12 en 13 mei werktuigendagen 1971 VAN DE TERREINEN PLATTEGROND 11 OP LIEMPDE BLIKT MEN IN DE TOEKOMST Als op woensdag 12 en donderdag 13 mei a.s. de vlaggen op het in de Noordbrabantse gemeente Liempde gelegen buiten Velder weer wapperen tus sen het ontluikende groen van de fraaie bomen, zul len de tienduizenden bezoekers daar weer komen met het verlangen, wijzer te worden omtrent de toe komst van het boeren- en tuinders bedrijf. Het valt dan ook op, hoe laag de gemiddelde leeftijd van de bezoekers ligt: de jongelui, dikwijls al met een land- of tuinbouwopleiding achter de rug, interesseren zich voor de nieuwste ontwikkelingen, die hun bedrijfs resultaten in de toekomst zullen beïnvloeden. Velen vragen zich af, hoe het zal gaan met agra risch Nederland, nu het maxiplan van dr. Mansholt met zijn geweldige boerderijen, via een midiplan al bij mini is uitgekomen met een nieuw motto: niet de omvang van het bedrijf, maar het inkomen, dat men ermee bereikt, is belangrijk. De landbouwpresentatie met de demonstraties in de Ring als middelpunt, verdiept zich in nieuwe mo gelijkheden, zoals de volledig gemechaniseerde mais- teelt, die in de belangstelling staat omdat er behoefte is aan een produkt, dat een betere wisselbouw moge lijk maakt en omdat de maisteelt door het vormen van kernen een moderne bedrijfsvorm van landbouw lijkt in te luiden. Velen zullen met belangstelling kennisnemen van het geautomatiseerd voederen van mestvarkens, een stap verder op weg naar de geïndustrialiseerde land bouw met minder grond, minder handenarbeid, naar betere uitkomsten. Voor de vleesproducenten zullen zeker ook de rundveekruisingen, die in de stallen te zien zullen zijn, bijzonder interessant blijken. Pluim veehouders, die nog vertrouwen op een betere toe komst hebben, kunnen demonstraties zien met spe ciale spanten, waarmee men zelf hokken bouwt, ge zien de hoge bouwkosten een belangwekkend aspect. Op het tentoonstellingsterrein zal men weer naar hartelust kunnen kijken en vergelijken; alle moge lijke trekkers, land- en tuinbouwapparatuur zullen daar opgesteld staan en eventuele kopers kunnen alle mogelijke onpartijdige voorlichting krijgen. Op het demonstratieterrein zal weer, als gewoonlijk, al les in vol bedrijf kunnen worden bezichtigd. Tussen de grote machines zal men de kleine stands vinden, die kleiner gereedschap en andere hulpmid delen aanbieden; ook daar houdt men de nieuwste ontwikkelingen bij, die de aanschaf verantwoord maken. Iedere boer, elke tuinder, iedereen die ge ïnteresseerd is in de mechanisatie notere 12 en 13 mei in zijn agenda! DE TECHNIEK GAAT STEEDS VERDEK Zo groot is de belangstelling van inzenders voor de komende Werktuigendagen te Liempde dat, zoals voorzitter Dobbelsteen tijdens de persconferentie ont hulde, de druk van de voorlopige catalogus moest worden uitgesteld omdat er na de sluiting van de inschrijvingstermijn nog zoveel aanmeldingen bin nenkwamen. Een en ander brengt ook mee dat de tentoonstellingsruimte moest worden uitgebreid en dat de demonstraties weer meer terreinen in beslag zullen nemen dan voorgaande jaren. Uiteraard zullen er weer veel nieuwe machines worden vertoond, zoals een slotenreiniger, onmisbaar in het waterrijke Nederland, die met behulp van sneldraaiende opvoerkettingen de vruchtbare bagger tot ver over het land brengt. Een precisiezaaimachine maakt het mogelijk bonen te zaaien bij de door touw weer sprake van nieuwe factoren, zoals de vochtig heid. Grafieken en tekeningen zullen inzicht geven in de rol, die de verschillende apparaten hierin spelen. Verspreid over het terrein zullen de lichte trekkers en kleinere gereedschappen kunnen worden beke ken en beproefd, zodat de tuinder tijdens zijn jaar lijks bezoek aan Liempde als het ware een groeifac tor aan zijn bedrijf kan toevoegen door zijn kennis van alle hulpmiddelen bij te houden en aan te vullen. NIEUWSTE TUINBOUWONTWIKKELINGEN In