TUINBOUW- KLANKEN Niet alleen drukte op 't bedrijf DINGEN VAN DE WEEK VEEL TUINDERS MAKEN VAN VOORSCHOTREGELING ZWARE STOOKOLIE GEBRUIK ALS in WALCHEREN het voorjaar komt en de Paasdagen komen in 't zicht dan verandert er veel op onze bedrijven. En niet alleen in onze agrari sche bedrijven is er veel aan 't veranderen. Zoals ieder weet steunt de Zeeuwse welvaart op 3 hoofd pijlers, n.l. de landbouw (met een grote L dan na tuurlijk!), de industrie en als derde grote pijler is er de recreatie. Hoe belangrijk voor Walcheren deze 3de pijler is kan men zo ongemerkt beluisteren in gesprekken als: „Heb jij ook -al verhuurd?" Of ,,'t Wordt weer veel drukker op de weg". Het is dan ook opvallend hoeveel mensen en vooral ook al veel vreemde auto's men met Pasen vooral in de kustdorpen ziet. Gelukkig zijn er nog veel agrarische bedrijfsgenoten die geen recreatie nodig hebben om het laatste regeltje sluitend te krijgen. Toch is het aantal mensen dat buiten de engere kring van be roepshoteliers en pensionbedrijver plus campinghou ders een graantje uit de recreatie meepikken van de steeds wassende recreatiestroom. We durven rustig stellen, wetende dat ons blad een veelgelezen en welkome gast is op onze bedrij ven en ook wel daarbuiten, dat ons eiland zonder re creatie minder welvarend zou zijn dan nu het geval is. De steeds in rustig tempo groeiende dorpen en dorpjes zouden een kwijnend bestaan hebben en langzaam dood bloeden! Er zijn plattelandsstreken aan te wijzen waar deze ontvolking plaats vindt met alle nare gevolgen van dien. Wegtrekken der jeugd, vergrijzing der bevolking, afname van activiteiten op allerlei gebied, een kwijnende middenstand, ban ken die of niet nodig zijn of leegbloeden en school- sluitingen. En zo kan men dooorgaan. Planologisch is het streven in ons gebied om de be volking in het algemeen rond de steden te concen treren. Dus Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen enz. en daarnaast een conservering der dorpen. Dit plan, hoe logisch het in wezen ook lijkt te zijn zou voor onze dorpen een langzame leegbloeding worden, zoals hierboven beschreven. Landschappelijk, moge lijk niet onaardig, maar voor ons leefmilieu volko men onaanvaardbaar. Nu willen we hier gelijk stel len dat er ook zeer veel goeds in planning zit en wil len we zonder enige reserve steilen het vreselijk te vinden als er op elke strook en aan elke rustige weg een stel huizen zou staan. Want laten we eerlijk zijn een kat in 't nauw maakt kromme sprongen. En een landbezitter die voor zijn boterham hard moet wer- Vergelijking van de gemiddelde stookkosten per be drijf in het Zuidhollands Glasdistrict geeft een indruk van de gevolgen van de prijsverhoging van de olie. In 1969 beliepen de gemiddelde stookkosten in dit gebied 15.900,en in 1970 18.060,Gezien de grote ver scheidenheid van typen bedrijven en teeltschema's is het moeilijk met een globaal gemiddelde te werken. Voor het stookseizoen 1 oktober 197015 mei 1971 is het nog niet mogelijk enigszins betrouwbare gegevens te verschaffen. De teelten zijn uiteraard nog niet beëindigd, terwijl er van de prijsvorming in de komende maanden ook nog weinig positiefs bekend is. Bovendien kan het klimaat nog van invloed zijn op de stookkosten. Aldus de minis ter van landbouw in antwoord op uit de Tweede Kamer schriftelijk gestelde vragen. In verband met het voorgaande is het op dit moment nog niet mogelijk de gevolgen van de prijsontwikkeling van stookolie voor het ondernemersinkomen voor het seizoen 1 oktober 197015 mei 1971 te berekenen. Deze gegevens zullen niet vroeger dan juni-juli 1971 beschik baar zijn. Als de economische ontwikkeling in de glastuinbouw bedenkelijke vormen zou gaan aannemen, zal afhankelijk ken en de kans zou krijgen om een lapje grond te verkopen voor een flinke prijs moet erg sterk staan om dan neen te zeggen. Persoonlijk en velen met ons vinden die extra drukte echt niet ongezellig en te meer daar het een welvaartsspreiding meebrengt. In tegenstelling van wat wel eens gedacht wordt de flora en fauna lijdt niet onder dit meer-bezoek. We durven eerder het tegendeel stellen. Door onze con tacten met „natuurmensen" geloven we hier wel ter zake kundig te zijn. Toch is deze tak van bestaan ook erg kapitaals- intensief en wie vandaag de dag beginnen moet, moet echt wel overwegen of men er nog beter van kan worden. Nu leggen de banken wel zulke strenge eisen op dat voor over-investering het gevaar niet groot is, dunkt ons. Hoe kwetsbaar deze ontwikkeling kan wezen blijkt bijv. wel uit het gevaar dat een schip breekt en onze stranden overspoeld zolden worden mét