Oude boerde in Zeeland DE HOFSTEDE „WELLAND" te Noordwelle (Schouwen) 8 den daar de heren van Welland, gezeteld zijn geweest. Het „huis Welland" moet reeds vrij vroeg in verval ge raakt zijn, daar Smallegange in zijn Cronyk van Zeeland op blz. 692 schrijft, dat toen (1696) nog slechts enige fun damenten van het slot te vinden waren. Hoewel geen na dere bijzonderheden omtrent dit kasteel bekend zijn, valt er toch niet aan te twijfelen, dat het lag op of dichtbij de plaats waar nu de boerderij Welland ligt. Funderingen van het bouwwerk zijn niet bekend. Er is echter nooit daarop gericht graafwerk ondernomen. Op de eigenaars, c.q. bewoners in de middeleeuwen komen we hierna nog kort terug. DE OUDE KAARTEN IIET vroegere bestaan van de hofstede kan aan de hand van enkele oude kaarten worden vastgesteld. De be kende kaart van D. W. C. en A. Hattinga uit 1752 geeft de ligging duidelijk aan, vlak ten westen van het dorp Noord welle. Een andere kaart, waarvan wordt aangenomen dat ze uit 1540 is, of althans de toestand in dat jaar weergeeft, is afkomstig uit de nalatenschap van Mr. A. Hofferus, rent meester-generaal beoosten Schelde in 1627. Hij wordt ge noemd door Smallegange op blz. 321 van zijn Cronyk. Van die kaart is een copie opgenomen naast blz. 137 van „Schou wen voor 1600" door Mr A. J. F. Fokker. Op deze kaart is juist ten westen van Noordwelle gete kend de molen, de berg (vluchtberg), een groot bouwwerk en twee kleinere behuizingen. De ligging der gebouwen is vrij nauwkeurig die van de huidige hofstede. Of toen (in 1540) het slot nog intact was in onbekend, doch naar de tekening te oordelen, is dat niet onmogelijk. De kleinere gebouwen zouden de hoeve kunnen voorstellen. Ander interessant kaartmateriaal is dan wel het zgn. „Kaarteboek van het Koorn- en Weiland" getekend door J. Bakker voor Jakob Hoogenboom Mzn. Dit boek be- hoekig op het woonhuis gebouwde vleugel bestaat uit oude gele Ysselsteen en inwendig is, zowel beneden als op de zolder, aan de constructie van zolderbalken en dak te zien, dat oude materialen zijn gebruikt. Deze zijn aanmerkelijk lichter van constructie dan van het oorspronkelijke woon huis. De zolderbalken van dit laatste, die in gang en ka mers te zien zijn, zijn zwaar. De houtsoort is niet vast te stellen door de aangebrachte verflaag. Midden over de zol der ligt in de lengterichting van het huis een zeer zware balk, die een rol speelt bij de dakconstructie. Ook hier moe ten veranderingen zijn aangebracht in de loop der eeuwen, doch op welke wijze is niet na te gaan. De afmetingen van genoemde balk en de gedeeltelijk wat vermolmde toestand duiden op een hoge ouderdom ver moedelijk le helft 17e eeuw hetgeen ook gezegd kan worden van een enkele blauwe tegel, die nog aanwezig is. Door inwendige wijzigingen zijn echter geen tegelwanden of gedeelten daarvan overgebleven. Vanuit de genoemde gang zijn drie kelders onder het huis bereikbaar. Eén ervan, waarin de oorspronkelijke trap- ingang nog aanwezig is, wordt gebruikt voor levensmidde len, e.d. Een tweede kelder ligt daarnaast, onder de opka mer en vroeger waarschijnlijk als wijnkelder in gebruik, doet nu geen dienst meer. Aan de overzijde van de gang ligt dan nog een kelder die is afgesloten en eveneei* bui ten gebruik is. In de eerstgenoemde kelder bestaan vloer en traptreden uit oude rode plavuizen. Voor het buitenaanzicht van het woonhuis wordt verwezen naar de tussen de tekst geplaat ste foto's. De totaalaanblik van bedrijfsgebouwen, woning en direc te omgeving heeft sedert de vorige eeuw nogal wat veran deringen