MANUS-HOLLAND N.V. Fordtrekkers - er zijn geen betere doordouwers, HOBAHO N.V. Hollands Bloembollenhuis 50 jaar! (Vervolg van pag. 12) die de exporteur in staat moeten stellen om zijn pro- dukt anders te laten zyn dan van anderen. In de toekomst zal er tussen de bedrijven, die zich willen aanpassen, geen prijsstrijd meer zijn, maar een produktieontwikkelingsgevecht. Daarmee zal ook weer zeer veel geld gemoeid zijn. Maar het is altijd, en dat weten nogal wat ondernemers, een betere vorm dan de prijzenslag en uitverkooptactiek van thans. Dit is van zeer groot belang. Zoals momenteel nog geldt zijn uitgaande van dezelfde kwaliteit de bollen van „Jan" dezelfde als die van „Piet". Dan is Jan alleen maar verkoper als hij goedkoper is dan Piet. Als Jan nu echter kan zeggen: „Beste Bijenkorf, alléén bij mij kun je deze soort bollen kopen met dit of dat bijzonders wat voor de consument be langrijk is, dan doet de prijs er niet meer toe." We krijgen dan een totaal ander soort bollenexpor- teur dan tegenwoordig te zien is, die met veel meer verfijnde technieken de markt opmoeten. VERPAKKINGSNIEUWS PEN volkomen nieuwe ontwikkeling is ook de ver- pakking met vele gemakken voor de consument. De ontwikkelingskosten zijn enorm hoog geweest, want men moest plastic om de bol gaan trekken en daarvoor een speciale vulmachine voor bloembollen ontwikkelen; een andere zaak zocht en vond samen werking, die tenslotte heeft geresulteerd in een aieu- we N.V. Het nieuwe produkt: in een plasticstrip ver pakte bollen, die men ook daarin planten kan, zijn als geknipt voor de moderne verkoopkanalen. Alles glimt en is schoon en het publiek kan de bollen zien. Ook in de bol zelf zitten naar veler mening nog meer mogelijkheden tot „produktontwikkeling". Het laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse wordt voor een groot gedeelte (veel meer dan in welke tuinbouw of landbouwtak ook) door het vak zelf be taald. Daar wordt ook research verricht om van de bloembol een gemakkelijk te behandelen gewas te maken. Het manipuleren met allerlei klimaatcondities bij bewaring etc. heeft al aangetoond dat het in bloei krijgen van 'n tulp, of 'n iris met name, al duidelijk een te beïnvloeden zaak is. Snelheid opvoeren, voor de produktie tot bloem. Bloeitijdstip afstellen op b.v. belangrijke feestdagen. „KOUDE" EN „WARME" TULPEN MAARSTIG wordt ook naar methoden gezocht om de gebruiksmogelijkheden van bloembollen op te voeren. Zo ontwikkelde Dr. J. J. Beijer een systeem om tulpen ook in de warmere gebieden te laten bloeien. De koubehoefte werd kunstmatig bevredigd, zodat de tulpen in volle glorie opbloeiden. De laagste temperatuur was 5° C. Eén bedrijf probeerde of dit systeem kon worden toegepast ia kassen. Men zou zulke tulpen dat warme klimaat moeten geven in de volle grond en voor de markt kunnen moeten snijden. Er zaten mogelijkheden in. Iedereen begreep de enorme voordelen tegenover de klassieke wijze van broeien. Men zou de bollen niet meer hoeven te kuilen, maar zou ze met grotere zeker heid van juiste temperatuur in cellen kunnen behan delen. In plaats van een moeizaam transport ia dik wijls hoogst onaangename weersomstandigheden naar de kassen zou men de bollen zo uit de bewaarkistjes in de volle grond kunnen planten. By het slagen van dit systeem zou men twee vliegen in één klap hebben, nj. kostenverlaging en groentetelers zouden tussen twee teelten in enkele „Trekken" bloembollen kunnen broeien. De berekeningen zijn ongeveer uitgekomen. De systemen zijn goed maar de parasieten zijn meestal beter en nieuwe ziekten vragen weer om bestrijding! Dat „direkt in het licht zetten" is het ideaal van iedereen. Niemand heeft tegenwoordig meer een koele donkere kast om hyacinten, tulpen of narcissen de kou te geven die ze kennelyk nodig hebben. Als tussen oplossing is de spruithyacint gevonden, die men in cellen de „koele donkere kast" periode laat onder