Nog net op tijd een regenbui Verlate aardbeienteelt met gekoelde wachtbedplanten KORTE WENKEN 17 TUINBOU WKLANKEN (Vervolg van pag. 7) Om een voorbeeld te noemen uit onze eigen kring. Onze veiling heeft grote financiële zorgen. En helaas ook andere veilingen in onze provincie. Het ligt voor de hand dat, mede door de steeds verder stijgende kosten er weer over fusie wordt gepraat. Drie jaar terug, toen deze kwestie ook al aan de orde was, werd van de zijde van het ministerie van Landbouw alle medewerking ver leend om voor financiële steun bij fusie in aanmerking te komen. Toen zijn de besprekingen echter niet gelukt en de subsidiemogelijkheden konden niet benut worden. Zal die er even positief tegenover staan als destijds? Hoewel we met het bepleiten van een groepsbelang ein digen, spreken we de hoop uit dat de verkiezingsuitslag in elk geval een zodanige uitslag mag geven dat er een sterke regering en een goede regeerbaarheid voor ons land uit voortvloeit. En voor onze agrarische bedrijfstak uiteraard een zeer goede minister van Landbouw! Met zorg in 't hart is er door de THOOLSE telers tot vorige week zaterdag toe uitgekeken naar een malse regenbui. Door het langdurige koude schrale weer lag er vooral op de wat zwaardere grond nog veel zaad dlroog, zodat de kieming van het zaad zeer onregelmatig verliep. Door de nu veel toegepaste precisie zaaimethode, wordt het zaad veelal ondieper gezaaid dan voorheen. Na het wel zeer mooie zaaibed dat wij dit voorjaar kon den maken, is het velen van ons tegengevallen dat het zaad door het uitblijven van enige regen, op veel plaatsen slecht tot ontkieming kwam. Gevolg hiervan was dat het bijvoorbeeld bij de zaai uien tot een onregelmatige op komst kwam. Door de (Droogte is op dit gewas de chemi sche onkruidbestrijding ook in de verdrukking gekomen, maar desondanks toch toegepast. Door te weinig vocht is de winterbloemkool ook niet tot voldoende ontwikke ling gekomen. Mede door de ook dit jaar weer opgetre- dèn vorstschade, zal de produktie van dct gewas zeker beneden het gemiddelde blijven. De vraag komt naar voren, waarom de telers niet in het bezit gesteld kun- C.A.R. Zevenbergen WANNEER U BIETEN NA of naast bieten heeft ge zaaid dan moet U de bieteplantjes wel goed in de gaten houden, want U kunt dan een aantasting van het bietekevertje verwachten. Heeft U geen grondbehan- dcling toegepast dan is bestrijding na opkomst de enige mogelijkheid. Hiervoor mogen de middelen Diel- drin en Heptachloor niet meer worden gebruikt. HOEWEL EEN BESTRIJDING van het bietekever tje na opkomst van de bieten gemakkelijk tegenvalt, kunt U toch nog wel een bespuiting uitvoeren met 3 kg Diazinon per ha of 2 kg Parathion. Bij voorkeur moet een bestrijding plaats vinden in de avonduren, omdat de kevertjes dan meestal naar de oppervlakte komen, waardoor ze beter kunnen worden geraakt door de spuitvloeistof. IVOSIT IS EEN GOED onkruidbestrijdingsmiddel in erwten. Het middel werkt zacht, doet geen schade aan de erwten, maar bestrijdt kleine onkruiden zeer goed. De omstandigheden voor het gebruik letten ech ter nauw, n.l. voldoende vochtige omstandigheden voor of tijdens de besvuiting zijn noodzakelijk. Soms zijn twee bespuitingen nodig om later bovenkomende onkruiden nog te bestrijden. ER WORDT VEEL GESPROKEN en geschreven over lucht- en waterverontreiniging. Ook als land- houwer kunt U Uw steentje bijdragen. Laat lege kunstmestzakken of lege fust van bestrijdingsmidde len niet overal rondslingeren. Deponeer restanten sproeimiddelen uit de sproeimachine niet