Leidingstraten wederom besproken in vergadering gewestelijke raad voor Noord-Brabant W. Goeman Zilveren jubileum b[j gewestelijke raad voor Zeeland |N een bespreking met vertegenwoordigers van het Ministerie Verkeer en Waterstaat en Ministerie van Landbouw en de Commissie van Overleg inzake lei dingstraten van de Gewestelijke Raad voor Noord-Bra bant van het Landbouwschap is duidelijk gebleken dat ondanks de bezwaren vanuit de landbouw de overheid toch voornemens is de gronden voor de gehele leiding straat aan te kopen. Verder kwam bij dit gesprek naar voren dat bij de voorbereiding van de Nutswet Leiding- straten ervan uitgegaan is dat over het tracé op provin ciaal niveau met de georganiseerde landbouw overleg gepleegd zou zijn. Dat is echter vóór de ter visielegging niet het geval geweest. Een en ander was voor de Com missie van Overleg (waarin de vertegenwoordigers van de plaatselijke afdelingen van de Standsorganisaties zitting hebben) aanleiding de gehele problematiek van de leidingstraten nogmaals aan het bestuur van de Geweste lijke Raad Noord-Brabant voor te leggen. Twee belangrijke aspecten kwamen daarbij in het bij zonder en uitvoerig aan de orde n.l. de tracering en de ■Wijze waarop de nodige rechten verkregen worden voor de realisering. Ten aanzien van het tracé is in de „lei- dingstratenwet" aangegeven dat deze loopt van Rotter dam naar de Moerdijk en vervolgens gesplitst wordit in een westelijk tracé voor de leidingen naar Zeeland en in een oostelijk tracé dat bij de Belgische grens gesplitst kan worden in een tracé naar Antwerpen en één naar Zeeland. De S.B.L. zo is tevens gebleken heeft reeds de opdracht, aanvaard om met het georganiseerde bedrijfs leven te onderhandelen over grondprijzen en verdere vergoedingen en voorzieningen in verband met de inrich ting van leidingstraten. Het overlegorgaan zal hierover op korte termijn met de feitelijke belanghebbenden, zodra deze bekend zijn, nader kontakt opnemen. De Raad besloot overigens dat een nota opgesteld zal worden waarin nogmaals duidelijk de bezwaren van de zijde van de landbouw tegen de eigendomsverwerving van de leidingstraatgronden naar voren worden gebracht. Dit ter ondersteuning van in te dienen bezwaarschriften en ten einde het landbouwstandpunt, waar nodig, nog-< maals naar voren te brengen. VERBETERING CHAAMSE BEEK De verbetering van de Chaamse Beek leek niet moge lijk te worden daar door deze verbetering bepaalde na tuurgebieden aangetast zouden worden. Besprekingen met Staatsbosbeheer, C.TD. en het bestuur van het Waterschap „De Boven Mark" hebben ertoe geleid dat men er in is geslaagd in grote lijn toch bepaalde gedach ten ten aanzien van de voorgenomen verbetering te kun nen ontwikkelen. Daardoor zou de waterhuishouding voor nagenoeg het gehele betrokken landbouwgebied verbeterd kunnen worden zonder dat er van aantasting van het natuurgebied sprake is. BESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED NOORD-WEST 1970 HELVOIRT Het door de P-P.D. Noord-Brabant opgestelde bestem mingsplan betreffende het deel van het buitengebied van de gemeente Heilvoirt heeft als belangrijkste reden het tegengaan van ongewenste „snipperverkaveling". Het plan houdt ook een aantal voor de landbouw onge wenste beperkingen in, vooral met betrekking tot het op lichten van gebouwen met of zonder bedrijfswoning en 2de bedrijfswoning. Dit bestemmingsplan ligt ter inzage en bezwaren kunnen worden ingediend. De Raad heeft hiervan gebruik gemaakt en in een uitvoerig 'bezwaar schrift een aantal bezwaren tegen dit plan kenbaar ge maakt. RECREATIEMOGELIJKHEDEN OP DE BOERDERU Besprekingen zijn gevoerd met de V.V.V. West-Bra bant en de Provinciale V.V.V. en de landbouwkundige van de Provinciale Planologische Dienst om de recreatie-" mogelijkheden op de boerderij te onderzoeken. Het recreatieve verblijf op een boerderij kan bijdragen tot beter