Manus-Holland Rototandem IS IN 1961 werd door Manus-Holland N.V. de eerste roterende melkstal in Nederland geïntroduceerd. Deze zogenaamde 4-stands carrousel, toen geplaatst op het bedrijf van de heer Aalbers in Giethoorn en onlangs vergroot tot een 6-stands, functioneert nog steeds tot volle tevredenheid van de gebruiker. In de inmiddels achter ons liggende 10 jaren heeft de ontwikkeling op melkmachine-gebied zich voortge zet. Mede door de toenemende bouw van ligboxenstal- len en het ontstaan van steeds grotere veestapels is er een trent naar kompleter mechanisatie of zelfs auto matisering en naar het aanbrengen van faciliteiten, die het werk op de boerderij veraangenamen, produc tiever, schoner en meer voldoening gevend maken. Mede hierdoor ontstaat er momenteel een groeiende belangstelling voor de roterende melkstal. Dit was voor Manus-Holland N.V. te Zutphen onlangs aanlei ding tot de introductie van een gewijzigd type rote rende melkstal: de zogenaamde Rototandem. ROTOTANDEM De voornaamste kenmerken van deze op het Manus- Holland N.V. bedrijf te Zutphen geïnstalleerde rote rende melkstal zijn: 1. 9-standen 2. intermitterend draaiend 3. koestanden aan buitenzijde voorzien van in- en uitgangshek 4. draaitijd continu 90 seconden per omwenteling 5. buitendiameter 805 cm hoogte 250 cm zonder stops bedraagt de draaitijd van de 9-stands 90 seconden. De constructie van de ingangsdeur van elke koestand is zodanig, dat de koe door dit hek tegen het binnenhek van de stand aangedrukt wordt. Hier mee wordt bereikt, dat de koe zo dicht mogelijk bij de melker komt te staan en dat deze dus niet ver be hoeft te reiken voor het aansluiten van het melkstel. Twee voetpedalen zorgen voor de bediening van: het uitgangshek van elke stand en het inschakelen van de aandrijfmeter. De aandrijving geschiedt door een 1% PK 3 phase electromotor met vertragingskast en lucht- bandwiel tegen de onderzijde van het platform. CAPACITEIT De volgende tijdcalculatie geeft de capaciteit aan van de 9-stands Rototandem: uitlaten koe inlaten koe toediening van krachtvoer voorbehandeling en aansluiten van het melkstel tijd nodig om platform één stand verder te laten draaien 5 seconden 8 seconden keurigheid van 0,2 kg mogelijk. Deze maatglazen zijn bovendien voorzien van een aftap voor het nemen van een melkmonster. Aan de binnenzijde van de stal zijn de volgende rondgaande leidingen gemonteerd: a. melktransportleiding; b. vacuumleiding en c. gecom bineerde vacuum/spoelleiding. De melktransportleiding is door een draaibare kop peling verbonden met de vaste transportleiding naar het opvanggedeelte in de melkkamer. De vacuumlei ding is eveneens d.m.v. een draaibare koppeling ver bonden met de vaste vacuumleiding naar het vacuum- aggregaat. Tijdens het melken is de spoelleiding verbonden aan de vacuumleiding en zorgt voor het vacuum op de recorders en tepel voering en. Het spoelen en reinigen van de instalatie geschiedt in een vaste stand van de rototandem, de spoelleiding wordt dan gekoppeld aan een verbinding naar de Manus DN5 wasautomaat, die als volgt geprogram meerd is: voorspoeling, reiniging en desinfectie. 22 seconden PLAATSING EN VOORDELEN 10 seconden 45 seconden Het afnemen van het melkstel en het leeg laten lo pen van het recorderglas werd in deze calculatie niet opgenomen, omdat van de melker verwacht wordt, dat hij de koe die het platform verlaten moet tege moet gaat en gedurende deze korte wandeling deze handelingen uitvoert. Uitgaande van deze calculatie betekent dit dat een capaciteit van 3600 45 80 koeien per uur bereikt kan worden. De totale draaitijd voor één omwenteling van het platform zal dan 9 x 45 405 sec. 6% minuut be dragen. In dat geval bevindt elke koe zich gedurende 6% minuut op het platform. AANTAL MELKERS Voorlopig wordt in deze 9-stands rototandem met twee personen gemolken, waarbij één melker tot taak heeft: 1. inlaten koe; 2. sluiten en openen deuren; 3. voormelken; 4. aansluiten melkstel; 5. bediening aan- drijfmotor; 6. toediening krachtvoeder; 7. aftappen recorderglazen; 8. uitlaten koe. De andere melker heeft de controle op het afnemen der melkstellen en kan eventueel ook het aftappen der recorderglazen voor z'n rekening nemen. Deze controle op het afnemen der melkstellen is voorlopig Dit type rototandem, zo schrijft Manus-Holland N.V kan in tegenstelling tot andere types roterende stal len en doorloopstallen, indien voldoende ruimte be schikbaar is„ zonder ingrijpende of kostbare bouw kundige voorzieningen, geplaatst worden. Er behoeft alleen een voorziening getroffen te worden voor de op- en afloop der koeien. De melker in een roterende melkstal heeft ten op zichte van de melker in een visgraatstal een aange namer en eenvoudiger taak door minder inspanning. De loopweg van de melker wordt tot een minimum beperkt door de werkzaamheden op één plaats uit gevoerd worden. De gehele zijkant van de koe is ge durende de gehele melktijd zichtbaar. Dit stelt de melker