Voorkoming van pesticiden in melk en zuivelprodukten Runderhorzel- bestrijding HET gebruik van bestrijdingsmiddelen stoffen die in de landbouw en ook in de veehouderij worden toegepast om allerlei ziekten en plagen te bestrijden heeft een grote vlucht genomen. Vooral in de laatste jaren is de gehele wereld echter gealarmeerd over de gevaren, die aan een ongecontroleerd gebruik van deze chemi sche middelen verbonden kunnen zijn. Gebleken is dat meerdere van de gebruikte stoffen bepaald niet ongevaarlijk zijn voor mens en dier. Speciaal de z.g. gechloreerde koolwaterstoffen, waartoe o.a. DJD.T. behoort, zijn bijzonder stabiel en worden slechts uitermate langzaam afgebroken. Bij consumptie van met deze stoffen ook wel pesticiden genoemd besmette voedingsmiddelen worden deze in de vetachtige weefsels van het lichaam opgenomen en vastgehouden. Deze ophoping kan zover gaan dat er op een gegeven moment een gevaarlijk niveau wordt bereikt. 15 ^"EGENWOORDIG kunnen, zoals onderzoekingen hebben uitgewezen, in verschil lende gevallen, achtergebleven restanten pesticidlen in vele voedingsmiddelen, waaronder groenten, vlees, vis, eieren, worden aangetoond. Ook melk en zuivelpro dukten zijn helaas niet steeds voldoende vrij van pesticiden. Onderstaand schema geeft enkele mogelijkheden aan, waarlangs de besmetting van melk en daarmede de daaruit bereide produkten kan plaatsvindien. Op verschillende wijzen wordt getracht aan de mogelijke gevaren en bezwaren van de chemische bestrijdingsmiddelen, die vooralsnog niet kunnen worden gemist, het hoofd te bieden. Onder meer langs de weg van wettelijke maatregelen wordt gestreefd naar het zoveel mogelijk voorkómen van ongewenste restanten van pesticiden in voedingsmiddelen. Voor Nederland is naast de bescherming van de gezondheid van de mens en dier bovendien van betekenis het veilig stellen van de grote exportbelan gen. Voor ons land met zijn belangrijke uitvoer van landbouw- en zuivelprodukten over de gehele wereld is er veel aan gelegen om te voorkomen dat deze produkten vanwege de aanwezigheid van restanten pesticiden door de invoerende landen wor den geweerd. Een enkele maal is reeds een zending geweigerd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ook de Nederlandse Overheid terzake maat regelen heeft genomen. Reeds in 1962 is de z.g. Bestrijdingsmiddel wet van kracht geworden, op grond waarvan de handel in en het gebruik van de daaronder vallende middelen kan worden geregeld. Juist dezer dagen is een wijziging van deze wet voor gesteld, die het mogelijk moet maken een nog krachtiger beleid te voeren met betrek king tot de toelaatbaarheid van bepaalde bestrijdingsmiddelen. Hieruit moge blijken dat de Overheid deze zaak bijzonder ernstig opneemt. Genoemde wet geeft de Over heid de mogelijkheid om bepaalde middelen voor daarbij aangegeven doeleinden toe te laten en daarmede ook om andere bestrijdingsmiddelen te verbieden. Overtredin gen van de voorschriften kunnen onder meer met boetes worden bestraft. De Over heid heeft van de haar gegeven bevoegdheid een uitvoerig gebruik gemaakt. Zo is, als voorbeeld uit de veehouderijsector, onder meer de aanwendjing van het vroeger veel toegepaste D.D.T. niet meer toegestaan voor het gebruik op vee en in stallen. Dit voorbeeld is met andere uit te breiden. Uiteraard wordt de lijst van toegestane mid delen voortdurend aan de laatste ontwikkelingen en de nieuwste gegevens aangepast. Het