begrip van het agrarische bedrijf en kan een kleine bijverdienste betekenen voor de boer. De mogelijkheden kunnen bestaan in een verblijf in een gedeelte van de woning en/of de bedrijfsgebouwen en/of in enkele cara: vans of tenten op het erf. Momenteel verzetten zich de wettelijke bepalingen en gemeentelijke verordeningen zich vooral tegen het plaatsen van caravans of tenten op boerenerven. De Raad besloot stappen te ondernemen om onder bepaalde voorwaarden dit wel mogelijk te maken. VERREGENING DRIJFMEST De Raad had aan de Algemene Technische Commissie van het Landbouwschap voorgesteld om in Noord-Bra bant een demonstratie van het verregenen van drijfmest te organiseren. De Algemene Technische Commissie was echter van mening dat deze suggestie zich niet leende voor een lan delijk erkende demonstratie. Mogelijk zou dit wel het geval zijn voor een voorlichtingsdemonstratie op regio naal niveau. De Raad zal hierover contact opnemen met de Provinciale Raad voor Bedrijfsontwikkeling in Noord- Brabant. riEZER DAGEN was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Goeman in dienst trad bij de Stichting voor de Landbouw, de voorganger van het Landbouwschap. Als adjunct-secretaris begonnen, werd hij op 1 decem ber 1956 benoemd tot secretaris. In de op 8 april j.l. gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad werd aan dit jubileum aandacht besteed, terwijl na de officiële vergadering dit feit werd herdacht middels een diner in hotel „De Koren beurs" te Goes. Aan dit diner zaten naast de heer Goeman en zijn gezin en de leden van de Gewestelijke Raad onder meer bestuursleden in functie bij de op richting van de Stichting voor de Landbouw, oud voorzitters en oud-secretarissen aan. Tijdens de ver gadering werd de jubilaris toegesproken door de voor zitter van de Gewestelijke Raad, ir J. Prins, en door ir H. H. Smeenk, algemeen secretaris van het Land bouwschap. T\E heer Prins schetste daarbij de heer Goeman als een persoon die er in geslaagd is een goede ver standhouding op te bouwen met de zes samenwerken de doch op zich verschillend georiënteerd zijnde orga nisaties, en als iemand die daarbij een essentiële func tie vervulde en nog vervult, in de contacten naar bui ten. „Als persoon gerespecteerd, bent u er in geslaagd voor de Gewestelijke Raad contacten te leggen, in spraak en overlegmogelijkheden te verkrijgen met di verse instanties in de provincie, zoals het Provinciaal Bestuur, gemeentebesturen, rijks- en provinciale wa terstaat, alsmede met de eigen agrarische instellin gen. En wanneer u op pad gaat, komt u veelal met redelijke resultaten terug", aldus de heer Prins. Ook voor de wijze waarop de jubilaris de contacten naar binnen, naar de organisaties en haar leden, gestalte heeft gegeven werd hem lof toegezwaaid. Spreker kenschetste de heer Goeman als een „secretaris op maai, in alle opzichten" en zegde hem dank voor al het werk dat hij tot nu toe voor de georganiseerde landbouw heeft verricht. Foto P.Z.C. TXE heer Smeenk, sprekend namens het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en het landelijk secretariaat, feliciteerde de heer Goeman met dit 25- jarig jubileum, daarbij waardering uitsprekend voor de wijze waarop hij gedurende deze jaren zijn werk heeft verricht. Evenals later tijdens het diner deed hij dit op humoristische wijze. De waardering werd on derstreept middels een enveloppe met inhoud namens het dagelijks bestuur en een passend cadeau namens het secretariaat. rpiJDENS het hieropvólgend diner memoreerde dè -*• heer Prins enkele punten uit de vele werkzaam heden van de heer Goeman in de afgelopen 25 jaar. Zo was er in 1947 het bezoek van de minister van Landbouw aan Zeeland, bij welke gelegenheid hem enige zaken onder de aandacht werden gebracht, dite dringend om verbetering vroegen. In het jaarverslag waarin van dit bezoek melding wordt gemaakt, wordt