Wat op Liempde 1971 o.m. uw aandacht vraagt Kan stallenbouw goedkoop zijn? lH i m\m Het stankvraagstuk in de veredelingslandbouw en mogelijkheden ter beperking Pluimveehouderij 1971 in Liempde „Automatische reiniging" drie in één 11 Rij kslandbouwconsulentschap voor Boerderijbouw - Wageningen. 5470 500 500 4470 500 850 LU J 120 stal gve boxett l 1 hl P- TTITTTTT! '2tetkl1 L.j. ii i i i _i.i j 1 i J_ LLUi a-J "Wfnii rniwrTTi VQ.erkflk evt mecK voedering 1350 940 Konsulentschap Varkens- en Pluimvee houderij Noord-Brabant - Zeeland. |VE veredelingsbedrijven zijn sterk gegroeid in om- vang en komen vaak plaatselijk in grote aantal len voor. Daarnaast zijn er de niet-agrarische bewo ners die in steeds grotere aantallen op het platteland zijn komen wonen. Dit heeft tot gevolg dat het uit oefenen van een veredelingsbedrijf bemoeilijkt wordt door bepalingen in de hinderwet. In de praktijk is formeel bijna ieder landbouwbedrijf hinderwet-plich- tig. Vooral de reuk van varkens- en pluimveestallen wordt als een overlast beschouwd. De klachten die hierover bij de gemeentebesturen worden ingediend, hebben al sluitingen tot gevolg gehad en dat er nog meer zullen volgen is wel heel zeker. De controle op de voorwaarden die in de hinderwetvergunningen ge steld worden, zal meer aandacht krijgen. De stank waarmee we te maken hebben is in hoofdzaak de ven tilatielucht. Deze kan op verschillende manieren wor den bestreden. In de industrie wordt de mechanische methode toe gepast. Deze zijn o.a. verbranden, ozontoevoeging, wassen van de lucht. Deze methodes zijn voor de ver edelingsbedrijven praktisch wel uitvoerbaar maar economisch niet verantwoord. Daarom zal voor de veredelingslandbouw de chemische methode de meest bruikbare zijn. Deze bestaat uit de toepassing van deodoranten en bakteriastatika. De deodoranten kun nen in twee groepen worden ingedeeld, nl. de mas- keerders en de neutraliseerders. De maskeerders ver vangen de stank door een andere geur, en bij de neu traliseerders verdwijnt de stank in zijn geheel. De neutraliserende deodorant is het meest effectief maar ook kostbaarder. De meeste deodoranten zijn vloei stoffen die voor de verspreiding met water moeten worden gemengd. De verspreiding in de stal ge beurde voorheen meestal met een tuingieter over de looppaden. Dit kostte slechts weinig arbeid en wei nig investering. Het nadeel hiervan was, dat het sproeien iedere dag moest gebeuren. Daarom hebben de meeste fabrikanten gezocht naar 'n verspreiding die geautomatiseerd is. Dit is echter niet zo gemakkelijk omdat slechts een kleine hoeveelheid van het middel verspreid moet worden. Enkele deodoranten kunnen reeds automatisch worden verspreid, andere soorten zullen er nog wel bij komen. Bij de meeste middelen is de werking te kort en/of de automatisering duur. Dit heeft er toe geleid dat het I.L.B. te Wageningen een verspreidingsapparaat heeft ontwikkeld met een automatische doseerinrichting dat economische voor delen zou kunnen bieden bij de verspreiding van de juiste deodoranten. Daarom zal er op de tentoonstel ling te Liempde met dit apparaat gedemonstreerd worden waarbij verschillende deodoranten kunnen worden toegepast. M. JASPERS. „Bouwen is duur" is een veel gehoorde uitspraak, die door menigeen, die een stal of een huis heeft la ten bouwen, wordt bevestigd. Want, zegt men, het bedrag, dat uiteindelijk moet worden betaald, ligt al tijd hoger dan wat aanvankelijk overeen was geko men. Vaak is dit laatste inderdaad waar. De oorzaak ligt doorgaans of in een onvolledige afspraak, wat wel en wat niet in het overeengekomen bedrag is be grepen of in een toevoeging van bepaalde werkzaam heden tijdens de bouw. Het omgekeerde geval, nl. dat de uiteindelijk te betalen bouwsom lager uitvalt dan de aanvankelijk genoemde prijs zal zich weinig voordoen. Daardoor is het begrijpelijk dat de uit spraak „bouwen is duur" in de wereld is gekomen en ook blijft bestaan. De jaarlijkse stijgingen van lonen en prijzen werken dit voortbestaan nog in de hand. WAT IS GOEDKOOP? In dit licht gezien is de Vraag of stallenbouw goed koop kan zijn, een moeilijke vraag. Daar komt nog bij: wat is eigenlijk goedkoop