Zelfladende/zelfiossende pakkenwagen van New Holland Nieuwe Lely Kunstmeststrooier Merkenonderzoek tweeschaarwentelploegen KORTE WENKEN Onderzoek aardappelrooischaren TYPE PIKANT Een Packo melkkoeltank van 1500 liter. De lengte be-draagt 2.18 m, de breedte 1.30 m, de hoogte (zonder poten) 1.18 m. De poothoogte kan variëren. New Holland introduceert een nieuwe zelfladende en zelflossende pakkenwagen, de Stackliner model „1006". Naast de reeds bekende pakkenladers-stapelaars beschikt New Holland door deze machine nu ook over een model, dat de pakken geheel automatisch één voor één weer lost. De wagen, die geheel hydraulisch werkt, rijdt op een tandemstel wielen en wordt aangedreven door de aftak- as van de trekker. Een, door een hydraulische motor aangedreven opraper neemt de pakken van het land op en geleidt ze op een platform. Wanneer zich hierop twee pakken bevinden, worden deze automatisch naar een tweede flatform vervoerd. Wanneer er op dit platform 4x2 pakken liggen, wor den deze weer geheel automatisch op de eigenlijke laadvloer gezet. Deze laadvloer biedt, afhankelijk van de pakkenmaat, ruimte voor 88 (35 x 45 cm) of 66 (40 x 45 cm) pakken. Bij het lossen wordt het tweede platform schuin geplaatst. Door de bodemketting op de laadvloer wordt de lading naar voren getransporteerd, tot de voor- Mede door de verbeteringen van de herinrichtingen van de trekkers, vooral op het gebied van de gewichts overdracht, zijn de laatste jaren verschillende nieuwe typen ploegen aan de markt versohenen. Daar er steeds hogere eisen aan de risters worden gesteld met betrek king tot de grondlegging op verschillende grondsoorten, is er vooral op dit gebied veel veranderd. Naar aanlei ding hiervan is door de Afdeling Merkenonderzoek van het I.L.R. een onderzoek opgezet voor het meest voor komende type in Nederland, n.l. de tweescharige wentel- ploeg. Tijdens het onderzoek, dat onder diverse omstandig heden en op verschillende grondsoorten werd verricht, werden praktijkproeven en vermogensmetingen gedaan. Het geleverde werk werd beoordeeld, evenals de con structie en de bediening van de ploeg. Speciale aandacht werd geschonken aan het onder- ploegen van een lange grasgroenbemester. Voor het goed onderbrengen van het gras moet de afstelling en werking van de voorscharen en schijfkouters optimaal zijn. Door de Afdeling Grondbewerkingswerktuigen werden mot één reohtswerkend rister van alle aan het onderzoek C.A.R. Zevenbergen IN AARDAPPELEN GROEIT dikwijls heel wat meer onkruid dan U denkt zodat een chemische be strijding veelal onmisbaar is en tot de normale teelt maatregelen kan worden gerekend. Wanneer TJ een chemische bestrijding toepast, spuit dan alleen bij weinig of geen wind. Bij veel zijwind heef U grote kans dat slechts één zijde van het aardappelbed wordt geraakt waardoor het resultaat tegenvalt. MET HET INVULLEN VAN HET bouwboek legt U veel waardevolle gegevens vast die van belang zijn voor de bedrijfsvoering. Zodra U met zaaien klaar bent moet het bijschrijven van de gegevens over be mesting, zaaien, poten en andere nuttige aantekenin gen gebeuren. U weet wel, van uitstel komt afstel, kunt niet meer over de grote berg heenkijken en veel belangrijke gegevens zijn spoedig vergeten. HET KAN BEST ZIJN DAT U dit voorjaar geen enkele last heeft, van korstvorminq tijdens het boven komen van de bieten. Mocht dit echter toch het geval zijn, ga dan niet rollen. Verschillende gevallen hebben bewezen dat rollen eerder nadelig