijs stijgen met 7,98 6,3,90 f 17,88 per varken per jaar. Konsulentschap Varkens- en Pluim veehouderij Noord-Brabant - Zeeland. BETONROOSTERS IN MESTVARKENSSTALLEN Het toepassen van betonroosters in mestvarkens- stallen heeft er toe bijgedragen, dat grote eenheden mestvarkens met weinig arbeid verzorgd kunnen wor den. Het dagelijks uitmesten in handwerk was een onaangename zware tijdrovende bezigheid. Om deze arbeid te vereenvoudigen had men twee mogelijkhe den, nl. automatisch uitmesten, of betonroosters ge bruiken in de mestruimte. Het automatisch uitmesten heeft weinig opgang gemaakt. De toepassing van betonrooster echter heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Niet alleen bij de nieuwbouw, maar ook de bestaande stal len zijn vrijwel allemaal omgebouwd tot drijfmest- stallen. De eerste betonroosters zijn gelegd in de mestgangen van de Deense stallen. Aan de hand van goede ervaringen is men verder gegaan. Thans ken nen we daarnaast in de praktijk stallen met gedeel telijk roostervloer zonder afscheiding van lig- en mestruimte en stallen met volledig roostervloeren. Het is bekend dat Limburg de bakermat is van stal len met volledige roostervloer. Aan de hand van gun stige ervaringen heeft dit staltype daar de laatste ja ren grote uitbreiding ondergaan. In Brabant komen ze in mindere mate voor. Daar zijn de laatste jaren ook goede ervaringen opgedaan met stallen met ge deeltelijk rooster, d.w.z. een dichte vloer achter de trog van 90100 cm en daarachter een rooster van 140150 cm. Bij toepassing van all-in all-out moet de voorkeur gegeven worden aan de gedeeltelijke roostervloer, omdat de jonge varkens nog een tijd de dichte vloer als ligruimte kunnen gebruiken. Bij alle stallen met gedeeltelijke of volledige roostervloe ren is een goede staltemperatuur zeer belangrijk! (IVE vraag is voor velen nog of de stal met volledig roostervloer invloed heeft op de mestresultaten t.o.v. de Deense stal met roosters in de mestgang. Hiernaar is in 1964 een onderzoek ingesteld op het proefbedrijf „De Vree" te Rosmalen. De proef resul taten hadden betrekking op de periode van december 1964 tot en met de zomer van 1967. Het aantal opge- Concluderend kan gezegd worden dat bii mecha nisch voeren de arbeidsverlichting zeer reëel is en dat de kostprijs ongeveer gelijk is aan die bij hand voeren, mits de controle uiterst zorgvuldig blijft ge schieden. Wordt de controle verwaarloosd, dan krijgt men al gauw met grote kostprijs verhoging te maken. Ir. M. CUSELL. legde dieren op de volledige roostervloerstal bedroeg 392 stuks en voor de Deense stal met roosters in de mestgang waren het er 394 stuks. Het technische re sultaat van dit onderzoek was als volgt: volledig roostervloer Deense stal gemiddelde voederconversie 3,32 3,31 gem. groei per dier per dag 574 gram 570 gram gemiddeld aantal mestdagen 116 117 uitval-percentage 6,63 2,79 Hieruit blijkt, dat, wat betreft het voederverbruik en de groeisnelheid, het geen verschil uitmaakt of de dieren gemest worden in een volledige roosterstal of in het Deense hoksysteem met roosters in de mest gang. Wat betreft het uitval-percentage kwam in deze proef wel een duidelijk verschil naar voren. UIERIN kan verbetering gebracht worden door de staarten van de dieren te couperen en verder door de hoogste eisen te stellen aan de kwaliteit van de roosters. Samenvattend kan gesteld worden dat de volledige roostervloerstal een goed bruikbaar huis vestingssysteem is, dat zelfs voordelen geeft, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Deze voorwaarden zijn gebaseerd op vooral in Limburg, maar ook in Brabant opgedane ervaringen en zijn: Men moet de hoogste eisen stellen aan de kwali teit van de roosters. Deze mogen geen scherpe kanten hebben en niet glad zijn. Dieren inleggen met gecoupeerde staarten. Zorgen voor een goede mogelijkheid van „bijver warming" in de winterperiode. De biggen tijdelijk