BETERE ONKRUIDBESTRIJDING TOPOGARD 50 Konsumptie-en fabrieksaardappelen met het nieuwe middel Liemde in de ring Alle machines voor de maïsteelt Liemde nieuws van het technisch onderzoek Kleurloos en weinig giftig. Veilig voor het gewas. Bestrijdt de gekiemde en ook de later kiemende onkruiden. Ook grassen worden bestreden. 14 De maïsteelt ondergaat dit jaar in ons land een spectaculaire uitbreiding: de oppervlakte maïs voor de korrel wordt verdubbeld (van 1000 naar 2000 ha) en de oppervlakte snijmaïs wordt zelfs verdrievou digd (van ruim 6000 naar ca. 17.000 a 18.000 ha). Bij deze ontwikkeling speelt de mechanisatie een belangrijke rol. Maïs kan thans namelijk geheel zon der handwerk worden verbouwd. Voor de teelt wor den enerzijds algemeen toegepaste werktuigen ge bruikt, anderzijds vraagt maïs ook speciale machines. Voor een goede opbrengst zijn een regelmatige stand en alleenstaande planten nodig. Deze kunnen worden bereikt door gebruik te maken van precisie- zaaimachines. De speciale maïsprecisiezaaimaohines worden bij voorkeur uitgerust met rij enstrooiers voor kunstmest. Snijmaïs moet worden geoogst met spe ciale maïshakselaars of met veldhakselaars. Deze ma chines voorkomen verliezen en hakselen het mate riaal zo kort dat het zich goed laat inkuilen. Bij deze hakselaars horen trekkers met veel vermogen en zelf lossende wagens. Voor de korrelmaïsoogst worden maaidorsers gebruikt. Deze moeten hier echter voor worden ingericht, o.a. door het monteren van een maïsverzetstuk, dat de kolven van de stengels ritst. Het stro, dat op 'het veld achterblijft, moet worden gehakseld voor het kan worden ondergeploegd. Hier voor zijn strohakselaars nodig. Met de uitbreiding van de maïsteelt zijn er vele nieuwe soorten en merken machines in ons land ver schenen. Het R.L.C. Landbouwwerktuigen te Wage- ningen wijdt dan ook de jaarlijkse demonstraties in de ring in Liempde ditmaal aan de mechanisatie van de maïsteelt. Het programma vermeldt ruim veertig machines, verdeeld over de volgende groepen: 1. grondbewerkingswerktuigen 2. maïsprecisiezaaimachines 3. spuitmachines 4. maïshakselaars en zelflossende wagens 5. maaidorsers met maïsvoorzetstuk 6. maïsstrohakselaars 7. stoppelbewerkingswerktuigen. De werktuigen zullen op 12 en 13 mei, telkens om 10.30 uur en om 14.00 uur worden voorgereden en be sproken door medewerkers van het Rijkslahdbouw- consulentschap voor Landbouwwerktuigen. In de voorlichtingsstand op terrein 0 zijn voor be langstellenden vlugschriften over de teelt van snij- en korrelmaïs verkrijgbaar. IIET Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wage- ningen toont op de Werktuigendag enkele re sultaten van het tuinbouwtechnisch onderzoek. Het gaat om nieuwe machines voor de tuinbouw, die door het ITT zijn ontwikkeld of om bestaande machines die zijn omgebouwd en aangepast. Bij deze machines zijn ook prototypen waaraan nog onderzoek wordt verricht, zodat men een indruk krijgt van enkele projecten waaraan momenteel door de afdeling „Werktuigen" van het ITT wordt ge werkt. De ITT-inzending is ondergebracht in de PRINS- kas op het Voorlichtingsterrein Tuinbouw. Bij de ver schillende inzendingen wordt toelichting door de be trokken onderzoekers gegeven. Een schudder-opvangcombinatie (S.O.C.) voor de fruitoogst. Dit is een zg. „stamschudder" voor struik- vorm en hoogstam bomen, met een klemhaak met 20 cm opening. De schudder is voor het eerst beproefd in 1970 voor het schudden van morellen en mirabel len. De capaciteit bedraagt 2024 bomen per uur (mirabellen); de schudtijd was 210 sec. per boom. Bij het ontwerpen van het schudmechanisme is ge tracht de bewegingen die zich voordoen bij het schud den van een boom of tak met de hand, mechanisch te imiteren. Door een stelsel van onbalansen, is men daar voortreffelijk in geslaagd. De schudder is ge bouwd op een zelfrijdend onderstel met hydraulische aandrijving. Ook het vastklemmen van de stam en het schudden gebeuren hydraulisch. De schudkracht is, onafhankelijk van het toerental van de onbalan sen, te variëren. Een motor van 35 pk zorgt voor de aandrijving van de hydraulische installatie. Een kleine schudder-opvangcombinatie (S.O.C.) Deze stamschudder is een kleinere uitvoering van de bovenbeschreven schudcombinatie en heeft een klemhaak met 13 cm opening. De schudder is geschikt voor het mechanisch oogsten van morellen, mirabel len enz. Een schudder met aftakasaandrijving. In Liempde zal voor het eerst een schudder met aftakaandrijving getoond worden, welke volgens het ITT-ontwerp is gebouwd door de Fa. J. M. van de Munckhof te Horst. Er is reeds veel belangstelling voor deze uitvoering, die het mechanisch oogsten in het komende seizoen voor meer fruittelers bereikbaar zal maken. De schudder is geschikt voor struikvorm en hoogstam- bomen. Een bessenoogster, gebouwd op een portaaltrekker. Een prototype van een geheel nieuw oogstprincipe is de bessenoogster welke gebouwd is op de ITT-por- taaltrekker. De opzet is, door pulserende luchtbewe ging het gewas in beweging te brengen, zodanig dat de bessen van de steeltjes loslaten. Hiertoe is op de trekker een grote ventilator gebouwd terwijl aan bei de zijden blaaselementen zijn aangebracht, voorzien van sleuven, die de pulserende luchtbeweging ver oorzaken. Deze oogstmachine, die een grote verbete ring lijkt ten opzichte van de handschudders, zal in het seizoen 1971 in de praktijk worden beproefd. Spoelen van bollen in stapelkisten. Van dit door het ITT ontwikkelde systeem is een maquette ge bouwd die in Liempde in werking getoond zal wor den. Prototype bessenoogster. Nevelspuit voor komkommers. Met een aangepaste nevelspuit kan in kassen een uitstekende ziektenbe- strijding bij komkommers uitgevoerd worden. Een besparing van 6080 op manuren en een bespa ring van 4060 op bestrijdingsmiddelen zijn, in vergelijking met de huidige werkwijze met slangen en spuitstokken, te behalen. Een nevelspuit, volgens ITT-ontwerp aangepast voor dit werk, wordt in Liempde gedemonstreerd. Nevelspuit voor komkommers. Nieuws in Plastic. De kunststoffenindustrie brengt nog steeds nieuwe producten op de markt die voor toepassing in de tuinbouw in aanmerking kQmen. Een aantal van deze nieuwe producten zoals: po- tyurethaanschuimplaten, gaasbakken, geperforeerde kratten en fust voor eenmalige verpakking zal in de ITT-stand getoond worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14