is dan dat het voor delen oplevert. Door het in beweging komen van de korst tijdens het rollen worden verschillende plantjes losgerukt of beschadigd en gaan dood. HOEWEL HET NOG WAT VROEG is om stamsla- bonen te gaan zaaien kunt U toch reeds de bemesting strooien en het land opentrekken. Een goede bemes ting bestaat uit 80120 ka N ver ha, 160 kg K20 als chloorvrije kali en 100150 kg P205 per ha op klei- en 250 kg P205 op zandgrond. Zorg voor een vlak zaai- bed om oogstverliezen bij machinale vluk te voor komen. EVENALS DE BOERIN MOET ook de boer aan schoonmaak doen. Begin met alle nutteloze voorwer pen uit de schuur te verwijderen, zoals waardeloos hout, los stro, kapotte zakken en poterbakjes, oude werktuigen en machines die U niet meer gebruikt. Veeg de vloer eens aan en was de ramen. Benut de dagen die U niet in het land kunt werken voor deze bezigheid. OP VEEL BEDRIJVEN IS HET aantal koeien sterk uitgebreid en het wordt daardoor steeds moeilijker om aan huis tc blijven melken. Het verscharen wordt echter ook moeilijker bij het grcter worden van de koppels. Als U ook. in deze situatie verkeert bespreek dan met Uw bedrijfsvoorlichter de mogelijkheden van 's nachts opstallen, gehele of gedeeltelijke zomerstal- voedering. HOUDT DE JONGE KALVEREN binnen tot ze min stens 100 kg wegen. Als er in mei een perceel beschik baar komt dat vooraf gemaaid is voor voederwinning is dit perceel uitermate geschikt. U voorkomt dan een ste rij pakken op het schuingeplaatste platform valt. Op dat moment stopt de bodemketting en een transportket ting dwars over het tweede platform voert de ondierste twee pakken af, bijvoorbeeld naar een transporteur. De schuin liggende pakken worden zo lang door pennen vastgehouden. Als de beide pakken zijn afgevoerd, trek ken de pennen terug en zakken de pakken naar beneden, zodat er weer twee op de dwarsafvoer terechtkomen. Is het platfonm geheel leeg, dan gaat automatisch de bodemketting op de laadvloer weer werken om de vol gende 8 pakken naar het tweede platform te transpor teren. Daar de pakken geheel mechanisch worden verwerkt, kan er dus zwaarder worden geperst. De laadtijd is uiteraard afhankelijk van de omstandigheden 15 tot 25 minuten; die lostijd ongeveer 8 minuten. De dag capa citeit ligt afhankelijk van de omstandigheden tus sen de 20 en 35 ton. Van Driel en Van Dorsten te Hoofd dorp vertegenwoordigt New Holland in Nederland. deelnemende ploegen trekkrachtmetingen gedaan, waar van de gegevens en resultaten in het hoofdstuk Trek- kraöhtmetingen zijn vermeld. Als resultaat van het onderzoek van twaalf tweescha rige wentelploegen zijn van zeven ploegen bulletins ver schenen n.l.: Bulletin no. 450 Lemken wentelploeg type Rubin 35/70 HO 451 Goudland wentelploeg type G.W. 80 Super Vitesse 452 Cappon Universeel wentelploeg Model Zeeland 453 Ransomes wentelploeg type T.S. 82 454 Eberhardt wentelploeg type Tiger 461 455 Rumptstad wentelploeg type T.W. 35 V 456 Krone wentelploeg type A.D.Z.B. In deze publikatie is het hoofdstuk „Beschrijving van de ploeg" uit de bulletins opgenomen in de algemene in leidende tekst, terwijl de „Technische gegevens" zijn weergegeven in één lijst. De publikatie 148 „Merkenon derzoek tweeschaarwentelploegen" is verkrijgbaar bij het I.L.R., Dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen door storting of overschrijving van 3,25 op giro 880018 t.n.v. I.L.R. te Wageningen. C. van der Lely N.V. te Maasland heeft een nieuwe Lely kunstmeststrooier