TUINBOUW- KLANKEN Verhuur eens een echte fruitboom! Bloei van de tulpen vroeger dan vorig jaar! DINGEN VAN DE WEEK r\E telers van kasaardbeien hebben een start van het seizoen gehad die niet al te best was. De zeer vroege teelt, waarbij de planten vanaf half januari werden belicht en in de kassen werd gestookt, is een teleurstelling geworden, in de eerste plaats vanwege de kilo-opbrengst maar toch ook vanwege de prijs. Voortijdig praatje over verkiezingsuitslagen en onze land- en tuinbouw 7 Na enkele weken van schraal voorjaarsweer heeft het ook op SCHOUWEN en DUIVELAND lekker ge regend. Bepaald geen grote hoeveelheid, maar wel zodanig, dat daar, waar nog zaad of bolletjes droog- lagen, de ontwikkeling kan beginnen. Bijzonder wel kom was de neerslag voor de bespoten percelen met bodemherbiciden. We zullen hopen dat de middelen gedurende de droge periode niet te veel zijn afgebro ken waardoor de werkzaamheid aan kracht heeft verloren, met de nare gevolgen van dien. De uien van oogst 1970 zijn nog steeds niet geruimd. De telersprijs blijft teleurstellend, vanwege het vele werk in de sorteerinrichtingen bij het export-klaar maken. De Egyptische uien zijn ook weer aan de markt, met prijzen rond de 60 cent per kg, groot - handelsprijs. De vroege aardappelen die tijdig zijn gepoot staan boven. Indien de zware nachtvorsten uitblijven zou de aanvoerdatum van vroege aardappelen wel wat vroeger kunnen liggen dan vorig jaar. De tijd zal leren in hoeverre de aanwezigheid van voorraad oude aardappelen een prijsdrukkende werking zal hebben. Bij het kontrakteren van diverse bloemzaadsoorten, bleek een gering aanbod van Floxen en Leeuwen bekken. Compensatie is nu gezocht in andere soor ten. De praktijk zal uitwijzen of de voor onze streek nog nieuwe bloemsoorten aan de verwachtingen zul len voldoen. De bloei van de tulpen ligt aanmerkelijk vroeger dan vorig jaar. Indien de temperaturen de komende dagen aan de hoge kant zouden zyn, dan zullen met Moederdag weinig tulpen meer aangebo den kunnen worden. De achter ons liggende week heeft de handel in gesneden en getrokken tulpen een teleurstellend verloop gehad. De temperatuur was voor die handel dan ook aan de hoge kant. De stand van de meeste tulpengewassen in onze streek is rede lijk tot goed. Bij deze snelle ontwikkeling is het zaak de „vuur"-bestrijding niet te verwaarlozen. Wanneer een gewas flink is aangetast en er volgt een periode met warm en vochtig weer, kan een der gelijk gewas in een minimum van tijd afsterven. De gladiolen zijn geplant. Met meer dan gewone r\E laatste weken worden we steeds opnieuw be- paald bij berichten uit het Nederlandse bedrijfs leven die spreken van een minder gunstige gang van zaken. Reeds geruime tijd is duidelijk dat de industrieën alle mogelijke moeite hebben om de eindjes aan el kaar te knopen en de inflatie en kostenstijging bij te benen. De grote internationale concerns kwamen over de laatste maanden van 1970 allemaal met lagere winstcijfers en soms was de teruggang zeer aanzien lijk. Nu langzamerhand de berichten over het eerste kwartaal van 1971 binnenkomen blijkt dat er van ver betering meestal geen sprake is! Integendeel, soms is de verhouding tussen kosten en opbrengsten nog ongunstiger geworden! Het Akzo concern bracht be richten in deze sfeer en ook de Hoogovens maakten hiervan vorige week melding. Van Philips was al eer der bekend dat nog niet op een winstherstel gehoopt mag worden. Dat zijn dan de grote bedrijven. Bij de kleinere is het niet anders en dikwijls nog slechter gesteld. Vorige week hoorden we dat Tricobest, groot leverancier van o.m. panty's, een bedrijf met 900 werk nemers, surseance van betaling aan moest vragen. Het aantal voorbeelden zou met tal van andere uit gebreid kunnen worden. Laten we het niet doen, maar toch vaststellen dat er een allesbehalve geruststellen de ontwikkeling aan de gang is. Als mensen uit de land- en tuinbouw wisten we dat al geruime tijd maar thans blijkt dat het niet alleen tot onze sektor be perkt blijft. DEGIN april werd in het bekende T.V.