ondergaan. Enkele schilderstukken, in het bezit van de huidige bewoners, geven van de vroegere toestand een beeld, waarbij vooral opvalt dat toen hoog opgaand geboomte het geheel verfraaide. Ook maakte een water- „Huize Welland" aan het begin van deze e P\E geschiedenis van Schouwen gaat vele eeuwen terug en bewoning, in het bijzonder van de hogere weste lijke delen, is vastgesteld tot zelfs vóór het begin onzer jaartelling. Toen de dorpen werden gevormd en het land permanent bewoond en als bouwland kon worden gebruikt, kwam ook een indeling tot stand, die Schouwen verdeelde in zgn. „zesde delen". Het duingebied was daar wel in begrepen, maar behoorde nimmer tot de Polder Schouwen, terwijl een ander zesde deel, n.l. Zuidland, door vele waters noodrampen, vooral in de 16e eeuw grotendeels verloren ging- Na 1558 sprak men om die redenen verder van vieren delen en één daarvan was het westervierendeel, waarvan Haamstede, Noordwelle, Zuidwelle, Koudekerke, Seroos- kerke en een klein gedeelte van Renesse waren gelegen. De vierendelen we*4en gevormd door de daarin liggende ambachtsheerlijkheden, waarvan Welland er één was en waarvan o.a. Noordwelle deel uitmaakte. De heerlijkheden waren dan weer verdeeld in „bevangen". Noordwelle telde er daarvan 19. In het 8e of Burg-bevang („bevanck" in de oude veldbon ken) ligt dan de hoeve „Welland". Dit bevang was in 1801 89 gemeten en 118 roeden groot. Het ligt aan de noord westzijde, niet ver van het dorp. EEN KASTEEL IN DE MIDDELEEUWEN IN het boekje „De verdwenen kastelen van Schouwen- Duiveland" van wijlen "P. van Beveren wordt op blz. 65 e.v. een korte geschiedenis van het slot Welland weer gegeven. Dit zou gebouwd zijn op een wat hoger liggend bedijkt gebied en reeds in het begin van de 13e eeuw zou- staande uit 35 bladen is vervaardigd in het eerste kwart der 19e eeuw. Alle toen bij de hofstede behorende percelen zijn daarop in kaart gebracht en voorzien van de benaming, ligging en grootte. De hofstede zelf is primitief getekend met daaromheen plantsoen, moestuin, boomgaard en aan sluitend een waterpartij en boscomplex (in totaal ca. 5% gemet). Een afbeelding van één dezer kaarten uit dit oude „Kaarteboek" van 1830 is als voorbeeld te zien op de hierbij geplaatste foto. DE GEBOUWEN DEZE liggen op een flinke verhoging i» het terrein, het geen vóór de herverkaveling van Schouwen, welke na de ramp in 1953 plaats vond, veel duidelijker te zien was dan thans. De landbouwschuur, die oorspronkelijk geheel van hout was en zeker ook eertijds van een rieten dak was voorzien, heeft door verbouwingen en voornamelijk door gedeeltelijke vervanging der houten wanden door metsel werk, veel van de oorspronkelijkheid verloren. Het ruime woonhuis is met de noordgevel van de schuur verbonden en geeft de indruk van oude datum te zijn, hoe wel het zeker door een nog oudere woning is voorafgegaan. De hoofdingang ligt aan de wegzijde, terwijl de gang, die van een marmeren vloer is voorzien, het huis in de breedte in tweeën verdeelt. Aan beide zijden van de gang liggen de verschillende vertrekken. De gang zal oorspronkelijk aan de achterzijde ook een toegangsdeur hebben gehad, doch hier is, vermoedelijk in de vorige eeuw, een grondige wij ziging aangebracht. Aan die zijde is n.l. een vleugel aange bouwd. Volgens de bewoners heeft men hiervoor de oude materialen steen en houtconstructies gebruikt van een zomerwoning of bakkeet, die meer achterwaarts op het terrein was gelegen. Het is inderdaad zo, dat het metselwerk van deze recht-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8