de beschikking geven over een vaste ligruimte. Wanneer een volledig roostervloerstal aan boven genoemde voorwaarde voldoet, heeft dit systeem het voordeel dat: De dieren altijd een droge ligplaats hebben (ze kunnen de hokken niet bevuilen). Geeft daardoor een arbeidsbesparing. Men een grote kelderinhoud heeft waardoor het leeg rijden van de put maar 1 x in de 5 a 6 maan den hoeft te gebeuren. De nadelen van dit systeem van huisvesten zijn: Het is moeilijk de dieren op de consistentie van de mest te controleren. Men kan geen stro gebruiken. Dit laatste nadeel kan met enige moeite ondervan gen worden door in ieder hok een ruif te plaatsen waarin dagelijks een hand vol stro gebracht wordt. Al met al bezien zouden we willen stellen dat naast het al oudere Deense hoksysteem het volledig roos- tervloersysteem een goed bruikbare huisvestings methode van mestvarkens is. A. HEYMANS en A. ALBERS. (Vervolg Op SCHOUWEN-DUIVELAND zijn de weersom standigheden in de maand april zodanig geweest, dat er zeer voorspoedig gezaaid en gepoot kon worden. Het komt niet veel voor, dat al het voorjaarswerk achter elkaar afgemaakt kan worden. Behalve de maïs en bruine bonen zat met Pasen alles in de grond. De daarop volgende droge periode tot en met heden heeft ook zijn sporen achtergelaten. De goede struk- tuur had aanleiding gegeven wat dieper te bewer ken, met gevolg, dat ondiep zaaien plaatselijk minder gunstige resultaten te zien gaf te meer door de vol gende droogte-droogligging van het zaad onregel matige opkomst, niet alleen ten aanzien van de suiker bieten. Bovendien kregen we te maken met koud, schraal weer en vreterij (trips en bietenkevertje). Al met al kunnen we stellen dat 't resultaat van zo'n gun stig voorjaarswerk plaatselijk wat tegengevallen is by de opkomst. De chemische onkruidbestrijding verliep dit voor jaar ook niet naar wens. In de wintertarwe stond veel en groot onkruid, chemische bestrijding kwam tot nu toe mede door ongunstig weer niet volledig tot zijn van pag. 5) recht. Het resultaat van de bodemmiddelen zal even min geheel tot zijn recht komen bij te weinig neer slag, alhoewel bij verschillende gewassen met na- opkomstmiddelen nog goede resultaten te verkrijgen zijn. Het dunnen van de suikerbieten staat te beginnen. Trage en onregelmatige opkomst belemmert momen teel volop dunnen. De plannen om machinaal te dun nen meer dan vorige jaren zijn plaatselijk wat in de war gestuurd door genoemde onregelmatig heid in opkomst. De korrelmaïs was eind april reeds gezaaid. Vorig jaar moest er toen nog begonnen worden met zaaien. Begin april (8e) is het eerste perceel gezaaid. Gelukkig staat de maïs nog niet boven, want ze is nu niet bepaald een liefhebber van kou. Het totale areaal is 220 ha en bestaat hoofdzakelijk uit 2 rassen n.l. Pioneer en SM 92. Door gebrek aan voldoende zaai zaad zijn er nog enkele percelen met 't ras SM 159 ge zaaid. Het mooie weer houdt nog steeds aan. Gelukkig wat milder dan in april, maar toch zitten we zeer ver legen om wat neerslag. MOOIE WOORDEN, MAAR OOK DADEN 7 Het uitgelekte ontwerp-rapport van de S.E.R. dat deze zelf kennelijk tot na de verkiezingen had willen bewaren heeft als hoofdthema dat land noch burger gebaat zijn met een door inflatie geknakte economie. De sociaal-economische raad, die de voornaamste adviseur van de regering is, blijkt daarover opvallend eensgezind en de twee grote groeperingen erin over treffen elkaar haast in redelijkheid van wat naar hun mening nodig is om de jaren 1972 tot 1975 zo welva rend mogelijk door te komen. De vakcentrales stellen vast dat in dit verband een rem op de loonstijgingen onontkoombaar is, de werk gevers lijken bekeerd van hun tot dusver gereserveer de houding jegens allerlei vormen van loon die niet direkt in de konsumptie terechtkomt en: vermogens- aanwasdeling bijvoorbeeld en pensioenvoorzieningen. Gevaarlijk achten beiden het als steeds