boomkwekerijkringen zijn de deskundigen het niet eens, of men op den duur op grote schaal zal overgaan op pottencultuur of dat men als voorheen gebruik zal blijven maken van de natuurlijke vrucht baarheid van de grond. Zeker is, dat de belangstelling voor de eerstge noemde teeltvorm toeneemt; men roemt de langere planttijd, de betere kans op hergroei, de presentatie, die vooral in de tuincentra meetelt en het gemakke lijke vervoer. Voor bedrijven op minder vruchtbare grond is ook de onafhankelijkheid een gunstige factor; men zou nog pottenteelt kunnen bedrijven op beton of plastic. De samenstelling van de aarde in de pot ten is gemakkelijk nauwkeurig te regelen. Gezien al deze gunstige kanten neemt de belang stelling voor de pottenteelt toe. In de afdeling tuin bouw zal men uitgebreide voorlichting kunnen ont vangen over deze nieuwe vorm van boomkwekerij. De toenemende belangstelling van de landbouw voor de produkten van de extensieve tuinbouw, die op vele bedrijven tot omschakelingen heeft geleid en nog zal leiden, vraagt een verder ontwikkelde me chanisatie dan voorheen op de bedrijven noodzake lijk was. Zo zijn er speciale voorzieningen als men wil overgaan op de mechanische peulenteelt, waarbij ook het plukken machinaal moet gebeuren. Deze en dergelijke ontwikkelingen werken ook het vormen van zogenaamde spruitenkernen in de hand. De tuinbouwvoorlichting, die als altijd weer uit gebreid ten dienste van de bezoekers der Werktui gendagen zal staan, besteedt ruime aandacht aan deze ontwikkelingen. Een spectaculaire vorm van mecha nisatie zal de bonentouwwever zijn, speciaal voor de Werktuigendagen uit Amerika geïmporteerd. Het is een apparaat, dat op een trekker wordt bevestigd en dan tussen tevoren in de grond geslagen stokken een keurig patroon van touw weeft, waartegen straks de bonen zullen hangen. Ook de bloemisterij toont al belangstelling voor deze machine en de augurken telers zullen zeker ook graag de mogelijkheden eens bekijken. LEERZAAM VOOR DE BLIJVERS De boerenwereld beleeft moeilijke tijden. Alleen in Nederland hebben in betrekkelijk korte tijd meer dan tweeduizend boeren de wens te kennen gegeven, hun bedrijf met saneringssteun te willen beëindigen. Gelukkig zijn er nog tienduizenden blijvers over, die goed op de hoogte moeten zijn en blijven van de vele mogelijkheden. Machines en andere kostbare inves teringen moeten zorgen voor de juiste aanvulling of vervanging van de menselijke arbeid. De investering van een half miljoen gulden per werkkracht, zoals een eenmans melkveehouderij die vraagt, wordt in geen enkele bedrijfstak, ook de industriële niet, zelfs maar benaderd. Nu de stijgende arbeidslonen de nieuwbouw onbereikbaar kunnen maken, stijgt de belangstelling voor zelfwerkzaamheid op dit gebied. Het Consulentschap voor de Boerderij enbouw zal onder andere een nieuw soort houten spanten laten zien, waarmee men bij betrekkelijk lage kosten stal len of pluimveehokken kan bouwen of uitbreiden. Hetzelfde consulentschap vraagt weer de aandacht voor de ligboxenstal, waarvoor de belangstelling stij gende is en waarover gebruikers enthousiast zijn. De daarbij behorende melksystemen zullen zowel in de voorlichtingsstands als op het tentoonstellingsterrein worden toegelicht. Al zullen de blijvers niet streven naar de geweldige veestapel, waarvan de vroegere Mansholtplannen sprake was, uitbreiding zal toch dikwijls nodig zijn. Wat betreft de nieuwe opzet en De uit Amerika geïmporteerde „bonentouwwever", die een enorme verlichting van handenarbeid geeft bij de bonenteelt. Een precisiezaaimachine maakt het mogelijk de bonen te zaaien bij de door touw ver bonden steunen, de bijbehorende uitrusting kan Liempde 1971 een nuttige wegwijzer zijn. verbonden steunen, in elkaar gezet door de splinter nieuwe bonentouwwever uit Amerika, die vóór de Werktuigendagen al enkele dagen op diverse bedrij ven zal proefdraaien. Nu de markt voor landbouwmachines