Patoran LIGTERMOET CHEMIE NV DINGEN VAN DE WEEK Vaste Commissie van Landbouw Tweede Kamer buigt zich over tuinbouwproblemen Appels werden goedkoper f~\ NLANGS hebben de fruittelers kennis kunnen nemen van de nieuwe regeling voor tegemoet koming in de kosten van de hagelverzekering die het O. en S.-fonds voor de komende vijf jaar heeft ge troffen. Volgens een aflopende schaal zal er worden bijgedragen in deze kosten. Het is niet veel wat we krijgen maar het is in elk geval beter dan helemaal niets. Hopelijk zal het nog niet de laatste maatregel zijn om de blijvers in de fruitteelt enigermate tege moet te komen en schadeloos te stellen voor de ach terstand die was opgelopen door de concurrentie vervalsing in het buitenland. Met de overbruggingsfinanciering schijnt het dit voorjaar niet zo hard te lopen. Degenen die er voor in aanmerking kwamen hebben meestal reeds in vroe ger stadium hun aanvragen ingediend en de zéér vele fruittelers die ook liquiditeitstekorten hebben, maar nog andere financieringsmogelijkheden hebben, ko men niet in aanmerking. Overigens staat nu vast dat de liquiditeitstekorten voor elke fruitteler groot zijn. De laatste weken is er sprake van een prijsstijging voor appels maar wanneer we het nuchter bekijken is er beslist noc geen sprake van hoge prijzen. De bewaarverliezen en bewaarkosten zijn hoog en wan neer men 4C cent per kg van de Golden Delicious overhoudt wil dat zeggen dat men hoogstens aan de kostprijs zit. De kostennota's gaan voor de fruittelers weer bin nen komen. De nota's van de bestrijdingsmiddelen zullen niet mis zijn en wanneer er reparatiewerkzaam heden verricht moesten worden schrok men vrijwel altijd van de kosten die dat met zich mee bracht. Het is wel te hopen dat we eindelijk eens een wat beter seizoen krijgen voor deze tak van tuinbouw die nu al jaren achtereen zozeer in de hoek heeft gezeten waar de slagen vielen. Op het ogenblik doet de teler met meer liefde en enthousiasme zijn werk dan b.v. in de laatste maan den van 1970. Hij heeft wat hoop gekregen nu de prijzen zijn aangetrokken. In het komende seizoen zal moeten blijken of die hoop gerechtvaardigd is. VEKER is dat er weer kosten gemaakt zullen moeten worden om straks een zo goed moge lijke kwaliteit fruit op de veilingen af te leveren. Hoe men het immers ook wendt of keert, men zal altijd uit moeten gaan van de best mogelijke kwaliteit. Er is geen markt meer voor rommel. Daarom moet er gespoten worden en moeten alle andere cultuurzor- gen zo goed mogelijk worden uitgevoerd, ook al kost dal enorm veel geld. Wanneer men het nalaat kan men beter het besluit nemen om als fruitteler te stop pen. Dat de kosten van alles wat we nodig hebben voor ons bedrijf steeds hoger worden, is een gegeven waarmede we rekening hebben te houden. Het geldt overigens niet alleen voor wat we voor ons bedrijf nodig hebben. Ook de kosten van levensonderhoud gaan nog voortdurend naar boven. Moeder de vrouw merkt dat maar al te goed wanneer ze haar aankopen doet. Wat dat betreft hebben verschillende telers die overbruggingscrediet kregen, hun zorgen omdat er meestal maar voor 26 weken levensonderhoud is ge geven terwijl ze toch een vol jaar nodig hebben om in hun levensonderhoud tot het volgende seizoen te voorzien. Er zijn mensen die hierdoor moeilijk zitten. We zouden hun aan willen raden zich met een van de sociale voorlichters van onze organisatie in ver binding te stellen om te laten bekijken wat daaraan te doen v^alt. Billijker zou zijn een regeling voor een heel jaar levensonderhoud waarover wel is gespro ken maar waarvan we sinds het afgelopen najaar niets meer hebben-gehoord. (""JNDERTUSSEN verandert langzaam maar zeker de natuur en wordt het mooi in het landschap. Wanneer dit blad verschijnt zullen de eerste peren vermoedelijk hun bloesemknoppen hebben geopend en ook de pruimen zullen in bloei staan. De bloei is later dan normaal begonnen maar dat kon ook niet anders na zovele weken met zeer lage temperaturen. Er zal veel pruimebloesem zijn en ook de appels staan er best voor. De stand van de peren is wissel vallig. Op verschillende bedrijven zijn vooral de Beur- re Lebrun en Precoce de Trevoux slecht bezet met bloemknopen. Ook de wat oudere Beurré Hardy- bomen schijnen het hier en daar te laten zitten. Van groot belang zal zijn hoe het weer zich in de komen de weken zal gedragen. We weten trouwens toch niet waar we om moeten verlangen wat de bloei en de vruchtzetting betreftWe kunnen er weinig aan doen en dat is in feite maar gelukkig ook want wat zou er van terecht moeten komen indien we het zelf alles en helemaal in handen hadden. Nu doen we ons werk zo goed mogelijk, maar toch: op hoop van zegen! Op dringend verzoek van de landbouworganisaties heeft de Vaste