is van het allergrootste belang dat in de praktijk ook inderdaad alleen de toe gelaten middelen en uitsluitend voor de daarbij behorende bestemmingen worden aangewend. Het gebruik van verbonden middelen is niet alleen strafbaar, maar be tekent zoals in het voorgaande is vermeld bovendien een gevaar voor de gezondheid van mens en dier en een bedreiging van de grote exportbelangen voor de produkten van de landbouw en de veehouderij. Bij de aankoop van bestrijdingsmiddelen kan aan de hand van het gebruiksvoorschrift, hetwelk altijd verplicht op de verpakking is aangebracht, worden nagegaan of het betrokken middel voor het doel, waarvoor het gebruikt zal worden, is toegelaten. Het verdient derhalve aanbeveling dit gebruiks voorschrift goed te lezen en uiteraard ook na te leven. Met de zorgvuldige toepassing van de toegelaten middelen wordt een groot gemeenschappelijk belang gediend! OVERZICHT VAN DE INSEKTICIDEN DIE OFFICIEEL VOLGENS DE NIEUWE BESTRIJDINGSMIDDELENWET ZIJN TOEGESTAAN VOOR TOEPASSING IN STALLEN EN OP VEE MERK/FABRIKANT Tegen vliegen in veestallen Strips e.d.: Vapona-strip (Shell) Luxavap (Luxan) Vlidostrip (Erdal) Mafu-strip 40 (Bayer) Stroken: Muscaron-Nieuw Vliegenstrook (Bayer) Mafu-strip 10 (Bayer) Nuvan Strip (Ligtermoet) Stiletto (Philips Duphar) Spuitmlddelen voor stalwanden: Spuitpoeders Tugon Stalspuitmiddel (Bayer) AAflystal-spuitpoeder (Wiersum) Anodral (Shell) Onverdund te verspuiten vloeistoffen Spritoxin A (Denka) AAflix (Wiersum) Emulgeerbare vloeistoffen Muskitol E28 (Verdugt) Luxan Parasect vloeibaar (Luxan) Lokmiddel: Tugon-vliegendood (Bayer) Vliegen malen in mest- en gierput: Tugon-madendood (Bayer) Tegen vliegen en luizen op vee: Veeluispoeder Bogena (Bogena) Veeluispoeder (Vetira) Derris Stuifpoeder Septadust (Asepta) Derris Stuifpoeder Krono (Kronemeijer) Veeluispoeder Poly Pharm (Poly Pharm) Dertix Veeluisp. (Smid en Hollander) Vemiluis-Veewasmiddel (Koenz) Reina Veeluispoeder (Wiersum) Luxan Veeluispoeder (Luxan) Orga-Veeluispoeder Orga Vliegenbanden Snip (Argo-Chemia) Muskitol S74 (Verdugt) Orga-Vumitex (Orga-Chemia) Muskitol-S75 (Verdugt) Baytex-40 (Bayer) Orga Spray (Orga-Chemia) Aseptox Speciaal (Aseptafabriek) Bogena's Insectendood (Bogena) Muskitol E27 (Verdugt) Detmol-concentraat MA Tendo Veeluispoeder (Ten Doesschate) Denka Veeluispoeder (Denka) Brabant Veeluispoeder (Voorbraak) Luxan Veespray (Luxan) Luxan Veenevel (Luxan) Veecide-Bom (Bogena) VjP. Spray (Vetira) Orga-Vlimux (Orga-Chemia) Vee-rust (Denka) Veeluispoeder Amos (Kommer) Ver-O-Sekt VT (Verona) Tegen schurftmijt, luizen en vlooien enz. Asun-tol-50 (Bayer) werkzame stof cumafos. Tegen schurftmijt luizen, vlooien en teken; melkgevend grootvee en pluimvee, niet behandelen. Werkzame stof lindaan Sarcoptan (Nobilis) Brixtoline (Noord Ned. Bestr. Handel) Luxan Scabisix (Luxan) Jeboscab (Verdiugt) Denka Veewasmiddel (Denka) Neo-Scabexaan (Brocades-Stheeman) Scabexol (Biopharm) Seabicurin (Philips-Duphar) Schapenwasmiddel (Brocades-Stheeman) Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant Boxtel. VEN ALS in de vorige jaren, vragen wij ook dit jaar weer uw speciale aandacht voor de runderhorzel- bestrijding. Wanneer wij de situatie ten aanzien van de runderhorzels in Noord-Brabant nader bezien, dan kan gekonstateend worden dat er gebiedien zijn waar hoege naamd geen runderhorzel meer waar te nemen is. Het is dan begrijpelijk, dat in die gevallen waar nog