UIT DE PRAKTIJK Rond de Schelde Onkruidbestrijding met vraagtekens EEN BUITJE REGEN WELKOM West Zeeuws-Vlaanderen heeft weer korrelmaïs Tholenmeer gerst en uien verwacht 5 Zoals we in het vorige artikel uit deze rubriek al de verwachting vermeldden dat op WALCHEREN vrij wel alles voor de Paasdagen zou zijn ingezaaid, blijkt ook achteraf dat deze verwachting geheel is vervuld. De inzaai kon onder gunstige omstandigheden, zowel wat grond als weer betreft, plaats vinden. We bevinden ons nu in de periode van opkomst. Gezien de temperatuur en de tamelijk vroege zaai ver loopt het kiemproces niet bijzonder snel. Toch mag er vanwege de goede struktuur een mooie opkomst wor den verwacht. Momenteel valt het nog niet te beoor delen of dit ook inderdaad zo zal zijn. Door de geringe hoeveelheid neerslag lijkt het niet ondenkbaar dat er toch nog wat zaaizaad is dat niet voldoende vocht heeft om te kiemen. Het blijkt dat er toch nog wel eens wat té ondiep gezaaid is, waarbij het zaad tussen het droge kruim ligt en niet op een vochtige bodem. Hier voor zijn enkele vochige dagen nodig om dit in orde te maken. Het blijkt ook dat er zo hier en daar nogal wat her- groei is van oud onkruid. Door de mooie struktuur kon dit zich handhaven. Getracht wordt dit zoveel mogelijk te vernietigen door het aanwenden van een vóóropkomst middel. Maar ook voor een goede wer king van de bodemherbiciden is wat regenval ge wenst. Er is veel gespoten waarop nog vrijwel geen regen is gevallen, zodat er toch nogal wat zaadon kruiden ontkiemen. Zonodig kan in deze gevallen nog maals een bespuiting met een vooropkomStmiddel ge wenst zijn. Geregelde controle is noodzakelijk. We zagen de eerste bieten en uien reeds bovenstaan. De wintertarwe groeit snel. Op een groot aantal per celen is ze reeds in het C.C.C.-stadium. Dit wil zeggen groter dan 15 cm lang. De laatste jaren is gebleken dat een vroege aanwending het beste effect geeft. Natuur lijk zullen er zijn die nog af willen wachten of een C.C.C.-bespuiting wel nodig zal blijken te zijn. Het kan dan echter ook te laat zijn! Enkele dagen groei zaam weer kunnen er de oorzaak van worden dat het tarwegewas te slap groeit, met alle schadelijke gevol gen van dien. Aan de totstandkoming van een centrale kalver- opfok wordt nog steeds stug doorgewerkt. Het blijkt dat er wel zoveel belangstelling voor is, dat het moge lijk moet zijn dat dit van de grond komt. Men gaat echter niet over één nacht ijs. Deze week zal men enkele bedrijven in Noord-Brabant bezoeken waar de centrale kalveropfok ook wordt bedreven. Gezien de belangstelling, blijkt dat er behoefte in ons gebied aan is. We hopen dan ook dat na een goede voorbereiding het doel eindelijk zal worden bereikt. De eerste helft van april is wel zeer droog geweest. Slechts hier en daar is wat regen gevallen. Ondanks de goede struktuur van de grond, waardoor de boven grond door de capillaire opstijging toch steeds vol doende vochtig bleef, is toch op ZUID-BEVELAND nog al wat naar de Cambridge- of gladde rol gegrepen. Op percelen waar te vroeg gereden of geknoeid is wel licht nog niet eens ten onrechte! Of in deze droge periode het rollen van de grond de werking van de pyramin gunstig beïnvloed heeft, is een zeer moeilijke kwestie. Het is nog te vroeg om nu reeds te zeggen in hoeverre deze bestrijding gelukt of mislukt is. Boven komende onkruiden kunnen na regen nog zeer goed en afdoende door het reeds eerder gebruikte pyramin gedood worden. De grond is na het bieten zaaien zeer los en wat ongelijk blijven liggen. En waar men met de bieten- dunner wil gaan werken, kan rollen toch wel nuttig en op zijn plaats zijn. Voor machinaal goed dunwerk is een vlakke, regelmatige ligging wel noodzakelijk. De vroegst gezaaide bieten komen vrij goed voor de dag. Wat regen zou de opkomst bespoedigen en wat regelmatiger maken. In deze droge periode is het wel gewenst om goed op het voorkomen van thripsschade te letten, vooral op percelen waar vorig jaar zomer- gerst, erwten of tarwe heeft gestaan. In geen jaren is er op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND zo voorspoedig en goed ingezaaid als dit jaar. De weers omstandigheden waren dag voor dag gunstig zodat bij de individuele boer zowel als bij de diverse werktuigcombi- naties en loonwerkers de planning goed klopte. We kun nen wel zeggen, dat voor Pasen vrijwel alles in de grond zat. In de week daaropvolgend zijn er diverse rollen, werktuigen, die niet elk jaar uit de schuur komen, te voorschijn gehaald. Vooral op