olie. Of de negatieve reclame die uitgaat van de vele en soms sterk overtrokken verhalen over de ver vuiling der zee. Al met al kunnen we wel stellen dat zowel direct, dus degenen die op een of andere ma nier verhuren, als indirect door neveninvloeden die er op een ganse streek vanuit gaat, de recreatie voor Walcheren van dusdanige invloed is dat men wel al les op alles moet zetten om deze derde pijler met de grootste zorg en faciliteiten te omringen. We hebben dit alles hier algemeen moeten stellen want uit men concretisering van voor of soms tegen of cijfers dan moet men veel meer ruimte hebben dan ons is toe bedeeld. Gezien de belangrijkheid van vorenstaande ook en zeker voor onze agrarische bevolking geloven wij dat dit toch wel in de Tuinbouwrubriek geschre ven mag worden. PRODUKTSCHAP: „APPELTJE DERDE KLAS NIET UITSCHAKELEN" Het produktschap voor groenten en fruit heeft be zwaar tegen het door de E.E.G. afgekondigde verbod op het verhandelen van groenten en fruit van kwali teitsklasse drie. Men heeft ook bezwaar tegen de op dracht, die minister Lardinois aan de algemene in spectiedienst van zijn ministerie heeft gegeven, met name bij appelen en peren goed toe te zien op de na leving van dat verbod. Het produktschap, zo werd in de donderdag gehou den bestuursvergadering besloten, gaat die bezwaren van de ernst van de situatie en de alsdan ter beschikking staande mogelijkheden worden overwogen, op welke wijze het snelst en op de meest doeltreffende manier kan wordien ingegrepen. Intussen wordt momenteel reeds al het mogelijke gedaan om de overschakeling op aard gas zoveel mogelijk te versnellen. De sterke verhoging van de stookolieprijzen, die zich sinds 1970 op de wereldmarkt heeft voorgedaan, veroor zaakt begrijpelijkerwijze reden tot bezorgdheid. Voor tuinbouwbedrijven die gebruik maken van de voorschot regeling voor zware stookolie, is echter de basisprijs voor de berekening van het voorschot vastgesteld op 85,85 per ton, ongeacht de verhogingen van de stook- olieprijs gedurende het stookseizoen 1970/1971. Aanvankelijk werd slechts een bescheiden gebruik van van voorschotregeling gemaakt. In de laatste maanden is hierin een belangrijke wijziging opgetreden. Op 19 maart 1971 waren in totaal bijna 3.800 aanvragen voor een voorschotregeling ingediend. Mogelijk hebben ver schillende factoren in het begin een remmende invloed uitgeoefend, maar uit het aantal binnengekomen aanvra gen kan worden afgeleid, dat thans vele tuinbouwers tot andere inzichten zijn gekomen. FRUIT BLEEF GEVRAAGD In de week voor Pasen was er op de fruitveilingen in ons gebied opnieuw sprake van een levendige handel in appelen en peren. Het ging niet om grote hoeveelheden, maar de afzet had een vlot verloop. Gevraagd was de Conference waarvan vooral de veiling in Goes een ruim aanbod had. De prijs van de grote en middelmaat steeg tot rond een gulden per kg en voor de kleine maat klasse 1 kwaliteit werd tussen 80 en 85 cent per kg betaald. De weinige telers drie nog kunnen leveren zitten wel goed met deze peren. Ook de Saint Rerny trok aan maar bij dit ras bleek opnieuw dat de markt beperkt is, want aanvankelijk werd tot rond en iets boven 70 cent per kg voor deze peren betaald maar toen hierop het aanbod groter werd daalde de prijs weer tot 60 65 cent per kg. Bij de appels bleef voor de Golden Delicious het ver hoogde peil van de voorgaande weken goed gehandhaafd. Golden Delicious van goede kwaliteit uit de c.a.-cellen werd verkocht voor prijzen van 65 tot 70 cent per kg. De maat 6570 mm deed tussen 60 en 65 cent per kg en de kleine maat werd verkocht rond 50 cent. Jonathan van goede kwaliteit met onvoldoende kleur 50 tot 60 cent per kg voor de grote en middelmaten. Het aanbod van Winston bleef van betekenis en de prijs was vrij stabiel. De meest gevraagde maten deden in de klasse 1 kwaliteit tussen 65 en 75 cent per kg met uitschieters tot rond 80 cent per kg. Uit de c.a.-cellen waren plaatse lijk mooie partijen goudreinette te koop. De prijs van de meest gevraagde maten van dit ras steeg tot rond en soms nog iets boven 85 cent per kg. De aanvoer van kasaardbeien kwam slechts langzaam op gang. De prijs lag in de week voor pasen rond 2,50 per doos met 200 gram aardbeien. Aangenomen mag worden dat volgende week het aanbod van dit produkt van de nieuwe oogst belangrijk gaat toenemen. per brief aan de minister voorleggen. De door de mi nister bevolen controle vindt het niet zinvol: er zijn alle mogelijke grensgevallen denkbaar en bovendien kunnen de derde kwaliteiten van sommige appel- en pererassen beter zijn dan de eerste kwaliteiten van sommige andere. Met de opvatting van de minister, dat het verhan delingsverbod zoals dat in een E.E.G.