in de water gangen, zodat het water wordt vergiftigd. Slordigheid is vaak ook noodlottig voor Uw kinderen, Uw vee of andere mensen en dieren. SOMMIGE OUDE VEESTALLEN op akkerbouw bedrijven zijn een bergplaats van oude rommel en vuil, zolder en wanden zijn gedeeltelijk verrot en voor veestalling zijn deze ruimten ongeschikt. Breek de veestalling af, maak de vloer glad en benut de ruimte voor machineberging of werkplaats. Bij nat weer in een niet drukke periode een mooi karwei. ELK JAAR OPNIEUW sterven er koeien aan de gevreesde kopziekte. Om dit zo veel mogelijk te voor komen moet de overgang van stal naar weide geleide lijk verlopen. Reeds op stal moet er een begin gemaakt worden met het voeren van kopziektekoek. Op zand grond waar geen kieseriet is gestrooid en op kleigras- land kan men gebrande magnesiet strooien vlak voor het inscharen tegen 30 kg per ha. DIT JAAR ZIJN ER VEEL nieuwe snijmaistelers. Is het U ook bekend dat stikstof strooien na opkomst veel schade kan veroorzaken bij de mais. Laat U dat niet overkomen en strooi voor opkomst van het gewas. IN NIEUW INGEZAAID GRASLAND kunnen mol len veel schade aanrichten. Voor de oude gangen die vermeld zijn met de grondbewerking worden weer nieuwe gegraven zodat de grasmat doorwoeld wordt en plaatselijk de zode te hol wordt. Probeer de mollen te vangen of te vernietigen met mollendood. nen worden van zaad, van een variëteit die minder vorst- gevoelig is. Op proefvelden op het eiland Tholen is toch duidelijk gebleken, dat sommige variëteiten heel goed de winter zijn doorgekomen. Dit in tegenstelling van andere die soms waardeloos waren! Het is toch jammer dat deze teelt eigenlijk weer op zijn retour is, want met zijn oogstwerkzaamheden kwam deze in een geschikte tijd omdat er dan uren beschikbaar voor waren. Het schijnt dat er dit jaar wel meer animo is voor de teelt van witlof, hetzij voor de trek of voor die wortel- produktie. De geldelijke opbrengst in deze teelt, is ge lukkig de laatste jaren op een goed peil gekomen, want juist van die gewassen waar nog een groot deel handen arbeid in zit, moet ons type bedrijven het nog steeds hebben. In de afzet van de warenhuisgroenten zit er dit voor jaar ook wat meer muziek, nu de slaprijzen flink gestegen zijn. Ook de radijsteelt in de warenhuizen heeft goed aan de verwachtingen voldaan, en dat geeft de volhouder weer wat moed en tevens wat ruimere contacten. Ook de teelt van snijbonen onder glas is de laatste jaren goed geweest, zodat men wel enigszins afgestapt is van het starre idee, dat men alleen heil kon verwachten van de grote drie. In wezen is een tafel met drie poten een wat te smalle basiis, want als één poot het begeeft, valt zo'n meubel om! En dian helpt het niet of men al zo econdrmsch mogelijk heeft getuind. 'Dat is ons in theorie soms wel eens wat teveel voorgehouden! Voorlichting zal toch altijd de beste vruchten afwerpen in samenwer king met het vrije initiatief van de onderscheidene telers. Inzonderheid in deze tijd, zal ieder van ons de moeilijk heden die er in sommige teelten zijn, goed moeten onder kennen, en in eigen verantwoording zijn bedrijf dienen te runnen. Juist de telers die een extra pijl, steeds bij de hand hebben gehouden, komen meestal met een gunstiger rendement voor de dag. Bij een teveel van bovenaf ge leid worden, zal nooit een gezonde tuinbouwgemeenschap gekweekt worden, omdat het altijd meer een begeleiden dcent te blijven! (Vervolg var pag 10) C. De groeitijd van de planten tot aan de eerste oogst duurt 54 tot 57 dagen (7*4 8 weken). D. Naarmate