Verlate aardbeienteelt met gekoelde wachtbedplanten Consulentschap voor de Tuinbouw 's-Hertogenbosch, G. Th. OP 'T HOOG. De teelt van verlate aardbeien, met gebruikmaking van gekoelde wacht bedplanten, is goed mogelijk. Voor de Brabantse omstandigheden is deze manier van aardbeitelen ons inziens te verkiezen boven de teelt van remon- terende aardbeirassen. De voornaam ste redenen voor deze uitspraak zijn de volgende: 1. De duur van de teelt wordt sterk bekort ten opzichte van de teelt met remonterende rassen. 2. De oogstperiode wordt sterk be kort ten opzichte van de remon terende rassen. Bij de gekoelde planten duurt de totale oogstperio de 3 a 4 weken. Bij de remonteren de rassen moet de pluktijd worden uitgedrukt in maanden. 3. De oogsttijd is volkomen te plan nen. Men weet namelijk dat men 7'/2 a 8 weken na het planten aan de oogst toe is. Met het oog op een eventuele arbeidsplanning is dit bijzonder belangrijk. Als U na het lezen van dit artikel mocht denken dat de teelt van verlate aardbeien probleemloos verloopt dan moeten wij U wel teleurstellen. De teelt van deze late aardbeien is bij zonder moeilijk en vraagt veel vak manschap. Ons inziens blijft deze teelt voorbehouden aan de meer ge specialiseerde aardbeitelers. Wij ver tellen U in dit artikel omtrent de teeltmogelijkheden. Als U tot besluit mocht komen om de verlate aardbei teelt op uw bedrijf te introduceren, dan dient U ook op de hoogte te zijn van de teeltmoeilijkheden aan deze teelt! A L jarenlang bestaat er bij de aardbeitelers een streven om tc komen to: een verlating van de aardbeioogsl. Enerzijds leidt dit tot een arbeidssprei- ding en anderzijds is de ervaring dat de prijs van cfe aardbeien op het einde van het oogstseizoen belang rijk oploopt. Tot voor kort waren de mogelijkheden om laat aardbeien te oogsten nog vrij beperkt. Men had de keuze uit twee mogelijkheden: DE WERKWIJZE Begin augustus wordt een wachtbed aangelegd, zoals we gewend zijn bij de glasaardbeiteelt. Deze planten worden in de winterperiode, als de planten volkomen in rust zijn, opgerooid. In de praktijk komt dit neer op de maanden december en januari. De planten worden ver volgens opgeschoond, in plastic folie verpakt en in kis ten in een koelhuis gebracht. In het koelhuis dient een temperatuur te heersen van U 2" C beneden nul. In de eerste helft van juni worden de planten buiten uitgeplant. De oogst komt dan 7 4 8 weken na het uit- planten, dus na de aanvoerperiode van de normale volle- grondsaardbeien. VEILINGCIJFERS Aangezien de teelt van verlate aardbeien zich vooral heeft geconcentreerd in West Noord-Brabant, volgen hier wat cijfers van de R.B.T.-veiling te Breda. Aanvoer aardbeien van gekoelde planten. Jaar x 1000 kg x 1000,Middenprijs ct/kg Index kg 1969 11 38 368 100 1970 29 119 406 264 Uit deze cijfers blijkt wel dat er een sterk toenemende belangstelling is van deze methode van aardbeden telen. Gezien die grote hoeveelheden wachtbedplanten, die er momenteel in de koelhuizen zijn opgeslagen, mogen we voor het komende seizoen weer op een forse uitbreiding rekenen. PROEFTUINRESULTATEN Aangezien deze methode van aardbeien telen nog nieuw is en mede omdat er nog vele vraagtekens zijn omtrent de bewaring, planttijden, cultuurmaatregelen e.d., werd op de proeftuin te Breda in 1970 veel aandacht besteed aan de verlate aardbeiteelt. De resultaten van diit onderzoek willen wij hierna laten volgen. ONDERZOEK BEWAARTEMPERATUUR IN HET KOELHUIS In de praktijk lopen de meningen omtrent de meest ideale bewaartemperatuur nogal uiteen. In Noord-Bra bant is men van mening dat de temperatuur in het koel huis moet liggen bij 1 4 2° C beneden het vriespunt. In Noord-Holland daarentegen wil men liever naar nog lage re temperaturen. Om wat meer duidelijkheid te krijgen in de bewaartemperatuur werd een proef genomen. Plan ten van de proeftuin te Breda, werden in 4 verschillende koelhuizen bewaard, en later weer alle op de proeftuin naast elkaar uitgeplant. Dit onderzoek werd verricht in samenwerking met het Sprenger Instituut te Wageningen en het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. PROEFTUIN BREDA Onderzoek bewaartemperatuur wachtbedplanten. Ras: Redgauntlet - Planttijd: 1 juni Koelhuis Max. temp. Min. temp. Opbrengst C 0 C kg/are kwal. I A —0,5 —0,9 187 85 B +2,5 —2,5 187 80 C —2,7 —4,5 174 86 D —0,3 —3,6 176 84 aardbeien. Of deze afstand de meest ideale is, weet men niet, redenen waarom op de proeftuin te Breda een plant af standenproef werd opgezet. De resultaten hiervan vindt U in de volgende tabel. Plantdichtheidsonderzoek verlate aardbeien. Ras: Redgauntlet. Planttijd: 20 juni. Aantal planten/are Opbrengst kg/are kwal. I Index. 