gaan. Er zijn successen mee geboekt. Op het ogenblik is men bezig te onderzoeken of alle bollen wel die koelte en duisternis nodig hebben. Er zijn soorten die zo uit de bewaarschuur op potten kun nen worden gezet en desnoods boven de verwarming en ia het licht in bloei kunnen komen. Als dat lukt en men zou de tulpen zonder speciale behandeling voor watercultuur of zand kunnen aanbieden dan zou er weer een markt openliggen. Men denke slechts aan de torenflats waar nog ruimte is op de vensterbanken. Dit project wordt het aanstaande jaar zeker door een aantal zaken bekeken. Dit zyn zo enkele nieuwe ontwikkelingen en activi teiten waardoor voor het bloembollenvak hoopgeven de perspectieven naar voren komen. Perspectieven die stimulerend zullen kunnen werken op de „vraag" naar deze produkten. En groei en ontwikkeling van de vraag naar bloembollen en siergewassen is voor het gehele vak een zaak van bijzonder groot belang. Het ziet er naar uit dat hier gezonde bewegiag in komt. Dat is goed nieuws! FNSLOTTE nog één facet, n.l. de vraag waarom bij het Hollands Bloembollenhuis voor de N.V- vorm is gekozen. De coöperatieve vorm lijkt voor deze aktiviteiten meer voor de hand te liggen dan de N.V. Van de drie bollen veilingen heeft er één voor de Vereniging gekozen, de ander met ca. 500 leden de Coöperatie en Hobaho de N.V.-vorm. Bij alle drie zijn de „leden" vrij om te kopen en te verkopen via de kanalen die zij zelf verkiezen. Ook de Hobaho heeft „leden". Echter de veiliag met de meeste leden is de kleinste en die met het geringste aantal is de grootste. Hobaho heeft de leden met de grotere bedrijven. De heer Zwetsloot benadrukte dat niet de ondernemers- vorm van belang is maar het beleid en de service die verleend wordt door een dienstverlenende organisatie die een bollenveiling nu eenmaal is. Ook met een N.V. kan een afzetvuist tegen de „grote handelaar" ge maakt worden. De coöperatieve vorm behoeft lang niet altijd een logische bestaansgroad te zijn. Als op de juiste wijze de zakelijke belangen van de „leden" behartigd worden is de vorm waarin dat gebeurt van minder belang! BI. Onverschillig of u een door loopstal wenst of een volautoma tische reinigingsinstallatie, Manus kan u van dienst zijn. Manus levert melkleidinginstallaties die bijdra gen tot een belangrijkearbeidsver- lichting en zorgen voor veilig, vlug en volledig uitmelken. Bovendien transporteren zij de melk meteen naar de bewaar plaats. Een Packo diepkoeltank bijvoorbeeld, ook al een speciali teit van Manus. Voor economisch en efficiënt werken is het van het grootste be lang dat elk deel van de melk- apparatuur is afgestemd op het geheel. Daarvan kunt u absoluut zeker zijn als u zich - uiteraard vrijblijvend - laat adviseren door de specialisten van Manus. Zij hebben niet alleen ver stand van een bepaalde machine maar van de hele stal. Omdat Manus is ingesteld op de verzor ging van het héle interieur. Industrieweg 91 - ZUTPHEN - Telefoon: 05750-5344 MANUS verzorgt het hele interieur Al heel lang hebben we de naam, grote sterke trekkers te maken. Wij willen u er toch even aan herinneren, dat onze trekkerserie niet alleen uit de 4000 en 5000 (de grote jongens) bestaat. Wij hebben ook de 2000 en 3000, uitermate geschikt voor al die verschillende karweien die op het bedrijf gedaan moeten worden. Uit zo'n uitgebreide serie Ford trekkers kunt u precies het voor uw bedrijf meest geschikte type kiezen. Alsof hij op maat gemaakt werd. Ga eens met uw Ford tractordealer praten. Samen met hem kunt u bekijken hoe groot of hoe klein uw problemen zijn En welke trekker er de beste oplossing voor is. DlSfKICTb FORD TRACTOR DEALERS VOOR N. EN Z.-BEVELAND VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN: EN WALCHEREN: C. VERMEULEN GEBRS. WESTSTRATE Oostburg 01170-2414 Krobbendijke 01134-1581 Axel 01155-1845 Goes 01100-5707

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17