aan haar verkooDprogramma toe gevoegd, die onder de naam „Pikant" op de markt wordt gebracht. Deze is speciaal ontwikkeld voor de kleinere bedrijven en bovendien zeer laag in prijs gehouden. De kunstmeststrooier is voorzien van een trechtervormige bak met een inhoud van 270 liter, 6 zakken kunstmest 50 kg. De werpschijf heeft een vierkante vorm en is voorzien van 4 strooischoepen. De aandrijving vindt plaats door een beschermde koppelingsas, terwijl de overbrenging gesohiedt door tandwielen in een gesloten vetbak. De doseerhendel, waarmede de toevoeropeningen voor de te strooien hoeveelheid kunstmest ingesteld worden, is vanaf de trekker te bedienen. Bij korrels is het bijzon der regelmatige strooibeeld 10 meter breed. Voor het afstrooien van kanten kan de doseerinrichting zo afgesteld worden, dat alleen links of alleen rechts ge strooid wordt. Het gewicht van de Lely „Pikant" bedraagt ca. 60 kg. De produktie van deze nieuwe kunstmest strooier is dit strooiseizoen nog beperkt. De schaar van de aardappelrooimachines kan een grote invloed uitoefenen op de capaciteit van de machine en de kwaliteit van het geleverde werk. De schaar moet namelijk zorgdragen voor een ongestoorde opname van de aardappelrug: zonder storingen, knolverliezen en knol- beschadiging. Daar de rooiomstandigheden, zoals grond soort, loofontwikkeling, vochtigheidstoestand van de grond, weer e.d. sterk uiteen kunnen lopen, zijn in de loop der jaren diverse typen scharen ontwikkeld om aan bovenvermeld doel te beantwoorden. Om een beter inzicht in deze materie te verkrijgen heeft het I.L.R. de afgelopen jaren een onderzoek inge steld naar de invloed van de schaarvorm op de opname van de aardappelrug bij het rooien onder diverse omstan digheden. Voor dit doel werd een speciale proefmachine geconstrueerd, waarin de verschillende typen rooischaren konden worden gemonteerd. Bij dit onderzoek werden visuele waarnemingen gediaan over de opname van de rug, zoals het optreden van stropen, verstoppingen, knol-, verliezen, en werden mietingen uitgevoerd over de hoe veelheid door de scharen opgenomen grond. Hierbij werd tevens de invloed van de stand van de schaar (afstelling) betrokken. Daarnaast werd de hoeveelheid opgenomen grond! aan de hand van het snijprofiel van de schaar bij verschillende rooidiepten theoretisch berekend, hierbij uitgaande van een standaardrug. Uit bovenstaand onderzoek is o.a. naar voren geko men, dat de afstelling van de schaar van grote invloed is op de opname van de rug. Ook het schaartype speelt hierbij een belangrijke rol. De hoeveelheid opgenomen grond door de scharen bleek verder sterker afhankelijk te zijn van de ligging van de knollen in de rug dan van de schaarvorm. De publikatie 147 „Onderzoek aardappel rooischaren" door Ir. A. H. J. Siepman en B. v. d. Weerd kan besteld worden bij het I.L.R. te Wageningen door storting of overschrijving van 3,op gironummer 830018. ernstige besmetting met maagdarmwormen waardoor de dieren vlot kunnen doorgroeien. Alleen qoed ont wikkelde dieren kunt U op een leeftijd van 2 jaar laten afkalven. MODERNISERING EN UITBREIDING vrn be drijfsgebouwen is een eis van deze tijd. In oude en on doelmatig ingerichte gebouwen is het moeilijk wer ken en houdt de noodzakelijke ontplooiing van het bedrijf tegen. Verbouwen vraagt toch altijd meer tijd dan men denkt en het is daarom raadzaam om direct nadat de koeien de wei in zijn te beginnen. Tl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11