cUccr de ^Urouw Poëzie en tomaten Zeelandfestival Bent u „vies bij" of bent u „van gisteren?" ^JEDICHTEN lezen is als het eten van tomaten: als je op jonge leeftijd nooit tomaten hebt gegeten is het moeilijk wennen aan de smaak ervan. Als je nooit gedichten hebt gelezen is de klank je vaak vreemd. De waarde van de tomaat kennen we alle maal O. wat zijn die vitaminen belangrijk. En de waarde van een goed gedicht? Heeft U wel eens aan geestelijke vitaminen gedacht? En aan hun belang rijkheid en uitwerking? Bijt eens in die tomaat; lees eens in dat gedicht! B.v. in een gedicht van Marsman (18991940) die zó graag gelezen wilde worden, dat hij schreef: Volk. ik ga zinken als mijn lied niet klinkt; ik moet verdrogen als gij mij niet drinkt Verzwelg mij, smeek ik maar zij drinken niet wees mijn klankbodem, maar zij klinken niet Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren Marsman schreef veel over Holland en over ons polderlandschap. Wat niet zo bekend is, is zijn ge dicht over de grijsaard en de jongeling. Een jonge man zegt tegen zijn ouders dat hij groots en meesle pend wil leven. Dan komt de preek van Vader: „Ga niet te ver van huis en pas op voor vrouwen! En pas op voor dit en voor dat! Kijk nu eens naar mij. Ik heb mijn leven verslingerd aan duizend dingen! Ik schaam me over veel en er zijn wonden die nooit genezen!" Al met al is het een deprimerende opsom ming. Zo deprimerend dat de jonge man de moed in de schoenen zakt? Mis! Zoals iedere flinke vent zal hij de wereld zelf wel onderzoeken. Vastberaden stapt hij de deur uit! DE GRIJSAARD EN DE JONGELING Grootsch en meeslepend wil ik leven! hoort ge dat, vader, moeder, wereld, knekelhuis „ga dan niet ver van huis, en weer vooral ook het gespuis van vrouwen buiten uw hart, weer het al uit uw kamer: laat alles wat tot u komt onder groote en oorlogszuchtige namen buiten uw raam in den regen staan: het is slecht te vertrouwen en niets gedaan. alleen het geruisch van uw bloed #n van uw hart het gehamer vervulle uw lichaam, verstaat ge, uw leven, uw kluis zwicht nooit voor lippen: samenzijn is een leugen en alle kussen verraad; (üleen een hart dat tegen eigen ribben slaat is een zuiver hart op een zuivere maat. zie naar mijzelf, ik heb in mijn jeugd mijn leven verslingerd aan duizend dingen van felle en vurige namen, oproeren, liefdes en wat is het alles tezamen nu nog geweest over hoeveel zal ik mij niet blijven schamen en hoeveel is er dat misschien nooit geneest?" de jongen kijkt door de geopende ramen waarlangs de wereld slaat; zonder zich te beraden stapt hij de deur uit, helder en zonder vrees. H. MARSMAN 1899—1940. uit: Verzamelde Gedichten uitg.: Querido, A'dam. IYE dichter «Hoornik schrijft in een heel andere toonsoort als vader over zijn kind. (zijn dochter in dit geval). Minder belerend, meer beschouwend dan Marsman in „De grijsaard en de jongeling" zegt hij: MIJN DOCHTER EN IK Terwijl ik lees voel ik mijn dochter kijken; ik laat niets merken en lees rustig door. Haar leven doet zich helder aan mij voor: het zal in alles op het mijne lijken. Niets kan ik doen, opdat zij zal bereiken wat ik, amper gevonden, weer verloor; geen vindt van het geluk méér dan een spoor, ook zij niet, en ook zij zal het zien wijken. Ik sluit het boek. Wij zitten naast elkaar; geen woorden tussen ons; slechts, even maar, de glimlach van den een tegen de ander. 't Is mij of ik in mijn eigen ogen staat, en wat daar staat, het is als water klaar, wanneer ik langzaam in mijzelf verander. uit: Facetten der Nederlandse poëzie. ED. HOORNIK - 1910—1970 uitg.: Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Op de kaderdag voor besturen van de Bond van Plattelandsvrouwen hield de heer Mr. C. Stapel een inleiding over de „Education permanente". Dit be grip. waarover tegenwoordig zoveel gesproken wordt, kunnen wij. volgens spreker het beste omschrijven met: de mogelijkheid voor iedereen om door te leren. Al is dat „door-leren" voor velen niet zo aanlokke lijk menigeen is blij. als hij of zij na de schooltijd van het leren af is Tóch is het hard nodig in een wereld, die zo snel verandert. Vroeger leefde de mens maar kort en werden de ervaringen door middel van de traditie doorgegeven aan de volgende generatie, maar nu is het andersom: de mens is de blijvende factor in een wereld, waarin alles zo snel verandert, dat op velerlei terrein traditie geen zin meer heeft. Wanneer wij niet bij blijven, worden wij „van gis teren", vreemdelingen in deze tijd. