Voorstel wijziging Pachtnormenbesluit Meer zomergerst en uien op Schouwen-Duiveland Start oogst 1971 lijkt gunstig Vlas, zomertarwe en gerst al boven de grond KORTE WENKEN 22 Naar aanleiding van de plannen van de Minister van Landbouw om het Pachtnormenbesluit 1967 te wij zigen heeft de Commissie Grondgebruik van het Land bouwschap aan het bestuur onder meer de volgende adviezen opgesteld. Pachtnormen. De commissie is met de minister van mening dat een aanpassing van de pachtnormen in verband met de gestegen eigenaarslasten gewenst is. Anderzijds acht de commissie een aanzienlijke verho ging niet verantwoord in verband met de rentabiliteit van de landbouw en de mogelijkheid van een prijs opdrijvend effect op de grondprijzen. De commissie kan zich dan ook verenigen met de door de minister voorgestelde matige verhoging van de basispachtnor men met gem. f 25 a f 30 per ha. De commissie onder schrijft de uitbreiding met toeslagen en aftrekken in verband met de gebruiksmogelijkheden van de grond en gebouwen (de externe produktiefaktoren zoals per ceelsgrootte, kavelgrootte en bereikbaarheid van de percelen). Indeling grondsoorten. De voorgestelde indeling van de grondsoorten acht de commissie onlogisch en wei nig systematisch van opbouw. Enerzijds wordt reke ning gehouden met de hoedanigheid van de grond soort en anderzijds met de gebruikswaarde. Een meer doelmatige indeling, waarbij haast de bodemkundige eigenschappen tevens meer systematisch rekening gehouden wordt met het overeengekomen gebruik, wordt gewenst geacht. De Commissie adviseert aan de Minister voor te stellen hiertoe een nadere studie te laten verrichten. De commissie heeft ernstige bezwaren tegen het Grondsoort Bouw- en grasland 1. Zeekleigronden met akkerbouw en gem. bedrijf: a. klei- of zavelgronden b. zware kleigronden of kleigronden met een min der goede struktuur of profielbouw c. afwijkende zavelgronden (o.a. minder goede struktuur of profielopbouw) 2. Weidegronden kleiweide lichte zavel 3. Zandgronden a. slib- en humusrijke zandgronden b. normale zandgronden c. humusarme zandgronden Voor infiltratie of ondergrondse aanvoer voor be regening worden de bedragen voor de zandgron den verhoogd met max. 85,per ha, voorzover dit door de verpachter wordt bekostigd. Tuinland a. bloembollen en boomkwerijgronden b. fruitteeltgronden c. overige tuinbouwgronden Voor tuinland met uitzondering van fruitteelt- gronden dat tot de laagste kwaliteitsklasse be hoort, gelden de bedragen voor bouw- en gras land vermeerderd met 55, voorstel, om slechts één maximale pachtwaarde per grondsoort vast te stellen. Naar het oordeel van de commissie waarborgt het handhaven van de indeling naar kwaliteitsklassen per grondsoort een betere sprei ding van de pachtprijzen op basis van de verschillen in de kwaliteit per grondsoort. Weliswaar hebben de Grondkamers de bevoegd heid voor hun werkgebied tot een nadere detaillering van de pachtnormen over te gaan. Deze regeling heeft AOK op SCHOUWEN-DUIVELAND is er de laat- ste dagen van maart zeer veel gezaaid en vrij- veel aardappelen gepoot. Het zeer gunstige weer, zon en wind. was zeer welkom voor het klaarmaken van zaai- en pootbed. De laatstgenoemde dagen werden ook benut om de wintertarwe, waarvan de stand over het algemeen goed is, te spuiten met DNOC. Zo doende kon het reeds veel aanwezige onkruid vernie tigd worden. Enkele percelen wintertarwe moeten worden uitgereden, daar het gewas door waterover last mislukt is. Ook op enkele percelen moeten plek ken om dezelfde reden, doorgezaaid worden. ïn hoeverre er verschuiving komt t.a.v. de gewas sen, is nog niet geheel te overzien. Het ziet er even wel naar uit dat er aanmerkelijk meer zomergerst gezaaid zal worden, wat mede ten koste gaat van