later wordt geplant, wordt ook de oogst- duur verlengd (lagere temperaturen - langere nach ten). Uit dit onderzoek kunnen we vaststellen dat de prak tijk, met een planttijd van 1 tot 15 juni niet slecht heeft gegokt. Alleen blijven we met de vraag zitten, waarom heeft later planten een lagere produktie tot gevolg? Gaan de planten door een langere bewaring in kwaliteit, dus produktie-vermogen, achteruit en wat is de oorzaak hiervan? Zolang we hierop geen antwoord weten, lijkt het verstandig om de reeds bestaande gebruikelijke plant tijd begin juni te handhaven. U bent dan het meest zeker van een goede produktie. Later planten blijft natuurlijk wel aan te bevelen als U persé naar een nog latere pluk tijd wilt. Men zal dan wel rekening moeten houden met het feit, dat de kg-opbrengst hierdoor wordt gedrukt. De mogelijkheid blijft dan altijd nog aanwezig dat de lagere produktie wordt gecompenseerd door een hogere kg- prijs. ONKRUIDBESTRIJDING De aardbeiteelt in Noord-Brabant is niet meer denk baar zonder een chemische onkruidbestrijding. Daarom is het ook erg dienstig iets te weten omtrent de moge lijkheden van een chemische onkruidbestrijding bij deze verlate teelt. Ook aan dit aspect werd aandacht besteed. De resultaten vindt U in de nu volgende tabel: PROEFTUIN BREDA Chemische onkruidbestrijding verlate aardbeien. Ras: Redgauntlet. Plantdatum: 1 juli. Bespuitingsdatum: 10 juli. Behandeling Opbrengsten kg/are kwal. I Venzar l>/2 kg/ha 73 83 Venzar 1 kg/ha 77 82 Schoffelen 102 80 DF VEESTAPE! VAN DF EEG Van de veestapel van de EEG in de periode van 1950 tot 1969 is die van varkens het sterkste toegenomen, n.l. van 26,5 miljoen tot 47,5 miljoen stuks. In 1959 telde de EEG 40,2 miljoen runderen; in 1969 waren dit er 52,4 miljoen. Het aantal schapen gaf een vermindering te zien van 19,7 tot 19,5 miljoen stuks en het aantal geiten een vermindering van 5 tot 2 miljoen stuks. Twintig jaar ge leden telden de zes lidstaten 5,2 miljoen paarden. Daar van waren er in 1969 nog 1,4 miljoen over. Een flinke toeneming gaf de pluimveestapel te zien, n.l. van 237 tot 386 miljoen stuks. In 1968/'69 wist de EEG voor 93,1 procent in de eigen vleesbehoefte te voorzien. Voor rund- en kalfsvlees was dit percentage 89, voor varkensvlees 98,8, voor schape en geitenvlees 79,3, voor paardevlees slechts 44,6 en voor pluimvee 97,8. CHAROLAIS - ZWARTBONT KRUISING STEMT TOT NADENKEN TONDER aan de waarde van de kruislingen (Cha- rolaisstier x zwart bonte koe) ook maar enige afbreuk voor de mesterij te willen doen, heb ik toch behoefte om op het artikel in ons Landbouwblad van 9 april met bovengenoemde titel te reageren. Ik vind het namelijk niet juist dat men stieren met ossen gaat vergelijken. Dit zijn dieren die niet te vergelij ken zijn, want een stier groeit over het algemeen sneller dan een os. Een stier moet men snel afmesten maar een os moet men eerst laten uitgroeien en pas afmesten op een leeftijd van 2Vz a 3 jaar. Als de kruislingep ossen waren geweest en de zwartbonten stieren, dan zou waarschijnlijk de ba lans omgeslagen zijn in het voordeel van de zwart bonten en ik zou steller van dit artikel willen vragen dit ook eens te proberen en te publiceren. Wat de soberheid betreft van de kruislingen kan ik omdat ik er geen ondervinding van heb niet oordelen. De prijs van de kruislingen van ƒ5,10 per kg gesl gewicht is misschien wel iets hoger, want hier in de streek deden de stieren (zwartbonten) in die tijd tot 5,dit is dus in het voordeel van de kruislin gen. Ook het uitgangsmateriaal, de