-verordening geregeld is niet geldt voor de veilingen, is het pro- duktschapsbestuur het ook al niet eens. Behalve dan de vertegenwoordigers van het veilingwezen in dat bestuur, die oeverigens de bezwaren tegen verbod en controle wel delen. IN de week voor Pasen zijn heel wat fruittelers in ons gebied klaar gekomen met de snoei. Wanneer men het nog niet helemaal voor elkaar kreeg dan bleef er toch meestal weinig over zodat het thans wel een heel eind bekeken zal zijn. Het is voor de meeste fruittelers een zware opgave geweest onr op tijd klaar te komen met dit werk dat zo zeer gespecialiseerd is. dat men het niet met gelegen heidskrachten kan uitvoeren. Juist omdat de snoei echt vakwerk is en omdat het van zo grote betekenis is dat het goed gebeurt, is het een probleem voor de ondernemer om het rond te krijgen. Voor degenen die veel bewaarfruit hebben en ge woon zijn om dit zelf te sorteren bleek dit voorjaar opnieuw dat men niet alles kan. Daarom zien we bij de verdere specialisatie en vergroting van de echte fruitbedrijven een steeds grotere taak voor het cen traal sorteren. Daarbij is dan nodig dat men bij die centrale sortering gelegenheid heeft om te verpak ken op de manier die de afnemer wenst. De laatste maanden zijn er honderden tonnen Gol den Delicious naar Duitsland verladen in zakjes met 24 kg netto inhoud. Soms deed de teler ze direct bij het sorteren in die zakjes maar dikwijls moest het achteraf gebeuren. Hierdoor ontstond onnodig kwa liteitsverlies en werden extra kosten gemaakt. Er zijn de laatste maanden grote hoeveelheden Conference peren verzonden naar de Canarische eilanden en naar Engeland. Deze perèn gingen in tomatenkratten waarbij ze soms nog werden gewik keld. Dat is een heel werk, maar wanneer het direct na of bij het sorteren kan gebeuren dan is dat alleen maar goed voor de kwaliteit en het werkt kostenbe sparend. In de toekomst zullen we aan deze dingen meer aandacht moeten besteden. Het is een oud ver haal en al vele keren is het herhaald geworden maar we zullen er eenvoudig niet aan kunnen ontkomen. Reeds thans komen er herhaaldelijk klachten dat er afzetkansen voor fruit verloren gaan omdat men in de fruitcentra niet in staat is het fruit te sorteren en te verpakken op de wijze die de afnemer vraagt. Ook voor ons fruitgebied staan hierbij grote belangen op het spel en daarom is het te hopen dat hiervoor een bevredigende oplossing gevonden zal worden! p R is. in de afgelopen winter veel gerooid. Zon- der twijfel zal dat van invloed zijn op de om vang van de aanvoer in de komende jaren. Er is ech ter ook genoeg over gebleven. We weten hoe het met de afzet zal gaan. We zien in deze weken duide lijk dat de prijs op zich niet zo belangrijk is. Van veel groter betekenis is, dat er geen te groot aanbod is. Overigens hebben we ook gezien dat de consument naar verhouding een geringere prijsstijging voor de appels heeft ondergaan dan de teler mocht ervaren. Toen het fruit zeer goedkoop was waren de verhou dingen tussen consument- en telersprijzen onredelij ker dan op dit moment het geval is. Er zijn mensen die weer hoop hebben gekregen nu de appels en ook de peren behoorlijk in prijs zijn aangetrokken. Er zijn en blijven pessimisten die er op wijzen dat het allemaal niets te betekenen heeft en dat we nog lang niet door het dal van de fruitcrisis heen zijn. We weten niet wie het bij het rechte eind heeft maar we mogen toch vaststellen dat het in elk geval een ver blijdend teken is dat de appel- en pereprijzen zich op het eind van een zo slecht seizoen enigermate heb ben hersteld. MU maken we ons weer klaar voor de nieuwe oogst. Er is gesnoeid en er wordt gespoten. We weten niet wat dat nieuwe seizoen gaat brengen maar we weten wel dat we er alleen iets van mogen verwachten wanneer we alles hebben gedaan wat mogelijk is om een kwaliteitsprodukt te telen. Voor rommel is geen plaats meer, onder geen enkele om standigheid. Dat zullen we als fruittelers steeds op nieuw voor ogen moeten houden. Er zijn er in ons gebied en in onze groep velen die er het afgelopen jaar mee zijn gestopt. Er is veel ge rooid. Dikwijls was dat ook verstandig. Hoe het gaan zal in de komende jaren weten we niet maar vast staat dat we alleen iets mogen verwachten van jonge en moderne aanplantingen en degene die fruitteler is en 't wil blijven zal zich daarop moeten toeleggen. Daarom zal degene die fruitteler wil blijven ook: planten wanneer dat past in zijn bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6