en wat is duur. Afhan kelijk van - instelling en financiële positie zal de een iets goedkoop vinden, wat een ander misschien duur vindt. In dit geval zullen we een stal goedkoop noe men wanneer het te investeren bedrag duidelijk lager uitvalt dan de gebruikelijke bouwkosten. In plaats van „gebruikelijke" mag ook wel „gemiddelde" wor den gelezen. Over de juiste hoogte van die gemiddel de bouwkosten zullen we geen uitspraak doen. Daar voor zijn er te veel streekverschillen en daarbij spe len de snel stijgende prijzen van lonen en materialen een te grote rol. OP WELKE MANIER GOEDKOPER? Er zijn een aantal manieren waarop de bouwkos ten kunnen worden verlaagd en dus goedkoper kan worden gebouwd. 1. Door zelf aan de bouw mee te helpen kan op de post arbeidsloon worden bespaard. Vanzelfspre kend moeten de uren, die men zelf in de bouw steekt, ook worden gerekend maar deze worden vaak goed betaald. Voorwaarde is dat het bedrijf er niet onder lijdt; anders kunnen de bouwuren peperduur worden. Hoeveel tijd men als bouw vakker doorbrengt, hangt enerzijds van de be drijfsvoering af, anderzijds van de aard van het nieuwe gebouw, maar ook van de aanleg of inte resse om als bouwvakker op te treden. De in toe nemende mate in de handel komende bouwpakket ten werken de „doe-het-zelf'-aktiviteiten ongetwij feld in de hand. Het is wel duidelijk dat het uit eindelijke resultaat, wat de bouwkosten betreft gunstiger is naarmate er meer uren van beroeps bouwvakkers worden vervangen. Jarenlang is de mogelijkheid van zelfwerkzaamheid bij het bou wen in Nederland weinig benut, in tegenstelling tot bijv. Engeland. De laatste jaren begint dit dui delijk te veranderen en komen er nu ook in ons land meer goede voorbeelden bij. Op de Liempde-tentoonstelling op 12 en 13 mei a.s., kan de bezoeker wat betreft de pluimveehouderij weer volop aan zijn trekken komen. Zoals we de af gelopen jaren gewend zijn, worden ook dit jaar weer allerlei onderwerpen in het pluimveehok aan de orde gesteld zoals in een stand „Bedrijfsstructuur" waar voorlichting wordt gegeven over het bedrijfseconomi sche aspect, zoals begrotingen, boekhoudingen en fi nancieringszaken. Ook aan de verlichting wordt aan dacht besteed; in het bijzonder omdat sinds geruime tijd sommige pluimveehouders aangeslagen worden volgens een extra electriciteitstarief de z.g. piekbe- lasting. Dit geldt voor die pluimveehouders die in de speruren boven een bepaald KW-verbruik komen. Als gevolg hiervan vonden wij het wel interessant een stand in te richten over verlichting. In het alge meen geldt dat de aanleg van een gloeilampen ver lichtingsinstallatie relatief goedkoop van aanschaf is, maar dat de jaarlijkse exploitatiekosten hoog zijn. Het omgekeerde geldt voor een verlichtingsinstallatie voor T.L. Vandaar dat deze stand voor menige bezoe ker wel aantrekkelijker zal zijn. Spantgebouwen. Op het gebied van de bedrijfsge bouwen is er een deel van een spantgebouw te zien. Spantgebouwen ontlenen hun naam aan het feit dat dergelijke gebouwen relatief meer spanten hebben dan de traditionele bouw. De voordelen van spant gebouwen zijn in het algemeen: een snelle bouw methode, besparing op gordinghout en een eenvou dig systeem van bouwen. Dit laatste is vooral voor de zelfbouwers een aantrekkelijke zaak. Batterijen. De steeds maar voortschrijdende tech niek stelt ons telkens maar weer in staat nieuwe be drijfssystemen te ontwikkelen. Dit keer zijn er bat terijen te zien voor de gehele slachtsector. De firma L. de Puyt uit België en de firma Efé uit Duitsland tonen hier hun container batterij en voor slachtkui- kens. Voor de vermeerderaars uit de slachtsector is er de batterij van Big Dutchman voor slachtkuiken- moederdieren. Legnesten. De vermeerderaars kampen nog steeds met het probleem grondeieren. Vandaar dat in een stand legnesten de aandacht van de vermeerderaar wordt gevestigd op de punten waarop hij moet letten bij de aankoop van legnesten. Er zullen 3 legnesten worden getoond die het naar onze smaak in de prak tijk goed doen. Deze zijn: het Brabants individuele strooisel-nest; het Gelders individuele strooisel-nest en een automatisch legnest van de firma Coolen uit Nederweert. Kalkoenhouderij. In een stand kalkoenhouderij wordt de opfok van kalkoenen op de grond uitge beeld. Verder kan de kalkoenhouder allerlei infor maties inwinnen op zijn vakterrein. 