-programrna „Voor de vuist weg" van Willem Duys o.a. aan dacht besteed aan de fruitteelt. Fruitteler Van Buren uit het Utrechtse plaatsje Tuil en 't Waal vertelde over zijn 4 ha groot bedrijf, over zijn moeilijkheden om de kost te verdienen en kondigde aan dat hij er mee wou stoppen. Tevens bood hij zijn fruitbomen (per boom) te koop of te huur aan voor stedelingen en nodigde iedereen uit om zijn bedrijf te komen be kijken, eventueel in de bloeitijd. Dan kregen ze gratis toelichting bij een rondleiding. Naar we hebben vernomen was het aantal reacties enorm groot. De uitzending was op vrijdagavond. De zaterdag en zondag daarop kreeg fruitteler Van Buren een stormloop te verwerken van vele honderden be zoekers, die een boom wilden huren. Van de 1600 bomen op het bedrijf, waren er in een paar dagen tijd al 700 verhuurd. De rest wil hij waarschijnlijk hou den, om straks aan de bezoekers eigen fruit te kunnen verkopen. Als we goed zijn ingelicht, worden enigszins uiteen lopende prijzen gevraagd. De produktie per boom wordt geschat en het aantal kilo's vermenigvuldigt met 35 cent. Eér* boom die op 30 kg wordt getaxeerd moet dus ruim een tientje opbrengen. De huurder heeft dan recht op het fruit dat in 1971 aan die boom groeit. De huurders worden ingeschreven en krijgen een nummer. Dat nummer wordt op de boom aangebracht. Men kan dan regelmatig komen kijken hoe de appel tjes of peertjes gedijen. Er wordt veel bezoek van de huurder verwacht. Er is daarom al een idee om „gratis" limonade aan te bieden, doch er een busje bij te hangen, waarin men naar eigen inzicht een bijdrage kan stoppen als men vindt dat de limonade dat waard is. Verder zal er Als U dit nummer van ons blad in uw bus krijgt is bekend hoe de uitslag van onze verkiezingen is. Voor uw WALCHERSE oorrespondent is het helemaal geen punt; daar we lid zijn van één der grote 5 kunnen we ons biljet evengoed invullen „aan de tafel" als in het geheime stemhokje. Wel zijn we erg benieuwd hoe de uitslag uitgevallen zal zijn. Velen zullen met ons wel eens geglimlacht hebben over de propagandavoe- ring! Want een minister die vriendelijke praatjes maakt met jongens op 't Dammonument is wel een glimlach waard! evenals de jovialiteit waarmee men geleerde heren met academische titels als prof., drs. enz. tuto yeert. Maar laten we geen zoutplakjes leggen, noch spij kers zoeken op laag water. Wij vinden 't zeer belangrijk dat de ontelbare splinterpartijtjes geen voet aan de grond krijgen. Want laten wij wel weten, hoe goed ook bedoeld en idealistisch begrijpelijk, er kan geen regeer kracht uitgaan van separistische groeperingen, als ouden belangstelling zien we de grootte van het landelijk uitgeplante areaal tegemoet. Van Schouwen en Dui- veland verwachten we geen noemenswaardige uit breiding. In Duiveland is meer geplant, maar in Schouwen, waar verschillende grote kwekers zitten is men vrijwel zeker van een krimp. Het zal evenwel nog even duren voor de areaalcijfers bekend gemaakt kunnen worden. P)EZE week zijn we als U dit blad ontvangt naar de stembus geweest. Met grote belangstelling wachten we af wat het Nederlandse volk zal bepalen ten aanzien van het beleid voor de komende jaren. Beloften zijn er in elk geval genoeg gedaan in de weken die voorbij gingen. Het zal er om gaan die be loften waar te maken. Hopeiijk zal er spoedig een rege ring gevormd kunnen worden die dan zonder twijfel een zware taak zal hebben om het financieel en eco nomisch beleid van het land in het rechte spoor te houden. Voor wat onze tuinbouwsektor betreft mogen we met enige voldoening vaststellen dat het allerslechtste fruitseizoen dat we ooit hebben gekend in de laatste jaren, is geëindigd op een wijze die we niet hadden verwacht. Dikwijls hebben we de opmerking horen maken dat de appels weer duur waren geworden. Zo zouden we het niet willen stellen. Ze waren beter in prijs dan we hadden verwacht! Maar wanneer we de afrekening van de veiling krij gen, blijkt het onderste regeltje toch meestal niet mee te vallen en om dat onderste regeltje gaat het toch uiteindelijk! We kunnen ons wel verkijken op Golden Delicious van 60 cent per kg maar in de eerste plaats kan niet alles voor deze prijs worden geleverd en ver der zijn vooral de koelkosten erg hoog. De gestookte aardbeien die nu aan de veilingen komen doen het veel beter. De prijs is niet gedaald en uiteraard doorlopend fruit te koop zijn. Al met al kan het een lucratieve business worden. VOOR NAVOLGING VATBAAR? IS dit idee van de heer Van Buren voor navolging vatbaar? Voorbehoud is o.i. zeker op zijn plaats. Voor stedelingen is het ongetwijfeld prachtig om een eigen boom in een echte boomgaard te hebben. De prijs speelt