de winter- en zomertarwe. Uien zullen er meer gezaaid worden. De animo voor zomergerst is niet vreemd. Het areaal aardappelen zal wel iets verminderen, ter wijl er ook wel minder suikerbieten gezaaid zullen worden. Op Schouwen-Duiveland komt wel meer korrelmais. De beide bestaande kernen ondergaan een uitbrei ding, n.l. kern Schouwen 85 ha en kern Duiveland 90 ha. Min of meer los hiervan staat een bedrijf dat 33 ha korrelmais zaait. De totale oppervlakte is voor 2 combines aan de grote kant Ter voorkoming van mogelijke oogstmoeilijkheden was samenwerking hier op zijn plaats geweest. Jammer dat dat er nu niet in zat. Hopelijk worden er dusdanige afspraken gemaakt, dat de leden niet de dupe worden van een „teveel hooi op de vork" door één kern. Bij goed weer valt het allemaal wel mee, maar het kan ook anders uitpakken. Bovendien is het traject van com- binen ook verkort, vanwege de nu maar 2 aanwezige rassen. Als de maand april doorgaat zoals de maand maart eindigde zal het werk spoedig klaar zijn. Laten we het hopen! Tegenover de slechte aardappel-uienprij- zen, hopelijk voor verbetering vatbaar, mag dit ook wel. Een goed begin is het halve werk echter als bezwaar dat de op deze wijze vastgestelde Kwaliteitsklasse Toeslag of I II III aftrek 280 (30) 220 (20) 190 (20) 100 20) 180 (30) 170 (20) 130 (10) 85 20) 160 20) 120 (10) 90 (10) 70 (15) 260 30) 190 (20) 150 (20) 80 (15) 140 (20) 110 (10) 80 (10) 60 (15) 220 (40) 160 (30) 120 (20) 90 25) 130 (30) 100 (20) 70 (10) 60 (15) 80 (10) 60 (10) 40 5) 1100 850 155 300 250 80 850 850 155 (Zie verder pag. 30) - - (Vervolg van pag. 21) HAT het dit voorjaar met de werkzaamheden op de akker wel erg vlot gaat wordt op ZUID- BEVELAND bewezen door het feit dat de vroegst gezaaide percelen vlas, zomertarwe en zomergerst zich nu al boven de grond komen vertonen! En rond 1 april waren vrijwel alle gewassen reeds gezaaid, zodat we nogal wat vroeger zijn dan het vorige jaar. Als de weersomstandigheden niet in ongunstige zin omslaan zullen ook de aardappels spoedig kunnen volgen. De struktuur van deze winter gerooide boomgaarden is nogal wat beter dan het vorige voor jaar. De risico's op deze percelen zullen dan ook veel minder groot zijn dan het vorige voorjaar. Op de meeste bedrijven is het, ondanks af en toe enige lichte regen, slechts enkele dagen echt volop druk geweest. Het blijkt dan ook dat in het voorjaar het uitstrooien van de kunstmest en de inzaai van de gewassen weinig arbeidskrachten vergt. Om het werk bij het bietendunnen weer wat snel ler en vlotter te doen verlopen heeft men weer meer gebruik gemaakt van de genetisch éénkiemige bie tenrassen. Ook heeft men weer wat meer bieten op een grotere afstand in de rij gezaaid. Vorig jaar waren de kansen om een groenbemester in de vorm van rode klaver uit te zaaien vrij ongun stig. Nu met dit vroege voorjaar zijn hiervoor vol doende mogelijkheden. Laat dan nu ook de kansen die er zijn niet onbenut voorbijgaan. Let daarbij wel Zoals het er nu naar uit ziet is de start voor oogst 1971 gunstig. Op tijd gezaaid in een goed zaaibed. Mede door de goede struktuur mogen we ook ver wachten dat de chemische onkruidbestrijding met bodemherbiciden goed resultaat zal geven. Bij een dergelijke struktuur zijn we met enkele buitjes en een bezakte grond al aardig in de goede richting. Zo hier en daar zijn wat koppels vee in de weide gebracht. De grasvoorraad is nog maar gering, maar het kan snel groeien in het voorjaar, bij gunstig weer althans. We nemen aan dat het nu al inscharen uit noodzaak is gebeurd, vanwege een krappe voeder- voorraad in de schuur. Natuurlijk speelt de arbied wel een woordje mee. We zien dat een aantal bedrijven zich steeds meer ontwikkelen naar een grotere eenheid melkvee. Het