slempige gronden is men terecht zeer voorzichtig met het gebruik hiervan, maar de scherp drogende oostenwind heeft diverse collega's toch tot rollen verleid om een ongelijke opkomst zoveel mogelijk te voorkomen. Algemeen wordt dan ook naar wat regen verlangd. Aanvankelijk waren de berichten ernaar, dat onze verlangens in vervulling zouden gaan, maar de neerslaghoeveelheden zijn momenteel nog van weinig betekenis. Vooral voor goede resultaten van de gespoten bodemherbiciden is vocht van groot belang. Wanneer we ons op grond van beurspraatjes en ge ruchten aan een inventarisatie voor ons gebied wagen, constateren we, dat het gerst- en uienareaal vrijwel zeker is uitgebreid. Ten koste van welke gewassen dit is ge beurd) is moeilijker te zeggen. We betwijfelen, zoals wel wordt beweerd, of dit enkel ten koste van het aardappel areaal is gegaan. Met meer of minder vertrouwen heeft zo een ieder zijn bouwplan ingedeeld. De tijd zal leren of eventuele verschuivingen gunstig zijn voor het be- Door het aanhoudende droge weertype en de dit voor jaar zeer vlot verlopende voorjaarswerkzaamheden is de mais in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vroeg gezaaid Vroeg, d.w.z. rond half april, en dat is volgens de richt lijnen aan de vroege kant. Maar wat wil je, droog weer, droge grond, goed zaaibed, weinig andere drukte, en dan is de Zeeuws-Vlaming niet meer te houden. Over 6 maan den zullen we weten of we goed hebben gedaan. In ieder geval is de mais onder goede omstandigheden gezaaid en de start lijkt goed te zijn. Zo hebben we voor het eerst na de jaren '50 de korrelmais weer terug op onze akker bouwbedrijven. Velen vragen zich af voor hoelang en verwachten dat het een flop wordt. Wanneer zij echter regelmatig deze krant lezen, dan weten zij dat de mais- prijs niet meer reageert op de wereldmarkt, maar dat hiervoor een E.E.G.-prijsregeling geldt, terwijl de import behoefte nog schrikbarend hoog is voor onze veredelings- landbouw. De gunstige prijs in de brouwgerstcontracten is bij de mais zeker als concurrent opgetreden. Zo zijn dan de voorjaarswerkzaamheden zeer vlot ver lopen en nu ook de groenbemesting is gezaaid, moeten Alle voorjaarswerkzaamheden zijn zeer vlot ver lopen. Dat alles voor half april in de grond zit, gebeurt niet zo dikwijls. Als de meest geschikte tijd om mais te zaaien wordt 2030 april genoemd. Nu de andere werkzaamheden zo ver gevorderd waren, heeft men niet zo lang kun nen wachten en is men al direkt na de Pasen op 13 april met de maisinzaai begonnen. De oppervlakte op Zuid-Beveland wordt ongeveer tweemaal zo groot als in 1970 geschat. De chemische onkruidbestrijding in de wintertarwe is op verschillende percelen niet volledig naar wens geslaagd. Te grote onkruiden, ongunstige weersom standigheden of een te lage concentratie, hetzij van DNOC of Tribunil bij voorjaarstoepassing, waren hier voor de oorzaak. Over de chemische onkruidbestrijding in de zaaiuien was men afgelopen week eveneens wat pessimistisch gesteld. Ook voor een goede werking van het ge bruikte middel Ramrod is wat vocht toch wel gewenst. Bovendien dient gelet te worden op het feit dat het in vele gevallen vrij snel te laat kan zijn om nog Gram- oxone of Reglone te gebruiken voor het bovenstaande onkruid. drijfsresultaat. Dit alles, terwijl nog niet al onze produk- ten van de vorige oogst zijn geruimd. Met het verstrijken van de weken zakt onze hoop op een beter prijspeil voor aardappelen. Ook de grotere speculanten onder onze col lega's gaan ruimen, ten teken, dat ook zij geen hoge ver wachtingen meer koesteren. De balans kan langzamerhand worden opgemaakt en ook 1970 zal de geschiedenis in gaan als een slecht aard appeljaar. In de komende week zullen voor de zevende maal leerlingen van de Amersfoortse Scholengemeenschap hun werkweek op Tholen en St. Philipsland doorbrengen. Dit jaar is de groep wat kleiner als voorgaande jaren, n.l. 20 jongens en 4 meisjes. Het programma vermeldt naast enkele jaarlijks terugkerende activiteiten enkele wijzigin gen ten opzichte van voorgaande jaren. De sportontmoe- ting tussen gastheren, gastvrouwen en de gasten zal plaats vinden op dinsdagavond in recreatiecentrum Heastinge te St. Maartensdijk. Bezoeken aan een glas tuinbouwbedrijf, een veiling, de ScheldeRijn-werken en Cavetho zijn gepland. Naast deze excursies is vol doende tijd ingeruimd voor verblijf op het gastadres, zodat een zo volledig mogelijk beeld verkregen kan wor den van het leven en het werk op het platteland. Wij wensen zowel gastouders