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat er een zekere vervreemding ont staat tussen ouders en kinderen omdat de ouders onvoldoende op de hoogte zijn van de wereld, waar in hun kinderen leven. Het valt soms moeilijk de nieuwe onderwijsmethoden te aanvaarden, de kinderen lezen boeken, die voor de ouders in hun jeugd „verboden" zouden zijn geweest, sex wordt op een manier besproken, die vroeger on toelaatbaar was, kortom ouders en kinderen spreken soms een verschillende taal, waardoor zij elkaar moeilijk meer verstaan. Reden om te trachten bij te blijven televisie, radio, krant en cursussen geven ons daartoe de mogelijkheden. Laten wij vooral niet vergeten dat beheersing van de eigen taal minstens even belangrijk is als een cur sus Frans of Engels. Zouden wij niet eens moeten be ginnen met ons, zowel mondeling als schriftelijk, goed te leren uitdrukken in het Nederlands? Het begrip „éducation permanente" houdt ook in, dat wij de kans krijgen ons te ontplooien, d.w.z. ga ven. die wij ons zelf nauwelijks bewust zijn, tot uit drukking te brengen. Dit kan op allerlei manieren gebeuren: voor de een zullen er mogelijkheden lig gen in het creatief bezig zijn met handenarbeid, pot tenbakken, handwerken, schilderen, anderen voelen zich misschien gelukkiger in een zangkoor of orkest. Maar het kan ook zijn, dat een bestuursfunctie medeverantwoordelijkheid, samen denken als een vorm van ontplooiing wordt beleeft. In deze provincie zijn talrijke organisaties die kun nen helpen „door te leren". Wij wijzen U slechts op Z.V.U., de Stichting voor kunstmatige vorming, het Nut, bibliotheken, musea, enz. En ook de Bond van Plattelandsvrouwen, die haar leden op tal van ma nieren de mogelijkheden wil bieden om bij te blijven en zich te ontplooiien. Wantde Bond is niet van gisteren! MET het doorknippen van een lint opende donder dagmiddag 25 maart de burgemeester van Rei- merswaal de heer Pijl Hogeweg de nieuwe winkel afdeling van de Huishoudschool te Kruiningen. In een van de lokalen van de school is een kleiae supermarkt ingericht waar de meisjes zich vertrouwd kunnen maken met artikelen, kassa en vooral publiek, zodat ze later als verkoopsters graag geziene mede werksters zullen zijn. In zijn openingswoord van het Zeelandfestival, waarmee de Huishoudschool zijn jaarlijkse presentatie hield, prees de burgemeester de actieve directrice mej. H. G. J. Brouwer met haar nieuw initiatief. Ilij noemde het een voorbeeld voor de provincie en daarbuiten en was blij, dat de school in de gem. Rei- merswaal staat. WAT is het gezellig de leerlingen met plezier en ijver en ook wel giechelend bezig te zien in hun school. Ze zetten hun beste beentje voor om alles te tonen wat ze al kunnen. Diverse lokalen waren ingericht als tentoonstel lingsruimte met alles wat ze het hele jaar door doen, zoals naaien, knutselen, kinderverzorging en koken. Leuk was ook de diavoorstelliag met activiteiten in en rond de school, waarbij vooral de dia's van de zee en Zeeland goed uitkwamen. Aardig was het idee om zo uit te laten komen dat ze ook Engels leren. ALS altijd was het hoogtepunt de modeshow o.l.v. mevr. GerritseDronkers. De meisjes voelen zich bijna echte mannequins als ze tussen het publiek lopen. Wat presteren ze toch al veel op zo'n jeugdige leeftijd; een compliment voor de leraressen. Verras send er tussendoor was de show van Zeeuwse kleding van heel oude, tot de kleding die au nog gedragen wordt. Mij bekoorde vooral het meisje in ouderwetse werkkleding, zoals ze na schooltijd op het land moest gaan werken. Al met al een zeer geslaagd Zeelandfestival met een compliment voor de organisatie. Een plattelandsvrouw. (Zie verder pag. 10) f>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6