360 148 80 100 540 207 82 139 CONCLUSIE Het gebruik van meer planten per are leidt tot een verhoging van de opbrengst per are. De opbrengst per plant wordt door een nauwere beplanting echter ver laagd. Naar omstandigheden kan men dus zelf deze zaak regelen. weinig planten en veel grond beschikbaar ruim planten veel planten en weinig grond beschikbaar nauw planten In beide gevallen bereikt men een maximale produk- tie van de beschikbare grond. WELKE RASSEN? Over het algemeen wordt voor de verlate teelt het ras Redgauntlet gekozen. Voor de normale vollegrondsteelt overweegt in Noord-Brabant het ras Gorella. Men kan zich daarom ook afvragen waarom kan men geen Gorella gebruiken voor de verlate teelt. We zouden dan over een zeer lange periode aardbeien kunnen aanvoeren van één zelfde ras omdat ook bij de glasteelt het ras Gorella sterk overheerst. PROEFTUIN BREDA Rassenvergelijking verlate aardbeien. Planttijd: 1 juli. Aantal planten per are: 360. Ras kg/are kwal. I Redgauntlet 84 82 Gorella 80 74 CONCLUSIE Redgauntlet blijkt voor deze teeltmethode meer ge schikt dan het ras Gorella. Redgauntlet geeft een iets hogere produktie en een hoger percentage vruchten kwaliteit I dan het ras Gorella. Ook het uiterlijk van de vruchten is bij Redgauntlet beter dan bij Gorella. Gezien de late planttijd en de geringe verschillen in produktie en kwaliteit kunnen we uit deze proef geen gefundeerde conclusies trekken. Deze proef wordt herhaald in 1971. WANNEER PLANTEN? We hebben al eerder vastgesteld dat in de praktijk in de eerste helft van juni wordt geplant. Of dlit de meest juiste planttijd is werd wetenschappelijk nog nooit vast gesteld. Om omtrent de beste planttijd wat te weten te komen, werd op de proeftuin te Breda op drie verschil lende data geplant. Hoe de resultaten van dit onderzoek zijn geweest, ziet U in het volgende overzicht. 1. In de winter, tijdens een vorstperiode, de aardbei- planten bedekken met een laag stro, waardoor als het ware de kou in de grond wordt gehouden. Hierdoor wordt de ontwikkeling in het voorjaar afgeremd, waardoor verlating ontstaat. Uiteraard heeft dit alleen zin bij een laat ras (b.v. Talisman). 2. Door gebruik te maken van remonterende aard beirassen kan men de oogst verlaten door de eer ste bloemen uit het gewas te verwijderen. Deze beide mogelijkheden zijn in Noord-Brabant beproefd, doch hebben niet tot de gewenste resul taten kunnen leiden. De laatste jaren bestaai er evenwel veel belang stelling voor de verlate aardbeiteelt. De verlate aard beiteelt heeft deze belangstelling gekregen, nu het mogelijk is gebleken om door middel van gekoelde wachtbedplanten het gestelde doel te bereiken. CONCLUSIES A. De temperaturen in de diverse koelhuizen blijken nogal aan schommelingen onderhevig te zijn ge weest. B. De verschillen in koeltemperatuur hebben nagenoeg geen invloed gehad op de produktie en de kwaliteit. C. Zelfs wanneer de temperatuur op een bepaald mo ment even boven 0° C komt, blijken de planten hier van geen nadeel te ondervinden. Men mag geloof ik uit dit onderzoek evenwel niet de conclusie trekken dat het zo nauw niet komt. Als bij der gelijke „goed voorbereide" koelhuizen al zulke schomme lingen geconstateerd kunnen worden, hoe zal het dan uitvallen als men onvoorbereid planten gaat koelen. WELKE PLANTAFSTAND? In het algemeen wordt in de praktijk dezelfde plantaf- stand gekozen als bij de normale vollegrondsteelt van PROEFTUIN BREDA Planttijdenproef verlate aardbeien. Ras: Redgauntlet (360 planten per are). Plantdatum Opbrengst Groeitijd Oogsttijd Totaal kg/are kwal. I in dagen in dagen dagen 1 juni 181 82 54 17 71 20 juni 148 81 54 34 88 1 juli 102 82 57 27 84 CONCLUSIE A. Naarmate later wordt geplant, daalt de kg-opbrengst per are. B. De kwaliteit van de vruchten wordft niet beïnvloed* door de planttijd. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10