grotere geld- massa's in de beurs van winkelende mannen en vrou wen terechtkomen en de vraag naar artikelen dus la ten toenemen zonder dat een evenredige produktie- verhoging ertegenover staat. Nu is dit uiteraard niet de enige manier waarop inflatie in de hand gewerkt wordt al is het doorberekenen van loonsverhogingen C.A.R. Zevenbergen OVER ENKELE WEKEN IS het weer zo ver dat er gemaaid moet worden voor hooi en kuil. Dit gebeurt op veel bedrijven met een landbouwcirkelmaaier. Maar al te vaak wordt er veel te kort mee gemaaid waardoor er te veel grond in het voer komt en de her- groei te traag op gang komt. Zorg voor een stoppel van 4 a 5 cm. GOEIE AFSPRAKEN MET DE LOONWERKER is voor een goed verloop van de samenwerking nood zakelijk. Heeft U afspraken gemaakt voor het machi naal bietendurmen, dan moet U dat ook laten doen en de loonwerker later niet in de kou laten staan. Op de gemaakte afspraken worden dikwijls investeringen ge daan en ook een loonwerker kan geen investeringen doen zonder van werk verzekerd te zijn. in de prijzen natuurlijk wel een belangrijke. En ook een die zichzelf steeds meer probeert te overtreffen. Im mers als dingen duurder worden komen eisen tot loonsverhoging en die maken dingen weer duurder enzovoort. Bij een rondrit door ons eiland hebben we gecon stateerd, dat er weer heel wat aardappelen zija ge poot en ook behoorlijk wat bieten zijn geiaaid. Het dure pootgoed is dus blijkbaar niet nadelig van in vloed geweest op de uitgepote oppervlakte aan aard appelen. Steeds meer en meer worden de aardappel-ruggen snel met behulp van een frees tot de ware hoogte op gebouwd om daarna voor opkomst van de aardappelen met een bodemherbicide, eventueel gemengd met een contactmiddel, te worden bespoten. In bijna alle gewassen hangt tegenwoordig het wel slagen van onze bedrijfsvoering wel erg af van onze chemische slagvaardigheid. Hiervoor dienen we de aard en de werking van de bestrijdingsmiddelen goed te kennen en tevens te letten op de gevaren voor de grond, het gewas en de verbruiker. Verder zijn voor het juiste tijdstip van toepassing van de middelen de weersomstandigheden van groot belang. De zelfspui- tende boeren weten maar al te goed, dat het slagen van de chemische onkruidbestrijding hiermede staat of valt. In 't voorjaar echter liggen de kansen op wind stilte, een hoge luchtvochtigheid en niet te koud niet dagelijks voor het oprapen. Menige spuiter moet daar om soms dagen op de loer liggen om chemisch goed in de roos te kunnen schieten. Het bruine boekje geeft een veelheid aan recepten aan de hand waarvan wij onze koers kunnen bepalen, maar voor de uitvoering is vakkennis en ervaring een eerste vereiste. Thans zijn de CCC-bespuitingen in de wintertarwe over het algemeen in een vroeger stadium uitgevoerd dan in voorafgaande iaren. Een winstpunt is, dat deze bespuiting nu veelal gescheiden wordt van de M.C.P.A. bespuiting tegen distels, daar juist deze zo laat mogelijk bestreden dienen te worden en zodoende tevens een nuttig effect voor het volgende jaar ver kregen wordt. Op de sporadisch gelegen erwtenpercelen ziet het meestal blauw van de duiven. We onderscheiden daar bij drie groepen n.l. houtduiven, postduiven en wilde stadsmonumentenduiven. Van belang is, dat hier eens wat meer aandacht aan zou worden geschonken, want bij een verder afnemend areaal aan erwten lopen we de kans, dat hierdoor de erwtenverbouw op den duur niet meer mogelijk is. Een teveel aan schade kan in deze alleen maar ergernis geven. Buurman maakt me nog attent, dat het zondag 9 mei „Moederdag" is. Als we als huisgenoten allemaal ons beste beentje voor zetten, wat zal het dan ween grote feestelijke dag worden in ons zo mooie met bloe sem en prille groen getooide provincie. De moeders verdienen het om eens echt één dag in 't jaar speciaal in het zonnetje gezet te worden. 1T

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17