als gasten een prettige werk week toe. alleen de bruine bonen nog aan de grond worden toever trouwd. Het wachten is echter ook op regen. Regen voor de werking van de bodemherbiciden. Want in de bieten en uien is dit hard nodig. Wanneer wij zo eens hebben rondgekeken gaat er genoeg onkruid komen en bij droog weer falen onze bodemherbiciden. Gelukkig hebben velen in uien vóór opkomst gespoten met Reglone of Gramoxone en zo schoon schip gemaakt, want na op komst in een klein uiengewas wordt het moeilijker. En in de bieten hebben we nog de betanal achter de hand voor een bespuiting na opkomst. Het is me wel opgeval len, dat er dit mooie voorjaar bij het aardappel poten op de zware grond in heel wat gevallen te vroeg is begon nen. Was men bang voor het late voorjaar van 1970? De opbrengst viel toch niet tegen. Dit voorjaar zijn er in ons gewest heel wat aangedreven eggen aangeschaft. En die werken prima en maken voldoende losse grond, mits de grond droog is. Zo'n aangedreven egge kan echter de grond niet droger maken en men moet eerder langer wachten, omdat men dieper in de grond wil en ook kan werken. Steeds meer en meer zien we, dat op onze bedrijven de zorg voor de bloementuin aan de boerin wordt overgelaten. Zij heeft er gevoel voor en veelal komen wij als mannen tijd te kort om ons met de etalage van ons bedrijf te bemoeien. Volgens buurman is dit ech ter een heel verkeerde gedachte. Hij heeft eens goed uitgepraat wat zijn vrouw in deze wil en is haar te hulp geschoten. Zijn bedoeling is niet om vele uren in de tuin door te brengen, maar juist om met een ge ringe zorg toch een verzorgde tuin te hebben. Daarom is hij met de spuitbus er op uit getrokken en heeft met selectief werkende middelen de basis gelegd voor een goede onkruidbestrijding. Tevens heeft hij paden en starten met een allesdoder behandeld en nu hoopt hij, dat dankzij zijn spuitervaring er voor zijn vrouw slechts lichte corrigerende werkjes in de tuin over blijven. Ici de glazen poterbewaarplaats is nu een hoekje ingeruimd waar het bloemenzaad in bakjes wordt ingezaaid en zodoende komt er genoeg plant- materiaal voor de tuin beschikbaar. Verder is een ge deelte van het erf keurig met gaas afgetuind en hierin lopen enkele schapen met hun kroost en alles maakt zo een goed verzorgde indruk. Met een minimum aan zorg tracht buurman een maximum aan woongenot op zyn bedrijf te bereiken. Niet alleen de toerist moet hier genieten, maar ook wij die hier wonen en werken is zijn uitgangspunt. Met het voorjaarswerk is het op het laatst nog vlot gegaan. Steeds maar droog weer is erg gemakkelijk en meestal duurt de inzaai dan maar een paar weken. Door de zachte winter was er reeds vrij veel onkruid en vooral de kamille en de muur waren reeds vrij groot. Op sommige percelen moesten we daarom ook wat meer eggen, maar dat is nog niet zo'n dure zaak. Vele collega's zien we al gebukt over het bietenland lopen om te zten of er wel genoeg plantjes boven ko men. Een lekkere regenbui zou thans echter welkom zijn, daar dit een goede opkomst bevordert en tevens de werking van de bodemherbiciden zeer ten goede zou komen. Bij geruchte hebben we vernomen, dat enkelen te hard hebben gereden met hun precisie zaaimachine en daardoor slechts ruim 11 -2 eenheid bietenzaad per ha zijn kwijtgeraakt. Bij een opkomstpercentage van 60 lijkt dit een hachelijke zaak te worden. Voor deze percelen is dringend regen nodig, want hier is niets te missen! Bij een precisie-zaaimachine behoort een handleiding en de daarin verwerkte spelregels dienen ook nageleefd te worden, ook wat de rijsnelheid aan gaat! Verkeerd gebruik geeft tevens kans op teveel tweelingen of het tegenovergestelde hiervan n.l. een te groot aantal missers. De goede weg ligt hier juist tussenin en het is van belang deze te kiezen, daar dit de basis is voor een goed gewas. De tijd voor de inzaai van de groenbemesting is thans aangebroken. Het is echter beslist het over wegen waard welke percelen hiervoor in aanmerking komen. Een teveel aan kweek en hoefblad dient ons op andere gedachten te brengen en we zullen moeten afwegen of een chemische onkruidbestrijding met later een goede stoppelbewerking niet beter op zijn plaats zou zijn. Het wordt nu beslist lente, want we hebben het eer ste zwaluwenpaar al gezien. Eén zwaluw maakt nog geen lente, luidt het spreekwoord. Maar als er twee zijn volgen er meer! Dan wordt het voorjaar en breekt er voor ons allen weer een heel mooie tijd aan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5