in staat gemakkelijk een zieke koe te herken nen, in tegenstelling tot in een visgraatstal, waar al leen het achtereind van de koe zichtbaar is. De roterende melkstal leent zich uitermate goed voor het automatiseren van het melkproces op voor af ingestelde plaatsen en bovendien zal de automati sering in deze stallen ten opzichte van doorloopmelk- stallen goedkoper zijn. De werkorgnisatie in de stal wordt bepaald door de stal en niet door de melker, daar men het melken in een dergelijke stal enigszins kan vergelijken met lo pende handwerk, waarbij de machine de volgorde van de uit te voeren handelingen bepaalt; met als re sultaat dat zelfs minder efficiënte melkers in staat zijn een grote capaciteit te halen. Manus-Holand N.V. geeft ter vergelijking dat in een 1_ aanloopgang 2_ bediening* pedalen 3 „werkruimte voor melker 4 voe deraut omaa t 5_ doorgang voor melker 6-draairichting 7 voeder bakje 8 -draaiend platform 9 uitloop 10_melkleiding 6. speciale constructie ingangsdeur 7. voornaamste bediening d.m.v. voetpedalen 8. aandrijving d.m.v. electromotor 9. capaciteit ca. 80 koeien per man/uur 10. voorzien van installatie voor het toedienen van krachtvoeder 11. voorzien van een melkleiding, uitgerust met re corders (maatglazen) en automatische reiniging 12. gemakkelijk te installeren zonder kostbare voor zieningen op bouwkundig gebied. KOESTANDEN Deze rototandem heeft 9-standen, d.w.z. dat tege lijkertijd 9 koeien gemolken kunnen worden. Het ro terende platform stopt automatisch om de dieren er op te laten stappen en er af te laten. De koestanden zijn aan de buitenzijde voorzien van een ingangs- en uitgangshek. D.m.v. een voetpedaal kan het uitgangs hek geopend worden. Als de koe het platform verlaten heeft, kan met behulp van één hefboom in één hande ling de uitgangsdeur gesloten, de afsluitdeur van de toeloopgang en de ingangsdeur van de koestand ge opend worden. Hierna kan een nieuwe koe het platform betreden. Door de ingangsdeur te sluiten wordt eveneens het af sluithek van de toeloopgang wederom gesloten. Bij een 5 stands Rototandem is de buitendiameters: 4.70 bij een 6 stands 5.54 m en bij een 9 stands Rototan dem 8.05 m. Indien één omwenteling gemaakt wordt nog noodzakelijk i.v.m. het gevaar van blindmelken wat zeer zeker niet denkbeeldig is bij een standtij d van 6% minuut zowel snelmelkende koeien en bij koeien met een geringe produktie. Er wordt echter aan gewerkt om dergelijke stallen op korte termijn te voorzien van apparatuur, die bij een melkstroom van minder dan 0.2 1/min. het vacuum afsluit, zonodig de melkstellen afneemt, zodat het gevaar van blindmelken wordt geëlimineerd. Dit zou dan tevens inhouden dat de tweede man overbodig wordt. TOEDIENING KRACHTVOEDER In eerste instantie wordt de toediening van het krachtvoer in overleg met de betrokken veehouder beperkt tot het verstrekken van enig lokvoer. Dit ge schiedt door één voederautomaat die automatisch be diend wordt op het moment, dat het ingangshek van de koestand geopend wordt. Na tijdstudies in de prak tijk zal deze voederautomaat worden aangepast om elke koe een individuele hoeveelheid krachtvoer toe te dienen. MELKLEIDING De Rototandem is uitgerust met een melkleiding- systeem voorzien van 9 melkstellen en 9 recorder glazen met elk een inhoud van 23 liter, voorzien van schaalverdeling in kilogrammen; hierdoor is indivi duele controle op de melkgift per koe, niet een nauw- visgraatstal met een eerste klas melker en een uitge kiend werksysteem kan een capaciteit gehaald worden van 60 koeien per man/uur maar in de meeste vis graatstallen is de man/uur capaciteit aanzienlijk min- daar de routinewerkzaamheden bepaald worden door de melker en een groot aantal van deze handelingen te wensen over laat. De koeien worden in een Roterende stal minder af geleid, doordat ze in afzonderlijke boxen staan, voe len zich daardoor beter op hun gemak, hetgeen zeer zeker zal bijdragen tot een maximale productie. DIVERSE GROOTTES ROTOTANDEM Het is natuurlijk mogelijk intermitterend draaien de Rototandems te construeren met een geringer of groter aantal melkstanden, maar onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat bij een vergroting van het aantal standen de capaciteit niet toeneemt, daar deze voor namelijk afhankelijk is van de tijdsduur benodigd voor de routinewerkzaamheden. Bij een geringer aan tal standen, bijv. 5, zal de capaciteit aanmerkelijk af nemen en ligt de kostenfactor t.o.v. een visgraatstal erg ongunstig. In eerste instantie wordt er naar ge streefd een noterende melkstal te leveren, die qua prijs, en deze is natuurlijk mede afhankelijk van het aantal afgenomen eenheden, zoveel mogelijk de prijs van een 12. of 16 stands visgraatstal benadert. Ver der wordt, teneinde de capaciteit op te voeren tot 120 koeien per man/uur, de constructie overwogen van een 14 stands draaiende melkstal met automa tische afname der melkstallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13