opgemerkt, dat de Minister Mansholt geen toe zeggingen kon doen. Er is wat dat betreft kennelijk' weinig veranderd! Ook niet voor wat het Land van Saeftinge aangaat, want in het jaarverslag van 1962 werd aangetekend, dat Gedeputeerde Staten een commissie hadden inge steld, die de problemen rondom de mogelijke inpolde ring van het Land van Saeftinge moest bestuderen. Thans wordt, zij met andere bedoelingen, nog steeds over het Land van Saeftinge gesproken! Ook uit de beginperiode diepte de heer Prins nog enkele punten op waarmede de heer Goeman zich in zijn werk had moeten bemoeien. Na nogmaals namens de Raad zijn waardering te hebben uitgesproken voor de wijze waarop de jubilaris zijn werk altijd heeft verricht, be trok hij ook mevrouw Goeman in deze hulde en bood haar een boeket bloemen aan. AM ENS het georganiseerde agrarische bedrijf s- leven in Zeeland sprak de heer G. J. de Jager. Deze noemde de jubilaris, mede gelet op de gebruike lijke wisseling van voorzitters in de Gewestelijke Raad „het stabiliserend element in de Stichting voor de Landbouw en het Landbouwschap". In de lof die hij de heer Goeman toezwaaide, wilde hij ook mevrouw Goeman betrekken. Immers in al die jaren is zij haar man tot steun geweest in diens druk bezette werkkring. Nadat ook de heer De Jager enkele oude voorvallen had opgehaald bood hij de jubilaris namens de georganiseerde landbouw, de leden van de Gewestelijke Raad en het personeel een tuinameu- blement aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat de zon die nu eenmaal nodig is om van dergelijke gebruiks voorwerpen te kunnen genieten, ook tijdens de ver dere werkzaamheden van de heer Goeman zal blijven schijnen. De plv. voorzitter van de Raad, de heer P. Min- naard, sprekend namens de werknemersorganisaties, schetste de heer Goeman als een onpartijdig persoon die de beide partijen, werkgevers en werknemers, nauw naar elkaar heeft doen toegroeien. De heer ir C. S. Knottnerus, voorzitter van 't Land bouwschap, wees ook op de goede verstandhouding die er in Zeeland tiLSsen de verschillende organisaties is opgebouwd. Een verstandhouding waartoe de heer Goeman het zijne heeft bijgedragen, hetgeen tot ge volg heeft, dat Zeeland „Den Haag" alleen maar hoeft in te schakelen voor werkelijke problemen. Als oud-bestuurslid voerde de heer C. de Putter het woord. Ook deze sprak lovende woorden aan het adres van de jubilaris en kenschetste hem als een tevreden man, die zijn werk immer ambitieus heeft uitgevoerd. Ir J. D. Dorst, oud-secretaris van de Stichting voor de Landbouw, memoreerde hoe de heer Goeman via het Bureau Voedselvoorziening in dit werk was te rechtgekomen. De samenwerking is gedurende al die jaren zeer prettig geweest, zo concludeerde de heer Dorst. Als aandenken bood hij de heer Goeman een boekwerk aan. Ook ir M. AGeuze, oud-voorzitter van de Geweste lijke Raad, bood de jubilaris een boek aan. In zijn toesptaak noemde hij de heer Goeman „een man waar je van op aan kunt", een secretaris die snelheid en accuratesse paart aan sociale bewogenheid". In zijn dankwoord zowel tijdens de vergadering als tot besluit van het sfeervol verlopen diner zegde de jubilaris niet alleen dank voor de ontvangen geschen ken, waaronder tal van bloemstukken, maar bena drukte hij zijn dankbaarheid voor het aan hem en zijn familie aangeboden diner, waarbij hij zoveel oude be kenden heeft mogen begroeten. De heer Goeman meende, dat het feit, dat hij zijn werk heeft kunnen doen zoals het gedaan is, grotendeels te danken is aan de mate vau vrijheid en zelfstandigheid die hem door de respectieve voorzitters, zowel als door „Den Haag is en wordt geschonken en door de van de bestuurs leden ondervonden medewerking. Zich in het bijzon der wendend tot zijn eerste chefs sprak hij zijn dank uit voor de van hen ontvangen vorming en steun.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4