is bekend dat verschillende indertijd gebouwde sys- teembouwstallen nu alweer te klein zijn en er weer een gedeelte van het vee in de oude stal gehuisvest is. Van groot belang is dat met de groei van de vee stapel ook de verbouw van voedergewassen of de planning tot aankoop, meegroeit. Elk dier méér brengt toch ook weer zijn voederbehoefte mee, ter wijl naar onze mening bij een grote eenheid vee, een grotere reserve aan voer moet worden ingecalculeerd dan bij een kleinere eenheid. op de mogelijkheden, maar ook op de problemen die kunnen ontstaan bij het toepassen van een chëmische onkruidbestrijding. Het gevecht om de prijzen van verschillende akker bouwgewassen en veeteeltprodukten te Brussel is voorbij. Wat zal het resultaat nu gemiddeld voor onze bedrijven zijn? En in hoeverre is het voldoende om de steeds doorgaande kostenstijgingen op te vangen? C.A.R. Zevenbergen EVENMIN ALS BIJ HET ZAAIEN van suiker- bieten mag U voor goed werk bij het poten van aard appelen een snelheidsrace ontketenen. De rijsnelheid van een pootmachine wordt mede bepaald door het aantal voters dat ver ha wordt geplant, de vorm van het pootgoed en het al of niet zijn voorgekiemd. Meestal mag niet harder worden gereden dan 4 a 5 km per uur om goed werk te leveren. RATIONEEL WERKEN VRAAGT voldoende grote kavels en geen sterk verspreide ligging van de per celen. Er is een nieuwe regeling voor eenvoudige kavelruildie het mogelijk maakt nu een betere kavel- indeling tot stand te brengen. De bijdrage gaat tot 50 van de kosten van de aanpassingswerken tot een maximum van f 500,per ha. Lees hier niet over heen maar maak gebruik van deze gunstige regeling. ELK JAAR OPNIEUW WORDEN fouten en vergis singen gemaakt met de toepassing van bestrijdings middelen. Vaak gebeurt dat, omdat geen leesbaar eti ket meer op de verpakking aanwezig is. Komt duist in bieten voor dan wordt wel I.P.C. aan Pyramin toegevoegd voor een betere bestrijding van duist. Wilt U er op bedacht zijn dat U I.P.C. toevoegt en geen CHLOOR-I.P.C. gebruikt? DE JAREN HEBBEN WEL geleerd dat consumptie aardappelen niet gepoot moeten worden in een koude en te natte grond. Knoei niet, poot wat later, nadat de grond op voldoende temperatuur is gekomen. Bovendien heeft pootgoed in een goede grond gepoot minder last van rhizoctonia, een schimmel die be hoorlijk schade aan kan richten. LICHTE ZANDGRONDEN stuiven gemakkelijk bij droogte in het voorjaar en dat betekent vaak veel schade aan het gewas of zelfs overzaaien. Maak op deze gronden het zaaibed niet te fijn, want een grove ligging gaat het stuiven tegen. Ook het aanbrengen van wat ruige stalmest, goed verdeeld en niet te veel, gaat stuiven tegen. Op bieten geen stalmest, dat is lastig bij het bewerken. ZAND SCHUURT DE MAAG is een bekend gezegde, maar te veel van het goede is ongewenst. Zo kan er in de maag van de koe wel een emmer modder voor komen. Zand in de kuil kunt U zo veel mogelijk voor komen door te zorgen voor een vlakke zode met zo weinig mogelijk molshopen. Dus het grasland laten slepen en goed afstellen van de landbouw cirkelmaaier. BIJ HET GEBRUIK VAN DE schrikdraadinstallatie langs de openbare weg moet deze op een voldoende aantal plaatsen voorzien zijn van het opschrift „Pas op schrikdraad". Houdt U aan de voorschriften en zorgt dat U ook in het bezit bent van een GELDIG keuringsbewijs. Laat de installatie tijdig kontroleren. HET DEKSEIZOEN BIJ HET RUNDVEE is in volle gang. Door een goede keuze uit de stieren met een bekende vererving, doet U een grote stap op de weg van rundveeverbetering. Gaat ook eens kritisch na, welke kalveren de dure opfok waard zijn gezien de afstamming en houdt niet meer jongvee aan dan nood zakelijk is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22