daarbij geen doorslaggevende rol, want velen zullen honderden guldens autokosten e.d. maken om regelmatig naer hun boom te komen kijken, die één of twee tientjes kost! Maar we zijn bang dat het zowel voor de fruitteler als voor de huurders straks teleurstellend zal ver lopen. De stedeling wil rust, hij wil genieten van de natuur. Wat zal er van die rust terecht komen als op weekeinden met mooi weer enkele honderden huur ders met familie of vrienden en bekenden „hun" boompje kom opzoeken? Zit men dan mannetje aan mannetje, stijf tegen elkaar gedrukt, in lange rijen boompje te kijken? Moeilijkheden kunnen niet uitblijven. Denk b.v. aan het sanitair. Men kan daar in verband met de aan wezige bomen allerlei grapjes over verzinnen, maar daar komt men niet mee klaar. Hoe moet het met de parkeergelegenheid? Denk aan de kans op onderlinge ruzies, beschadigingen, structuurbederf, de kans op diefstal en noem maar op. De massale verhuur van bomen aan honderden personen vinden we een grie zelige zaak, als men tenminste zijn bedrijf in stand wil houden over een reeks van jaren. Het is zeker geen oplossing voor de problemen van de beroeps fruitteelt! O. van diagen zonden, middenstands- en boerengroeperinge tjes, om van kabouters e.d. maar helemaal te zwijgen. Er blijven dan nog meer dan genoeg kleine over die mogelijk wel eens louterend of verantwoord kritisch zijn. Maar voor alle groepjes geldt dat ze separistisch gericht zijn en wat we nodiig hebben is een regering die namens de brede massa regeert. Dat hier, door afweging van de vele tegenstrijdige belangen wel eens groepsbelangen met hun vinger tussen de deur komen is niet altijd te voorkomen. Ook hopen we dat de opkomst groot zal zijn geweest. Wat ons opviel was dat velen zo ontzettend hun best deden om de jeugd te 'bereiken. En juist bij eerste keer dat we verkiezingen hadden met verlaagde leeftijd en geen stemopkomstplicht lieten juist de jongeren de mees te nietkomers tellen! Dat we dit „tuinbouwpraatje" met een politiek bab beltje beginnen ligt in 't feit dat we buiten onze per soonlijke interesse, ook voor onze landbouw met de grote L het zonder meer een levenskwestie vinden hoe we zullen worden geregeerd. Immers in iedere regering en in elk land is het ministerie van Landbouw één der moeilijkst te vervullen ministeries. Uiteraard wordtt aan elke regeerder (links of rechts doet niets ter zake) zéér hoge eisen gesteld. Maar in het bijzonder voor het minis terie van Landbouw heeft men een schaap met vijf poten nodig en die zijn echt wel zeldzaam. (Zie verder pag. 17) de kilo-opbrengst is beter. Een goede start maakten ook de telers van tomaten. Er zijn er tot nu toe belang rijk meer aangevoerd op de Nederlandse veilingen dan het vorig jaar in dezelfde periode. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen deelde mede dat er tot en met de derde week van april ongeveer 9,5 miljoen kg tomaten op de veilingen werden aange voerd tegen 8 miljoen kg in dezelfde periode van het vorig jaar. De laatste weken lag de prijs hoger dan het vorig jaar en hierdoor zal de gemiddelde prijs tot nu toe ho ger zijn dan in 1970. Dat betekent voor de telers dat de geldelijke opbrengst per m- aanmerkelijk hoger is dan een jaar geleden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen verwacht dat voor de maanden mei en juni de prijsperspectieven wat gunstiger zijn dan verleden jaar. Met de sla zat het de laatste weken ook goed. De aanvoer hiervan was nog al wat groter dan het vorig jaar in dezelfde periode en de prijs was gemiddeld belangrijk beter. Vooral in de week na Pasen werd de Nederlandse kassla duur betaald. Er was toen bijzon der weinig concurrentie van het buitenland en voor export was er een enorme vraag naar dit produkt, waardoor de prijs gemiddeld ongeveer 40 hoger lag dan het vorig jaar in dezelfde periode. Ook de kom kommers konden vlot worden verkocht tegen hogere prijzen. Gedurende de gehele maand april is dat het geval geweest. De grote drie van de Nederlandse glastuinbouw heb ben het tot op heden niet slecht gedaan en ook dat geeft hoop voor het verdere van het seizoen. De eisen die de consument stelt aan de kwaliteit zijn groot maar wanneer een goede kwaliteit in voldoende hoeveel heden geleverd kan worden blijken hiervoor ook goede afzetmogelijkheden te bestaan. S

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7