Pwh „Halffabrikaten" van kweekgoed bij openbaar aanbod Hypermodern glastuinbouwbedrijf te Oud Vossemeer 4 9 k i-wfffi w i Aan de rand van Oud Vossemeer, grotendeels ver scholen achter een dijk, staat een nieuw glascomplex dat een omvang heeft van ruim een ha. Voor West- landse begrippen is dat niets bijzonders, maar voor Zeeland behoort men met een dergelijk formaat bij de grootsten. De eigenaar van het hypermoderne tuinbouwbe drijf is de heer F. Hommel. Als merkwaardigheid valt daarbij te melden dat deze van beroep aannemer is, gespecialiseerd in grondwerk. De heer Hommel voelt zich evenwel dermate tot de tuinbouw aangetrokken, dat hij (piin of meer) uit liefhebberij een grote kas liet bouwen met een zware stookinstallatie. Het is dus als het ware een hobby-kas van extra forse afmetingen, zij het dan dat het toch wel de bedoeling is dat de kosten zullen worden gedekt door de baten. VERWARMING MEI AARDGAS De kas is van het modernste type, 2.20 m hoog onder de nok en voorzien van een aluminiumdek. Luchting, beregening, bemesting enz. zijn zoveel mogelijk ge automatiseerd volgens de nieuwste inzichten. Er is een zware verwarming, met een ketel die een capaciteit heeft van 2Va miljoen Kcal. Dat is meer dan voldoende voor de huidige oppervlakte, want er is rekening gehouden met uitbreidingsmogelijkheden. Als brandstof wordt aardgas gebruikt, wat uitstekend Aardgas is een schone brandstof, zodat in het ketelhuis alles blinkt of het pas grote schoonmaak is geweest valt. In het ketelhuis valt het op hoe schoon de boel hiermee blijft, alles blinkt je tegen. Het was uiteraard een gelukkige bijkomstigheid dat bij de bouw direct op het aardgasnet kon worden aangesloten, want momenteel is olie stoken duurder en omschakeling van zware olie op aardgas brengt vrij hoge kosten met zich mee. Voor de watervoorziening is een zeer groot bassin aangelegd, waarin het regenwater van de kassen wordt opgevangen. Het bassin heeft zo'n omvang, dat het in afmetingen overeenkomt met een behoorlijk zwembad. Bodem en wanden zijn bekleed met dik plastic. PERSONEELSVOORZIENING De dagelijkse leiding van het bedrijf berust bij de heer G. Dijkman. Deze is afkomstig uit de omgeving van' Apeldoorn, doch kreeg zijn praktische opleiding o.a. te Vleuten, een tuinbouwcentrum dichtbij Utrecht. In laatstgenoemde stad volgde hij ook de Hogere Tuin bouwschool. De heer Dijkman woont bij het bedrijf. Er stond namelijk reeds een woning met een landbouwschuur. Die schuur is omgebouwd tot een ruimte voor opslag en sorteren. Als bedrijfsleider heeft de heer Dijkman, 25 jaar oud, een zeer verantwoordelijke taak. Hij beslist in principe over wat en wanneer planten, hoe verzorgen, 'hoeveel en wat bemesten, wanneer water geven, enz. Kortom, hij regelt alles alsof het een eigen bedrijf is. Natuurlijk is er wat de grote lijnen betreft nauw over leg met de baas, maar wat de teelttechniek betreft is Mede op aansporing van de minister van landbouw stellen onderzoekingsinstituten als het Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond in Nederland te Alkmaar de resultaten van onderzoekingswerk ter beschikking aan bij het betreffende gewas belang hebbende kwekers. Het betreft hier in het algemeen zogenaamde half-fabrikaten, d.w.z. uitgangsmateriaal dat bepaalde gunstige eigenschappen gemeen heeft, maar dat door selectie verder moet worden veredeld. Dit deelt de bewindsman mede in antwoord op door het Tweede Kamerlid ir. Tuijnman, schriftelijk ge stelde vragen over drie door genoemd proefstation gekweekte nieuwe aardappelrassen, die met uitslui ting van anderen contractueel aan één ondernemer ter beschikking werden gesteld. Minister