VAN HET BEDRIJFSLEVEN en MECHANISATIE- NIEUWS „Denkende" bietendunner van Bayer neemt grootste zuiveringsinstallatie in Europa voor industrieel afvalwater in gebruik Nieuwe Packo melkkoeltank Schmotzer De nieuwe Allis Chalmers balenpers De Mentor Gigant stalmest strooier in nieuwe uitvoering 10 Duitse Schmotzer fabrieken in ons land ver tegenwoordigd door G. W. van Driel Van Dor sten N.V. te Hoofddorp introduceren een nieuwe bie- tendunmachine, namelijk de elektrisch-hydraulische „Unaselector". Het is een zogenaamde „denkende" bie tendunner, d.w.z. dat de machine niet willekeurig een aantal planten uit de rij bieten verwijdert, maar alleen werkt als hij er een commando voor krijgt. Op het frame zijn, afhankelijk van de uitvoering, een aantal elementen aangebracht. Deze bestaan uit een parallelogram met een dieptestelwiel en een hakmes, dat hydraulisch wordt bediend. Achter elk element is een elektrisch tastorgaan bevestigd. Het element loopt over de bietenrij. Met het stelwiel wordt de hoogte boven de grond zó afgesteld, dat de elektrische taster de kleinste bietenplantjes nog raakt. Wanneer de taster een plant raakt, gaat er een stroom stoot naar een hydraulisch ventiel, dat zich opent en de |TEN zeer aanzienlijke bijdrage tegen de vervuiling van het Rijnwater is geleverd door de Farben- f abri ken Bayer en de Erdölchemie GmbH in Dormagen. Niet minder dan 34 miljoen gulden werd geïnvesteerd in een biologische zuiveringsinstallatie, waarbij de aller nieuwste technieken op dat gebied werden toegepast. Deze installatie, met een capaciteit voldoende voor een stad met 1,3 miljoen inwoners, is de grootste in Europa en zal in de loop van dit jaar nog verder worden uitge breid. De vaste bedrijfskosten belopen jaarlijks ca. 7 mil joen gulden. De gehele zuiveringsinstallatie beslaat een oppervlakte van 2,5 ha en heeft een capaciteit van ca. 65.000 m3 water per dag. Alvorens het vuile water naar de centrale installatie wordt afgevoerd, ondergaat het in de lozende bedrijven een fysische of chemische voorbehandeling'. Na deze neutralisering ,in feite een „voorzuivering" wordt het afgevoerde water in 6 grote reservoirs opge vangen. Hierin bezinkt het nog aanwezige slib waarna het water voor de eigenlijke biologische zuivering in een bassin van 28.000 m8 wordt overgebracht. Deze zuivering vindt plaats, door mikro-organismen te „voe ren" met de afgescheiden organische stoffen en het dage- hefcilinder bedient, waaraan het hakmes is bevestigd). Dit mes slaat nu door de rij bietenplanten, juist vóór de door de taster aangeraakte plant langs. Deze plant blijft dus staan. Als bij het verder rijden de taster een volgende plant raakt, slaat het mes opnieuw door de rij. Het hakmes maakt nu dus een enkele slag, in tegenstelling tot de uitvoering van het prototype, dat verleden jaar in Ne derland werd gedemonstreerd, waarvan het mes na elk commando een heen-en-weer gaande slag maakte. Door deze wijziging heeft men de rijsnelheid van de nieuwe machine kunnen opvoeren tot 2,5 k 3 km per uur. De intensiteit van het dunnen wordt geregeld door het mon teren van kortere of langere hakmessen. De „Unaselec tor" heeft een geheel eigen hydraulisch en elektrisch systeem; de aandrijving vindt plaats door de aftakas van de trekker. geen problemen meer. Bovendien neemt een ronde tank minder ruimte in de melkkamer in, omdat hij veel com pacter kan worden gebouwd. De koeling in deze tank vindt plaats volgens het zgn. ijsbanksysteem. De verdamper, de koelstaven, bevinden zich in een waterbad onder de eigenlijke melktank. Het water wordt op een constante temperatuur van 0,20,5 graden C gehouden. De temperatuur van het water daalt nooit beneden de nul graden. Hierdoor, en mede doordat de tank niet met dit ijswater in aanraking komt, kan nimmer ijsvorming aan de wand van de tank optreden. Het ijswater wordt tijdens het koelproces door middel van een pompje tegen de wand van de tank gespoten, waardoor snelle koeling van de melk plaats heeft. Als verder groot voordeel van dit systeem kan worden ge noemd dat tijdens de melktijd geen piek in de stroom- afname meer optreedt. Iets wat op het platteland met de oudere koelsystemen (directe verdamping) vaak