kalveren van kruislingen zijn belangrijk duurder dan de zwart bonte kalveren. Bij vergelijking moet men hier ook rekening mee houden. Alles overwegende ben ik van mening dat er eerst meer praktijkproeven met dezelfde soort dieren moe ten worden opgezet, waarbij vcederverbruik, waarde van het kalf, de slachtkwaliteit en groeisnelheid bij gehouden worden alvorens men een oordeel kan vei len welk ras het beste rendabel is voor de veehouder' De voorzitter van de Veehouderij- Commissie van de ZLM, J. VAN HEYST. CONCLUSIE Uit deze tabel kunnen we afleiden dat Venzar bij deze teelt schade kan veroorzaken, welke kan leiden tot een oogstreduktie van ongeveer 25 Voorzichtigheid is daarom zeker nog op zijn plaats, mede ook met een eventuele nateelt in hetzelfde jaar. We dienen ook rekening te houden met het feit dat de hele teelt een kwestie is van een paar maanden. In deze periode moet de plant van niets komen tot volledige groei en tot produktie. Gelegenheid om te komen tot herstel van een even tueel opgelopen schade, ten gevolge van een onkruid bestrijdingsmiddel, is er eigenlijk niet. DE MAAND MEI OP HET ZUID-WESTELIJK LANDBOUWBEDRIJF (Vervolg van pag. 13) Maaikneuskuil. Hoewel het maaikneuskuilen om de 4 welbekende redenen snel is teruggelopen kan het voor enkele bedrijven nog een geschikte mogelijkheid geven. Hooiwinning. In de maand mei zal er om een goede kwaliteit te winnen ook voor hooi veelal gemaaid dienen te worden. Om de veldperiode van hooi te verkorten zou er veel meer aan hooi ventilatie gedaan moeten worden. Willen we de kostprijs van onze melk zo laag mogelijk houden, dan is het een eerste vereiste om uitstekend ruw- voer te wannen. Daarom dient er aan het inkuilen, het hooiwinnen en het telen van snijmais zoveel mogelijk zorg besteed te worden. Men kan er niet op rekenen dat de hooiperiode van 1971 weer zo droog zal zijn als die van vorig jaar. Onkruidbestrijding in grasland. In de akkerbouw wordt elk gewas bespoten tegen onkruid. Bij grasland is de behoefte veel minder, doch als er helemaal niets aan de onkruiden, zoals boterbloem, paardebloem, akkerdistel en kweek wordt gedaan, dan gaan deze onkruiden de goedie grassen overheersen. Dit is niet de bedoeling. De eerste drie onkruiden zijn goedkoop met een groeistof kort voor of in het begin van de bloei te bestrijden. Voor 25,aan middel per ha kunnen deze onkruiden gro tendeels worden opgeruimd. Stel njet uit tot het najaar of volgend jaar maar doe het nu. Kweek neemt in veel graslandpercelen ziender ogen toe. Deze kan niet worden bestreden zondier de goede grassen te doden. In juli/augustus kan goed resul taat worden behaald. Eerst een bespuiting met 20 kg dalapon/ha. Na 10 dagen kan het perceel dan worden gefreesd (liefst met een overtopfrees) en direkt weer worden ingezaaid met een graslandmengsel. Maak nu alvast plannen om uw slechtste perceel grasland deze zomer te verjongen. Diversen. Door regelmatig stikstof op gebloot grasland te strooien kan er veel ruwvoer voor de winter worden gewonnen. Mestflatten spreiden en bossen op afgegraasd grasland is bepaald geen luxe. Kopziekte bij het melkvee hebt U grotendeels zelf in de hand dankzij de magnesiet. Regelmatig strooien heeft zelfs op kopziektegevoelige bedrijven het grote gevaar sterk doen verminderen Het is echter zaak om waakzaam te blijven. Weid uw jonge kalveren alleen om op reeds gemaaid grasland. Hierdoor houdt U uw kalveren gezond. Dit is belangrijk voor de rentabiliteit van uw bedrijf in de toe komst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17