Lardinois zegt over deze uit 1964 dateren de aangelegenheid (toen vorenvermelde praktijk nog niet algemeen werd gevolgd), het volgende: In dat jaar is een overeenkomst tussen het proefstation en een naamloze vennootschap hier te lande gesloten, waarbij de onderneming zich verplichtte tot het be proeven, met name in het buitenland, van uitgangs materiaal van vroege aardappelrassen, waartegen over de vennootschap bepaalde exclusieve rechten ten aanzien van dit uitgangsmateriaal werden toege zegd. Toen de bewindsman na het verkrijgen door het proefstation van kwekersrecht voor de drie nieu we aardappelrassen bij het station aandrong op het doen van een vrijwillig openbaar aanbod, kon het station hieraan niet voldoen in verband met het be staande contract. Nochtans werd de vennootschap bereid gevonden vrijwillig een deel van haar mono poliepositie prijs te geven, waardoor het station een bijzonder aanbod kon doen. Aldus is ook voor de onderhavige rassen een eerste stap gezet voor aan passing aan de thans algemeen gevolgde praktijk. De bedrijfsleider, de heer G. Dijkman, bekijkt de ge oogste tomaten. De plukbak kan 360 kg tomaten bevatten en wordt via een schuif direct op de sorteermachine leeg gemaakt. de mening van de heer Dijkman doorslaggevend. Een handicap lijkt het ons daarbij, dat er geen collega's in de buurt zijn met een soortgelijk bedrijf om er varingen uit te wisselen en bepaalde punten te be spreken. De heer Dijkman wordt bijgestaan door twee vaste krachten, terwijl voor de pluk naar behoefte beschikt kan worden over los personeel, overwegend vrouwen en meisjes. Zo nodig is er ook hulp voor de andere werkzaamheden, b.v. het dieven van de tomaten. TOMATEN EN KOMKOMMERS In mei 1970, dus nog geen jaar geleden, werd de nieuwe kas opgeleverd. Die is toen nog benut met een (goed) gewas herfstkomkommers. Thans staan er tomaten in: ras Extase. Begin maert Het waterbassin is 120 x 25 meter in omvang en heeft een capaciteit van 5000 ma. is de pluk begonnen en toen we het bedrijf begin april bezochten werden er al flinke hoeveelheden geoogst. De prijs was toen ca. 20,per bakje van 6 kg, al thans voor de A-kwaliteit. Een bevredigend prijspeil voor deze tijd van het jaar, maar er waren nogal wat afwijkende vruchten. Als we dit schrijven is het in middels 22 april geworden. De prijs is gedaald tot ca. Een deel van het complex. Links op de achtergrond het ketelhuis, rechts de bedrijfsruimte, met aangebouwde woning. 16,per bakje, wat nog altijd gunstig is, te meer omdat de kwaliteit de laatste weken verbeterd is. Het aantal afwijkende exemplaren is aanzienlijk vermin derd. De prijs moet echter vrij hoog zijn, want de kosten zijn ook niet gering. Dat de lonen een forse post uit maken zal iedereen begrijpen, maar wist u dat met de verwarming ook een bedrag van ca. 5,per m-' ge moeid is? Globaal kan gesteld worden dat de bruto geldelijke opbrengst tenminste 20,per vierkante meter moet bedragen. Dan is er nog geen sprake van winst en zijn de kosten nog maar nauwelijks gedekt. Het glascom plex moet dus bruto ruim ƒ200.000,per jaar op leveren. Een hele opgave, maar het kan. De tomaten moeten daa ca. 14,per m2 opbrengen en de nateelt van komkommers nog eens ca. 6,a 7,Of het Boven het brede, met beton verharde middenpad zijn op regelmatige afstanden van elkaar 10 Priva's opgehan gen, die voor de extra C02 voorziening moeten zorgen. lukken zal moet natuurlijk afgewacht worden, dat hangt vooral ook van de conjunctuur af. Voorzover we dat konden beoordelen, zal het niet aan de heer Dijkman liggen, maar die heeft de prijzen ook niet in de hand. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9