moeilijk heden gaf bij de electriciteitsmaatschappijen. Immers bij dit nieuwe systeem wordt als het ware de koude (hier de ijsvoorraad rond de koelstaven) tussen de melktijden gevormd. Zelfs kan gebruik worden gemaakt van het goedkope nachtstroomtarief. Door de constante koudie- reserve in de tank kan met een kleinere compressor wor den volstaan en vindt bovendien veel snéller deling van de melk plaats. Reeds na een kwartier is de melk ge koeld tot 10 graden C, en dus buiten de gevaarlijke zone voor bacterieverwerking. Na één uur is-de melk gekoeld tot 4 graden C. De tank is leverbaar in 7 typen met een maximale inhoud variërend van 1678 liter tot 5030 liter (globaal 15005000 1.). Importeurs voor Nederland van de Packo melkkoeltank zijn: voor Limburg en Noord- Brabant: Utina-Nederland N.V. te Venlo en voor overig Nederland: Manus-Holland N.V. te Zutphen. lijks toevoegen van 85 ton zuurstof. De mikro-organis men vermeerderen zich door celdeling tot het natuurlijke evenwicht in het water is hersteld. Dit proces wordt een handje geholpen door een roermechanisme van 6 draai schijven (ieder met een middellijn van ruim 3 meter), aangedreven door elektromotoren en door een systeem van 2.000 straalpijpen, zodat een intensieve vermenging van alle organismen en verder aanwezige elementen plaatsvindt. Dit aldus gezuiverde industriewater is na de behandeling zó schoon, dat het zonder meer in een vis vijver zou kunnen worden gebruikt. Het complex, dat vóór 1972 nog met 2 grote bezink selbassins, elk van 5.300 m3 en met 5 nazuiveringsreser- voirs wordt uitgebreid, zal dan per dag 100.000 m3 in dustrieel afvalwater zuiveren. Door de ver doorgevoerde automatisering zijn voor de werkzaamheden in het ge hele complex slechts 30 man bedienend personeel nodig. Vorig jaar werd door Bayer reeds meer dan 10 van de totale investeringen uitgetrokken voor de strijd tegen de milieuverontreiniging! Na 5 jaren nagenoeg ongewijzigd te zijn wordt de Mentor Gigant stalmeststrooier nu in een vol ledig nieuwe uitvoering als Gigant Super op de markt gebracht. De meest opvallende wijzigingen aan deze stal meststrooier, die vooral door de loonwerkers wordt ge bruikt, zijn: een grotere inhoud m3 meer), bereikt door een verzwaarde konstruktie, hogere zijschotten en een sterk vergrote diameter van de strooiwals. De lengte van de wagen is daarentegen iets kleiner geworden, hetgeen de wendbaarheid ten goede komt. Door een veranderde strooivijzelkonstruktie is deze uitgebalanceerd. Deze 4,5 tons strooier kan met dubbele strooiwals geleverd worden en is in standaard uitvoering met een tandemstel uitgerust. De verkoop berust als voorheen bij Veldkoning N.V. te Roermond. Door Manus-Holland N.V. Zutphen en Utina-Neder land N.V.'te Zedelgem, wordt een nieuwe melkkoeltank op de markt gebracht. Het is een gesloten tank, rond model, met ijswaterkoeling. Er zijn voornamelijk twee redenen waarom is overgegaan op de gesloten melkkoel tank in rond of beter: ovaal model, verband houdende met de automatische reiniging. Dit geeft bij deze tank Het landbouwprogramma van Hoegen Dijkhof Doetin- chem - 's-Heer Arendskerke, is uitgebreid met een AC- pers met extra grote capaciteit. Deze Allis Chalmers pers type 707 rondt de bestaande serie persen van 201, 300, 505 aan de bovenkant af. De reeds lang beproefde bouw wijze van de lichtere typen is ook in deze pers overge nomen. Op enkele punten zijn verfijningen en verbete ringen aangebracht. Het aantal slagen van de perskop is verhoogd, die afstand tussen de opraaptanden is verkleind en het invoermeohanisme agressiever gemaakt. Ook dit type pers levert gegroefde balen, waardoor het touw niet van de baal af kan glijden of beschadigd kan worden, en de baal vorm dus gunstig wordt beïnvloed. Het lage ge wicht en de grote banden zijn van voordeel bij ongun stige bodemomstandiigheden. Enkele technische gegevens zijn: een opneembreedte van 172 cm, de diameter opraper is 75 cm, het aantal slagen perskop 100 bij 675 omw./min. De banden zijn 7.50 x 16 - 6 ply. en de balen afmetingen 36 x 46 en de lengte regelbaar tot 114 cm. Het gewicht van de pers bedraagt 1360 kg. op»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10