Commissie van Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer op 14 april j.l. een tuinbouwdelegatie ontvangen voor een oriënterend gesprek over een aantal urgente problemen in de glastuinbouw. De delegatie van het bedrijfsleven, bestaande uit vertegenwoordigers van het Landbouwschap en de standsorganisaties, heeft tij dens dit gesprek de voorstellen ten aanzien van bepaalde onderdelen van het tjjinbouwbeleidi, die reeds eerder door het Landbouwschap met de minister van Landbouw wa ren besproken, onder de aandacht van de Vaste Commis sie gebracht en hiervoor steun gevraagd. Voor wat betreft het energiebeleid ging het met name om de continuering van de voorschotregeling stookolie, toepassing van de regeling op de lichtere oliesoorten en opname van de zoneprijsverschillen in het voorschot Toen vorige week de temperaturen stegen was dat direct van invloed op de prijs van de appelen. Er kwa men behoorlijke hoeveelheden Golden Delicious op de verschillende veilingen en dat was niet alleen in Zee land het geval. De handel deed het even wat kalmer aan en het gevolg was dat over het algemeen de prij zen iets terug liepen. In vergelijking met de week voor Pasen lag in de week na Pasen het prijspeil van de Golden Delicious op de veilingen in ons gebied ge middeld ongeveer 5 cent per kg lager. Eind vorige week deden de meest gevraagde maten tussen 55 en 65 cent per kg. De maat 6570 mm werd toen ver kocht voor 5060 cent per kg en de maat 6065 mm deed tussen 40 en 50 cent. Op zichzelf zijn dat nog redelijke prijzen maar niemand ziet toch graag dat de prijs terugloopt! De laatste partijtjes Jonathan en Winston konden vlot worden verkocht tegen hoge prijzen wanneer de kwaliteit goed was. Vooral bij de veiling in Goes was er een groot aanbod van Conference uit de c.a.-cellen. Donderdag had deze veiling een aanbod van 28 ton export kwaliteit. De maat 70—75 mm deed 0,97 tot 1,05; 65—70 mm 101—103; 60—65 mm ƒ0,92 tot 0,95 en 5560 mm 0,810,85. Klasse II maat 65,75 mm werd toen verkocht voor 0,88 tot 0,97 en de maat 5565 mm van 0,72 tot 0.88. Wij vernamen dat bij de veiling in Fijnaart op 28 april de laatste fruitveiling van dit seizoen gehouden zal worden. Ook in Kapelle-Brezelinge is het fruit nu ver op. Bij deze veiling is nu de aanvoer van aard beien uit de verlichte en gestookte kassen op gang gekomen. Toch bleef het aanbod achter bij de verwachtingen en het is duidelijk dat op veel bedrijven de kilo-op- biengst voor de zeer vroege teelt zal tegenvallen. Direct na Pasen was er sprake van een zwakke markt want toen daalde de prijs tot rond 1,15 per doosje met 200 gram aardbeien. Woensdag was er weer sprake van een herstel en donderdag werd onder in-, •vloed van grote vraag voor export tussen 1,80 en ƒ2,per doosje betaald. Vrijdag lag de prijs rond 1,50 per doosje. Dagelijks komen de Belgische han delaren naar Kapelle om dit elite produkt uit de kassen te kopen. Maar ook daar wordt het aanbod van de eigen bodem steeds groter want de teelt van kasaardbeien is daar nog al wat uitgebreid. bedrag. Omtrent de overschakeling naar aardgas werd in het bijzonder een pleidooi gevoerd voor een rentever goeding voor op te nemen kredieten in verband met de omschakeling, met handhaving van de bestaande premie regeling van het O.- en S.fonds. Ook werd de nadruk ge legd op de wenselijkheid de omschakeling te versnellen in gebieden waar de voortgang in de aanleg van het lei- dingennet te wensen overlaat. Tenslotte werd in dit ver band krachtig gepleit om een verdere verhoging van de aardgasprijs te voorkomen. Het derde probleem, waarover diepgaand van gedach ten werd verwisseld», is de toenemende concurrentie van de Roemeense en Bulgaarse glastuinbouwprodukten. In bepaalde perioden van het jaar is er sprake van een dui delijke marktverstoring tengevolge van de import van tomaten en komkommers uit het Oostblok, met name op de Westduitse markt. Zowel de snelle kostenstijging, als het achterblijven van de stijging van de opbrengsten, in combinatie met een geforceerde omschakeling naar aardgas zullen de financieringsproblematiek in de komende jaren enorm verzwaren. De delegatie drong dan ook voor de komende regeringsperiode met klem aan op de nodige faciliteiten van overheidswege ten einde aan de verschillende pro blemen het hoofd te kunnen bieden. doet het vlug, veilig en voordelig Snel en gemakkelijk aardappels rooien, de wens van iedere boer! Met Patoran houdt u uw aardappels het gehele seizoen vrij van zaadonkruiden. Patoran, het middel dat zorgt dat u aardappels oogst en géén onkruid. Zeer lange werking en grote kostenbesparing. ©Geregistreerd handelsmerk van Ciba A.G., Basel. ^POSTBUS 699 - ROTTERDAM - TELEFOON 010-235420/

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6