een enkel rund met horzelbuiten wordt aangetroffen hier aan weinig aandacht wordt geschonken. Men dient ech ter wel te bedenken, dat kleine haarden de oorzaak kun nen zijn van een snelle uitbreiding. Er zijn reedis enkele gebieden waar vermoedelijk ten gevolge van de droge zomers van 1969 en 1970 het aantal runderen met runderhorzels iets is toegenomen. |N enkele gebieden is ook dit jaar weer een aantal runderen miet een ander middel behandeld, welk middel ook werkt als de larven nog niet onder de rug huid zijn aangekomen. Men kan dan reeds direkt na het opstallen met de behandeling beginnen, doch de behan deling dient dan zeker vóór 15 december plaats te vin den; de larven zijn dan nog klein en nog niet bij het rug genmerg (gevaarlijke streek) aangekomen. In de afgelopen herfst was het weer echter dermate gunstig, dat ten tijde van de behandeling nog maar wei nig jongvee was opgesteld, hetgeen ons wel parten ge speeld heeft. Bedoeld middel is nogal giftig en kan tot gevolg heb ben, dat enkele runderen ziek worden of sterven. Behan deling van de runderen met dit nieuwe middel vereist dan ook extra voorzichtigheid en kan dientengevolge niet voor algemene behandeling in de gehele provincie gead viseerd worden. y^ANNEER de runderen goed behandeld worden met het klassieke middel derrispoeder geeft zulks ook een zeer goed resultaat. Het komt echter te vaak voor, dat de runderen, voordat doze de weide ingaan, wel goed worden behandeld, doch kontrole en behandeling tijdens de weideperiode worden te vaak achterwege ge laten. „Late horzels" blijven leven en gaan zich weer voort planten. Men beweert wel eens dat door de jarenlange behandeling met derris in het voorjaar een „horzelras" is overgebleven dat „laat rijp" is. w adviseren alle veehouders in Noord-Brabant in 1971 de nodige aandacht aan deze materie te schenken door als volgt te handelen: a. Kontroleer regelmatig uw runderen vooral het jongvee en zo U bij een of meerdere runderen hor- zelbulten konstateert, behandel deze runderen dan vóór zij die weide ingaan. Onze bedrijfsvoorlichters hebben derrispoeder in voorraad, hetgeen zij U gratis kunnen verstrekken. De behandeling dient U met een goede, harde borstel uit te voeren, opdat het oplos middel door het borstelen de huid binnendringt. Ver geet vooral niet het derrispoeder in koud water op te lossen. Wanneer men warm water zou nemen lost het poeder wel beter op, doch het bestanddeel „rote- non" verliest dan zijn werkende kracht. b. Wanneer de horzelbulten niet voldoende rijp zijn, heeft behandeling weinig effekt. Behandel de runde ren dan ook niet te vroeg, doch doe het in ieder ge val, althans wanneer U afwijkingen konstateert, vóór dat deze de weide ingaan. c. Kontroleer ook tijdens de weidetijd uw jongvee en indien U dan nog runderhorzelbuken waarneemt, laat dan vooral de behandeling niet achterwegé. Zijn en kele dagen na de behandeling alle larven niet dood, herhaal dan de behandeling. Het oudere vee dient U vooral in de maanden juni- juli te Controleren, omdat bij deze dieren de larven in de regel later rijp zijn dan bij jongvee. Voorts moet U er rekening mee houden, dat de Wet op de bestrij ding van runderhorzels U verplicht de runderhorzel te bestrijden en zij,"die zulks niet of onvoldoende doen, lopen de kans op een bekeuring. Zorg ervoor, dat U die kans niet loopt. Men kan beter voorkómen dan genezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15