2. Het gebruik van de juiste bouwmaterialen. Er ko men steeds meer bouwmaterialen op de markt. De snelle ontwikkeling van de kunststoffen is hier niet vreemd aan. Bij de keuze van de juiste mate rialen is een advies van een deskundige uit de bouwwereld zeker op z'n plaats. De duurste is lang niet altijd de beste en net zo min houdt goed koop ook slecht in. Een ander punt is het wel of niet gebruiken van tweedehands materialen. Het is zeker onjuist om deze voor algemeen gebruik aan te bevelen. Maar degene die het kaf van het koren weet te onderscheiden kan er een goede slag mee slaan. Wie zich op dit terrein niet goed thuis voelt doet verstandig om een deskundig advies omtrent kwaliteit en bruikbaarheid in te winnen. 3. In de loop van de tijd zijn wij een groot aantal eisen aan een stal gaan stellen, eisen van land bouwkundige en van bouwkundige aard. Wij zijn die eisen heel gewoon gaan vinden, zo gewoon dat we ze soms nauwelijks meer als eis voelen. Maar het is de vraag of ze allemaal wel zo noodzakelijk zijn. Daarom moeten we ons afvragen of we met verlaging van verschillende eisen enerzijds niet goedkoper kunnen bouwen en anderzijds de pro- duktie van de dieren toch geen geweld aandoen. Deze overwegingen hebben er toe geleid, dat men enkele jaren geleden is begonnen een vereenvou digd type ligboxer.stal op te zetten. De gebruike lijke eis om de dieren binnen te voeren is daar verlaten. Dit heeft tengevolge dat het stalgebouw aanzienlijk kleiner wordt; want de eetplaats van de dieren en de voergang komen buiten het ge bouw te liggen. Het is begrijpelijk dat daardoor de bouw goedkoper, wordt. Op de tekening is dit aan gegeven voor een vierrijige stal. Voor kleinere be drijven wordt de stal tweerijig genomen, waar door een heel smal gebouw ontstaat. Op de teke ning is de eetplaats in de lengte naast de stal ge legd. Het is ook mogelijk de eetplaats achter de stal te leggen. Daarvan is een voorbeeld te zien op het voorlichtingsterrein van de rijkskonsulent- schappen tijdens de werktuigendagen in Liempde. De ervaringen met deze vereenvoudigde ligboxen- stal met buitenvoedering stemmen over het alge meen overeen met de verwachtingen. De dieren kunnen het Nederlandse winterklimaat goed ver dragen en de bouw is goedkoper. De grootste aan passing wordt waarschijnlijk vereist van de vee verzorger. HET ANTWOORD Terugkomend op de beginvraag: „Kan stallenbouw goedkoop zijn" kan het antwoord gezien de drie ge noemde punten alleen maar ja zijn. Hoe goedkoop hangt af van de mate waarin aan de bouw wordt meegeholpen met gebruik van de juiste bouwmate rialen bij de mogelijk gebleken verlaging van eisen. Zoals reeds gesteld mag een en ander niet gaan ten koste van het dier, dus van de produktie. Van geval tot geval moet worden bekeken welke mogelijkheden het beste kunnen worden benut. Actuele bedrijfsapparatuur. In deze stand worden getoond: een eierwagentje volgens het idee van Ir. Boonman, Consulent voor Arbeidsvraagstukken in Wageningen. Een apparaat voor het wegen van voer uit silo's van de firma Landwerk en een stoomclaener voor de firma Kusters uit Venlo. We hopen dat wij ook dit jaar weer vele bezoekers uit de pluimveehouderij in onze stand mogen verwel komen. W. DE GRAAF. Het bewaren van melk in een boerderij tank zal in de nabije toekomst op steeds grotere schaal worden toegepast. Gebruik van een boerderijtank met hand having van de traditionele situatie en omstandighe den zal eerder meer dan minder arbeid vragen. De arbeidsbesparing is het grootst indien de melk recht streeks in de tank kan worden gebracht zodat een minimum aan handelingen nodig is. Automatische reiniging van melkleiding, boerderij- tank en van de eventuele noodzakelijke transport tank biedt gunstige perspectieven. Op Liempde wil len we tonen dat één automaat (drie in één) zowel de melkleiding, de boerderijtank en de transporttank kan reinigen. G. v. ROOYEN. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11