steeds dich ter bij het verzadigingspunt komt, zullen de verfij ningen en de nieuwe gebruiks- en aanbouwmogelijk- heden de aandacht vragen. De belangstelling van de agrarische wereld blijkt uit de stijgende omzetcijfers; meer dan ooit is ieder manuur er één en Liempde biedt traditioneel een unieke gelegenheid tot kijken en vergelijken, zo belangrijk als men op het punt staat een grote aanschaffing te doen. Ook de groeiende veredelingslandbouw krijgt de aandacht. Volgens de heer Wilbers, directeur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw telt ons land nu al evenveel varkens als fietsen! De met de varkenshouderij samenhangende mestgeuren wor den nu bestreden met deodoranten en ook die zullen in Liempde worden gedemonstreerd. De tuinbouwers zullen graag de portaaltrekkér van het I.T.T. aan ihet werk zien, die met ventilatoren luchtstromen opwekt, bestemd om bessen te oogsten! Woensdag 12 en donderdag 13 mei zal Liempde weer het tradionele agrarische trefpunt zijn, nadat Ir. A. de Zeeuw, algemeen directeur van Bedrijfs ontwikkeling Landbouw, de officiële opening heeft verricht. Het wordt de bezoekers weer gemakkelijk gemaakt: honderdveertig treinen zullen stoppen bij de twee daagse speciale halte bij de ingang van het terrein en zonder twijfel zal de nieuwe rondweg om 's-Her- togenbosch dit jaar de vlotte doorstroming van het verkeer ten goede komen. De toegangswegen zijn dui delijk aangegeven en de parkeerterreinen bieden ge noeg ruimte voor allen, die geïnteresseerd zijn in de nieuwste ontwikkelingen op land- en tuinbouw, die in Liempde zichtbaar worden. VEEL AANDACHT AAN DE TUINBOUW Mensen, die het weten kunnen, zeggen dat de tuin bouw in Noord-Brabant, die sneller groeit dan waar ook in Nederland, zo'n vlucht heeft kunnen nemen dank zij de steun van het consulentschap voor de tuinbouw, dat voortdurend nieuwe mogelijkheden onder de aandacht van de tuinders heeft gebracht. Liempde zal ook nu weer een goed beeld geven van de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied. Zo zal het zoeklicht vallen op de vollegrondsteelt van aardbeien, waarvan wel eens wordt gezegd dat men daarin nog snel veel geld kan verdienen, maar dan moet alles wel volgens de nieuwste systemen gebeuren. Kardinale punten zijn het rooien van oude planten en de grondontsmetting en op dat punt wordt in Liempde ruime voorlichting gegeven. Wat grond- ontsmetting betreft zal men zelfs kunnen kiezen uit verschillende systemen; het inbrengen van de ont smettende stoffen, wat onder hoge druk gebeurt, is vakwerk, waarbij de veiligheid goed in het oog moet worden gehouden. In de kassen, waar diverse constructiefirma's hun mogelijkheden tonen, zal de verwarming en speciaal die met aardgas, in het middelpunt van de belang stelling staan. Voor duizenden tuinders staat immers de omschakeling voor de deur, die bezinning vraagt, bijvoorbeeld op de keuze van de brander. Een uitge breide collectie daarvan zal in Liempde te zien zijn, evenals de complete beveiliging, in de wandeling „aardgastrein" genoemd; uiteraard is er deskundige voorlichting, zowel bij de keuze als bij de financie ring. De Gasunie zal zorgen voor oriëntering over aansluitingsmogelijkheden en tarifering. Ook bij de CO^-bemesting zal de rol van het aardgas steeds be langrijker worden en in de klimaatbeheersing is al- A Peaeninstal la B Souit- en neve 1instal 1a- ties. cirkelnaaiers hefmas ten C Ploeqen, eoaen, zaaien, combinatiewerk tui oen 0 Machines voor qrondbewer - kina, zaaien, transoort, maai- en hooi bouwwerktui oen, kunstmest- en stal- meststrooiers E Slootreininersmotorzan motormaa i ers F Presentatie NCB G Veeslan Limousin en Fore oony1s H De Pino K Draineermachines L Twee- en vierwie!iqe trekkers met werktuiqen voor de tuinbouw H Grondverzetmachines berm- en taludmaaiers N Voo'rl ichtina Landbouw 0 Vo.orlichting Tuinbouw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11